Archiwum artykułów - Strona 77

Jazda bez biletów się nie opłaca

7.6.2011

Krajowy Rejestr Długów przygotował raport dotyczący Polaków jeżdżących bez biletów. Wynika z niego, że wiele osób nie kasuje biletów (rocznie wystawianych jest ok. 900 000 mandatów). Z tytułu kar za przejazd bez biletu uzyskano ponad 173,8 mln zł.

Systemy czasu pracy

3.6.2011

W prawie pracy wymiar czasu pracy i jego rozkład nie są uregulowane w sposób jednolity. Podstawową normą czasu pracy, którą przewiduje Kodeks pracy, jest czas nie przekraczający 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie (...)

Niektóre prawa i obowiazki konsumentów przy sprzedaży konsumenckiej

12.5.2011

Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej ora zmianie Kodeksu cywilnego dostosowała polskie ustawodawstwo konsumenckie do standardów Unii Europejskiej, implementując do polskiego porządku prawnego dwie Dyrektywy Wspólnot Europejskich nr 1999/44 z dnia 25 maja 1999 r. w sprawie określonych (...)

Zasady rozpatrywania spraw przez sądy pracy

6.5.2011

Sądy pracy oraz sądy pracy i ubezpieczeń społecznych nie są odrębnymi szczególnymi organami wymiaru sprawiedliwości, tylko wyodrębnionymi wewnętrznie jednostkami organizacyjnymi (wydziałami) sądów rejonowych i okręgowych. Korzystają one z pewnej autonomii, a także odrębności (...)

Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?

22.4.2011

W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela rzeczy, (...)

Kiedy prowadzi się śledztwo, a kiedy dochodzenie w sprawie karnej?

21.4.2011

Dochodzenie jest uproszczoną formą prowadzenia postępowania przygotowawczego (przedsądowego) w sprawie karnej. Generalnie można powiedzieć, iż jest ono prowadzone w drobniejszych sprawach. We wszystkich zaś sprawach karnych, w których nie można prowadzić dochodzenia, postępowanie przygotowawcze (...)

Jak odzyskać pieniądze od upadłego konsumenta?

19.4.2011

Z końcem marca 2009 r. wprowadzony został nowy typ postępowania oddłużeniowego, określanego jako upadłość konsumencka. Możliwość tzw. upadłości konsumenckiej mają osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami. Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumenckich, oprócz (...)

Kiedy dziecko powinno przyczyniać się do utrzymania domu?

18.3.2011

Sytuacja, kiedy dziecko obowiązane jest do przyczyniania się do utrzymywania rodziny, należy do rzadkości. Na gruncie polskiego prawa rodzinnego, to na rodzicach spoczywa obowiązek przyczyniania się o zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Każdy z nich (...)

Czas pracy kierowców - zakres pojęcia czasu pracy

16.3.2011

Artykuł dotyczy zdefiniowania pojęcia czasu pracy na gruncie Ustawy o czasie pracy kierowców (Dz.U. 2004.92.879 ze zm.). Jest to kolejny z serii artykułów traktujących o czasie pracy kierowców.

PIT 2010 – przez Internet szybko i prosto

9.3.2011

Czasy, kiedy podatnicy godzinami stali w Urzędach Skarbowych, aby złożyć zeznanie na dzienniku podawczym przed końcem kwietnia odchodzą do lamusa. Coraz mniej zeznań wysyłamy także pocztą. W 2009 roku rozpoczęła się rewolucja, która umożliwiła składanie PIT-ów przez Internet, bez konieczności (...)

Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

4.3.2011

Przystępując do przedstawienia problematyki umownego zbycia spadku na wstępie należy poczynić kilka uwag wprowadzających. Otóż na szczególną uwagę zasługuje odpowiedź na pytanie, co jest przedmiotem umowy. Nie może bowiem ulegać wątpliwości, iż umowa dotyczy spadku albo (...)

Kontrakt menedżerski - Wszystko co musisz wiedzieć

1.3.2011

Kontrakt menedżerski - to umowa o zarząd przedsiębiorstwem. Co to jest kontrakt menedżerski? Jakie są podstawowe cechy kontraktu menedżerskiego? Jakie są szczególne rodzaje kontraktów menedżerskich? 

Umowy o przeniesienie praw autorskich oraz umowy licencyjne

18.2.2011

Umowa o przeniesienie praw autorskich polega na tym, że przenoszący prawa autorskie wyzbywa się całkowicie władztwa nad tymi prawami na rzecz nabywcy. Umowa taka powinna zostać sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Samo zawarcie umowy nie prowadzi jeszcze do automatycznego przejścia (...)

Prawo odkupu

11.2.2011

Z prawem odkupu mamy do czynienia w sytuacji, gdy sprzedawca złoży odpowiednie oświadczenie kupującemu. Prawo przewiduje możliwość, by strony umowy sprzedaży wprowadziły do niej postanowienie, że sprzedawca ma uprawnienie odkupienia od kupującego przedmiotu sprzedaży, aby stać się ponownie (...)

Charakterystyka spółki komandytowej

3.2.2011

Spółka komandytowa jako spółka osobowa jest podmiotem praw i obowiązków zaciągniętych w jej imieniu. Może ona we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania. Spółka komandytowa ma także zdolność procesową - może pozywać i być pozywana. Spółka (...)

Zapis w testamencie - co to takiego?

1.2.2011

W myśl polskiego prawa spadkowego spadek może zostać odziedziczony bądź w drodze spadkobrania ustawowego (tzn. wg kolejności wyznaczonej przez ustawę), bądź w drodze spadkobrania testamentowego (tj. wtedy, gdy spadkodawca pozostawi ważny testament). W przypadku testamentu każdy musi zawierać (...)

Obowiązki komandytariusza

25.1.2011

Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce komandytowej. Dowiedzmy się więc, jakie obowiązki posiada komandytariusz. M.in. art. 3 Kodeksu spółek handlowych wymienia wkład jako obligatoryjną postać współdziałania (...)

Gdy spadkobierca nie zdąży przyjąć spadku... (transmisja)

18.1.2011

Zdarzają się przypadki śmierci spadkobiercy przed złożeniem oświadczenia o przyjęciu spadku bądź przed upływem terminu do złożenia takiego oświadczenia (bezskuteczny jego upływ powoduje ten sam skutek co przyjęcie spadku (patrz porada dotycząca oświadczenia o przyjęciu spadku wprost). (...)

Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym - licytacja

7.1.2011

Zasadą postępowania komorniczego jest, aby wierzyciel złożył wniosek o przeprowadzenie egzekucji w celu uzyskania zaspokojenia. Reguły te odnoszą się zarówno do egzekucji z ruchomości jak i nieruchomości. Następnie komornik zajmuje nieruchomość będącą w posiadaniu dłużnika - (...)

Jakie prawa ma przesłuchiwany świadek w postępowaniu karnym?

31.12.2010

W przypadku przesłuchania, świadkowi przysługują pewne uprawnienia, dzięki którym może on chronić swoje interesy, czy też swoich bliskich. Warto je znać i z nich korzystać, by niepotrzebnie nie narazić się na niebezpieczeństwo lub nie zaszkodzić innym. W jakich przypadkach można (...)

Prawa i obowiązki rodziców zastępczych

20.12.2010

W przypadkach kiedy władza rodzicielska jest niewłaściwie wykonywana oraz nie ma nadziei na zmianę tej sytuacji nawet, gdyby sąd opiekuńczy orzekł o udzieleniu rodzicom pomocy potrzebnej do należytego wykonywania władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może skorzystać z szerokiego wachlarza (...)

Odpowiedzialność partnerów spółki partnerskiej

14.12.2010

Partner spółki partnerskiej ponosi odpowiedzialność nieograniczoną, osobistą tylko za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu w spółce przez niego samego (odpowiedzialność partnera za własny błąd), jak również za zobowiązania spółki stanowiące następstwo (...)

Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikich zwierząt

8.11.2010

Na drogach zdarzają się wypadki z udziałem dzikich zwierząt. Szkody, jakie mogą z tego wyniknąć, są niekiedy bardzo poważne. Kodeks cywilny przewiduje odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta. Mianowicie przepis art. 431 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, iż kto zwierzę chowa (...)

Kto to jest honorowy dawca krwi?

3.11.2010

Nawet pobieranie krwi jest objęte regulacją prawną. Trudno się temu dziwić, jest to - jakby nie było - \"płyn\" bezcenny, jakże często ratujący ludzkie życie. Dlatego też same przepisy stanowią, iż krew może być pobierana w celach leczniczych do przetoczenia jej biorcy bądź oddzielenia (...)

Rodzaje akcji w spółkach akcyjnych

26.10.2010

Akcja jest świadectwem uczestnictwa akcjonariusza w tworzeniu majątku spółki. Na podstawie akcji może on wykonywać przyznane akcjonariuszom uprawnienia - ma prawo głosu, prawo do dywidendy itp. W spółce akcyjnej istnieje kilka rodzajów akcji, które dają akcjonariuszom (...)

Na czym polega i kto sprawuje zarząd nad nieruchomością w czasie egzekucji?

29.9.2010

Zgodnie z przepisami egzekucyjnymi zajętą nieruchomość pozostawia się w zarządzie dłużnika. Jeżeli jednak prawidłowe sprawowanie zarządu tego wymaga, sąd odejmie dłużnikowi zarząd i ustanowi innego zarządcę; to samo dotyczy ustanowionego zarządcy. Jeżeli sprawowanie zarządu wymaga (...)

Założenie spółki partnerskiej

28.9.2010

Spółka partnerska jest osobową spółką handlową utworzoną przez osoby fizyczne wykonujące wolny zawód. Spółka partnerska powstaje z chwila wpisu do rejestru sądowego. Umowa spółki partnerskiej powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Założycielami i wspólnikami w spółce (...)

Jak karana jest korupcja?

22.9.2010

Podmiotami przestępstwa korupcji w sektorze publicznym mogą być: podmiot łapownictwa czynnego (przekupstwa) - tj. każda osoba, która wręcza (daje) bądź obiecuje udzielić łapówki w zamian za załatwienie interesującej ją sprawy w urzędzie czy instytucji przez osobę przyjmującą korzyść (...)

Jak rozwiązać przysposobienie (adopcję)?

15.9.2010

Z ważnych powodów zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd. Jest to jedyna przewidziana w ustawie droga rozwiązania tego stosunku prawnego. Aby można było przysposobienie rozwiązać, muszą być spełnione dwie (...)

Czy mogę zawrzeć umowę ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej?

10.9.2010

Stronami umowy ubezpieczenia są zawsze zakład ubezpieczeń oraz podmiot, który ubezpiecza swoje mienie, odpowiedzialność cywilną lub życie, zdrowie etc. Niewielu jednak wie, że umowa ubezpieczenia może rodzić określone uprawnienia dla osoby spoza kręgu stron umowy – dla osoby trzeciej. (...)

Zasady dziedziczenia w przypadku adopcji

25.8.2010

Zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający, mają prawo do dokonywania swobodnych rozrządzeń w drodze testamentu. Natomiast przepisy różnicują sytuację dziedziczenia ustawowego miedzy przysposobionym (czyli adoptowanym) a przysposabiającym (adoptującym) - do którego dochodzi (...)

Jak otrzymać dodatek mieszkaniowy?

19.8.2010

Mimo, iż pomoc przewidziana ustawą o dodatku mieszkaniowym tylko częściowo pokryje comiesięczne wydatki związane z opłatami za mieszkanie, warto jednak zapoznać się z warunkami przyznawania takich dodatków, tym bardziej, że procedura uzyskiwania dodatku nie jest nadto skomplikowana, (...)

Podstawowe rejestry oraz uczestnicy procedury zakupu mieszkania

18.8.2010

Najważniejszym rejestrem, do którego przy okazji zakupu mieszkania trzeba zajrzeć, niezależnie od tego czy transakcja dotyczyć będzie mieszkania nowego czy mieszkania z rynku wtórnego, są księgi wieczyste prowadzone dla danej nieruchomości. Pozostałe rejestry mają charakter pomocniczy, (...)

Jak zawrzeć umowę z deweloperem?

18.8.2010

Z podpisaniem umowy z deweloperem wiążą się zazwyczaj duże wydatki. Jednocześnie należy sobie zdawać sprawę z faktu, iż mamy w takim przypadku do czynienia z profesjonalistą, obeznanym w branży budowlanej i zasadach zawierania tego typu umów. Ma on więc pewną przewagę przy zawieraniu (...)

Uwaga na niedozwolone postanowienia w umowie kupna mieszkania!

18.8.2010

Umowa sprzedaży mieszkania jest już ostatnim etapem całej procedury, w toku której zawieranych jest jeszcze \"po drodze\" kilka niezbędnych umów. Warto zatem poznać zasady, na jakich niektóre \"groźne\" dla nabywcy (konsumenta) postanowienia umowy mogą zostać uznane za niedozwolone. (...)

Uprawnienie do odstąpienia od umowy deweloperskiej

18.8.2010

Klauzule regulujące prawo odstąpienia od umowy umieszczane są obecnie niemal we wszystkich umowach deweloperskich. Z uwagi na to, iż należą one do najbardziej istotnych postanowień umowy z punktu widzenia nabywcy, warto jest poświęcić im więcej czasu przy analizie konkretnej umowy. Aby zastrzeżenie (...)

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym - co powinniśmy wiedzieć?

18.8.2010

Każdego dnia na drogach dochodzi do licznych zdarzeń drogowych. Często kierowcy nie wiedzą, co w takich sytuacjach robić. Ich nieprawidłowe zachowania wynikają z nieznajomości podstawowych zasad. Policjanci udzielają niezbędnych porad kierującym pojazdami m.in., jak zachować się w przypadku (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika