Archiwum artykułów - Strona 75
-
16.12.2003
Uchylenie układu zawartego w postępowaniu upadłościowym - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Raz zawarty układ w postępowaniu upadłościowym powinien zostać wykonany. Jednakże z uwagi na pewne zachowania upadłego, układ ten może zostać po jego zatwierdzeniu uchylony. Uchylenia układu może dokonać sąd w postanowieniu. Sąd musi bowiem chronić wierzycieli, którzy zawierając (...)
-
16.12.2003
Plan podziału w postępowaniu upadłościowym - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Czynności przygotowawczych do podziału masy upadłości, polegających na sporządzeniu planu podziału tej masy, dokonuje syndyk. To właśnie syndyk sporządzi i złoży sędziemu-komisarzowi plan podziału.
-
16.12.2003
Upadłość instytucji emitujących listy zastawne lub obligacje - stan prawny na dzień 30 września 2003 r.
W związku z emisją listów zastawnych na niektórych podmiotach ciąży obowiązek poddania się pewnym odrębnym przepisom w prawie upadłościowym. O różnicach i podobieństwach w poradzie.
-
16.12.2003
Sędzia-komisarz i nadzorca sądowy w postępowaniu układowym - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Sędziego – komisarza i nadzorcę sądowego wyznacza sąd. Czyni to w postanowieniu o otwarciu postępowania układowego. Prowadzenie postępowania układowego należy właśnie do tych dwóch organów sądowych. Każdy z nich, jest w zakresie powierzonych mu funkcji sądem samoistnym, (...)
-
16.12.2003
Przesłanki wszczęcia postępowania układowego - stan prawny aktualny do dnia 30 wrzesnia 2003 r.
Postępowanie układowe dotąd regulowane było Rozporządzeniem Prezydenta RP jeszcze z 1934 r. Pomimo, iż akt ten charakteryzuje się wysoką jakością legislacyjną oraz zawiera wiele nowatorskich rozwiązań, to brak mu już aktualności. Stąd ustawodawca dokonał wymiany tych regulacji, z dniem (...)
-
16.12.2003
Postępowanie sądowe w sprawie otwarcia postępowania układowego. Właściwość sądu - stan prawny aktualny do dnia 30 wrzesnia 2003 r.
Postępowanie układowe jest postępowaniem sądowym, na które składają się 3 etapy: postępowanie w przedmiocie otwarcia postępowania układowego, postępowanie właściwego postępowania układowego oraz postępowanie dotyczącego wykonania układu. Postępowanie takie musi zostać wszczęte (...)
-
16.12.2003
Jakich wierzytelności nie obejmuje postępowanie układowe? - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Ogólna zasada wszczęcia postępowania układowego przedstawia się tak, iż żądać jego otwarcia może przedsiębiorca, który wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności zaprzestał płacenia długów lub przewiduje w najbliższej przyszłości zaprzestanie ich (...)
-
16.12.2003
Skutki otwarcia postępowania układowego co do majątku dłużnika - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Datą otwarcia postępowania układowego jest data postanowienia sądu i ta właśnie data jest rozstrzygająca dla powstania skutków prawnych związanych z otwarciem postępowania układowego. Gdy dłużnikiem jest przedsiębiorstwo państwowe, datą otwarcia będzie data uprawomocnienia się postanowienia (...)
-
16.12.2003
Propozycje układowe - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Kiedy dłużnik decyduje się na skorzystanie z postępowania układowego musi złożyć w tym celu odpowiedni wniosek (podanie) oraz dołączyć do niego – między innymi – propozycje układowe. Dłużnik propozycji układowych nie może formułować w sposób dowolny. Dłużnik ma (...)
-
16.12.2003
Uchylenie układu w postępowaniu układowym - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Prawo układowe przewiduje (przypomnijmy, że zaledwie do 1 października 2003 r.) możliwość uchylenia układu zawartego już w postępowaniu układowym. Wydaje się to w pełni uzasadnione, gdyż nie można przecież przewidzieć sytuacji życiowych.
-
16.12.2003
Ukończenie postępowania układowego - stan prawny aktualny do dnia 30 wrzesnia 2003 r.
Do ukończenia postępowania układowego nie dochodzi niestety z mocy prawa, ani w żaden inny sposób samoczynnie. Konieczne jest dokonanie w tym celu pewnych czynności.
-
16.12.2003
Jak obliczyć kapitał początkowy?
Kapitał początkowy jest pojęciem wprowadzonym przez ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pojęcie to wiąże się ściśle z reformą systemu ubezpieczeń społecznych dokonaną przez powoływaną ustawę od dnia 1 stycznia 1999 roku.
-
16.12.2003
Kapitał początkowy. Jakie dokumenty potrzebne są do jego ustalenia?
Jeszcze do 31 grudnia 2003r. ubezpieczeni mogą samodzielnie lub za pośrednictwem swojego pracodawcy, przekazywać dokumenty wymagane do ustalenia kapitału początkowego wraz z wnioskiem o ten kapitał. ZUS oblicza kapitał początkowy na podstawie zaświadczeń o okresach zatrudnienia i uzyskiwanych (...)
-
27.11.2003
Opodatkowanie likwidacji działalności gospodarczej
Dochód ustalany z likwidacji działalności gospodarczej jest ustalany i opodatkowywany na szczególnych zasadach.
-
27.11.2003
Opodatkowanie dochodów osób fizycznych i prawnych w przypadku połączenia lub podziału spółek
Dochód powstały w przypadku połączenia lub podziału spółek ustala się w sposób szczególny. Jeżeli przy połączeniu lub podziale spółek udziałowcy (akcjonariusze) danej spółki otrzymują dopłaty w gotówce, faktycznie uzyskana kwota tych dopłat stanowi dochód (przychód) z udziału (...)
-
27.11.2003
Opodatkowanie aportów
Aport jest to przedmiot świadczenia niepieniężnego będąca wkładem wnoszonym do spółki na pokrycie udziału. W zamian za wkład niepieniężny osoba wnosząca obejmuje udziały.
-
27.11.2003
Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego obrót produktami leczniczymi w zakresie dostosowania się do nowych przepisów
Obecnie obowiązujące przepisy prawa farmaceutycznego zawierają szereg unormowań, które istotnie różnią się od dotychczasowych rozwiązań prawnych. Dotyczą one nie tylko przedsiębiorców prowadzących obrót produktami leczniczymi, lecz także wytwórców oraz osoby prowadzące reklamę produktów (...)
-
27.11.2003
Refundacja ceny leku (wyrobu medycznego)
Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia nie zawiera definicji refundacji leku (wyrobu medycznego). W języku potocznym oznacza ona zwrot poniesionych kosztów. Dla apteki jest to zwrot kosztów poniesionych w związku z wydaniem ubezpieczonemu bezpłatnie lub za częściową odpłatnością (...)
-
15.10.2003
Zasady przyznawania zasiłku wychowawczego - stan prawny na dzień 21 sierpnia 2002 r.
Od kilku lat w Polsce zauważa się ujemny przyrost naturalny. Dzisiejsze czasy nie sprzyjają poświęcania czasu pracy opiece nad dzieckiem, gdyż oznacza to utratę ważnego zarobku. System opieki społecznej każdego państwa przewiduje jednak mechanizmy, które mają ułatwić osobie wychowującej (...)
-
2.1.2003
Sposób rozliczania delegacji krajowych (stan prawny aktualny do 31 grudnia 2002 r.)
Podróżą służbową jest wykonywanie polecenia określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. Polecenie wyjazdu służbowego określa termin i miejsce wykonania zadania.
-
-
5.3.2001
Wstąpienie w stosunek najmu (stan prawny do 10.07.2001)
Może się zdarzyć, że podczas trwania stosunku najmu, wynajmujący zbędzie (np. sprzeda lub daruje) przedmiot tego najmu (np. mieszkanie). Przepisy stanowią, że w takiej sytuacji nabywca rzeczy wstępuje w miejsce zbywcy rzeczy najętej. Tak więc stosunek najmu będzie trwał nadal, jedynie zbywcę (...)
-
-
0.0.0
Zasiłek chorobowy - Kto może dostać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego?
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osobom odbywającym służbę zastępczą, a (...)