Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 377

Zasiedzenie a żądanie wydania nieruchomości

13.1.2003

Czy osoba, która zasiedziała nieruchomość, a następnie przekazała ją właścicielowi, może domagać się ponownego wydania jej tej nieruchomości podnosząc argument zasiedzenia? Czy sam fakt wydania nieruchomości właścicielowi nie świadczy o tym, że samoistny posiadacz zrzeka się roszczenia (...)

Koncesja a przekształcenie spółki cywilnej w jawną

13.1.2003

W wyniku przekształcenia obligatoryjnego spółki cywilnej w spółkę jawną została podjęta decyzja o wygaśnięciu zezwolenia na handel alkoholem. Na jakiej podstawie, skoro jest to przekształcenie niezależne od podmiotu? Czy istnieje baza aktów prawnych, z której można skorzystać odwołując (...)

Granie muzyki klasycznej zmarłych kompozytorów

10.1.2003

Prowadzę szkolenie w wynajętej sali konferencyjnej. Czy w czasie przerw mogę odtwarzać "w tle" utwory muzyczne (muzyka klasyczna, twórcy zmarli więcej niż 70 lat temu), czy też na takie odtworzenie powinienem uzyskać czyjąś zgodę (np. wydawcy płyty CD, z której korzystam)?

Zmiana miejsca zamieszkania dziecka

10.1.2003

Jeżeli w wyroku o rozwód sąd ustali powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom z jednoczesnym miejscem zamieszkania u matki - czy wtedy matka może dowolnie zmieniać miejsce zamieszkania z dzieckiem. Czy można zobligować matkę do tego, iż bez zgody obojga rodziców nie będzie mogła (...)

Podstawy rozwiązania umowy najmu lokalu

10.1.2003

Pomiędzy wynajmującym i najemcą zawarto umowę najmu lokalu użytkowego na czas oznaczony - 12 m-cy. Wynajmujący planuje sprzedać lokal będący przedmiotem umowy w drodze przetargu nieograniczonego. Zaproponował najemcy prawo pierwokupu, z którego najemca nie skorzystał. Czy wynajmujący ma (...)

Warunki ustanowienia opieki

8.1.2003

Jak zostaje się opiekunem prawnym? Jakie są prawa i obowiązki opiekuna prawnego w stosunku do niepełnosprawnego?

Zagospodarowanie przestrzenne - protest

7.1.2003

Czy mimo obowiązywania planu zagospodarowania terenu mogę zwrócić się z wnioskiem do urzędu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy poprzez przeprowadzenie rozprawy administracyjnej? Jakie są koszty dla wnioskodawcy przeprowadzenia rozprawy? Jakie są koszty zmiany planu zagospodarowania przestrzennego (...)

Prawo wymiany towaru

6.1.2003

Czy jest określona ilość napraw gwarancyjnych, po których konsumentowi przysługuje prawo wymiany produktu na nowy wolny od wad, czy też producent może naprawiać dany produkt w nieskończoność?

Wykup mieszkania komunalnego

6.1.2003

Posiadam umowę z Urzędem Gminy na mieszkanie komunalne. Zwróciłem się z prośbą o jego wykup i uzyskałem odpowiedź negatywną (powodem była budowa własnego domu). Przedtem sąsiadce, która była w podobnej sytuacji zezwolono na wykupienie prawa do lokalu. Jakie przepisy regulują wykup mieszkań (...)

Ustanowienie służebności gruntowej

6.1.2003

Czy z wnioskiem do sądu o ustanowienie służebności gruntowej za wynagrodzeniem może wystąpić tylko właściciel ewentualnej przyszłej nieruchomości władnącej, czy z wnioskiem takim może wystąpić także właściciel nieruchomości służebnej? Ustanowienie tej służebności, i tak faktycznie (...)

Zmiana nazwy sp.z o.o.

4.1.2003

Firma zagraniczna posiada 100% udziałów w spółce z o.o. działającej na terytorium RP. Czy zmiana nazwy (w tym przypadku jedynie rozszerzenie nazwy) wspólnika zagranicznego powoduje konieczność zgłoszenia tego faktu w KRS? Zaznaczam, że w spółce zagranicznej będącej jedynym wspólnikiem (...)

Ustalenie składu masy spadkowej

30.12.2002

W jaki sposób należy określić masę spadkową i przez kogo powinno to być dokonane (czy np notarialnie, czy w postaci oświadczenia) i kto te dane potem weryfikuje (czy sąd)?

Dziedziczenie testamentowe a wspólność majątkowa

30.12.2002

Czy nabyta ziemia przez jednego z małżonków w czasie trwania małżeństwa (nie było nigdy zniesienia wspólności majątkowej) po śmierci tego małżonka jest dziedziczona ustawowo przez współmałżonka w połowie jako wspólny majątek? Czy w przypadku zapisania w testamencie całego majątku (...)

Uzupełnienie odwołania

23.12.2002

Złożyłem odwołanie od decyzji starosty powiatowego do samorządowego kolegium odwoławczego w wyznaczonym terminie oraz za pośrednictwem starosty - jak tego wymagało zastrzeżenie w decyzji starosty. Jednak po tygodniu zorientowałem się, że pewne argumenty w moim odwołaniu umknęły mojej uwadze. (...)

Zmiana prawa w trakcie wydawania decyzji

23.12.2002

Na wniosek wójta Gminy, starosta powiatu wydał decyzję uzgadniającą modernizację i rozbudowę zakładu uboju w kwietniu 2002 r. Odwołałem się od tej decyzji i samorządowe kolegium uchyliło decyzję starosty w listopadzie 2002 r. Starosta wydał następną decyzję dotyczącą wyżej wspomnianej (...)

Bilans w wypadku wystąpienia wspólnika ze spółki

19.12.2002

Jak rozliczyć i podzielić wartość spółki jawnej w przypadku wystąpienia jednego z 3 wspólników ze spółki. Czy ma tutaj znaczenie wartość rynkowa spółki i jak można ją określić? Które elementy Kodeksu Handlowego, a które Kodksu Cywilnego mają tutaj zastosowanie.

Cofnięcie wniosku o podział nieruchomości

18.12.2002

Jeden z dwóch współwłaścicieli wniósł do sąd pozew o zniesienie współwłasności. Po pewnym czasie okazało się, że projekt podziału mu nie odpowiada i wniósł o umorzenie postępowania /jako wnioskodawca/. Uczestnik postępowania /drugi współwłaściciel/ na to się nie zgadza. Czy w (...)

Zamówienia publiczne do 30 tys. euro

17.12.2002

Zgodnie z zapisami w ustawie o zamówieniach publicznych przy przetargu nieograniczonym do 30 tys. euro zamawiający nie musi powoływać komisji przetargowej. Więc kto podejmuje decyzję o zwycięzcy przetargu, jakie formalno-prawne ustalenia obowiązują Zamawiającego w tym przypadku ? Czy decyzje (...)

Wynagrodzenie z umowy o dzieło a emerytura

17.12.2002

W dniu 3 grudnia b.r. przeszłam na emeryturę. Po tej dacie podjęłam zatrudnienie na umowę o dzieło i otrzymam z tego tytułu wynagrodzenie w kwocie przekraczającej dopuszczalne roczne wynagrodzenie dla emeryta. Jestem na wcześniejszej emeryturze. Czy w związku z tym mam zwrócić otrzymaną (...)

Pozorność jako wada oświadczenia woli

17.12.2002

Czy można zastosować "pozorność" w spółce cywilnej jako wadę oświadczenia woli, jeżeli taka spółka była formalna a ja faktycznie nie wykonywałem czynności wspólnika na podstawie wzajemnej umowy o zobowiązaniach?

Kupon dywidendowy

17.12.2002

Czym jest kupon dywidendowy, czy musi być dołączony do dokumentu akcji na okaziciela i wydany przy zbyciu akcji, jakie warunki winien spełniać jako formalny dokument?

Dziedziczenie własnościowego prawa do lokalu

17.12.2002

Małżonkowie byli współwłaścicielami własnościowego mieszkania spółdzielczego. Po śmierci żony właścicielem pozostał małżonek. Czy jest on w tej chwili głównym najemcą tego mieszkania, czy istnieje obecnie pojęcie głównego najemcy. Czy pomimo, iż zmarła żona nie przekazała mu (...)

Zaskarżalność postanowień sądu

17.12.2002

Sąd na posiedzeniu jawnym nie kończącym sprawy wydał postanowienie niekorzystne i niemożliwe do zrealizowania przez powoda. Jak zaskarżyć takie postanowienie lub skłonić Sąd do częściowego uchylenia postanowienia.

Świadectwo kwalifikacji

12.12.2002

Czy nie będąc zatrudniony na etacie kierowcy muszę mieć świadectwo kwalifikacji prowadząc samochód ciężarowy?

Powód zmniejszenia alimentów

10.12.2002

Płacę systematycznie alimenty i w zależności od poprawienia się mojej sytuacji materialnej, sam podnosiłem kwotę. Jednak wstąpiłem w związek małżeński, z którego narodziło się dziecko. Czy jest to okoliczność dla Sądu do zmniejszenia kwoty alimentów? Podkreślam, że sytuacja materialna (...)

Podstawa dla wydania WZZiT

9.12.2002

Zasadą jest, iż w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego podstawą wydania pozwolenia na budowę jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Na jakiej podstawie jest wydawana decyzja o warunkach zabudowy i z.p. jeżeli na terenie nie obowiązuje plan zagospodarowania (...)

Skutki majątkowe intercyzy

6.12.2002

Intercyza małżeńska jest zabezpieczeniem małżonków na wypadek rozwodu. Jak wygląda sytuacja w przypadku śmierci, któregoś z małżonków jeżeli mieli podpisaną intercyzę? Czy wtedy bierze się pod uwagę dziedziczenie ustawowe czy też jeden z małżonków w ogóle zostaje wykluczony z dziedziczenia (...)

Forma zbycia akcji

4.12.2002

Zamierzam sprzedać 80% akcji na okaziciela. Czy dla ww. umowy sprzedaży przewidziany jest obowiązek zachowania formy aktu notarialnego lub poświadczenia podpisu? Czy dla bezpieczeństwa obrotu dobrze jest zachować jedną z tych form?Jakie są główne etapy prawnopodatkowe zbycia akcji? Czy istnieją (...)

Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu

2.12.2002

Czy \"wniosek o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu\" musi poprzedzać \"wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu\", czy też nie jest to konieczne? W roku 1996 na podstawie testamentu odziedziczyłam połowę mieszkania po zmarłym ojcu. Do tej pory nie załatwiałam nic w tym kierunku. (...)

Prawo użytkowania pokoju mieszkalnego

2.12.2002

Odziedziczyłam połowę nieruchomości. Na całość domu jest nałożona służebność wobec darczyńcy. Darczyńca może sobie wybrać w której części domu chce mieszkać. Mieszka w mojej części. Jeśli chcę zamknąć tę część ponieważ nie stać mnie na utrzymywanie i opłatę mediów (...)

Niezdolność do pracy a prawo do renty

29.11.2002

Czy w sytuacji gdy Zus wydał decyzję odmawiającą prawa do renty i przy jednoczesnej odmowie lekarza przemysłowego dopuszczenia do pracy jest jakieś wyjście?

Jednoczesne zajęcie konta i wynagrodzenia

28.11.2002

Komornik wysłał zajęcie komornicze wynagrodzenia, jak również zajęcie konta bankowego, na które wpływa pensja moja i męża. W ten sposób pozbawił całkowicie dochodu rodzinę, czy miał prawo?

Przedmiot ustanowienia służebności

26.11.2002

Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Czy mogę ustanowić na nim służebność osobistą lub czy mogę oddać je w użytkowanie? Jeśli tak, to czy potrzebować będę zgody spółdzielni do tych czynności?

Sposoby wniesienia do sądu pozwu

26.11.2002

Chcę wystąpić do Sądu Okręgowego z pozwem rozwodowym. Czy muszę osobiście stawić się w sądzie - i czy mogę wysłać pozew listem poleconym? (będę musiał dojechać aż 300 km do sądu osoby pozwanej).

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika