Archiwum artykułów - Strona 82

Podziel się podatkiem z organizacją pożytku publicznego

27.2.2009

Do końca kwietnia musimy rozliczyć się z podatku od dochodów osobistych (PIT) za 2008 rok. Podatek dochodowy wynikający z zeznania jest podatkiem należnym od dochodów podatnika uzyskanych w roku podatkowym. Najwyżej jeden procent należnego podatku możemy przekazać na rzecz organizacji pożytku (...)

Samochody osobowe i rozliczanie podatku VAT

25.2.2009

Nowe regulacje odstępują od wymogu posiadania świadectwa homologacji oraz dopuszczalnej ładowności, wprowadzając masę całkowitą jako przesłankę kwalifikacji pojazdu. Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej (...)

Czas pracy lekarzy - pracowników zakładów opieki zdrowotnej

25.2.2009

Czas pracy lekarzy uregulowany jest w sposób szczególny odbiegający od regulacji zawartej w Kodeksie pracy dotyczącej czasu pracy osób świadczących pracę na podstawie umowy o pracę. Lekarzy obowiązują inne normy i wymiary czasu pracy niż przewidziane w Kodeksie pracy oraz inaczej uregulowana (...)

Wygrane nagrody a podatek dochodowy

25.2.2009

Często słyszymy, zwłaszcza w mediach, o rozmaitych konkursach, w których można wygrać np. nagrody rzeczowe. W niniejszym artykule przedstawiono zasady opłacania podatku dochodowego z tego tytułu w różnych stytuacjach oraz zwolnienia od takiego podatku. Przykładowo nie trzeba placić podatku (...)

Kto ma prawo Cię przeszukać lub wylegitymować?

11.2.2009

Polaku poznaj swoje prawa i korzystaj z nich wypadałoby powiedzieć. Jak wykazuje praktyka nie wiemy do czego jesteśmy zobowiązani względem nas kontrolujących. Nie mamy pojęcia o przysługujących nam prawach oraz obowiązkach, jakie powinny zostać spełnione przez podmioty żądające od nas (...)

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

28.1.2009

Z dniem 1.01.2007 r. oraz 1.01.2009 r. zmieniały się zasady dotyczące opodatkowania zbycia nieruchomości mieszkalnych. Jednakże w razie nieruchomości nabytych lub wybudowanych do 31.12.2006 r. odpłatne zbycie dokonywane jest na zasadach obowiązujących w 2006 r. W 2006 r. opodatkowaniu podatkiem (...)

Nowe ułatwienia dla funduszy inwestycyjnych

15.1.2009

13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Wprowadzone ustawą z dnia 4 września 2008 r. zmiany ustawy o funduszach inwestycyjnych mają służyć ułatwieniu (...)

Zmiany w Ordynacji podatkowej na 2009 rok

12.1.2009

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Stanowi ona część \"Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości\". Zmiany mają na celu poprawę pewności i stabilności prawa podatkowego, tak aby uprościć (...)

Ważne zmiany w CIT

12.1.2009

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wprowadziła od 1 stycznia 2009 r. wiele nowości. Nowelizacja ta likwiduje wiele rozbieżności w interpretacji przepisów. Uregulowano np. opodatkowanie przychodów osiągniętych w związku ze zwrotem lub otrzymaniem pożyczki (kredytu) (...)

Ważne zmiany w PIT

9.1.2009

W zasadzie od 1 stycznia 2009 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono wiele zmian. Jednak niektóre zmiany weszły w życie już 1 grudnia 2008 r., a niektóre wejdą dopiero 1 stycznia 2010 r. Poniżej omówione zostały ważniejsze z wprowadzonych (...)

Jak rozwiązać umowę o pracę w zależności od jej rodzaju?

19.12.2008

Prawo przewiduje różne sposoby rozwiązywania umów o pracę: na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie (...)

Gdy zobowiązany nie płaci alimentów

7.11.2008

Co czeka dłużnika alimentacyjnego, który nie płaci alimentów? Jakie inne formy nacisku na dłużnika alimentacyjnego przewidują przepisy? Czy ktoś będzie płacił alimenty za dłużnika, który nie płaci? Co to jest zaliczka alimentacyjna? Kiedy i komu należy się zaliczka (...)

Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy w PIT

21.10.2008

Zgodnie z polską ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek (...)

Co zrobić jeśli niezasadnie rozwiązano z tobą umowę o pracę?

9.10.2008

Każde naruszenie przez pracodawcę przepisów o trybie i podstawach rozwiązania umowy o pracę skutkuje tym, że umowa została niezasadnie rozwiązana i powoduje przyznanie pracownikowi określonych uprawnień. Uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne może nastąpić wówczas, gdy umowa (...)

Gdy przedsiębiorca zawiera umowę o dzieło z osobą prywatną...

6.10.2008

Do części umów o dzieło, wyróżnionych zarówno od strony podmiotowej, jak i przedmiotowej, znajdą zastosowanie modyfikacje wynikające z odpowiedniego stosowania przepisów o sprzedaży konsumenckiej. A mianowicie, do umowy zawartej, w zakresie działalności przedsiębiorstwa (...)

Twoje okresy składkowe

26.9.2008

W wielu kluczowych dla ubezpieczonego sytuacjach ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych posługuje się pojęciem „okresy składkowe”. Poniższa porada ma na celu wskazanie, jakie okresy ubezpieczenia są okresami składkowymi. Co należy rozumieć pod pojęciem okresu zatrudnienia? (...)

Skorzystaj z abolicji podatkowej!

24.9.2008

Ministerstwo Finansów udostępniło podstawowe informacje na temat ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podajemy je niżej. Zgodnie z tą ustawą, podatnicy, (...)

Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi zwalnianemu za wypowiedzeniem?

22.8.2008

Prawo pracy przyznaje pracownikowi zwalnianemu za wypowiedzeniem określone uprawnienia tylko wówczas, gdy wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę było nieuzasadnione lub niezgodne z prawem. Od wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje odwołanie do sądu pracy. Sąd orzeka (...)

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia

22.8.2008

Oświadczenie zarówno pracownika jak i pracodawcy o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Oświadczenie pracownika nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymogów. Jednakże aby oświadczenie pracodawcy było prawidłowe musi zostać (...)

Pragmatyki służbowe

22.8.2008

Pragmatykami służbowymi są ustawy, które regulują kwestie związane ze stosunkiem pracy, ale czynią to w sposób szczególny i nie powszechnie, ale wobec pewnych grup pracowników. Regulują one prawa i obowiązki określonych grup zawodowych. Określa się tak zatem zbiorczo akty, które stanowią (...)

Do czego jest uprawniony pracownik w Twojej firmie?

22.8.2008

Na czym tak naprawdę polega przedstawicielstwo? Czy organ spółki z o. o. jest przedstawicielem tej osoby? Nie jest, ponieważ jego działalność nie polega na zastępstwie, lecz na działalności samej spółki. Warto wiedzieć, że wyróżnia się zastępstwo bezpośrednie, przez (...)

Równość traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do zatrudnienia

14.8.2008

Co to jest zasada równego traktowania? Dyrektywa ustala definicję zasady równego traktowania, która oznacza wyeliminowanie wszelkiej dyskryminacji opartej na kryterium płci, zarówno bezpośredniej, jak i pośredniej poprzez odniesienie się do stanu cywilnego lub rodzinnego. Wyeliminowanie dyskryminacji (...)

Egzekucja administracyjna w Państwach UE

11.8.2008

Na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 66a - 66zp) polskie organy udzielają pomocy państwom UE i korzystają z takiej samej pomocy ze strony innego państwa w sprawach dotyczących należności pieniężnych wynikających z tytułu zwrotów, interwencji i (...)

Kiedy dochodzi do zawieszenia postępowania cywilnego?

25.7.2008

Postępowanie cywilne powinno charakteryzować się szybkim rozstrzygnięciem przedstawionego sadowi sporu. Postulat szybkości postępowania nie może jednak stać na drodze innym zasadom postępowania, takim jak ustalenie prawdy obiektywnej, możliwość obrony czy przedstawienia racji drugiej strony. (...)

Zmiana statutu spółki akcyjnej

14.7.2008

Statut spółki akcyjnej określa prawa i obowiązki akcjonariuszy a także sposób podejmowania uchwał oraz funkcjonowania organów spółki akcyjnej. Statut ten może być zmieniony uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zmiana statutu następuje na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Staje (...)

Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego

4.7.2008

Członkowie zarządów spółek prawa handlowego mają szeroki zakres kompetencji i daleko posuniętą niezależność w sprawowaniu swych funkcji. Niejednokrotnie za pełnienie obowiązków otrzymują wysokie wynagrodzenie. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że w systemie prawa istnieją (...)

3 maja i 1 listopada - dodatkowe dni wolne?

3.7.2008

Kodeks pracy nakazuje, aby tydzień pracy miał w tzw. okresie rozliczeniowym (podstawowy to 4 miesiące) przeciętnie 40 godzin. Zasadą jest też, że tydzień pracy składa się z 5 dni i 8 godzinnego dnia pracy. Prawo mówi o 5-dniowym tygodniu pracy, ale jednocześnie nie stanowi: „zasadą (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika