Archiwum artykułów - Strona 79

Jak należy prowadzić książkę obiektu budowlanego?

14.4.2010

Na podstawie ustawy Prawo budowlane - właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić książkę obiektu budowlanego dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego nie będącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia. Obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego (...)

Kiedy nie można uzyskać praw ochronnych na znak towarowy?

7.4.2010

Na podstawie ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej można uzyskać prawa ochronne na znak towarowy. Prawa ochronne można uzyskać rejestrując znak towarowy w Urzędzie Patentowym. Uprawniony z prawa ochronnego nabywa prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób (...)

Dodatkowe dni wolne od pracy

22.3.2010

Czy za święto przypadające w niedzielę 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia NMP, przysługuje dodatkowy dzień wolny? Czy wiesz już wszystko o dniach wolnych od pracy? Masz wątpliwości, czy pracodawca powinien udzielić Ci dodatkowego dnia wolnego od pracy w zamian za święto przypadające w (...)

Rozliczenie roczne – ulga internetowa

19.3.2010

Jednym z dostępnych sposobów na zmniejszenie obciążenia podatkiem za 2009 rok jest ulga internetowa. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby, które w 2009 roku ponosiły wydatki na dostęp do sieci internet, oraz są w stanie te wydatki udokumentować - mogą odliczyć (...)

Pierwszy ogólnopolski system oceny prawników

25.2.2010

W sieci pojawił się właśnie pierwszy w Polsce system oceny prawników. Polega on na możliwości wystawiania prawnikom ocen i komentarzy. Część prawników jest jednak sceptycznie nastawionych do tego pomysłu.

Kiedy członek spółdzielni udostępnia swój lokal?

24.2.2010

Niezależnie od formy władania lokalem zasadą jest nienaruszalność tego prawa oraz wyłączne korzystanie i rozporządzanie przez uprawnionego. Jest to zasada wyrażona w Konstytucji RP, która wyraźnie wskazuje, iż przeszukanie mieszkania może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawach (...)

Zwolnienie szkół jazdy z podatku VAT stan do 31.12.2010 r.

10.2.2010

Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT") zwolnione z podatku VAT są usługi, które zostały wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. W pkt 2 załącznika wymieniono usługi edukacyjne ( PKWiU 80).

Kiedy jestem uprawniony do żądania ustanowienia obrońcy z urzędu?

10.2.2010

Porada wskaże Ci jakie warunki musisz spełnić, by móc domagać się ustanowienia obrońcy z urzędu. Czy będziesz musiał zapłacić wyznaczonemu przez sąd obrońcy? Jakie są jego obowiązki w czasie procesu? Obrońca jest ustanowiony w procesie karnym do pomocy oskarżonemu we właściwym (...)

Pełnomocnictwo procesowe

3.2.2010

W prawie przyjęta jest zasada, iż strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Swoboda stron w wyborze pełnomocnika jest ograniczona. Ilość pełnomocników procesowych, których strona może powołać do reprezentowania (...)

Właścicielu, nareszcie pozbędziesz się nierzetelnego lokatora!

30.1.2010

Komornicy prowadzą rocznie ok. 7.000 spraw eksmisyjnych (postępowań o opróżnienie lokalu). Gdyby prawo nie chroniło tak bardzo lokatorów, eksmisji byłoby zapewne więcej. Obowiązujące przepisy nie sprzyjają właścicielom, pozbawiając ich praktycznie możliwości pozbycia się (...)

Prawa konsumenta europejskiego

29.1.2010

Prawa konsumenta europejskiego sformułowała Rada Wspólnot Europejskich w 1972 r. Parlament Europejski w 1978 r. nadał im charakter karty, ale Parlament Europejski nie jest samodzielnym organem ustawodawczym i jego uchwały mają charakter jedynie deklaracji politycznych. Karta ta nie jest więc źródłem (...)

Rodzaje umów deweloperskich spotykanych w obrocie

29.1.2010

W niniejszym artykule omówione zostały poszczególne rodzaje umów, zwanych potocznie umowami deweloperskimi. Przykładowo do tej grupy należą umowy deweloperskie w ścisłym tego słowa znaczeniu, zwane też realizatorskimi, które są zawierane między nabywcą a deweloperem (...)

Najczęściej spotykane pułapki w umowach deweloperskich

29.1.2010

W umowach deweloperskich, jako kontraktach najczęściej wciąż narzucanych jednostronnie konsumentowi przez przedsiębiorcę, znajdujemy niejednokrotnie postanowienia niezgodne z prawem czy dobrymi obyczajami. W języku prawniczym noszą one nazwę „klauzul niedozwolonych\". W tym artykule postaramy (...)

Jak uzyskać aprobatę techniczną dla wyrobów budowlanych?

27.1.2010

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 listopada 2004 r. dotyczy aprobat technicznych oraz upoważnionych do ich wydawania jednostek organizacyjnych. Rozporządzenie określa sposób udzielania, zmiany i uchylania aprobat technicznych, wysokość opłaty za rozpatrzenie wniosku i sposób (...)

Do czego są uprawnieni inspektorzy transportu drogowego?

11.1.2010

Inspektorzy transportu drogowego uprawnieni są do przeprowadzania kontroli w transporcie drogowym, w tym kontroli ruchu drogowego. Inspektor transportu drogowego, podczas przeprowadzania kontroli drogowej, jest uprawniony m.in. do wydania poleceń i sygnałów. Jakie są uprawnienia inspektora transportu (...)

Jak podzielić spółdzielcze prawa do lokalu między (byłych) małżonków?

15.12.2009

Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 15. grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego może należeć do jednej osoby albo do małżonków. Kluczowe znaczenie będzie miało ustanie małżeństwa, o czym stanowi art. 13 ust. 1 ww. ustawy. (...)

Ustawa o czasie pracy kierowców

18.11.2009

Ustawa o czasie pracy kierowców, Dz.U. 2004.92.879, reguluje zagdnienia zwiazane z definicją czasu pracy, dyzurów, okresów odpoczynku, przerw oraz wiele innych istotnych z punktu widzenia szeroko pojetego transportu drogowego.

Kto ma pierwszeństwo na uzyskanie patentu na wynalazek?

30.10.2009

Prawo do uzyskania patentu na wynalazek przysługuje twórcy. Zasadą jest zatem, że podmiotem uprawnionym jest twórca, a jedynie wyjątkowo prawo to przysługuje innym podmiotom. Jeżeli wynalazku dokonały co najmniej dwie osoby, wówczas uprawnienie do uzyskania patentu przysługuje (...)

Zmiany i sprostowania wpisu do KRS

23.10.2009

Dane zawarte w Rejestrze podlegają zakazowi ich usuwania. Wprawdzie pewne dane ulegają wykreśleniu, często nawet łącznie z wykreśleniem całego podmiotu, ale nie oznacza to, że w taki sposób dochodzi do całkowitego usunięcia z Rejestru. Sama ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje (...)

Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?

16.10.2009

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej stanowią wszystkie jego części. Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym (...)

Władza rodzicielska - prawa i obowiązki rodziców wobec dziecka

16.10.2009

Dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską, ponieważ nie jest zdolne do samodzielnego prowadzenia swoich spraw. Z tego względu wymaga pomocy i ochrony ze strony osób dorosłych. Taką pomoc i ochronę zarazem ma dziecku gwarantować przysługująca rodzicom władza rodzicielska. Władza rodzicielska (...)

Czynsz najmu mieszkania

8.10.2009

Stawki czynszu lokalu mieszkalnego są różnicowane - w zależności od podmiotu wynajmującego. Niezależnie od sposobu ustalenia czynszu, istnieją określone prawnie zasady dotyczące możliwości jego podwyższenia. Przykładowo właściciel może podwyższyć czynsz (albo inne opłaty za (...)

Kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?

6.10.2009

Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą: (...)

Skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym

2.10.2009

Skarga kasacyjna, obok zażalenia, jest środkiem odwoławczym w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Przysługuje ona od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie. Skargę kasacyjną może wnieść strona, prokurator lub Rzecznik (...)

Przyczyny rozwiązania spółki jawnej

1.10.2009

Rozwiązanie umowy spółki może być spowodowane okolicznościami przewidzianymi w kodeksie spółek handlowych oraz w umowie spółki. Jakie okoliczności powodują rozwiązanie spółki jawnej? Artykuł omawia poszczególne okoliczności oraz tryb ich przeprowadzenia (...)

Ustalenie prawa do emerytury w razie zniszczenia dokumentacji płacowej

1.9.2009

Częsty problem dla osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu stanowi sprawa ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty w sytuacji, gdy dokumentacja potrzebna do ustalenia wysokości tych świadczeń została zniszczona. Chodzi tu głównie o dokumenty płacowe pracowników z lat 70-tych, 80-tych (...)

Kiedy może nastąpić warunkowe umorzenie postępowania karnego?

27.8.2009

Aby w sprawach drobniejszych i przy pozytywnej charakterystyce sprawcy nie został on skazany za popełniony czyn, sądy karne często stosują warunkowe umorzenie postępowania karnego. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli: wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, (...)

Oświata po zmianach

25.8.2009

Od niedawna obowiązują zmiany w prowadzone ustawą z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Karta Nauczyciela oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Dowiedz się, jakie zmiany dotyczą: mundurków – tj. obowiązku noszenia przez uczniów jednolitego (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika