Dokumentacja zdarzeń w postaci nagrania

Pytanie:

Czy dopuszczalne jest dokumentowanie rozmów prowadzonych z urzędnikiem, funkcjonariuszem publicznym, osobą przygodną nagrywając ją za pomocą środków audiowizualnych? Jakie przepisy normują tą kwestię?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z orzecznictwem SN gromadzenie materiału dowodowego w procesie i prezentowanie go przez strony nie powinno odbywać się z naruszeniem zasad współżycia społecznego. Należy podkreślić, że decydując się na podsłuchiwanie i nagrywanie rozmów można naruszać zasady współżycia społecznego. Bez wątpienia podsłuchiwanie, które jest dokonywane bez zgody właściwego organu (sądu) należy potraktować jako działanie bezprawne. Tak samo należy potraktować nagrywanie za pomocą środków audiowizualnych. Nie dotyczy to sytuacji, które zostały wyodrębnione przez przepisy np. wideoradary używane przez Policję. Warunkiem jest nie udostępnianie innym podmiotom nagrania. Udostępnienie wizerunku osoby może nastąpić tylko za zgodą osoby nagranej (należy ją o nagraniu poinformować - może nie wyrazić zgody) lub orzeczenia właściwego sądu na potrzeby postępowania. Prowadzenie nagrań i podsłuchu w innych przypadkach jest niezgodne z prawem, jeśli nie ma na nie pozwolenia sądu. Narusza bowiem takie działanie sferę prywatności człowieka oraz tajemnicę korespondowania.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

poprawic te Polsk

2.9.2014 11:55:36

Re: Dokumentacja zdarzeń w postaci nagrania

Jak mozna mowic o podsuchiwaniu swojej rozmowy - to bezsens!! Odpowiedz jest nie na temat, gdyz dotyczy podsluchiwania rozmow innych. Wlasna rozmowa nie jest podsuchiwaniem.

j99

3.12.2009 8:6:22

Re: Dokumentacja zdarzeń w postaci nagrania

Mam pytanie, czy wolno nagrywać przebieg rozmowy lub spotkania z osoba pełniąca funkcję publiczną mp. sołtysem, prezydentem itp., która w tym momencie pełni swoją funkcję a nie jest osobą prywatną?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.2.2017

  Czy dowód z nagrania może zostać użyty w postępowaniu cywilnym?

  Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ możliwość użycia w postępowaniu cywilnym dowodu z nagrania zależy od wielu elementów kształtujących stan faktyczny w (...)

 • 21.12.2017

  Policjanci z kamerkami...

  Uruchamiono pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach.  Kamery będą testowane w garnizonach: stołecznym, podlaskim i dolnośląskim.

 • 22.1.2018

  Akta pracownicze nie tak obciążające dla pracodawców

  Ustawa  o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją skraca z 50 do 10 lat czasu przechowywania dokumentacji pracowniczej (...)

 • 18.2.2018

  Dłuższe terminy do sporządzania dokumentacji cen transferowych?

  Wydłużenie o ok. pół roku terminów na sporządzenie dokumentacji lokalnej i grupowej, a także na złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji oraz sprawozdania CIT-TP/PIT-TP (...)

 • 24.3.2017

  Zmiana praw pacjenta

  Parlament przyjął ustawę o zmianie ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz niektórych innych ustaw. Zawiera ona rozwiązania, które wzmocnią prawa pacjenta oraz zapewnią (...)