Rodziny zastępcze dostaną więcej pieniędzy

Wysokość pomocy pieniężnej dla rodziny zastępczej może zostać podwyższona przez radę powiatu - stanowi nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.

24 stycznia 2010 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 23 października 2009 roku  o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z dnia 24 grudnia 2009 r.).

- Celem inicjatywy jest utworzenie dla powiatów podstawy prawnej do wspomagania ze środków własnych rodzin zastępczych - uzasadnia zmiany ustawodawca.

Według nowych przepisów rodziny zastępcze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Rada powiatu zdecyduje o tym w drodze uchwały, podnosząc wysokość pomocy pieniężnej przysługującej rodzinom zastępczym, wysokość pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki i usamodzielnienie oraz wartość pomocy na zagospodarowanie.

Podwyższenie wysokości pomocy może być zróżnicowane i uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków określonych w uchwale rady powiatu - czytamy w ustawie.

Wypłaty wsparcia pieniężnego rodzinom zastępczym reguluje ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362).

Pieniądze przydziela starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny uwzględniając: wiek dziecka, stan zdrowia dziecka oraz jego niedostosowanie społeczne (jeżeli wykazuje przejawy demoralizacji w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich). Podstawą ustalania wysokości pomocy jest obecnie kwota 1 647 zł.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Kamilla

24.7.2010 22:31:42

Re: Rodziny zastępcze dostaną więcej pieniędzy

Smutne jest to, że rodziny zastępcze są formą oszczędności państwa. Wykorzystuje się ludzi o wielkich sercach, ci poświęcają swój dom, rodzinę , majątek. Władze porównują ich do świętych, tylko po co? A powiem wam po co- to dla zamydlenia oczu. Na 10 dzieci powiat oszczędza w rodzinie zastępczej 20 tyś.Nie utrzymuje waszych domów, nie pokrywa remontów, nie płaci za nic, tylko na częściowe koszty utrzymania. Śmiech na scenie. Oświecenia życzę...

senso

12.3.2010 20:34:22

Re: Rodziny zastępcze dostaną więcej pieniędzy

A czy wychowanek rodziny zastępczej ma jakieś szanse otrzymania jakiejkolwiek pomocy pieniężnej na usamodzielnienie i tymczasem kontynuując naukę, oraz bez zmiany danego adresu zameldowania???? piszcie na podany e-mail ; sas.wielki@gmail.com

Renata

16.2.2010 12:0:39

Re: Rodziny zastępcze dostaną więcej pieniędzy

Jesteśmy rodziną zastępczą niespokrewnioną od 18 lat.Od 14 lat - równolegle- pełnimy rolę Pogotowia Rodzinnego.Jak pierwsi w powiecie -zostaliśmy też zakwalifikowani jako tzw.Rodzina Zawodowa pełniąca taką funkcję.Obecnie - w miarę usamodzielniania się dzieci z rodziny zastępczej -pozostaniemy tylko Pogotowiem Rodzinnym Zawaodowym.Co do artykułu "Dodatkowych pieniędzy"...to proszę mi pokazać kiedy to powiat będzie miał na to jakiekolwiek dodatkowe pieniądze???Po latach pracy w tej dziedzinie - nikt mi już nie wmówi,że jeśli nie będzie tego gwarantowała ustawa z "góry"- to się cokolwiek jest w stanie zmienić!!!!Kto ma z tą kwestią do czynienia na codzień - ten zdaje sobie z tego doskonale sprawę! Jeśli się mylę lub jestem niedoinformowana -proszę mnie sprostować!Nie mamy też zamiaru z tego powodu rezygnować ze swojej funkcji,ale takie różne nabożne życzenia - to tylko zwykłe bajki.Poza tym - iluż to niezorientowanych absolutnie w sprawie ludzi często nam zazdrości tych"kolosalnych zysków"?Szkoda,że wraz z ich wzrostem - nie wzrasta też liczba ani rodzin zastępczych tych niespokrewnionych ani - niestety Pogotowi Rodzinnych! Pozdrawiamy serdecznie - szczególnie tych zaangażowanych na dobre i na złe!

Janina

11.2.2010 10:41:32

Re: Rodziny zastępcze dostaną więcej pieniędzy

Witam a co z wychowankami niepełnosprawnymi z rodzin zastepczych ? Gdzie zmiany ,bo ja dostaje na córke tylko 153 zl pielegnacyjnego i co dalej?

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: