Postępowanie przed sądem - Artykuły (strona: 4)

Zwolnienie od kosztów sądowych

22.3.2012

Postępowanie przed sądem cywilnym wiąże się z obowiązkiem uiszczenia kosztów sądowych tego postępowania. Na koszty sądowe składają się opłaty sądowe oraz wydatki poniesione przez sąd. Opłaty sądowe to wpis oraz opłata kancelaryjna, pobierana za wydanie różnego rodzaju (...)

Ile kosztuje postępowanie upadłościowe konsumenta?

24.2.2012

Generalnie koszty postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będą ponoszone według zasad ogólnych obowiązujących w postępowaniu upadłościowym prowadzonym według Prawa upadłościowego i naprawczego. Jednak w celu obniżenia (...)

Postępowanie uproszczone - kiedy można je zastosować?

5.1.2012

Postępowanie uproszczone jest swoistą odpowiedzią prawodawcy na postulaty społeczne, domagające się umożliwienia załatwiania spraw drobnych i prostych szybko, w postępowaniu odformalizowanym i pozbawionym zbędnych komplikacji. Uproszczenia postępowania polegają, ujmując rzecz generalnie, (...)

Postępowanie nieprocesowe - kiedy jest przeprowadzane?

5.1.2012

Postępowanie nieprocesowe jest to jeden z rodzajów trybów, w jakim toczy się cywilne postępowanie sądowe. Nazwa \"postępowanie nieprocesowe\" pojawiła się stosunkowo późno. Początkowo postępowanie to nazywało się postępowaniem niespornym. Wynikało to z faktu, że u (...)

Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym

9.12.2011

Dokonanie jakiejkolwiek czynności w kontaktach z sądem wymaga posłużenia się pismem procesowym. Do takich pism można zaliczyć m. in.: pozew, wniosek, odpowiedź na pozew, apelację, odpowiedź na apelację, skargę kasacyjną, zażalenie, skargę o wznowienie postępowania itd. Pisma te oprócz (...)

Przesłanki i tryb wznowienia postępowania cywilnego

1.12.2011

Wznowienie postępowania jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, który jest używany w celu ponownego rozpoznawania oraz rozstrzygania w sprawach, które zakończyły się już prawomocnym orzeczeniem sądu. Instytucja ta przysługuje jedynie w wypadkach przewidzianych w Kodeksie postępowania (...)

Jakie części majątku są zwolnione od egzekucji?

30.11.2011

Przepisy stanowią, że następujące składniki majątku zwolnione są od egzekucji np. przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne niezbędne dla dłużnika i członków rodziny będących na jego utrzymaniu, a także ubranie niezbędne dla pełnienia służby lub (...)

Kiedy i jak przeprowadza się postępowanie polubowne?

29.11.2011

Dlaczego strony są skłonne oddawać sprawy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego? Strony oddają sprawy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego z tego względu, że sąd polubowny działa szybciej niż sąd państwowy. Rozstrzygnięcia przed sądem polubownym oszczędzają stronom zarówno czasu (...)

Uprawnienia kuratora sądowego

23.8.2011

Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu.

Który sąd osądzi przestępcę?

10.6.2011

Jeśli ktoś popełnił przestępstwo lub był świadkiem bądź ofiarą przestępstwa pewnie jest zainteresowany, przed jakim sądem będzie się toczyć sprawa. Nasz ustawodawca zdecydował np., iż sąd rejonowy orzeka w pierwszej instancji we wszystkich sprawach, z wyjątkiem spraw przekazanych ustawą (...)

Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym - licytacja

7.1.2011

Zasadą postępowania komorniczego jest, aby wierzyciel złożył wniosek o przeprowadzenie egzekucji w celu uzyskania zaspokojenia. Reguły te odnoszą się zarówno do egzekucji z ruchomości jak i nieruchomości. Następnie komornik zajmuje nieruchomość będącą w posiadaniu dłużnika - (...)

Jakie prawa ma przesłuchiwany świadek w postępowaniu karnym?

31.12.2010

W przypadku przesłuchania, świadkowi przysługują pewne uprawnienia, dzięki którym może on chronić swoje interesy, czy też swoich bliskich. Warto je znać i z nich korzystać, by niepotrzebnie nie narazić się na niebezpieczeństwo lub nie zaszkodzić innym. W jakich przypadkach można (...)

Na czym polega i kto sprawuje zarząd nad nieruchomością w czasie egzekucji?

29.9.2010

Zgodnie z przepisami egzekucyjnymi zajętą nieruchomość pozostawia się w zarządzie dłużnika. Jeżeli jednak prawidłowe sprawowanie zarządu tego wymaga, sąd odejmie dłużnikowi zarząd i ustanowi innego zarządcę; to samo dotyczy ustanowionego zarządcy. Jeżeli sprawowanie zarządu wymaga (...)

Odsetki za zwłokę w wypłacie zaległego wynagrodzenia - opinia prawna

24.5.2010

Zgodnie z at. 359 kodeksu cywilnego, odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. W analizowanym przypadku podstawą naliczenia odsetek jest orzeczenie sądowe, w którym wyraźnie (...)

Jak podzielić pieniądze uzyskane w egzekucji?

11.5.2010

Spieniężenie majątku dłużnika lub uzyskanie od niego odpowiedniej ilości środków pieniężnych nie jest końcowym etapem postępowania egzekucyjnego. Otóż kolejnym etapem jest właściwy podział tych środków, które zostały wyegzekwowane. Ustawodawca i w tym zakresie (...)

Kiedy może nastąpić warunkowe umorzenie postępowania karnego?

27.8.2009

Aby w sprawach drobniejszych i przy pozytywnej charakterystyce sprawcy nie został on skazany za popełniony czyn, sądy karne często stosują warunkowe umorzenie postępowania karnego. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli: wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, (...)

Wszystko o protokołach w postępowaniu karnym

19.8.2009

W ramach postępowania karnego, na każdym jego etapie, w tym także w postępowaniu przygotowawczym, każda czynność istotna dla sprawy musi zostać udokumentowana. Dbanie o sporządzenie protokołu należy na etapie postępowania przygotowawczego do przeprowadzającego czynność, zaś w trakcie (...)

Dopuszczalność zgłoszenia zarzutu przedawnienia w apelacji

12.8.2009

Pan X zamówił u stolarza dębowe meble do kuchni i jadalni. Zapłata miała nastąpić w ciągu 20 dni od dostarczenia wszystkich gotowych mebli, co nastąpiło na przełomie listopada i grudnia 2003 r. Niestety Pan X miał wtedy pewne problemy finansowe i nie uiścił zapłaty. Wierzyciel nie dochodził (...)

Budowa na zajętej nieruchomości - opinia prawna

5.8.2009

Pan X jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę gospodarczą (przemysłową), obciążonej hipoteką na rzecz banku z tytułu kredytu inwestycyjnego. Grunty te miały być przeznaczone na dalszy rozwój działalności gospodarczej, jednak zostały zajęte przez komornika (...)

Wszystko o protokołach w postępowaniu cywilnym...

27.7.2009

W ramach postępowania cywilnego każda rozprawa (z pewnymi wyjątkami) musi być zaprotokołowana. Dbanie o sporządzenie protokołu należy do obowiązków sędziego, a w szerszym składzie - do przewodniczącego składu orzekającego. Sporządzenie protokołu należy do protokolanta. W protokole (...)

Co się stanie z majątkiem upadłego konsumenta?

23.7.2009

Jeśli wierzyciel uczestniczy w postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego, wtedy zaspokojenie jego roszczeń nastąpi przez partycypowanie w części dochodu, jaki przyniesie upłynnienie składników masy upadłości i ściągnięcie wierzytelności upadłego. Posiadany (...)

Postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

21.7.2009

Postępowanie związane z ogłoszeniem upadłości jest to pierwsze stadium postępowania upadłościowego. Sąd winien rozpatrzyć wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego w ciągu 2 miesięcy od jego złożenia. Sąd rozpoznaje sprawę na posiedzeniu niejawnym. Może jednak wyznaczyć rozprawę, (...)

Prawo do odmowy składania zeznań w procesie karnym - opinia prawna

3.7.2009

W polskim procesie karnym najczęstszym dowodem są zeznania świadków. Prawo nakłada na każdego obowiązek stawienia się w sądzie i złożenia zeznań. Niektórzy mogą jednak odmówić spełnienia tego obowiązku. Czy bratowa może odmówić składania zeznań? A czy takie prawo przysługuje kobiecie, (...)

Jak przeprowadzić egzekucję z nieruchomości dłużnika - opinia prawna

24.4.2009

W toku postępowania egzekucyjnego z nieruchomości może się okazać, iż nieruchomość nie znajdzie nabywców licytacyjnych. W przypadku gdy podczas licytacji wyznaczonej na drugi termin nie zgłosi się żaden licytant, wierzycielowi przysługuje prawo przejęcia nieruchomości na własność w (...)

Upadłość konsumencka a interesy wierzycieli i innych osób

21.4.2009

Upadłość konsumenta zazwyczaj powoduje, iż wierzyciele nie odzyskają części swych należności. Jednak nowe postępowanie przyspieszy wierzycielom dochodzenie ich należności. Nowa instytucja może mieć też znaczenie dla interesów innych podmiotów, np. małżonka zadłużonej (...)

Umorzenie niezaspokojonych zobowiązań upadłego konsumenta

21.4.2009

Nowe przepisy pozwalają zadłużonym spłacić długi w granicach ich możliwości finansowych i uwolnić się od pozostałego długu, który przerasta możliwości finansowe. Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wyda postanowienie o umorzeniu (...)

Jak podzielić majątek upadłego konsumenta - plan spłaty wierzycieli

21.4.2009

Postanowienie sądu o ustaleniu planu spłaty wierzycieli upadłego konsumenta określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż 5 lat, upadły jest obowiązany spłacać należności niezaspokojone na podstawie planu podziału oraz jaka część zobowiązań upadłego, po wykonaniu planu (...)

Plan spłaty wierzycieli upadłego konsumenta

21.4.2009

Zazwyczaj najpierw dłużnik niebędący przedsiębiorcą zostanie zlicytowany (tj przeprowadzona zostanie likwidacja masy upadłości i zaspokojenie wierzycieli z funduszów masy upadłości), a dopiero potem może otrzymać harmonogram spłat dalszych długów, na które nie wystarczyło (...)

Arbitraż przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy PIIT

27.2.2009

Liczba firm, które widzą swoją szanse w Internecie jest coraz większa, coraz więcej firm zakłada w związku z tym swoje strony internetowe. Na ogół nazwa domeny jest odzwierciedleniem nazwy firmy bądź ze znakiem towarowym, jeśli firma ma do takiego znaku uprawnienia. Pojawiają (...)

Czy wydruk z komputera może być dowodem w sprawie - opinia prawna

17.10.2008

Wśród środków dowodowych przepisy wymieniają dowód z dokumentów (urzędowych i prywatnych), z zeznań świadków, z zeznań stron, z opinii biegłego. Nie jest to katalog zamknięty, co oznacza, że strona może wykazywać okoliczność, na którą się powołuje za pomocą każdego innego niż (...)

Czy możliwy jest rozwód za porozumieniem? - opinia prawna

13.8.2008

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie (...)

Kiedy dochodzi do zawieszenia postępowania cywilnego?

25.7.2008

Postępowanie cywilne powinno charakteryzować się szybkim rozstrzygnięciem przedstawionego sadowi sporu. Postulat szybkości postępowania nie może jednak stać na drodze innym zasadom postępowania, takim jak ustalenie prawdy obiektywnej, możliwość obrony czy przedstawienia racji drugiej strony. (...)

Odpowiedzialność kontraktowa stron umowy deweloperskiej

8.5.2008

Generalna zasada określająca odpowiedzialność stron umowy deweloperskiej wyrażona jest w art. 471 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika