Artykuły dotyczące postępowania przed sądem - Strona 3
-
26.3.2015
Skarga na czynności komornika
Na czynności komornika przysługuje bez względu na rodzaj czynności skarga do sądu rejonowego. Skarga ta przysługuje we wszystkich wypadkach naruszenia przepisów kodeksu postępowania cywilnego (...)
-
17.3.2015
Rozważania na temat przesłuchania dziecka w polskiej procedurze cywilnej w sprawach rodzinnych i opiekuńczych
Przesłuchanie dziecka w polskiej procedurze cywilnej w sprawach rodzinnych i opiekuńczych jest zaliczane do szczególnych form przesłuchania.
-
22.8.2014
Jak bronić się przed egzekucją? - czyli powództwa przeciwegzekucyjne
W toku czynności egzekucyjnych podejmowanych przez komornika sądowego może zdarzyć się tak, że zajęte zostaną przedmioty nie należące do dłużnika. Na skutek rożnych zdarzeń może również (...)
-
11.8.2014
Warunkowe zawieszenie wykonania kary - czyli "kara w zawiasach"
Często sądy karne, aby uniknąć negatywnych konsekwencji wykonania kary (zwłaszcza kary pozbawienia wolności), orzekają karę \"w zawieszeniu\" (\"w zawiasach\"). Sąd skazujący może m.in. warunkowo (...)
-
1.8.2014
Poszukiwanie majątku przez komornika
Przepisy o egzekucji wymagają, by we wniosku lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji z urzędu wskazane było świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji. Wierzyciel musi (...)
-
13.5.2014
Czy komornik może zająć samochód inwalidzie?
Może. To jawna dyskryminacja niepełnosprawnych, których obowiązują dwa różne reżimy w zależności od tego czy egzekucja prowadzona jest na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego czy też postępowania (...)
-
20.1.2014
Krótki poradnik dla kupującego mieszkanie z licytacji komorniczej
Jak kupić mieszkanie z licytacji? Od czego zacząć? Jakie obowiązki spoczywają na kupującym? Nie jest tajemnicą, że zakup mieszkania z licytacji komorniczej może być bardzo opłacalny. Jeśli (...)
-
5.12.2013
Licytacja z nieruchomości - jak wygląda w praktyce?
Jest to trzeci etap egzekucji z nieruchomości (po zajęciu oraz opisie i oszacowaniu). W zasadzie odbywa się w sądzie, przy udziale sędziego i komornika, który prowadzi licytację. Może w niej uczestniczyć (...)
-
30.9.2013
Jak przygotować pismo w postępowaniu przed sądem administracyjnym?
W postępowaniu sądowym pisma stron zawierają przede wszystkim określone wnioski oraz oświadczenia. Poniższe warunki odnoszą się do pism wszystkich uczestników postępowania, zarówno (...)
-
25.9.2013
Obwieszczenie o licytacji - egzekucja z nieruchomości
Aby móc sprzedać nieruchomość w drodze licytacji, komornik musi powiadomić zainteresowanych o tej okoliczności.
-
27.8.2013
Zajęcie jako pierwszy etap egzekucji z nieruchomości
Egzekucja z nieruchomości to innymi słowa egzekucja z własności nieruchomości - prowadzi ona bowiem do zmiany w prawie własności nieruchomości. Zajęcie jest pierwszym etapem egzekucji z nieruchomości, (...)
-
7.8.2013
Obowiązek ujawniania dodatkowych danych osobowych stron (PESEL, KRS, NIP) po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego
W dniu 8 lipca 2013 roku weszły w życie kolejne zmiany ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U z 1964 roku, Nr 43, poz. 296 ze zm., dalej „k.p.c.”). Jedną z wprowadzonych zmian jest (...)
-
22.5.2013
Likwidacja spółki - obowiązki likwidatorów
Podjęcie uchwały o likwidacji spółki z o.o. nie oznacza wcale, iż dany podmiot przestaje automatycznie istnieć, zaprzestając wszelkiej działalności. Uchwała taka rozpoczyna dopiero proces (...)
-
13.5.2013
Kiedy potrzebny jest wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa?
Niektóre przestępstwa ścigane są na wniosek pokrzywdzonego. Są to tzw. przestępstwa wnioskowe. Wniosek o ściganie należy złożyć do organu ścigania. Po złożeniu wniosku postępowanie (...)
-
22.4.2013
Jak wszcząć postępowanie przed sądem?
Twój dłużnik nie chce oddać pieniędzy? Współwłaściciel utrudnia Ci korzystanie z nieruchomości, więc chcesz ją podzielić? Planujesz wniesienie pozwu o rozwód? Ten artykuł (...)
-
16.4.2013
Prawomocne orzeczenie sądu karnego a później ujawnione czyny
Pytanie o zakres powagi rzeczy osądzonej w ewentualnym kolejnym postępowaniu karnym powstaje w każdej sytuacji, w której sąd, któremu przychodzi następnie orzekać w przedmiocie odpowiedzialności (...)
-
31.12.2012
Czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT?
Często pojawia się pytanie czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż nieruchomości na licytacji komorniczej. Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie powyższych (...)
-
17.12.2012
Nabycie mieszkania z lokatorami i postępowanie eksmisyjne
Co w sytuacji kiedy mieszkanie zamieszkane jest przez lokatorów np. bezrobotną rodzinę? Czy konieczne jest im zapewnienie lokalu zastępczego i czy to obowiązek nowego właściciela mieszkania? Jak (...)
-
6.12.2012
Jak doręcza się pisma w postępowaniu karnym?
W postępowaniu karnym istotne jest, aby uczestnicy, a przede wszystkim oskarżony był należycie zawiadamiany o wszelkich czynnościach procesowych. Ważne jest więc, aby wszelkie pisma sądowe zostały (...)
-
2.10.2012
Czy wiesz co może być dowodem w Twojej sprawie (przed sądem cywilnym)?
Wiedza o istnieniu niektórych rodzajów dowodów, jakie mogą być powoływane przed sądem jest dość powszechna. Któż z nas nie wie, iż można przed sądem przedstawiać (...)
-
20.9.2012
Jakie dowody są dopuszczane w procesie karnym, a jakie nie?
Proces karny nie zna legalnej teorii dowodowej, a w Kodeksie postępowania karnego nie sformułowano zamkniętego katalogu dowodów, w związku z czym dowodem może być wszystko to, co przyczynić (...)
-
6.9.2012
Sprostowanie oczywistej omyłki w orzeczeniu
Popełnione przez sąd błędy pisarskie lub rachunkowe, a także inne oczywiste omyłki podlegają sprostowaniu przez sąd z urzędu bądź na wniosek, także gdy występują w treści uzasadnienia. Jeśli (...)
-
3.8.2012
Mieszkanie z licytacji – problem z byłymi właścicielami
Jako, że zlicytowanie mieszkania najczęściej odbywa się wbrew woli jego właścicieli, także w późniejszym czasie nabywca może trafić na opór lokatorów. Zazwyczaj bowiem mieszkańcy (...)
-
17.5.2012
Jak skutecznie złożyć przedmiot do depozytu sądowego?
Depozyt sądowy to miejsce, które znajduje się w określonym sądzie, banku albo innym miejscu wyznaczonym przez sąd. Można do niego składać pieniądze, kosztowności, książeczki oszczędnościowe, (...)
-
26.4.2012
W jaki sposób możesz uzyskać szybko wyrok przeciwko dłużnikowi - nakaz zapłaty
Artykuł ma na celu przedstawienie możliwej drogi sądowej przedsiębiorcy, który nie może uzyskać należności od swojego dłużnika. Sytuacje, w których powstają zaległości w płatnościach (...)
-
17.4.2012
Kiedy można uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?
Postępowanie upominawcze pozwala na dochodzenie roszczenia pieniężnego lub innego. W tym drugim przypadku, jeśli szczególny przepis to umożliwia. Jeżeli kwota, z którą zalega dłużnik nie przekracza (...)
-
2.4.2012
Prawo złożenia wniosku o zachowanie w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka
W pewnych wypadkach, gdy np. osobom przesłuchiwanym w postępowaniu karnym lub karnym skarbowym może grozić jakieś niebezpieczeństwo, sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może wydać (...)
-
22.3.2012
Zwolnienie od kosztów sądowych
Postępowanie przed sądem cywilnym wiąże się z obowiązkiem uiszczenia kosztów sądowych tego postępowania. Na koszty sądowe składają się opłaty sądowe oraz wydatki poniesione przez sąd. (...)
-
24.2.2012
Ile kosztuje postępowanie upadłościowe konsumenta?
Generalnie koszty postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będą ponoszone według zasad ogólnych obowiązujących w postępowaniu (...)
-
13.1.2012
Jak przebiega postępowanie o uznanie za zmarłego?
W sprawach o uznanie za zmarłego właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania zaginionego, a w braku tej podstawy - sąd wskazany w przepisach ogólnych o postępowaniu nieprocesowym – a (...)
-
9.1.2012
Postępowanie uproszczone - kiedy można je zastosować?
Postępowanie uproszczone jest swoistą odpowiedzią prawodawcy na postulaty społeczne, domagające się umożliwienia załatwiania spraw drobnych i prostych szybko, w postępowaniu odformalizowanym i (...)
-
5.1.2012
Postępowanie nieprocesowe - kiedy jest przeprowadzane?
Postępowanie nieprocesowe jest to jeden z rodzajów trybów, w jakim toczy się cywilne postępowanie sądowe. Nazwa \"postępowanie nieprocesowe\" pojawiła się stosunkowo późno. (...)
-
9.12.2011
Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym
Dokonanie jakiejkolwiek czynności w kontaktach z sądem wymaga posłużenia się pismem procesowym. Do takich pism można zaliczyć m. in.: pozew, wniosek, odpowiedź na pozew, apelację, odpowiedź na (...)
-
1.12.2011
Przesłanki i tryb wznowienia postępowania cywilnego
Wznowienie postępowania jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, który jest używany w celu ponownego rozpoznawania oraz rozstrzygania w sprawach, które zakończyły się już prawomocnym (...)
-
30.11.2011
Jakie części majątku są zwolnione od egzekucji?
Przepisy stanowią, że następujące składniki majątku zwolnione są od egzekucji np. przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne niezbędne dla dłużnika i członków (...)
-
29.11.2011
Kiedy i jak przeprowadza się postępowanie polubowne?
Dlaczego strony są skłonne oddawać sprawy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego? Strony oddają sprawy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego z tego względu, że sąd polubowny działa szybciej niż (...)
-
23.8.2011
Uprawnienia kuratora sądowego
Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu.
-
10.6.2011
Który sąd osądzi przestępcę?
Jeśli ktoś popełnił przestępstwo lub był świadkiem bądź ofiarą przestępstwa pewnie jest zainteresowany, przed jakim sądem będzie się toczyć sprawa. Nasz ustawodawca zdecydował np., iż (...)
-
7.1.2011
Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym - licytacja
Zasadą postępowania komorniczego jest, aby wierzyciel złożył wniosek o przeprowadzenie egzekucji w celu uzyskania zaspokojenia. Reguły te odnoszą się zarówno do egzekucji z ruchomości jak (...)
-
31.12.2010
Jakie prawa ma przesłuchiwany świadek w postępowaniu karnym?
W przypadku przesłuchania, świadkowi przysługują pewne uprawnienia, dzięki którym może on chronić swoje interesy, czy też swoich bliskich. Warto je znać i z nich korzystać, by niepotrzebnie (...)