Prawo cywilne: Pełnomocnictwo - Porady prawne (strona: 6)

Upoważnienie do wystawiania faktur VAT

Czy do wystawiania faktur w imieniu firmy może zostać upoważniona księgowa z biura rachunkowego prowadzącego księgowość tej firmy? Czy wystarczy zwykłe pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo rodzajowe a osoba współpracująca

Spółka cywilna chce udzielić pełnomocnictwa rodzajowego dla ojca, który był wspólnikiem spółki. Jak należy sformułować umowę, żeby pełnomocnictwo nie powodowało uważania ojca przez ZUS (...)

Pełnomocnictwo w zamówieniach publicznych

Czy pełnomocnictwo uprawniające pełnomocnika do wykonywania czynności określonego rodzaju (w tym przypadku m.in. do występowania w imieniu wykonawcy w postępowaniach w trybie zgodnym z ustawą o (...)

Wypowiedzenie umowy przedstawicielstwa

Mam zostać pełnomocnikiem, przedstawicielem zagranicznej firmy. Czy w treści pełnomocnictwa, zawartego u notariusza, można zawrzeć warunek, że pełnomocnictwo może być rozwiązane przeze mnie (...)

Zasada reprezentacji w sądzie

Art. 87 par 2 kpc stanowi, że pełnomocnikiem przedsiębiorcy może być jego pracownik. Jaka umowa musi łączyć takie osoby, aby sąd uznał pełnomocnika za pracownika przedsiębiorcy. Czy pełnomocnikiem (...)

Pośrednictwo w imieniu i na rzecz osób trzecich

Przedsiębiorca zawarł z organizatorem targów umowę o uczestnictwo w targach. Targi mają się odbyć poza granicami Polski. Ponieważ uczestnictwo w targach wymaga dokonania szeregu uzgodnień szczegółowych (...)

Postępowanie dyscyplinarne adwokata

Do kogo można się zwrócić o ewentualne wyciągnięcie konsekwencji od spółki adwokackiej lub adwokata w sytuacji, gdy w trakcie sporu przed sądem (sprawa jest obecnie zakończona) między najemcami (...)

Konflikt interesów adwokata

Czy w wypadku, gdy urząd miejski obsługuje adwokacka spółka partnerska reprezentowana przez jednego ze wspólników spółki, wspólnik ten może być pełnomocnikiem i reprezentantem jednej ze stron (...)

Konflikt interesów radcy prawnego

Czy radca prawny urzędu miejskiego, może być pełnomocnikiem i reprezentantem jednej ze stron (głównych najemców lokalu komunalnego) w sporze dotyczącym podziału mieszkania komunalnego należącego (...)

Pełnomocnictwo do rachunku bankowego

Czy osoba upoważniona do korzystania z konta bankowego posiada takie same prawo do korzystania z niego, jak właściciel? Czy prawo to jest ograniczone odrębnymi przepisami?

Pełnomocnictwo do dokonania darowizny

Siostra mojego ojca posiadała pełnomocnictwo do jego konta (szczegółów nie znam). Jakiś czas temu ojciec ciężko zachorował (zapadł w śpiączkę), co ciotka skrzętnie starała się zatuszować (...)

Pełnomocnictwo a darowizna

Czy osoba, której ma być przekazana darowizna może być jednocześnie osobą reprezentującą darczyńcę przed urzędami administracji państwowej, samorządowej, w tym Urzędu Skarbowego, sądem wieczystoksięgowym?

Upoważnienie do wykonywania czynności w lokalu

Czy jeżeli jedna osoba zapewnia, że ma prawo przyjmować zapłatę za usługi w imieniu drugiej osoby (prowadzącej działalność gospodarczą) - robi to w lokalu tej drugiej osoby, a także istnieje (...)

Koszty przyznane radcy prawnemu

Czy na podstawie art. 22(4) pkt 2 Ustawy o radcach prawnych, radca prawny jest zawsze uprawniony do dodatkowego wynagrodzenia nie niższego niż 65% kosztów zastępstwa sądowego zasądzonych na rzecz (...)

Zwrot pełnomocnictwa

W odpowiedzi na pytanie z 28.04.2005 r. napisaliście Państwo: "Żądanie zwrotu pełnomocnictwa jest jak najbardziej dopuszczalne". Art. 102 Kodeksu cywilnego mówi jednak, że po wygaśnięciu umocowania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika