Prawo upadłościowe i naprawcze - Artykuły

Jak zgłosić swoje wierzytelności wobec upadłego Getin Noble Banku S.A.?

28.7.2023

W związku z ogłoszeniem upadłości Getin Noble Banku S.A., Sąd wezwał wierzycieli upadłego banku do zgłoszenia wierzytelności syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, w terminie trzydziestu dni. Jak zgłosić wierzytelność (...)

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

6.12.2016

Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumenckich, oprócz oddłużenia upadłego, ma na celu także w pewnym zakresie zaspokoić wierzycieli. Prowadzone jest według przepisów o postępowaniu upadłościowym, gdzie ureglowane jest odrębnie. . Wniosek składa się do sądu powszechnego. (...)

Spółka cywilna a upadłość

5.12.2016

Spółka cywilna, jako umowa prawa cywilnego między wspólnikami będącymi co do zasady przedsiębiorcami, nie ma zdolności upadłościowej. Polski system prawa odmawia jej statusu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są jednak jej wspólnicy i oni mają zdolność upadłościową. (...)

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości

25.1.2016

Od 1 stycznia 2016 roku weszła w życie Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2015 r. poz. 978), która wprowadziła wiele zmian do dotychczasowych regulacji. M.in. wprowadzone zostały nieznane do tej pory postępowania restrukturyzacyjne. Restrukturyzacje (...)

Prawo restrukturyzacyjne

18.11.2015

Z dniem 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie większość przepisów uchwalonej przez Sejm nowej ustawy - Prawo restrukturyzacyjne, która ma za zadanie pomoc w uzdrowieniu podupadających firm. Głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego, oprócz zaspokojenia wierzycieli, (...)

Zmiany związane z wejściem w życie Prawa restrukturyzacyjnego

28.5.2015

Aktualnie trwają wzmożone prace nad ustawą – Prawo restrukturyzacyjne, która wejść ma w życie na początku 2016 r. Nowelizacja wprowadzi zarówno zupełnie nowe prawo restrukturyzacyjne, jak i szeroką nowelizację ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze

Wymogi wniosku o ogłoszenie upadłości składanego przez wierzyciela

27.2.2015

Żądanie ogłoszenia upadłości, które wniosek powinien zawierać, musi być sformułowane stanowczo, bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Kodeks postępowania cywilnego nie zna bowiem warunkowych czynności procesowych, a przepisy Prawa upadłościowego i naprawczego nie zawierają unormowań, z (...)

Nowa upadłość konsumencka

21.1.2015

Już niedługo zacznie obowiązywać ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze, ze zmianami w zakresie tzw. "upadłości konsumenckiej".

Bezskuteczność i zaskarżanie czynności upadłego

25.6.2013

W nowym prawie upadłościowym i naprawczym została przewidziana bezskuteczność niektórych czynności z mocy prawa. Chodzi tu oczywiście o czynności upadłego. Celem takiej regulacji jest ochrona wierzycieli, bowiem ustawa stanowi o bezskuteczności czynności w stosunku do masy upadłości, (...)

Kolejność zaspokajania wierzytelności

26.4.2012

Sędzia-komisarz zatwierdza listę wierzytelności, które mają być zaspokojone z masy upadłościowej. Po zatwierdzeniu tej listy będzie dokonany podział funduszów jednorazowo lub kilkakrotnie w miarę likwidacji majątku masy.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika