Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 330

Ustanowienie służebności mediów

26.10.2004

Sąsiad poprowadził bez mojej zgody kable telefoniczne od słupa telekomunikacji TP SA, który stoi na drodze nad moją działką budowlaną, na której stoi mój dom, do swojego domu. Być może uczynili to pracownicy TP SA. Taki stan trwa już rok, sąsiad nie reaguje na moje sprzeciwy. Czy sąsiad (...)

Zawieszenie opłat za wodę

26.10.2004

Niedawno nabyłem notarialnie mieszkanie własnościowe, które wymaga kapitalnego remontu. Ponieważ obecnie tam nie będę zamieszkiwał, a remont potrwa kilka miesięcy, czy możliwym jest skuteczne żądanie zawieszenia płacenia takich składników czynszu, jak opłata za zimną wodę oraz jej podgrzanie? (...)

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w sobotę

26.10.2004

Czy 12-godzinna praca w sobotę, która jest dniem wolnym od pracy ( w równoważnym systemie czasu pracy z możliwością wydłużenia normy dobowej do 12 godzin, ale bez szczególnego harmonogramu czasu pracy - praca odbywa się od poniedziałku do piątku po 8 godzin i tylko w szczególnych przypadkach (...)

Ile czasu komornik może przetrzymywać pieniądze na swoim koncie?

26.10.2004

Komornik ściąga z pensji ojca alimenty na dziecko przelew wysyłany jest 6 każdego miesiąca z zakładu pracy a matka otrzymuje pieniądze dopiero po 20-tym. Czy takie postępowanie komornika jest prawidłowe? Czy matka może w jakiś sposób kontrolować postępowanie komornika skoro on dobrowolnie (...)

Wniosek o umorzenie odsetek a egzekucja

26.10.2004

Razem z mamą i siostrą podpisałyśmy w roku 1999 umowę kredytu na cele mieszkaniowe z odroczonym terminem spłaty, zabezpieczony hipoteką. Kredyt został nam wypowiedziany (z naszej winy). Sprawa trafiła do komornika. Ponieważ mamy kupca, do banku złożyłyśmy podanie o zawieszenie egzekucji. (...)

Przywłaszczenie cudzego samochodu

26.10.2004

Kupiłem miesiąc temu samochód od znajomego. Zapłaciłem za auto gotówką. W związku z tym, że znajomy potrzebował wyjechać tym samochodem do Niemiec, oddałem mu kluczyki do samochodu. Po powrocie do kraju znajomy nie chce mi oddać samochodu. Nadmieniam także, że nie zdążyłem przerejestrować (...)

Definicja oddziału

25.10.2004

W ksh nie ma wymogu wpisywania w umowie spółki z o.o. oddziałów. W KRS należy wpisywać oddziały m.in. i spółek z o.o. Ani KRS, ani też Ksh nie zawierają definicji oddziału spółki, czy też ogólnie przedsiębiorcy. Czy wobec tego wykonywanie usług przez spółkę z o.o. poza jej siedzibą (...)

Prawo strony do zadawania pytań

25.10.2004

Od decyzji ZUS odwołałem się do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Czy na rozprawie sądowej mogę zadawać pytania do osoby reprezentującej ZUS oraz do świadków będących na rozprawie? Proszę o podanie podstawy prawnej, omawiającej to zagadnienie.

Umowy o dzieło a ubezpieczenie w KRUS

25.10.2004

Twórca wykonujący wolny zawód był ubezpieczony w ZUS. Złożył w ZUS ZWUA, czyli wyrejestrował działalność. Następnie otrzymał darowiznę ziemię rolną. Dwa lata temu zarejestrował się w KRUS. W czasie podlegania temu ubezpieczeniu zawierał umowy o dzieło z tytułu działalności twórczej. (...)

Zażalenie na postanowienie o tymczasowym areszcie

25.10.2004

Jak często można pisać zażalenia na postanowienie sądu o tymczasowym aresztowaniu, jeżeli pierwsze zostało odrzucone. Do jakiego czasu można przedłużać tymczasowe aresztowanie? Czy podejrzany ma prawo uczestniczyć w posiedzeniu sądu dotyczącym rozpatrzenia zażalenia na decyzję o tymczasowym (...)

Niezgłoszenie otrzymanej darowizny a przedawnienie

25.10.2004

W 1995 roku otrzymałem darowiznę od wujka w wysokości 20 000 dolarów amerykańskich. Nie zgłosiłem tego do urzędu skarbowego. Czy w dniu dzisiejszym urząd może nałożyć na mnie jakąś karę. Czy grożą mi z tego powodu jakieś konsekwencje?

Potrącenie zaległego czynszu z kaucji

25.10.2004

Dwanaście lat temu wynajmując od spółdzielni mieszkaniowej sklep wpłaciłem kaucję w wysokości 3-krotnego czynszu zabezpieczającą ewentualne zaległości i szkody. W br. zrezygnowałem z prowadzenia dalszej działalności ale spółdzielnia odmówiła mi wydania protokołu zdawczo-odbiorczego (...)

Świadczenie pracy w formie wolontariatu

22.10.2004

Do naszej firmy zgłaszają się studenci różnych uczelni (nie absolwenci) z chęcią odbycia praktyki, stażu itd. Nie chodzi tu o staż w pojęciu ustawy o pomocy w zatrudnieniu gdzie gmina pokrywa koszty. Chodzi natomiast o współpracę na zasadzie: stażysta (praktykant) świadczy coś w rodzaju (...)

Zgłoszenie wypadku przy pracy, którego nie było

21.10.2004

Czy jest przestępstwem zgłoszenie na piśmie wypadku przy pracy (obcięcie palców na pile tarczowej) skoro pracownik w dniu jaki podaje, że miał miejsce wypadek przy pracy, był na zwolnieniu lekarskim, a w dniu w którym rzekomo zdarzył się wypadek przy pracy nikomu nie zgłosił tego zdarzenia. (...)

Zmniejszenie ugodą alimentów

21.10.2004

W 2000 r. nastąpił rozwód pomiędzy mną a moją byłą małżonką bez orzekania o winie. W tym czasie wychowywaliśmy dwóch chłopców z czego jeden jest naszym biologicznym dzieckiem, a drugiego dobrowolnie wychowywaliśmy po śmierci jego rodziców nie będąc jego opiekunami prawnymi. Przed (...)

Zameldowanie na pobyt stały i czasowy

20.10.2004

Posiadam dwa mieszkania. W jednym jestem zameldowana na stałe, a w drugim czasowo. Przebywam w obu mieszkaniach prawie co dzień ze względów rodzinnych. Czy taki stan jest zgodny z prawem, jeśli tak, to jak długo taki stan może trwać?

Prokura w spółce jawnej

20.10.2004

W jakiej formie musi być ustanowiona prokura? Czy prokurent może mieć ograniczony zakres reprezentacji spółki do określonych spraw, czy może być warunek, że działa zawsze z jednym ze wspólników?

Sąd właściwy dla pozwanego przedsiębiorcy

20.10.2004

Czy dłużnika mającego firmę, działającą na podstawie wpisu do rejestru działalności gospodarczej, pozywamy wg miejsca zamieszkania czy miejsca prowadzenia działalności gospodarczej?

Separacja faktyczna a rozliczenia małżonków

20.10.2004

Małżonek otrzymał w darowiźnie dom jako odrębną własność. W trakcie trwania małżeństwa nakładem środków pochodzących z majątku wspólnego (wynagrodzenie za pracę) dom został rozbudowany. Od kilku lat małżeństwo pozostaje w separacji faktycznej - Mąż zamieszkuje u innej kobiety, (...)

Ochrona służebności drogi koniecznej

19.10.2004

Sąsiad zagrodził tę część swojej działki, na której ustanowiona i ujawniona w księgach wieczystych jest służebność drogi koniecznej. Adwokat doradził mi, aby wnieść pozew o ochronę posiadania, a ja nie bardzo rozumiem o co chodzi? Dlaczego lepszym rozwiązaniem jest wniesienie pozwu (...)

Pozwolenie na budowę

19.10.2004

Pozwolenie na budowę budynku użytkowego zostało wydane na mnie i na żonę. Moja żona zmarła. Czy pozwolenie zachowuje swoją ważność? Czy mogę bez przeszkód realizować zaplanowaną inwestycję i jaka będzie jej prawna sytuacja? Jakie znaczenie ma tu fakt, że nie zostało przeprowadzone (...)

Zarzut nieprawdziwej wartości przedmiotu sporu

19.10.2004

Czy jest właściwe i zgodne z kpc, jeśli pozwany przed pierwszą rozprawą wyśle do sądu wniosek o zarządzenie dochodzenia w kwestii oznaczenia wartości sporu, a także wniosek o wyznaczenie późniejszego terminu rozprawy (ten ostatni wniosek w jakim trybie?)? Natomiast pozwany nie wyśle odpowiedzi (...)

Złożenie oferty w języku obcym

19.10.2004

Ustawa Prawo zamówień publicznych nakłada obowiązek przygotowania oferty w języku polskim (zamawiający może dopuścić wyjątki). Czy dokumenty, które należy dołączyć do oferty, występujące tylko w języku obcym muszą posiadać tłumaczenie potwierdzone przez tłumacza przysięgłego czy (...)

Odzyskanie pożyczonych pieniędzy

19.10.2004

Pożyczyłam rok temu spółce z o.o. 10 tys. zł. Do tej pory nie oddano mi pieniędzy. Chcę wystąpić do sądu o zasądzenie zwrotu pożyczki. W jaki sposób to uczynić? Czy można wystąpić o nakaz zapłaty w postępowania nakazowym, czy tez musi się to odbyć na drodze procesu? Do jakiego sądu (...)

Opłata za sprzeciw wnoszony przez kilka osób

19.10.2004

W jaki sposób spowodować, by sędzia uznał, że wniesienie jednej opłaty od sprzeciwu winno zaspokoić sąd ponieważ pozwanych było trzech, a odpowiedzialność za zobowiązanie wspólna. Według interpretacji sądu ponieważ w stosunku do dwóch pozwanych był wyrok zaoczny, a oni sprzeciw złożyli (...)

Posiedzenie przy drzwiach zamkniętych a niejawne

19.10.2004

Wniosłem zażalenie do sądu apelacyjnego na postanowienie sądu okręgowego w zakresie zabezpieczenia widzeń z dzieckiem na czas trwania sprawy rozwodowej. Czy sąd apelacyjny rozpatruje je na posiedzeniu zamkniętym, czy zostanę wezwany na taką rozprawę?

Sprzedaż i oddanie przyznanej kwoty mlecznej

18.10.2004

Na podstawie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych otrzymałem decyzję o przyznaniu mi indywidualnej kwoty mlecznej jako dostawcy bezpośredniemu. Ponieważ niedawno wprowadzono pracochłonne obowiązki rejestracyjne związane z pozyskiwanym mlekiem, chciałbym zrezygnować z tej (...)

Nieobecność biologicznego ojca na rozprawie

18.10.2004

Trwa postępowanie sądowe w sprawie o przysposobienie dziecka. Jeden z uczestników postępowania (biologiczny ojciec dziecka) nie stawia się na kolejne posiedzenia sądu,nie odbiera wezwań z powodu choroby. Ile posiedzeń sądu może wyznaczyć sędzia? Czy sąd może obarczyć wnioskodawcę obowiązkiem (...)

Samochód-zakończenie działalności gospodarczej

18.10.2004

Co należy zrobić z samochodem zakupionym „na firmę” w przypadku, gdy te firmę się zamyka (dzialalność gospodarcza)? Na kogo i w jaki sposób można go przepisać? Czy można go sprzedać i co się wtedy dzieje z ceną sprzedaży?

Ustanowienie pełnomocnika procesowego

18.10.2004

Czekam na drugą rozprawę rozwodową. Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu. Jaki czas przed rozprawą mogę wynająć adwokata i czy muszę to zgłosić do prowadzącego sędziego? Czy mogę bez powiadamiania przyjść na rozprawę z adwokatem?

Przedawnienie rachunku za telefon

18.10.2004

Telekomunikacja TP SA upomina się od lipca tego roku od Pana X o zapłatę za rachunki z 2000 r. Scedowała długi na firmę, która zajmuje się załatwianiem takich spraw. Firma ta przysyła upomnienia z napisem dług kupiony, Dzwoni do Pana X, że jest nie możliwe ażeby przedstawił dowody opłat (...)

Prowadzenie działalności przez syndyka

17.10.2004

Sąd orzekł upadłość przedsiębiorstwa obejmującą likwidację majątku. Syndyk uznał, że prowadzenie działalności jest zasadne, gdyż wiąże się z określonym zyskiem a tym samym powiększeniem masy upadłości. Czy syndyk może zwrócić się do sędziego komisarza o zezwolenie na czasowe (...)

Wystąpienie ze spółki

17.10.2004

Jestem wspólnikiem spółki z o.o. oraz jednocześnie członkiem jej zarządu - pełnię funkcję wiceprezesa. Chcę wystąpić z tej spółki - nie chcę być jej współnkiem ani członkiem zarządu, chcę zrezygnować z funkcji wiceprezesa. Jakie czynności muszę wykonać po kolei i w jakiej formie (...)

Wiek emerytalny dziennikarza

15.10.2004

Jakie warunki musi spełnić kobieta-dziennikarz (urodzona w 1951 r., początek zatrudnienia: 1 IX 1976 r., dziennikarz z ponad piętnastoletnim stażem w zawodzie), aby przejść w 2006 r. na wcześniejszą emeryturę? Czy może przejść na wcześniejszą emeryturę nie jako dziennikarz a na jakichś (...)

Kwestionowanie postanowienia zabezpieczającego

15.10.2004

Co zrobić jeśli sąd w sprawie o ustanowienie drogi koniecznej przychylił się do wniosku o zabezpieczenie roszczenia brzmiącego: zakazać uczestnikowi utrudniania i zamykania przejazdu na istniejącej drodze o szerokości 6 metrów i wydał postanowienie tej treści? Uczestnik nigdy nie był powiadomiony (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika