Prawo mieszkaniowe - Artykuły (strona: 10)

Podział lokalu spółdzielczego na dwa lokale – opinia prawna

28.2.2005

Zgodnie z ustawą o własności lokali samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, mogą stanowić odrębne nieruchomości. Ustęp 2 tego artykułu natomiast rozstrzyga, co należy rozumieć pod pojęciem samodzielnego lokalu. Samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi (...)

Utrata bonifikaty na wykupione mieszkanie od gminy – opinia prawna

25.2.2005

Przepis art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, a w przypadku nieruchomości stanowiącej (...)

Czy Twoje własnościowe prawo do lokalu może przekształcić się w inne?

25.1.2005

Przez długi czas podstawowym ograniczeniem w zakresie rozporządzania spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu była konieczność uzyskania członkostwa spółdzielni mieszkaniowej przez nabywcę takiego prawa. Warunkiem skuteczności przeniesienia spółdzielczego własnościowego (...)

Za co trzeba płacić będąc członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

21.1.2005

Konstrukcja spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego jest jedną z form ograniczonych praw rzeczowych. W odróżnieniu od własności, która stanowi podstawową formę korzystania z rzeczy i daje właścicielowi pełną władzę nad rzeczą, ograniczone prawa rzeczowe zapewniają (...)

Czy możesz wykupić mieszkanie od swojego zakładu?

20.1.2005

Ażeby można było wykupić mieszkanie zakładowe musi ono stanowić własność odpowiednich podmiotów. Co do zasady mieszkania zakładowe mogą być zbywane po preferencyjnych cenach, jeżeli stanowią własność przedsiębiorstw państwowych, spółek handlowych, w których Skarb (...)

Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

18.1.2005

W życiu często nasze dotychczasowe miejsce zamieszkania przestaje odpowiadać. Powiększenie rodziny, zbyt wysokie rachunki - powodów może być wiele. Jeżeli znajdziesz osobę, która dysponuje odpowiednim dla Ciebie lokalem, możecie dokonać zamiany. Jak? Odpowiedź znajdziesz poniżej. (...)

Co może zarząd wspólnoty mieszkaniowej? - opinia prawna

17.1.2005

Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 5a ustawy o własności lokali, czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jest w szczególności udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. W niniejszej sprawie powyższy przypadek nie zachodzi. Ustalenie (...)

Gdy spółdzielnia nie proponuje wykupu mieszkania ... – opinia prawna

17.1.2005

Możliwość i warunki wykupu mieszkania zależne są od tytułu prawnego zajmowania lokalu mieszkalnego w budynku spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli był to stosunek najmu, wówczas spółdzielnia nie ma obowiązku przedstawić oferty wykupu mieszkania. Decyzja w tym względzie zależy od uznania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika