Postępowanie przed sądem - Artykuły (strona: 3)

Kto może odmówić składania zeznań w postępowaniu karnym?

9.9.2021

W polskim procesie karnym dowód ze świadków jest najczęstszym sposobem dochodzenia do prawdy. Gdy dostajemy wezwanie z sądu, by stawić się w roli świadka, mamy obowiązek udać się do sądu we wskazanym terminie i zgodnie z prawdą przekazać to, co jest nam wiadome. Są jednak sytuacje, (...)

Interwencja uboczna w procesie

11.8.2021

Kto ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron, może w każdym stanie sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji przystąpić do tej strony. Na tym polega interwencja uboczna. Interwenient uboczny ma tylko interes prawny w tym, żeby rozstrzygnięcie (...)

Wyrok zaoczny lub nakaz zapłaty w sprawie długu - jak się bronić?

9.6.2021

Dowiadujesz się o zadłużeniu dopiero gdy komornik „puka do drzwi” lub zajmuje konto bankowe? Rzecznik Finansowy przypomniał, jak można skutecznie bronić się przed taką sytuacją. To możliwe, jeśli ktoś np. wyłudził kredyt z wykorzystaniem naszych danych lub w wyniku zaniedbania (...)

Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

18.5.2021

W wyniku nowelizacji z dnia 22 grudnia 2004 r. (która weszła w życie zasadniczo z dniem 6 lutego 2005 r.) w kodeksie postępowania cywilnego pojawiła się nowa procedura: o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych wyroków, jeżeli rażąco naruszają one prawo materialne i procesowe (...)

Mieszkanie z licytacji komorniczej – dlaczego warto je kupić?

22.2.2021

W ostatnich latach nastąpił wzrost cen mieszkań. Szczególnie w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, cena za metr kwadratowy mieszkania jest bardzo wysoka. I o ile deweloperzy zaczynają kusić atrakcyjnymi promocjami, o tyle cena mieszkań z rynku wtórnego utrzymuje (...)

Jak odwołać się od mandatu drogowego?

21.11.2019

Wystawiono ci mandat drogowy? Masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie? Jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Sprawdź, kiedy i jak odwołać się od mandatu.

Mediacje między przedsiębiorcami

25.10.2019

Sprawy sądowe z natury rzeczy są czasochłonne, drogie i w dodatku utrudniają codzienne prowadzenie biznesu. Atrakcyjną alternatywę stanowią dla nich mediacje, które gwarantują realną oszczędność czasu i pieniędzy. MPiT już od kilku lat tworzy przepisy, które mają zachęcić (...)

Procedura rozpoznawania protestów wyborczych

23.10.2019

W związku ze dużą liczbą złożonych protestów wyborczych oraz ze zwiększonym zainteresowaniem sprawami z zakresu protestów wyborczych, warto poznać procedurę ich rozpoznawania przez Sąd Najwyższy oraz możliwość udziału mediów w czynnościach Sądu.

Kontrola przestrzegania prawa pracy

30.4.2019

Do nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy upoważnione są: Państwowa Inspekcja Pracy, społeczna inspekcja pracy, a także Państwowa Inspekcja Sanitarna (w zakresie przepisów higieny pracy i warunków środowiska pracy). Spory z zakresu prawa pracy rozstrzygają (...)

Sądy UE

13.2.2018

Od utworzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w roku 1952 jego zadaniem jest czuwanie „nad poszanowaniem prawa w wykładni i stosowaniu\" traktatów. W ramach tego zadania Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej spełnia następujące funkcje: kontrola legalności (...)

Jak umówić się, który sąd ma rozstrzygać spory między stronami?

27.1.2018

W pewnych granicach dopuszczalne jest porozumienie stron w kwestii właściwości sądu, a więc poddanie sprawy do rozstrzygnięcia innemu sądowi niż sąd właściwy z ustawy. Strony mogą więc poddać sprawę w I instancji innemu sądowi miejscowemu niż ten, który byłby właściwy według (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika