Projekt dużych zmian w spółdzielniach mieszkaniowych

Na stronach Sejmu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Proponowanych zmian jest bardzo dużo, a ich charakter sprawia, że przyjęcie projektu w fundamentalny sposób zmieniłoby obraz prawa spółdzielczego mieszkaniowego.

Czym kierowali się projektodawcy?

W uzasadnieniu omawianego projektu czytamy, iż przedłożony projekt wychodzi naprzeciw przede wszystkim dwóm kolejnym orzeczeniom TK: z dnia 30 marca 2003 r. oraz z dnia 20 kwietnia 2005 r. Ten ostatni zakwestionował jako niezgodne z Konstytucją RP szereg przepisów (np. uniemożliwiających lub bardzo utrudniających uzyskanie przez członków spółdzielni prawa odrębnej własności swoich mieszkań po spełnieniu przez nich wszystkich warunków dotyczących pokrycia całkowitych kosztów budowy ich lokali jako związanych z określonym zadaniem inwestycyjnym spółdzielni mieszkaniowej).

Porady prawne

Zatem z racji szeregu opisanych w uzasadnieniu nadużyć ze strony spółdzielni mieszkaniowych oraz lektury wspomnianych orzeczeń TK projekt proponuje zakończyć faktyczną wieloznaczność zapisów ustawy i zrezygnować z ustanawiania ograniczonego prawa rzeczowego mieszkań na rzecz pełnego prawa własności. Nadto projekt ten proponuje również uściślenie zapisów określających warunki kosztowe (pokrycie w pełni kosztów budowy mieszkania), które nie są mieszane z kategorią wartości rynkowej mieszkania. Kategoria ta nie powinna mieć zastosowania w relacjach przekształcenia własności kolektywnej, która powstała kosztem członków spółdzielni, na prawo odrębnej własności dla tych samych członków.

Co konkretnie proponuje jeszcze projekt?

W ustawie zrezygnowano z zapisów domagających się dodatkowego pokrywania kosztów modernizacji budynku tylko przez tych członków spółdzielni, którzy chcą uzyskać prawo własności mieszkań. Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby członkowie chcący nabyć prawo własności swojego mieszkania byli zobowiązani „za karę” pokrywać ponownie koszty remontu budynków spółdzielczych.

Inną ważną propozycją ustawy, mającą również swoje uzasadnienie w orzeczeniu TK, jest możliwość dochodzenia przez członków spółdzielni na drodze sądowej prawa odrębnej własności mieszkań - o ile zarząd ich spółdzielni nie wywiązuje się w tym względzie ze swoich ustawowych obowiązków.

Ustawa przedstawia również propozycję przekształcenia prawa spółdzielczego na prawo odrębnej własności dla tych członków spółdzielni, którzy nie spłacili jeszcze zobowiązań wobec spółdzielni. Propozycja ta polega na ustanowieniu prawa odrębnej własności z obciążeniem hipotecznym, które wygasa wraz ze spłatą ostatniej należności przez obciążonego nią członka spółdzielni.

Ustawa miałaby wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Źródło:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk 4087).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika