Prawo mieszkaniowe - Artykuły (strona: 4)

Jakie są sposoby ustanowienia odrębnej własności lokalu?

30.4.2006

Ustanowienie konstrukcji odrębnej własności lokali uzasadnione jest uniezależnieniem wykonywania prawa do lokalu od spółdzielni, a także możliwością tworzenia odrębnej własności w niewielkich, dotychczas jednorodzinnych domkach. Jednym z ograniczeń możności ustanawiania odrębnej (...)

Jak nabywać mieszkania od gminy - opinia prawna

24.11.2005

W przypadku zbywania nieruchomości jednostki samorządu terytorialnego osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Jakie są warunki takiego nabycia? Czy można skorzystać (...)

Za co płacisz w rachunku za ogrzewanie, prąd i gaz?

27.10.2005

Rachunki nie ominą nikogo, bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym, czy też posiadasz tzw. odrębną własność. Problem jednak w tym, iż z zasady jest tak, iż faktyczne zużycie \"mediów\", to tylko cześć, choć (...)

Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna

21.10.2005

Jedną z form popierania budownictwa mieszkaniowego są towarzystwa budownictwa społecznego, znane wszystkim jako TBS-y. Osoby, które chcą skorzystać z tego sposobu zdobycia własnych czterech kątów, wpłacają kaucje, partycypują w kosztach budowy i zawierają z towarzystwem umowy najmu. Brak (...)

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

12.10.2005

Kredyt mieszkaniowy umożliwia szybką realizację zakupu mieszkania, gdy perspektywa odłożenia pieniędzy rozciąga się w nieskończoność. Kupno mieszkania na kredyt to również pomysł na lokatę kapitału – można zaciągnąć kredyt, zakupić mieszkanie, wynająć je tak, by samo (...)

Ochrona lokatora w mieszkaniu kwaterunkowym – opinia prawna

13.6.2005

Zgodnie z art. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, ustawa ta reguluje zasady i formy ochrony praw lokatorów oraz zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Zgodnie ze słowniczkiem ustawowym, zawartym w art. 2 powołanej ustawy, przez lokatora należy rozumieć najemcę lokalu lub (...)

Kiedy ustaje członkostwo spółdzielni?

10.3.2005

Ustanie członkostwa spółdzielni może mieć różnorakie podłoże. Poczynając od zdarzeń zupełnie niezależnych od członka jak jego śmierć, przez wystąpienie ze spółdzielni na życzenie członka, na ustaniu członkostwa wskutek zastosowania przez spółdzielnię środków dyscyplinarnych (...)

Jakie warunki należy spełnić, aby stać się członkiem spółdzielni?

3.3.2005

Członkostwo spółdzielni jest podstawowym warunkiem korzystania z praw, które spółdzielnia może zaoferować. Tylko członkowi spółdzielni może przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Od wejścia w życie orzeczenia TK z dnia 30 marca 2004 r., czyli od 15 kwietnia 2004 r., (...)

Utrata bonifikaty na wykupione mieszkanie od gminy – opinia prawna

25.2.2005

Przepis art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, a w przypadku nieruchomości stanowiącej (...)

Czy Twoje własnościowe prawo do lokalu może przekształcić się w inne?

25.1.2005

Przez długi czas podstawowym ograniczeniem w zakresie rozporządzania spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu była konieczność uzyskania członkostwa spółdzielni mieszkaniowej przez nabywcę takiego prawa. Warunkiem skuteczności przeniesienia spółdzielczego własnościowego (...)

Za co trzeba płacić będąc członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

21.1.2005

Konstrukcja spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego jest jedną z form ograniczonych praw rzeczowych. W odróżnieniu od własności, która stanowi podstawową formę korzystania z rzeczy i daje właścicielowi pełną władzę nad rzeczą, ograniczone prawa rzeczowe zapewniają (...)

Czy możesz wykupić mieszkanie od swojego zakładu?

20.1.2005

Ażeby można było wykupić mieszkanie zakładowe musi ono stanowić własność odpowiednich podmiotów. Co do zasady mieszkania zakładowe mogą być zbywane po preferencyjnych cenach, jeżeli stanowią własność przedsiębiorstw państwowych, spółek handlowych, w których Skarb (...)

Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

18.1.2005

W życiu często nasze dotychczasowe miejsce zamieszkania przestaje odpowiadać. Powiększenie rodziny, zbyt wysokie rachunki - powodów może być wiele. Jeżeli znajdziesz osobę, która dysponuje odpowiednim dla Ciebie lokalem, możecie dokonać zamiany. Jak? Odpowiedź znajdziesz poniżej. (...)

Co może zarząd wspólnoty mieszkaniowej? - opinia prawna

17.1.2005

Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 5a ustawy o własności lokali, czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jest w szczególności udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. W niniejszej sprawie powyższy przypadek nie zachodzi. Ustalenie (...)

Gdy spółdzielnia nie proponuje wykupu mieszkania ... – opinia prawna

17.1.2005

Możliwość i warunki wykupu mieszkania zależne są od tytułu prawnego zajmowania lokalu mieszkalnego w budynku spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli był to stosunek najmu, wówczas spółdzielnia nie ma obowiązku przedstawić oferty wykupu mieszkania. Decyzja w tym względzie zależy od uznania (...)

Czy ktoś kontroluje działania twojej spółdzielni?

17.1.2005

Spółdzielnia jako dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, może pełnić różne, doniosłe społecznie funkcje. Aby zapewnić skuteczność osiągania tych różnych celów, koniecznym jest prowadzenie działalności gospodarczej w interesie swoich członków. Działalność gospodarcza (...)

Czy Twoje lokatorskie prawo do lokalu może wygasnąć?

17.1.2005

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego powstaje na skutek zawarcia przez spółdzielnię z jej członkiem umowy o ustanowienie takiego prawa, którą zazwyczaj poprzedza zawarcie między tymi samymi podmiotami umowy o wybudowanie lokalu. Na mocy umowy o ustanowienie (...)

Twoje mieszkanie w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS)

17.1.2005

Poziom realizacji przez państwo polskie zadań o charakterze socjalnym nie jest może taki jak w niektórych zachodnich państwach opiekuńczych, niemniej jednak rząd podejmuje pewne próby w tych sprawach. Taką próbą jest ustawa o niektórych formach popierania budownictwa (...)

Kasa mieszkaniowa sposobem na mieszkanie

17.1.2005

Kasa mieszkaniowa to jeden ze sposobów uzyskania środków pieniężnych na planowaną inwestycję mieszkaniową. Kasa Mieszkaniowa jest działalnością banku, polegającą na prowadzeniu rachunków oszczędnościowo - kredytowych dla klientów indywidualnych i udzielaniu kredytów kontraktowych przeznaczonych (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika