Archiwum artykułów - Strona 81

Ostatnia chwila na uzupełnienie wpisu w KRS!

15.4.2009

W terminie od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 maja 2006 r. podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym mają obowiązek uzupełnić wpis o numer identyfikacji podatkowej (NIP). Niedopełnienie tego obowiązku będzie karane. Od 1 stycznia 2007 podmioty te mają obowiązek (...)

Zmiany w zawodzie rzeczoznawcy majątkowego

9.4.2009

22 września wchodzą w życie zmiany (uchwalone w listopadzie 2003 r.) ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmiany te są szczególnie ważne dla rzeczoznawców majątkowych zajmujących się wyceną nieruchomości, którym ustawa stawia teraz dużo wyższe wymagania w zakresie poziomu wykształcenia (...)

Jak przygotować się do przedświątecznych zakupów?

8.4.2009

Tydzień poprzedzający Święta Wielkiej Nocy to nie tylko Wielki Tydzień, ale także okres wzmożonych zakupów przedświątecznych. W tej kwestii nic się nie zmienia i nawet panujący od dłuższego czasu kryzys gospodarczy nie wpływa w większym stopniu na przyzwyczajenia konsumentów. Okres przedświąteczny (...)

Prawa obywatela Unii Europejskiej

8.4.2009

Każdy obywatel państwa członkowskiego jest jednocześnie obywatelem Unii Europejskiej. Z obywatelstwa unijnego wynikają zaś dlań pewne prawa. W tym opracowaniu wskazujemy, na czym polegają najważniejsze z nich. Nie wszyscy wiedzą np., iż każdy obywatel UE przebywający na terenie państwa (...)

Organizacje pożytku publicznego - sposób na zmniejszenie podatku

8.4.2009

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych dała podatnikom możliwość obniżenia należnego fiskusowi podatku poprzez odliczenie od kwoty należnego podatku dokonanych wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jest to niespotykany dotychczas w naszym kraju sposób na obniżenie (...)

Jak rozliczyć ulgę odsetkową?

8.4.2009

Ustawodawca w miejsce zlikwidowanej dużej ulgi budowlanej wprowadził nową możliwość dokonywania odliczeń podatkowych, polegającą na odliczaniu od podstawy opodatkowania kwot poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Ta tzw. ulga odsetkowa umożliwia (...)

Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

7.4.2009

Za uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych uznaje się w zasadzie osoby fizyczne posiadające certyfikat księgowy oraz osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych. Minister Finansów wydaje certyfikat księgowy przede wszystkim osobom fizycznym, (...)

Moment zaliczenia kosztów procesu do kosztów uzyskania przychodów

7.4.2009

Wiele podmiotów gospodarczych występuje na drogę sądową o zapłatę odszkodowania od nieuczciwych kontrahentów. Wniesienie takiego powództwa wiąże się z szeregiem wydatków, m.in. z wniesieniem opłat sądowych, kosztami usług prawnych, kosztami ekspertyz biegłych. (...)

Nierozliczone składki kobiet zostaną uzupełnione w I połowie 2008 roku

3.4.2009

Do końca czerwca 2008 r. składki na ubezpieczenia społeczne kobiet, które przebywały na urlopach wychowawczych i pobierały zasiłki macierzyńskie za okres od stycznia 1999 r. do maja 2001 r. zostaną zarejestrowane. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wygenerował już dokumenty za styczeń, (...)

Co oznacza dla Polski i Polaków wejście do strefy Schengen?

2.4.2009

Strefa Schengen jest obszarem, na którym zniesiona została kontrola graniczna na wspólnych granicach i zapewniona została swoboda przepływu osób. Swoboda przepływu osób wewnątrz dotyczy nie tylko obywateli państw - sygnatariuszy, ale wszystkich osób dowolnej narodowości i o dowolnym obywatelstwie, (...)

Jak wykazać podatek w zeznaniu rocznym PIT-37?

1.4.2009

Podstawą obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody podatnika, pomniejszone o składkę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Dochód za 2008 r. po dokonaniu odliczeń podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. (...)

Pomoc dla rodziny w UE

30.3.2009

Każde państwo Wspólnoty proponuje pracownikom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą, pomoc dla rodziny, jeśli oni znajdą się w kryzysowej sytuacji. Dzięki zasadom koordynacji twoja rodzina otrzyma pomoc bez względu na to, w jakim kraju UE ty przebywasz, a w jakim oni. Musisz (...)

Po co i jak ubiegać się o Kartę Polaka?

28.3.2009

Od 29 marca 2008 r. obowiązuje ustawa z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka. Określa ona uprawnienia osoby, której przyznano Kartę Polaka (tzw. posiadacza Karty Polaka), zasady przyznawania, utraty ważności i unieważniania Karty Polaka oraz właściwość i tryb postępowania organów w tych (...)

Wiadomości ogólne, czyli zanim zaczniesz wypełniać PIT

19.3.2009

Zeznanie podatkowe za 2008 rok należy złożyć do 30 kwietnia 2009 r. Miejscem, gdzie trzeba zlożyć zeznanie, jest oczywiście urząd skarbowy właściwy miejscowo według Twojego miejsca zamieszkania, czyli według miejsca zamieszkania podatnika. Termin ten jest także obowiązujący dla zapłaty (...)

Wygrałeś? Podziel się z fiskusem!

18.3.2009

W Polsce rośnie popularność zakładów bukmacherskich. Działa już kilka firm przyjmujących zakłady, do obstawiania zawodów sportowych (np. piłki nożnej, skoków narciarskich, tenisa, hokeja) zachęcają też Polaków firmy z zagranicy. Problemy powstają, gdy trzeba rozstrzygnąć, czy gra (...)

Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców

18.3.2009

Zdobycie silnej pozycji na rynku daje danemu przedsiębiorcy przewagę nad pozostałymi, działającymi w tej samej branży. Dopóki pozycja ta pozostawia konkurentom miejsce na działalność, na rynku zachowana zostaje równowaga. Jeżeli jednak pozycja ta jest zbyt dominująca, kusi dominującego (...)

Gwarancja bankowa

16.3.2009

Gwarancja bankowa jest jednostronnym zobowiązaniem gwaranta w stosunku do beneficjenta gwarancji. Jest ona swoistym rodzajem zabezpieczenia wierzytelności beneficjenta gwarancji w stosunku do dłużnika, którym jest zleceniodawca gwarancji. Szczegółowe regulacje dotyczące tego stosunku (...)

Na czym polega akredytywa?

16.3.2009

Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić dokonanie zapłaty od spełnienia przez dostawcę ustalonych warunków. Z tych względów (...)

Rady pracowników w firmach

11.3.2009

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji określa warunki informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji oraz zasady wyboru rady pracowników. Przepisy nowej ustawy znajdą docelowo zastosowanie do pracodawców (...)

Jak Wspólnota Europejska może dyscyplinować państwa członkowskie?

10.3.2009

Art. 226-228 Traktatu o utworzeniu Wspólnoty Europejskiej (nowa nazwa EWG, dalej: TWE) dotyczą dyscyplinowania państw członkowskich za niewywiązywanie się z obowiązków wspólnotowych. Szczególnie istotne wydają się te kwestie w obliczu częstego wykazywania przez Komisję (...)

Czy pracownik może korzystać z własnego samochodu dla potrzeb firmy?

9.3.2009

W niniejszym artykule przedstawiliśmy najważniejsze zagadnienia dotyczące podróży służbowych, a przede wszystkim sposób rozliczania wydatków z tytułu używania przez pracowników ich prywatnych samochodów na potrzeby firmy. Dowiesz się z niego, jak powinna wyglądać umowa z pracodawcą o (...)

Zakaz reklamy alkoholu w świetle Konstytucji i prawa europejskiego

9.3.2009

Polskie zakazy reklamy i promocji alkoholu nie należą do najbardziej rygorystycznych w Europie. Sprawdźmy więc, na ile ustawodawca - w zgodnie z Konstytucją RP i prawem wspólnotowym - może te ograniczenia zwiększać. Wolność gospodarcza jest konstytucyjną zasadą ustrojową (umieszczona (...)

Jakie wymogi dotyczą hipermarketów?

9.3.2009

Artykuł powinien zainteresować wszystkich, którzy prowadzą bądź zamierzają kiedykolwiek założyć duży sklep. Zawiera on również istotne informacje dla pracowników kierownictwa hipermarketów. Artykuł opisuje przede wszystkim zasady i tryb wydawania zezwoleń na tworzenie (...)

Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

9.3.2009

Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej - (...)

Jak skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

9.3.2009

Podstawą prawną dla ulgi rehabilitacyjnej jest art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Możliwe jest dokonanie odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, (...)

Jak ma przebiegać elektroniczny obrót \"instrumentami finansowymi\"?

5.3.2009

Oświadczenia woli w związku z dokonywaniem czynności dotyczących obrotu papierami wartościowymi lub innymi instrumentami finansowymi na podstawie ustawy oraz innych czynności wykonywanych w ramach działalności podmiotów nadzorowanych w zakresie regulowanym ustawą, mogą być składane (...)

Podpis elektroniczny - co to takiego?

5.3.2009

Dokument elektroniczny to wygodna forma kontaktów między osobami fizycznymi, przedsiębiorcami i z urzędami administracyjnymi. Dokument elektroniczny jest tani, nie trzeba go drukować i można go błyskawicznie przesłać do adresata. Jednak narażony jest na szereg zagrożeń. Wśród (...)

Kto i na jakich zasadach może emitować obligacje?

3.3.2009

Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza - uprawnionego) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Przez papiery wartościowe emitowane w serii rozumie się (...)

Co to jest umowa składu?

3.3.2009

Przez umowę składu przedsiębiorca składowy zobowiązuje się do przechowania, za wynagrodzeniem, oznaczonych w umowie rzeczy ruchomych. Przedsiębiorca składowy jest obowiązany wydać składającemu pokwitowanie, które powinno wymieniać rodzaj, ilość, oznaczenie oraz sposób opakowania rzeczy, (...)

Zmiany w ksh - spółki osobowe

27.2.2009

Jeśli jesteś wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej bądź zamierzasz założyć taką spółkę, warto zapoznać się ze zmianami wprowadzonymi do Kodeksu spółek handlowych ustawą z dnia 12 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została (...)

Mediacja przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy PIIT

27.2.2009

Liczba firm, które widzą swoją szanse w Internecie jest coraz większa, coraz więcej firm zakłada w związku z tym swoje strony internetowe. Na ogół nazwa domeny jest odzwierciedleniem nazwy firmy bądź ze znakiem towarowym, jeśli firma ma do takiego znaku uprawnienia. Pojawiają (...)

Arbitraż przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy PIIT

27.2.2009

Liczba firm, które widzą swoją szanse w Internecie jest coraz większa, coraz więcej firm zakłada w związku z tym swoje strony internetowe. Na ogół nazwa domeny jest odzwierciedleniem nazwy firmy bądź ze znakiem towarowym, jeśli firma ma do takiego znaku uprawnienia. Pojawiają (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika