Prawo podatkowe: Podatek dochodowy od osób fizycznych - Artykuły (strona: 19)

Leasing operacyjny i jego rozliczenie w podatku dochodowym

9.10.2012

W praktyce umowa leasingu operacyjnego cieszy się większą popularnością niż leasing finansowy. Wynika to z dość przejrzystych procedur wzajemnych rozliczeń. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż w leasingu operacyjnym opłaty leasingowe stanowią z jednej strony przychód finansującego, (...)

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

29.8.2012

Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki: umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości (...)

Kto może rozliczać się w formie karty podatkowej?

24.8.2012

Osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma do wyboru cztery różne formy opodatkowania: opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie liniowe 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Kiedy można wybrać opodatkowanie (...)

Opodatkowanie przychodów z nieujawnionych źródeł

16.7.2012

Przychody z nieujawnionych źródeł zaliczane są do przychodów z tzw. innych źródeł (jedno ze źródeł przychodów wymienionych w ustawowym katalogu) – w konsekwencji podlegają one opodatkowaniu, jednakże z uwzględnieniem pewnych szczególnych zasad.

Ulga na wychowanie dziecka

12.7.2012

Jedną z cieszących się największym powodzeniem ulg podatkowych jest ulga przysługująca z tytułu wychowywania dziecka. Polega na odliczeniu określonej kwoty pomnożonej przez ilość dzieci. Odliczenie od podatku dotyczy łącznie obojga rodziców. Kwotę ulgi odlicza się od podatku jednego (...)

Mały podatnik w podatku dochodowym

10.7.2012

Od 1.01.2007 r. definicja małego podatnika obowiązuje również w podatku dochodowym (zarówno w przypadku osób fizycznych, jak również osób prawnych). Mały podatnik ma prawo do kwartalnych wpłat zaliczek na podatek, jak również do tzw. szybkiej amortyzacji. (...)

Nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych

5.7.2012

Zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych wynika z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Polega ona na tym, że określone podmioty podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia (...)

Konsekwencje rozliczania się w formach uproszczonych

1.6.2012

Korzyści wynikające z opodatkowania w formach uproszczonych muszą być skalkulowane z konsekwencjami przyjęcia takiego sposobu rozliczania się z fiskusem. Aby dokładnie ocenić rachunek zysków i strat należy zapoznać się z konsekwencją przyjęcia uproszczonej formy opodatkowania.

Nieujawnione źródła przychodów – trzeba pilnować wydatków

17.5.2012

D Za przychody z tzw. innych źródeł ustawa uznaje m.in. przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Jeżeli podatnik nie jest w stanie wykazać źródeł pochodzenia swojego majątku, wówczas do nieujawnionej części stosuje się sankcyjną stawkę podatku (...)

Które podmioty muszą sporządzać dokumentację cen transferowych?

17.5.2012

Problematyka cen transferowych jest obecnie cieszącą się największym zainteresowaniem kwestią w prawie podatkowym. Do takiej sytuacji przyczyniło się między innymi wzmożone zainteresowanie cenami transferowymi ze strony organów podatkowych. Zagadnienie cen transferowych jest bardzo ważne dla (...)

Zasady zwrotu nadpłaty podatku

8.5.2012

Każdy podatnik z niecierpliwością czeka na zwrot nadpłaconego podatku, natomiast nie wszyscy z nich wiedza, na jakich zasadach oraz kiedy ten zwrot powinien nastąpić. Wypełnieniu tej luki, w wiedzy podatników, ma służyć poniższy artykuł.

Konsekwencje niezłożenia zeznania podatkowego w terminie

4.5.2012

Jak wiadomo każdy podatnik ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe za rok 2011 do 30 kwietnia 2012 r.. Termin ten nie powinien być przez podatnika lekceważony, gdyż jego niezachowanie wiązać się może z szeregiem nieprzyjemnych konsekwencji. Zagrożenie jest duże zwłaszcza wtedy, gdy dane (...)

Jak złożyć zeznanie podatkowe?

13.4.2012

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin składanie zeznań podatkowych za rok 2011. W związku z tym, warto przyjrzeć się, w jaki sposób należy złożyć to zeznanie, tak, aby zaoszczędzić możliwe duża czasów, a także nerwów i jednocześnie zachować przewidziany w prawie termin.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika