Archiwum artykułów - Strona 180

Mały podatnik w podatku dochodowym

10.7.2012

Od 1.01.2007 r. definicja małego podatnika obowiązuje również w podatku dochodowym (zarówno w przypadku osób fizycznych, jak również osób prawnych). Mały podatnik ma prawo do kwartalnych wpłat zaliczek na podatek, jak również do tzw. szybkiej amortyzacji. (...)

Nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych

5.7.2012

Zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych wynika z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Polega ona na tym, że określone podmioty podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia (...)

Zapłata, pobór i zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych

4.7.2012

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada na strony dokonujące czynności cywilnoprawnych takie jak np. sprzedaż, pożyczka, czy też ustanowienie hipoteki - obowiązek podatkowy. Obowiązek ten zamienia się w zobowiązanie podatkowe z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa (...)

Podatek od czynności cywilnoprawnych - zawarcie i zmiana umowy spółki

4.7.2012

Wśród czynności cywilnoprawnych będących przedmiotem opodatkowania na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest również umowa spółki (akt założycielski), a także zmiana tej umowy. Powyższe czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości (...)

Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?

28.6.2012

W dobie kryzysu, warto znać swoje prawa w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek uregulowania wszelkich należności, jakie przysługują pracownikowi ze stosunku pracy. Poza ekwiwalentem, wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe i dodatkiem za pacę (...)

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego

22.6.2012

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwego organu. Co to jest zmiana sposobu użytkowania? Czy w razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez pozwolenia właściwy organ może wstrzymać postanowieniem prowadzenie robót (...)

List żelazny - czyli glejt dla oskarżonego

20.6.2012

Instytucja listu żelaznego jest jedną z najstarszych instytucji procesu karnego. List ten stanowi swego rodzaju glejt dla oskarżonego, dzięki któremu jest on chroniony w danym kraju przed aresztowaniem, a w zamian zobowiązuje się czynnie brać udział w toczącym się przeciwko niemu postępowaniu (...)

Unieważnienie małżeństwa zawartego przez pełnomocnika

19.6.2012

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje możliwość ważnego zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika. Pełnomocnik działając w imieniu przyszłego małżonka, dokonuje czynności prawnej, która wywiera bezpośredni skutek dla reprezentowanego, czyli powoduje zawarcie związku małżeńskiego (...)

Zakaz zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną

18.6.2012

Jak kodeks pracy charakteryzuje stosunek pracy? W art. 22 Kodeksu pracy w § 1 stwierdzono, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, (...)

Odsetki od zaległości podatkowej

6.6.2012

Problematyka terminu zapłaty podatku wiąże się z dwojakiego rodzaju zagadniami. Pierwsze z nich dotyczy terminu w którym podatek powinien być zapłacony przez podatnika, natomiast drugie ustalenia momentu, w którym zapłata ta zostaje uznana za prawnie skuteczną.

Czy opłaca się zakładać podatkową grupę kapitałową?

1.6.2012

Podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może być także podatkowa grupa kapitałowa. Pojęcie to oznacza grupę co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają ze sobą w związkach kapitałowych. Podatkowa grupa kapitałowa może być tworzona (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika