Artykuły dotyczące prawa upadłościowego i naprawczego
-
6.12.2016
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumenckich, oprócz oddłużenia upadłego, ma na celu także w pewnym zakresie zaspokoić wierzycieli. Prowadzone jest według przepisów o postępowaniu (...)
-
5.12.2016
Spółka cywilna a upadłość
Spółka cywilna, jako umowa prawa cywilnego między wspólnikami będącymi co do zasady przedsiębiorcami, nie ma zdolności upadłościowej. Polski system prawa odmawia jej statusu przedsiębiorcy. (...)
-
13.9.2016
Akta stanu cywilnego - czyli jak rejestruje się urodzenia, małżeństwa i zgony?
Akta stanu cywilnego jest to pojedynczy wpis w księdze stanu cywilnego, który rejestruje stan cywilny osoby poprzez urzędowe odnotowanie określonych zdarzeń. Akty stanu cywilnego stanowią wyłączny (...)
-
25.1.2016
Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości
Od 1 stycznia 2016 roku weszła w życie Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2015 r. poz. 978), która wprowadziła wiele zmian do dotychczasowych regulacji. (...)
-
18.11.2015
Prawo restrukturyzacyjne
Z dniem 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie większość przepisów uchwalonej przez Sejm nowej ustawy - Prawo restrukturyzacyjne, która ma za zadanie pomoc w uzdrowieniu podupadających firm. Głównym (...)
-
27.8.2015
Potrącenie wierzytelności upadłego z wierzytelnością wierzyciela
Instytucja potrącenia, zawarta w art. 498 i nast. k.c., określana jest także jako kompensata albo kompensacja.
-
28.5.2015
Zmiany związane z wejściem w życie Prawa restrukturyzacyjnego
Aktualnie trwają wzmożone prace nad ustawą – Prawo restrukturyzacyjne, która wejść ma w życie na początku 2016 r. Nowelizacja wprowadzi zarówno zupełnie nowe prawo restrukturyzacyjne, (...)
-
27.2.2015
Wymogi wniosku o ogłoszenie upadłości składanego przez wierzyciela
Żądanie ogłoszenia upadłości, które wniosek powinien zawierać, musi być sformułowane stanowczo, bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Kodeks postępowania cywilnego nie zna bowiem warunkowych (...)
-
21.1.2015
Nowa upadłość konsumencka
Już niedługo zacznie obowiązywać ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze, ze zmianami w zakresie tzw. "upadłości konsumenckiej".
-
15.1.2015
Zmiany w przepisach dotyczących postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej
Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2014 r. poz. (...)
-
17.11.2014
Upadłość konsumencka - liberalizacja przepisów w imię zasad współżycia społecznego?
W dniu 19 września 2014 r. została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz (...)
-
27.9.2013
Oświadczenie o potrąceniu wobec upadłego nie zawsze będzie prowadzić do umorzenia wierzytelności
Potrącenie wierzytelności w stosunku do upadłego znajdującego w się w upadłości jest jedną z niekwestionowanych przez prawo i praktykę form zaspokajania wierzytelności w toku postępowania upadłościowego. (...)
-
25.6.2013
Bezskuteczność i zaskarżanie czynności upadłego
W nowym prawie upadłościowym i naprawczym została przewidziana bezskuteczność niektórych czynności z mocy prawa. Chodzi tu oczywiście o czynności upadłego. Celem takiej regulacji jest ochrona (...)
-
26.4.2012
Kolejność zaspokajania wierzytelności
Sędzia-komisarz zatwierdza listę wierzytelności, które mają być zaspokojone z masy upadłościowej. Po zatwierdzeniu tej listy będzie dokonany podział funduszów jednorazowo lub kilkakrotnie (...)
-
16.4.2012
Kolejność zaspokajania wierzycieli w postępowaniu upadłościowym
W razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego, jego wierzyciele podlegają zaspokojeniu z funduszy uzyskanych z likwidacji majątku upadłego oraz z wszelkich dochodów (...)
-
7.3.2012
Jakie są przyczyny ogłoszenia upadłości?
Aby prawidłowo odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należy najpierw określić jaki jest cel postępowania upadłościowego. Celem tego postępowania z jednej strony jest jak najszersze zaspokojenie (...)
-
24.2.2012
Ile kosztuje postępowanie upadłościowe konsumenta?
Generalnie koszty postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będą ponoszone według zasad ogólnych obowiązujących w postępowaniu (...)
-
19.4.2011
Jak odzyskać pieniądze od upadłego konsumenta?
Z końcem marca 2009 r. wprowadzony został nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości konsumenckiej mają osoby fizyczne, które (...)
-
23.7.2009
Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?
Jeśli wierzyciel uczestniczy w postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego, wtedy zaspokojenie jego roszczeń nastąpi przez partycypowanie w części dochodu, jaki przyniesie (...)
-
21.7.2009
Postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej
Postępowanie związane z ogłoszeniem upadłości jest to pierwsze stadium postępowania upadłościowego. Sąd winien rozpatrzyć wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego w ciągu 2 miesięcy (...)
-
6.5.2009
Udzielenie absolutorium procedury i konsekwencje prawne
Absolutorium, zwane pod rządami Kodeksu handlowego skwitowaniem, jest aktem zatwierdzenia przez powołany do tego organ uchwałodawczy działań oraz sposobu sprawowania funkcji przez osoby powołane (...)
-
4.5.2009
Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli i innych osób
Upadłość konsumenta zazwyczaj powoduje, iż wierzyciele nie odzyskają części swych należności. Jednak nowe postępowanie przyspieszy wierzycielom dochodzenie ich należności. Nowa instytucja może (...)
-
30.4.2009
Umorzenie niezaspokojonych zobowiązań upadłego konsumenta
Nowe przepisy pozwalają zadłużonym spłacić długi w granicach ich możliwości finansowych i uwolnić się od pozostałego długu, który przerasta możliwości finansowe. Po wykonaniu przez (...)
-
28.4.2009
Co jeśli upadły konsument nie spełni swych obowiązków w okresie wykonywania planu spłaty?
Założono, że wszelkie zobowiązania oddłużeniowe winny być realizowane przez dłużnika w sposób dobrowolny pod rygorem umorzenia postępowania. Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumenckich (...)
-
27.4.2009
Jak podzielić majątek upadłego konsumenta - plan spłaty wierzycieli
Postanowienie sądu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli upadłego konsumenta określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż 5 lat, upadły jest obowiązany spłacać należności niezaspokojone (...)
-
24.4.2009
Plan spłaty wierzycieli upadłego konsumenta
Zazwyczaj najpierw dłużnik niebędący przedsiębiorcą zostanie zlicytowany (tj przeprowadzona zostanie likwidacja masy upadłości i zaspokojenie wierzycieli z funduszów masy upadłości), a (...)
-
22.6.2008
Oddalenie wniosku o upadłość a odpowiedzialność członka zarządu - opinia prawna
Postanowienie sądu rejonowego o oddaleniu wniosku o upadłość nie wywołuje żadnych szczególnych obowiązków informacyjnych. Tym samym zarząd spółki nie jest zobowiązany poinformować wierzycieli (...)
-
20.3.2008
Układ z wierzycielami w postępowaniu układowym - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Postępowanie układowe jest typem postępowania sądowego, które ma na celu doprowadzenie do zawarcia pomiędzy dłużnikiem i jego wierzycielami układu umożliwiającego wykonanie zobowiązań. Efektem (...)
-
8.7.2005
Odpowiedzialność wspólników za długi spółki cywilnej - opinia prawna
Zgodnie z art. 864 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają za zobowiązania tej spółki solidarnie. Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, (...)
-
4.6.2005
Upadłość spółdzielni - opinia prawna
Skoro przepisy pr. spółdz. przewidują specyficzną procedurę w przypadku niewypłacalności spółdzielni spowodowanej brakiem majątku wystarczającego na zaspokojenie długów, w przypadku gdy niewypłacalność (...)
-
23.5.2005
Kto jest zobowiązany do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości?
Postępowania o ogłoszenie upadłości nie wszczyna się z urzędu, należy w tym celu złożyć odpowiedni wniosek w sądzie. Prawo określa krąg podmiotów uprawnionych do złożenia takiego (...)
-
23.5.2005
Podstawy ogłoszenia upadłości
Instytucję upadłości wprowadzono do systemu prawa, aby zabezpieczyć interesy wierzycieli danego podmiotu, gdy pojawia się możliwość, że nie otrzymają zwrotu należnych im wierzytelności. Postępowanie (...)
-
25.3.2005
Należyta staranność przy opracowywaniu listy wierzytelności - opinia prawna
W konsekwencji bank jako Pana wierzyciel, do którego wpłynęły pieniądze od firmy S już po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości musiał zgodnie z przepisami prawa upadłościowego wydać (...)
-
3.2.2005
Wyjawienie majątku - pomoc w postępowaniu egzekucyjnym (stan prawny aktualny do dnia 4 lutego 2005 r.)
Wyjawienie majątku ma charakter pomocniczego środka egzekucji. Z cała pewnością nie prowadzi ono bezpośrednio do zaspokojenia wierzyciela. Posiada jednak inną cechę będącą w egzekucji sporą (...)
-
9.12.2004
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych a likwidacja przedsiębiorstwa. Co dzieje się ze środkami Funduszu? (Porada uwzględnia stare prawo upadłościowe z 1934 r. Od 1 października 2003 obowiązuje nowe prawo upadłościowe i naprawcze)
Porada oparta na starym prawie upadłościowym Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe (Dz. U. 1991 r., Nr 118, poz. 512 ze zmianami).
-
9.12.2004
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych a likwidacja przedsiębiorstwa. Co dzieje się ze środkami Funduszu?
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to bardzo szczególne środki z punktu widzenia jego przeznaczenia. Dlatego też wszyscy należący do kręgu osób uprawnionych do korzystania z Funduszu (pracownicy (...)
-
1.12.2004
Wynagrodzenie syndyka
Syndyk, jak również powołany na jego żądanie zarządca odrębnego majątku - mają prawo do wynagrodzenia za swoją działalność oraz do zwrotu uzasadnionych wydatków, które (...)
-
30.11.2004
Jakie składniki majątku upadłego wchodzą w skład masy upadłości?
Masa upadłości to najprościej mówiąc majątek dłużnika, z którego jego wierzyciele będą zaspokojeni. Ponieważ dłużnik częstokroć dysponuje majątkiem, którego nie wszystkie elementy są (...)
-
30.11.2004
Dwa rodzaje upadłości dłużnika
Prawo upadłościowe przewiduje dwie procedury przeprowadzenia upadłości dłużnika. Wybór procedury uzależniony jest od postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości. Sąd upadłościowy może (...)
-
30.11.2004
Postępowanie w sprawie upadłości
Postępowanie upadłościowe składa się z dwóch etapów. W pierwszym w postępowaniu w sprawie upadłości, sąd analizuje sytuację dłużnika oraz stwierdza, czy w ogóle, a jeśli (...)