Postępowanie przed sądem - Artykuły (strona: 5)

Skuteczne i sprawne dochodzenie należności na drodze prawnej

22.10.2007

Transformacji politycznej po 1989 r. w Polsce towarzyszyły głębokie przemiany gospodarcze. Jednak w nowej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, brak było instytucji i mechanizmów prawnych, które zapewniałyby pełną ochronę wszystkich podmiotów występujących w (...)

Sądy 24-godzinne

16.8.2007

Już działają tzw. sądy 24-godzinne. 12 marca br. weszła w życie ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, a także rozporządzenia wykonawcze. Wskutek nowelizacji w Kodeksie postępowania karnego pojawił się nowy rozdział 54a \"Postępowanie (...)

Rzecznik Praw Obywatelskich - kiedy warto się do niego zwrócić o pomoc?

26.3.2007

Rzecznik Praw Obywatelskich jest głównym organem państwowym powołanym specjalnie do czuwania nad przestrzeganiem praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji i innych aktach normatywnych (np. w ustawie). Dodatkowo w sprawach dzieci Rzecznik współpracuje z Rzecznikiem Praw (...)

Jak i kiedy depozyty będą likwidowane?

17.2.2007

Od 22 lutego 2007 r. obowiązywać ma ustawa z dnia 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów. Ustawa ta reguluje zasady i tryb likwidacji niepodjętych depozytów znajdujących się w dyspozycji jednostek sektora finansów publicznych. O jakie depozyty chodzi? (...)

Na jaką ochronę mogą liczyć świadkowie koronni?

19.11.2006

23 listopada 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2006 r. w sprawie udzielania ochrony i pomocy świadkom koronnym i innym uprawnionym osobom. Pomoc taka jest zapewniana m.in. świadkom koronnym i osobom im najbliższym. Kto może być objęty ochroną osobistą? (...)

Pożyczka lombardowa - opinia prawna

9.11.2006

W 1993 roku pożyczyłem w lombardzie 70 milionów złotych (obecne 7.000). Niestety nie mogłem spłacić tej kwoty w wymaganym terminie z wielu powodów. W ubiegłym roku otrzymałem zawiadomienie od komornika sądowego, że mam spłacić ogromną kwotę z tytułu tego długu, kwota jest astronomiczna, (...)

Co może być przyczyną umorzenia postępowania egzekucyjnego?

6.11.2006

Postępowanie egzekucyjne nie jest postępowaniem, od którego już nie ma ratunku. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje oprócz możliwości jego zawieszenia także jego umorzenie. Oczywiście jest to możliwe w ściśle określonych wypadkach, gdyż umorzenie tak zaawansowanego postępowania, (...)

Obciążenie hipoteczne nieruchomości - opinia prawna

11.10.2006

X ma wpis do hipoteki na kilku nieruchomościach, gdzie wierzycielem jest ZUS oraz firma prywatna. W/w nieruchomości sprzedał razem z zadłużeniem na tych nieruchomościach teściowi. Teraz doszła jeszcze jedna firma, u której X ma zadłużenie i prawdopodobnie komornik będzie chciał anulować (...)

Jak oznaczyć wartość przedmiotu sporu w postępowaniu przed sądem?

19.7.2006

W postępowaniu cywilnym, jeżeli powód dochodzi praw majątkowych, zobowiązany jest w pozwie oznaczyć wartość przedmiotu sporu. Brak tego oznaczenia spowoduje zwrot pozwu celem uzupełnienia. Wartość przedmiotu sporu może wpłynąć na wysokość opłaty od pozwu. Dlatego też istotną (...)

Jak prawidłowo wskazać nazwę przedsiębiorcy?

19.7.2006

Kanwą do napisania niniejszego artykułu stały się dwie historie. W obu historiach prawidłowe określenie nazwy kontrahenta grało główną rolę. W pierwszym przypadku sąd oddalił powództwo, gdyż przyjął, iż stroną umowy jest inna firma niż strona, która została pozwana. Sąd doszedł (...)

Sądowe ustalenie ojcostwa

8.5.2006

Jeżeli dziecko nie urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od jego ustania czy unieważnienia, wówczas w świetle prawa jest to tzw. dziecko pozamałżeńskie. Aby doszło w takim wypadku do ustalenia ojcostwa, mężczyzna, który jest ojcem tego dziecka, (...)

Zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową w UE

8.3.2006

Zgodnie z artykułem 12 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową. Przynależność państwowa jest to pojęcie szersze niż „obywatelstwo”, gdyż obejmuje również osoby prawne i wszelkie podmioty (...)

Stosowanie prawa Unii Europejskiej w Polsce

8.3.2006

Na mocy Traktatu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 r. zaczęło obowiązywać w Polsce prawo wspólnotowe. Podstawową zasadą prawa wspólnotowego, ustaloną w orzecznictwie ETS, jest zasada nadrzędności, która przewiduje, że prawo pierwotne oraz (...)

Kiedy przepisy dyrektywy są bezpośrednio skuteczne?

8.3.2006

Zgodnie z treścią art. 249 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) "dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, do którego jest kierowana, w odniesieniu do rezultatu, który ma być osiągnięty, pozostawia jednak organom krajowym swobodę wyboru formy i środków". Dyrektywa (...)

Egzekucja z udziału w składniku majątku spadkowego - opinia prawna

3.2.2006

Członek zarządu został wyrokiem sądu pociągnięty odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Łączna suma powstałego zadłużenia przekracza 100.000 zł, a tym samym jest nierealna do spłacenia. Były członek zarządu nie posiada majątku, oprócz udziału spadkowego w domu rodziców. (...)

Postępowanie egzekucyjne wobec skazanego wyrokiem karnym - opinia prawna

29.12.2005

Kwestię egzekucji stwierdzonych wyrokiem karnym roszczeń reguluje kodeks karny wykonawczy. Przepis art. 25 § 1 kodeksu karnego wykonawczego stanowi, że egzekucję zasądzonych roszczeń cywilnych, orzeczonej grzywny, świadczenia pieniężnego, należności sądowych oraz zobowiązania określonego (...)

Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna

15.12.2005

Jaki jest zgodny z prawem tryb podnoszenia lokatorowi stawki odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z lokalu mieszkalnego? Czy można to zrobić pismem poleconym? Czy w przypadku uzyskania wyroku sądowego o eksmisji i przyznaniu lokalu socjalnego lub zastępczego, można zmusić lokatorkę (...)

Przestępstwa i błędy popełniane w toku egzekucji - opinia prawna

25.11.2005

Oszustwa dopuszcza się osoba, która w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania. (...)

Sądowe postępowanie egzekucyjne - konsekwencja nie do uniknięcia?

14.9.2005

W postępowaniu cywilnym można wyróżnić 2 zasadnicze rodzaje egzekucji: egzekucję świadczeń pieniężnych oraz egzekucję świadczeń niepieniężnych. W praktyce można spotkać jeszcze egzekucję celem zniesienia współwłasności, która w rzeczywistości jest tylko sposobem zniesienia współwłasności (...)

Zwrot kosztów sądowych - kto i kiedy może się tego domagać?

22.8.2005

Nikt nie lubi wydawać pieniędzy bez powodu. A jeżeli już zmuszeni jesteśmy uszczuplić swoje oszczędności, chcielibyśmy widzieć efekty dokonanej inwestycji. Niechętnie korzystamy z usług sądów, wiedząc jaka to kosztowna przyjemność. Poza tym boimy się, iż wydatek będzie większy (...)

Z e-podpisem do urzędu, czyli podpis elektroniczny w praktyce

19.7.2005

Z pojęciem podpis elektroniczny już oswoiliśmy się, ale czy rozumiemy tak naprawdę co pod nim się kryje? Czy wystarczy stwierdzić, iż podpis elektroniczny to sposób podpisania dokumentu w postaci elektronicznej? Czy zatem podpisem elektronicznym jest np. obraz podpisu własnoręcznego otrzymany (...)

Jakie dokumenty mogą być dowodami przed sądem?

13.7.2005

Kiedy już jesteś uczestnikiem (stroną) jakiegoś postępowania przed sądem, warto żebyś wiedział jak przebiega postępowanie dowodowe. Kto je przeprowadza i jakie dowody Ty i inni uczestnicy możecie powoływać, innymi słowy co w ogóle może stanowić dowód w sprawie (w postępowaniu (...)

Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna

4.7.2005

Do postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia (w poprzednim stanie prawnym - zarządzenia tymczasowego) wykonania obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny wydanego w postępowaniu rozwodowym zastosowanie znajdują, z mocy art. 445 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, a w poprzednim stanie prawnym z mocy (...)

Jak złożyć apelację od wyroku sądu cywilnego?

24.6.2005

Apelacja jest podstawowym środkiem odwoławczym, który służy zaskarżaniu orzeczeń sądów I instancji. Sąd II instancji rozpoznaje tę samą sprawę w tych samych granicach, w jakich upoważniony był ją rozpatrzyć sąd I instancji Jaki sąd rozpoznaje apelację? Jakie wymagania (...)

Co to jest egzekucja przez zarząd przymusowy?

4.2.2005

Egzekucja przez zarząd przymusowy może być skierowana wyłącznie przeciwko dłużnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Ten sposób egzekucji polega na zaspokajaniu egzekwującego wierzyciela z dochodu uzyskiwanego z prowadzonej (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika