e-prawnik.pl Porady prawne

Podatek akcyzowy od aut

Pytanie:

Pytanie dotyczy opłaty podatku akcyzowego od auta sprowadzonego z USA na osobę prywatną. Auto zostało sprowadzone z USA i odprawione w Bremerhaven (Niemcy) i tam zostały dokonane opłaty (cło + VAT). Po przywiezieniu z Niemiec auto zostało zarejestrowane w wydziale komunikacji bez weryfikacji zapłaty akcyzy. Otóż po rozmowie z naczelnikiem wydziału komunikacji otrzymałem informację, cytuję \"nas nie obchodzi czy podatek akcyzowy jest opłacony czy nie. Auto zostało wprowadzone na teren Unii i opłaty celne, VAT są uregulowane w związku z tym wszystko jest ok! A tak na marginesie to wg mnie (czyt. naczelnik) podatek jest pobierany nielegalnie\". Zaznaczę, iż z takim podejściem do tego tematu po konsultacjach w różnych wydziałach komunikacji w kraju się nie spotkałem - wszędzie żądają opłaconej akcyzy - inaczej nici z rejestracji. Wydział komunikacji pełni rolę \"stróża\" opłaconej akcyzy. Obecnie auto posiada twardy dowód i minęło juz ponad 6 m-cy od rejestracji. I cisza. Jakieś trzy lata temu sprowadziłem i zarejestrowałem samochód w ten sam sposób i jak na razie również \"cisza\". Tym razem obecne auto planuje sprzedać i stąd moje poniższe pytania. Czy można pobrać opłatę akcyzową od auta już zarejestrowanego? Czy obecnie w przypadku sprzedaży tego auta groza mi jakieś konsekwencje w związku z opłatą akcyzową? Jaki jest termin przedawnienia?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podatek akcyzowy od aut

8.9.2010

W praktyce występują rozbieżności pomiędzy Wydziałami Komunikacji odnośnie oczekiwanych dokumentów przy rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy. Jednak w przypadku pojazdu sprowadzanego z terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, a tak należy traktować samochód sprowadzany z Niemiec (nawet jeśli wcześniej był on sprowadzony do Niemiec z USA), wymagany jest dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy lub faktura z wykazaną kwotą akcyzy. Przykładowo taki dokument jest wymagany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i informację w tym zakresie można znaleźć na stronach internetowych tego urzędu.

Jeśli podatnik mimo obowiązku nie uiścił podatku akcyzowego, to zasadniczą konsekwencją jest zaległość podatkowa, którą w przypadku ujawnienia będzie trzeba zapłacić wraz z odsetkami od zaległości podatkowych. Termin przedawnienia wynosi pięć lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Zatem jeśli samochód był sprowadzony w 2010 r., to ewentualne zobowiązanie przedawnia się z końcem roku 2015.

W przypadku ujawnienia, że podatnik nie rozliczył akcyzy (a tym bardziej, że nie zrobił tego kilkakrotnie) podatnik może również ponieść konsekwencje karne skarbowe, które zależą co do zasady od wysokości uszczuplonego podatku. Przynajmniej na podatnika będzie nałożona grzywna. 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ