Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 375

Dodatkowe zajęcie zarobkowe policjanta

19.3.2003

Czy w świetle przepisów ustawy o Policji przez "dodatkowe zajęcia" należy rozumieć także np. jednorazową umowę zlecenia lub jednorazową umowę o dzieło?

Podstawy odroczenia sprawy karnej

19.3.2003

Czy wyjazd zagraniczny może być powodem odroczenia sprawy karnej? Co w przypadku, gdy termin rozprawy zostal juz ustalony, a podejrzany ma dopiero zamiar wyjechać z kraju (w celach zarobkowych)?

Kara z niedopełnienie obowiązku meldunkowego

18.3.2003

Czy istnieje jeszcze w Polsce obowiązek meldunkowy (zameldowania stałego w szcególności)? Czy związane są z ewentualnym niewypełnieniem tego obowiązku jakieś kary? Kto ewentualnie może je wymierzać? Do kogo należy wysłać wyjaśnienia?

Zakaz konkurencji w okresie likwidacji sp.j.

18.3.2003

Zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, zakaz konkurencji nie obowiązuje wspólników nie będących likwidatorami. Od którego dnia po rozpoczęciu likwidacji wspólnik może rozpocząć własną działalność gospodarczą o bardzo podobnym profilu?

Nabycie części domu a udział w nieruchomości

18.3.2003

Zamierzam kupić część domu jednorodzinnego tzn. 200 mkw (cały dom ma powierzchnię 300 mkw). Czy udział w gruncie, który nabywam powinien być ustalony proporcjonalnie do nabywanej części domu, czy muże być ustalony w dowolny sposób?

Koniec płacenia alimentów

17.3.2003

Mój syn mieszka w Niemczech, ma skończone 26 lat i studiuje. Jak długo jeszcze muszę mu płacić alimenty? Czy istnieje granica przyzwoitości, która chroni rodziców przed dziećmi, które chcą studiować do późnej starości?

Prawa współwłaściciela nieruchomości

17.3.2003

Kupiłam część domu jednorodzinnego wraz z udziałem w działce gruntu wynoszącym 1/3 całości. Dom jest podzielony na dwie części z osobnymi wejściami, podłączeniami do mediów itd. Jest do tego decyzja z Urzędu oraz projekt (dom jest w stanie surowym), na którym została wyznaczona granica (...)

Przesłanki zasiedzenia

17.3.2003

Do zasiedzenia nieruchomości konieczne jest spełnienie dwóch przesłanek: samoistne posiadanie nieruchomości przez okres co najmniej 20 lat, a jeśli posiadanie uzyskano w złej wierze - przez okres co najmniej 30 lat. Czy spełnienie tych dwóch przesłanek rozstrzygane jest przez sąd w przypadku, (...)

Wynagrodzenie dla zarządu wspólnoty

17.3.2003

Czy członkom Zarządu Wspólnoty można przyznać wynagrodzenie w sytuacji, gdy zarządzanie wspólnotą powierzono profesjonalnemu zarządcy? Chodzi o sytuację, gdy członkowie zarządu ściśle współpracują z zarządcą i zebranie wspólnoty zamierza wynagrodzić ich za sumienną pracę.

Parafka zamiast podpisu

14.3.2003

Pan X zatrudnił moją firmę (jest to firma jednoosobowa) do wykonania instalacji elektrycznej w zakupionym przez niego budynku. Za wykonaną pracę wystawiałem faktury częściowe. Pan X prosił o wystawienie faktur na osobę Y. Dwie pierwsze faktury pan X odebrał sam i podpisał za osobę Y oraz (...)

Częściowa płatność a termin przedawnienia

13.3.2003

Upłynęło 2 lata od daty wystawienia faktury sprzedaży. Czy jeśli 1 rok temu była dokonana częściowa płatność dotycząca tej faktury to przerwał się bieg terminu przedawnienia i ponownie będzie się liczył termin od daty dokonanej płatności? Co przerywa okres przedawnienia?

Przeniesienie udziału mieszkania własnościowego

13.3.2003

Postanowieniem sądu otrzymałem część spadku po zmarłym ojcu, w postaci udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu (w wysokości 1/4). Chciałem przekazać swoją część córce siostry. Jakich mogę spodziewać się przeszkód w zawarciu aktu darowizny? Jakich mogę spodziewać (...)

Wartość spadku - na dzień otwarcia

13.3.2003

Pomiędzy sporządzeniem testamentu a jego otwarciem upłynęło 14 lat. Na mocy tego testamentu parter domu zostaje zapisany osobie X, a strych, który ma być adoptowany na mieszkanie osobie Y. W chwili otwarcia testamentu strych jest mieszkaniem o standardzie wyższym od parteru, stan parteru nie (...)

Ustalenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej

13.3.2003

Domek jednorodzinny podzielony został aktem notarialnym (jedna księga wieczysta) na dwóch właścicieli po połowie. Wyszczególniono sposób użytkowania, zgodnie z którym jeden ze współwłaścicieli korzysta z lewej strony piwnicy i parteru w części mieszkalnej, a drugi z prawej strony piwnicy (...)

Zmiana i ustalenie kadencji zarządu wspólnoty

12.3.2003

W jaki sposób na rocznym zebraniu wspólnoty mieszkaniowej zgłosić wniosek o zmianę zarządu (czy nie za późno jest zgłoszenie tego na zebraniu)? Jaką większością głosów powinna zapaść taka uchwała? Czy obowiązkowe jest, by wspólnota miała swój regulamin i czy można w nim (lub gdzieś (...)

Zapoznanie się z pozwem rozwodowym

12.3.2003

Żona złożyła pozew rozwodowy 3 tygodnie temu. Czy kopię pozwu otrzymam przed rozprawą pojednawczą, czy będę mógł się zapoznać z treścią pozwu dopiero po rozprawie pojednawczej? Czy mogę udać się do sądu okręgowego, by zapoznać się z treścią pozwu?

Wprowadzanie w błąd instytucji

11.3.2003

31 stycznia br. zostałem w dość zły sposób potraktowany przez funkcjonariuszy SOK, całość zdarzenia polegała na tym: rozmawiając z osobami bezdomnymi koczującymi na terenia dworca PKP poczęstowałem jednego z nich papierosem, sam biorąc jednocześnie papierosa do ust jednocześnie go zapaliłem (...)

Spis inwentarza a stwierdzenie nabycia spadku

11.3.2003

W trakcie postępowania spadkowego - stwierdzenie o nabycie spadku - ma być dokonany spis inwentarza (majątku spadkowego) przez komornika. Czy jest on konieczny dla wydania postanowienia o nabyciu spadku i czy można zrezygnować z dokonania takiego spisu. Jeśli tak to w jaki sposób - pismo do sądu, (...)

Samochód zastępczy na czas naprawy

10.3.2003

Niekiedy się zdarza, że ktoś nam uszkodzi auto, mamy dane sprawcy i zgłaszamy to do jego ubezpieczyciela. Następnie oddajemy auto do serwisu i nie mamy czym jeździć. Ubezpieczyciel powinien nam podstawić auto zastępcze, ale robi wszystko, aby tego nie zrobić. Czy auto zastępcze w takiej sytuacji (...)

Świadczenie rehabilitacyjne

10.3.2003

Pracownik z powołania przebywa na 9-cio (6+3) miesięcznym zwolnieniu lekarskim (pobiera zasiłek chorobowy). Posiada zaległy, niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze około 70 dni. Po zakończeniu zwolnienia nadal przez pewien okres czasu (kilka miesięcy) nie będzie zdolny do pracy. Co jest (...)

Zgoda na otrzymywanie korespondencji mailowej

10.3.2003

Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204, z dnia 9 września 2002) wymaga, aby od osób / firm uzyskać zgodę na otrzymywanie informacji wysyłanych za pomocą poczty elektronicznej. Czy przepisy tej ustawy odnoszą się również do informacji (...)

Niezapłacenie raty leasingu w terminie

10.3.2003

Posiadam auto w leasingu w EFL S.A. Spoźnilem się z opłatą raty i po trzech dniach od terminu zapłaty firma wystawiła mi monit i zarządała 25 zł. zwrotu kosztów za jego wysłanie, oprócz tego bedą naliczone wysokie odsetki 32 %. W warunkach umowy leasingu nic nie ma na ten temat. Czy firma (...)

Oznaczenie pisma używanego do ogłoszeń spółki

10.3.2003

W statucie spółki akcyjnej istnieje wpis - do ogłoszeń spółka używa czasopisma o nakładzie nie mniejszym niż 10 000 egzemplarzy w ostatnich trzech miesiącach. W ten właśnie sposób zarząd powiadamia akcjonariuszy o zgromadzeniach - w monitorze polskim ostatnio. Czy jest to prawidłowa forma (...)

Spis inwentarza

6.3.2003

Jak powinien wyglądać inwentarz, jeśli przedmiotem spadku jest nieruchomość?

Ustanowienie hipoteki w spółce akcyjnej

6.3.2003

Jakich czynności prawnych należy dokonać w spółce akcyjnej w sprawie ustanowienia hipoteki na nieruchomości? Czy do ustanowienia hipoteki wymagana jest Uchwała WZA czy wystarczy tylko uchwała zarządu?

Prawo do lokalu spółdzielczego po śmierci męża

5.3.2003

Czy właściwym jest, że spółdzielnia mieszkaniowa odmawia osobie, która zamieszkiwała ze zmarłym kilka lat temu mężem (członkiem spółdzielni), przydziału mieszkania? Wdowa po śmierci męża załatwiła w spółdzielni wszystkie niezbędne formalności (wpisowe, udział) i stała się członkiem (...)

Umowa sprzedaży a przestępstwo paserstwa

4.3.2003

Pracuję w sklepie z telefonami komórkowymi i wszystkie telefony używane i nowe a nawet te na części kupuję na umowę z dokumentem tożsamości właściciela i oświadczeniem ze towar jest jego własnością! Czy w tym przypadku grozi mi zarzut o paserstwo, jeżeli zdarzy sie, że przypadkowo złodziej (...)

Przeglądanie akt przez oskarżyciela posiłkowego

4.3.2003

Czy oskarżyciel posiłkowy w sprawie karnej ściganej z urzędu przez prokuraturę ma prawo zapoznać się w sądzie z dokumentami (przed rozprawą) zgromadzonymi w czasie dochodzenia? Sprawa tyczy znęcania się męża nad żoną.

Zaciąganie zobowiązań przez wspólnotę

28.2.2003

Czy Wspólnota mieszkaniowa może wydzierżawić grunt przylegający do działki sąsiedniej z przeznaczeniem go na parking dla wszystkich mieszkańców wspólnoty?

Prawa autorskie zleceniobiorcy

26.2.2003

Jak wyglądają kwestie prawa autorskiego w przypadku osób, które wykonywały projekty graficzne na zlecenie firm, w których były zatrudnione na pełny etat, więc teoretycznie projekty są niejako wlasnością tych firm, w których te osoby pracowały, ale nie zostały podpisane w związku z zatrudnieniem (...)

Sprzedaz udziałów spólki z o.o.

25.2.2003

Czy udziały mogą być sprzedawane poniżej ich wartości np. za 1 zł.? Czy zapis w umowie sprzedaży udziałów, iż nowy wspólnik nie odpowiada za dotychczasowe zobowiązania Spółki jest ważny?

Zasady organizowania konkursów i promocji

20.2.2003

Czy istnieją przepisy prawne dotyczące organizowania konkursów i promocji przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą (salony telefonów komórkowych), wyłączając gry losowe i inne wymagające zezwolenia? Czy jeżeli nagrodą w konkursie jest nagroda rzeczowa, to konkurs nosi znamiona (...)

Kontrola legalności zatrzymania

20.2.2003

Do kogo się wnosi odwołanie od decyzji Policji w sprawie zatrzymania i czy robi to osoba zatrzymana? Czy to jest w ogóle technicznie możliwe, jeśli osoba zatrzymana nic nie może? Nie może skontaktować się z nikim np. zadzwonić do rodziny. Policja na nic nie pozwala, jakże więc umożliwi złożenie (...)

Uchylenie ustalenia ojcostwa

18.2.2003

Jestem matką samotnie wychowującą 5 letnią córkę. Ojcostwo dziecka zostało ustalone sądownie- zakończone prawomocnym wyrokiem (nie były robione badania genetyczne, spraw odbyła się bez obecności pozwanego- przez 5 lat płacił alimenty). Po 5 latach ojciec dziecka wniósł sprawę do sądu (...)

Odpowiedzialność dzieci za długi rodzica

17.2.2003

Moja mama jest wdową, ma emeryturę, ale pod presją mojej siostry bierze różne pożyczki i ich nie spłaca (np.komputerna raty dla wnuka). Co zrobić, żeby nie płacić długów mojej matki.

Bilans ustalający wartość zbywczą majątku

17.2.2003

Czy w przypadku wystąpienia ze spółki jawnej jednego ze wspólników - osobny bilans ustalający udział kapitałowy (o którym mowa w art. 65 k.s.h) i uwzględniający wartość zbywczą majątku należy rozumieć jako drugi, dodatkowy bilans, różny od standardowego wyniku finansowego spółki, (...)

Uprawnienia poręczyciela względem banku

14.2.2003

Czy poręczyciel kredytu ma prawo wglądu w pełną dokumentację kredytu w banku? Jakie przepisy to regulują? Chodzi o uzyskanie z banku kopii wniosków kredytobiorcy o kredyt i wniosków na udzielenie poszczególnych rat kredytu oraz protokołów sprawdzania przez bank zasadności wypłaty kolejnych (...)

Nieważność decyzji wywłaszczeniowej a zasiedzenie

13.2.2003

Jeżeli administracja państwowa wydaną przez siebie decyzją stwierdzi nieważność decyzji wywłaszczeniowej wydanej 38 lat wcześniej, to czy może następnie podnieść zarzut zasiedzenia tej nieruchomości przez Skarb Państwa?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika