Podatnik VAT w Unii Europejskiej - zgłoszenie rejestracyjne

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia, muszą zarejestrować się jako podatnicy VAT UE oraz uzyskać potwierdzenie rejestracji wydane przez naczelnika urzędu skarbowego. Aby zatem uniknąć podwójnego opodatkowania - w Polsce i w kraju Unii z którego pochodzi druga strona kontraktu, należy przed dokonaniem pierwszej transakcji wewnątrzwspólnotowej, złożyć wniosek rejestracyjny (lub wniosek aktualizacyjny jeżeli podmiot już jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT) w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce wykonywania czynności. W tym celu należy złożyć zgłoszenie VAT-R wraz z dołączonym do niego drukiem VAT-R/UE. Przedsiębiorca uzyskuje status podatnika VAT UE dopiero po uzyskaniu potwierdzenia naczelnika urzędu skarbowego. Potwierdzenie uzyskania statusu podatnika VAT UE naczelnik urzędu skarbowego wydaje na druku VAT 5UE. Od tego czasu przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych transakcji przedsiębiorcy będą obowiązani podawać numer VAT poprzedzony kodem PL.

Zgłoszenia rejestracyjnego można dokonywać już od 13 kwietnia 2004 r.
Jeżeli podatnik VAT UE zaprzestanie dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych, również obowiązany jest ten fakt zgłosić do właściwego urzędu skarbowego. Podmiot taki obowiązany jest zgłosić na piśmie ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego w formie aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R wraz z dołączonym drukiem VAR-R/UE. Pamiętać należy, iż zgłoszenie składa się w terminie 15 dni, licząc od dnia zaprzestania przeprowadzania transakcji wewnątrzwspólnotowych.


Poniżej możesz pobrać wzory formularzy rejestracyjnych:


VAT- R - zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług


VAT-R/UE - zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług


VAT 5 - potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT


VAT 5UE - potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT UE


VAT-Z - zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika