Informacje dotyczące własności przemysłowej i praw autorskich
-
27.3.2020
Będą specjalistyczne sądy chroniące własność intelektualną
Dzięki ustawie o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, której projekt został przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, już wkrótce (...)
-
22.2.2020
Będą sądy własności intelektualnej
Uchwalona ustawa ma przede wszystkim na celu wprowadzenie do polskiego wymiaru sprawiedliwości sądów wyspecjalizowanych w zakresie spraw dotyczących własności intelektualnej. Ustawa przewiduje (...)
-
19.11.2019
Żądanie naprawienia szkody z tytułu naruszenia majątkowych praw autorskich
5 listopada 2019 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Najwyższego, Izby Cywilnej dotyczące żądania naprawienia szkody z tytułu naruszenia majątkowych praw autorskich.
-
16.11.2019
Prawo własności przemysłowej poprawione
Doprecyzowanie pojęcia wynalazku, eliminacja niejasności dot. ochrony praw własności przemysłowej, zwolnienie z opłat okresowych na wzory przemysłowe i znaki towarowe dla osób fizycznych (...)
-
16.10.2019
Prawo autorskie silniejsze od wolności informacji i wolności prasy
TSUE wskazał, że wolność informacji i wolność prasy nie może uzasadniać, poza wyjątkami i ograniczeniami ustanowionymi w dyrektywie o prawie autorskim, odstępstwa od praw autorskich. Jednak, (...)
-
15.10.2019
Ochrona prawnoautorska tylko dla przejawów oryginalnej działalności twórczej
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnił, że wzorom nie można udzielić ochrony prawnoautorskiej tylko z tego powodu, że poza realizowanym przez nie celem użytkowym wywołują swoisty (...)
-
13.10.2019
Sampling może łamać prawa producenta fonogramu
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnił, że sampling może stanowić naruszenie praw producenta fonogramu w przypadku, gdy jest wykonywany bez jego zezwolenia. Jednak wykorzystanie w zmienionej (...)
-
23.9.2019
Niemieckie ograniczenie dla wyszukiwarek wymaga zatwierdzenia Komisji
Niemiecki przepis zakazujący wyszukiwarkom wykorzystywania snippetów prasowych bez zezwolenia wydawcy nie może być stosowany w braku jego uprzedniej notyfikacji Komisji Europejskiej. Stanowi (...)
-
20.9.2019
Powstaną specjalistyczne sądy do spraw ochrony własności intelektualnej
Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy z wyspecjalizowanymi sędziami.
-
19.9.2019
Nowelizacja ustawy Prawo własności przemysłowej
Doprecyzowanie pojęcia wynalazku, eliminacja niejasności dot. ochrony praw własności przemysłowej, zwolnienie z opłat okresowych na wzory przemysłowe i znaki towarowe dla MŚP w początkowej fazie (...)
-
23.6.2019
Prawo do unijnego znaku towarowego spółki adidas unieważnione
Sąd Unii Europejskiej utrzymał w mocy unieważnienie prawa do unijnego znaku towarowego spółki adidas składającego się z trzech równoległych pasków nałożonych na produkt w (...)
-
31.5.2019
Młodzi Twórcy w sieci
Eksperci NASK przygotowali i przeprowadzili badanie dotyczące młodych twórców internetowych. Ankieterzy porozmawiali z setką młodych, pozytywnie zaangażowanych blogerów, vlogerów, (...)
-
23.4.2019
Fair play w internecie?
Parlament przyjął nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Niektóre (...)
-
25.3.2019
Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym
Tymczasowe porozumienie osiągnięte w lutym w sprawie praw autorskich w przestrzeni cyfrowej (tzw. ACTA 2) zostanie poddane pod głosowanie plenarne w Parlamencie Europejskim we wtorek, 26 marca (...)
-
13.3.2019
Nowelizacja prawa własności przemysłowej
Za sprawą zmian w prawie własności przemysłowej przedsiębiorcy zyskają szanse na większą rozpoznawalność swojej marki i łatwiejszą ścieżkę wejścia na rynki zagraniczne.
-
20.12.2018
Prawo własności przemysłowej do aktualizacji
Mniej biurokracji, przepisy na miarę postępu technologicznego i zorientowane przede wszystkim na pomoc przedsiębiorcy – to zmiany, które nastąpią w prawie własności przemysłowej - (...)
-
31.10.2018
Prawo autorskie przychylniejsze dla potrzeb osób niepełnosprawnych
Zaproponowano regulacje, których celem będzie zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostęp do opublikowanych utworów (...)
-
23.10.2018
Opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania a VAT
Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie traktowania w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 i ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług opłat uiszczanych (...)
-
24.8.2018
Produkcja audiowizualna będzie wspierana finansowo?
Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) będzie wspierał finansowo produkcję utworów audiowizualnych powstających w Polsce. Producenci audiowizualni, koproducenci oraz przedsiębiorcy wykonujący (...)
-
28.7.2018
Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi uregulowane
Celem nowej ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi jest pełne wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/26/UE z dnia 26 (...)
-
29.6.2018
Nadchodzi dyrektywa o prawach autorskich
Parlament Europejski obecnie proceduje dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Ma ona na celu harmonizację aspektów prawa autorskiego w UE.
-
3.3.2018
Paski na butach zastrzeżone dla adidasa
Sąd Unii Europejskiej orzekł, iż adidas może sprzeciwić się rejestracji jako unijnego znaku towarowego dwóch równoległych pasków na bucie. Zgłoszone w tej sprawie znaki (...)
-
6.12.2017
Dokumenty publiczne mają być bezpieczniejsze
Nowa ustawa ma stworzyć skuteczny system bezpieczeństwa dokumentów publicznych. Potrzeba kompleksowego uregulowania kwestii dokumentów publicznych wynika z zagrożeń przestępstwami (...)
-
7.5.2017
Projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Proponowana ustawa będzie wdrażać (...)
-
28.3.2017
Rzecznicy patentowi będą konkurować ceną
Nowelizacja ustawy o rzecznikach patentowych znosi stawki minimalne pobierane przez rzeczników patentowych za wykonywanie czynności określonych w umowach zawartych z klientami. Stawki minimalne (...)
-
6.5.2009
Chroniony ser i andruty
-
9.4.2009
Niższe opłaty za znak towarowy
-
-
4.3.2009
Nielegalnie kopiowali książki
-
-
-
24.11.2008
Korzystali z nielegalnego oprogramowania
-
3.11.2008
Rogal świętomarciński zarejestrowany!
-
21.10.2008
Podrobiony towar nie trafi na rynek
-
-
-
-
16.9.2008
Nagroda filmowa Parlamentu Europejskiego
-
10.9.2008
Teraz każdy może sprzedawać e-booki
-
10.9.2008
Filmy DVD mogą być tańsze