Prawo mieszkaniowe - Artykuły (strona: 9)

Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna

21.10.2005

Jedną z form popierania budownictwa mieszkaniowego są towarzystwa budownictwa społecznego, znane wszystkim jako TBS-y. Osoby, które chcą skorzystać z tego sposobu zdobycia własnych czterech kątów, wpłacają kaucje, partycypują w kosztach budowy i zawierają z towarzystwem umowy najmu. Brak (...)

Czy warto kupować mieszkanie spółdzielcze?

12.10.2005

W przeciwieństwie do dewelopera, który umowy z klientami kreuje na podstawie kodeksu cywilnego, spółdzielnia mieszkaniowa działa w oparciu o przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i Prawa spółdzielczego, co ma wpływ na ostateczną treść kontraktu z klientem (...)

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

12.10.2005

Kredyt mieszkaniowy umożliwia szybką realizację zakupu mieszkania, gdy perspektywa odłożenia pieniędzy rozciąga się w nieskończoność. Kupno mieszkania na kredyt to również pomysł na lokatę kapitału – można zaciągnąć kredyt, zakupić mieszkanie, wynająć je tak, by samo (...)

Ochrona lokatora w mieszkaniu kwaterunkowym – opinia prawna

13.6.2005

Zgodnie z art. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, ustawa ta reguluje zasady i formy ochrony praw lokatorów oraz zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Zgodnie ze słowniczkiem ustawowym, zawartym w art. 2 powołanej ustawy, przez lokatora należy rozumieć najemcę lokalu lub (...)

Kiedy ustaje członkostwo spółdzielni?

10.3.2005

Ustanie członkostwa spółdzielni może mieć różnorakie podłoże. Poczynając od zdarzeń zupełnie niezależnych od członka jak jego śmierć, przez wystąpienie ze spółdzielni na życzenie członka, na ustaniu członkostwa wskutek zastosowania przez spółdzielnię środków dyscyplinarnych (...)

Jakie warunki należy spełnić, aby stać się członkiem spółdzielni?

3.3.2005

Członkostwo spółdzielni jest podstawowym warunkiem korzystania z praw, które spółdzielnia może zaoferować. Tylko członkowi spółdzielni może przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Od wejścia w życie orzeczenia TK z dnia 30 marca 2004 r., czyli od 15 kwietnia 2004 r., (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika