Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 256

Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej gminy

21.2.2006

Czy gmina jest zobowiązana do zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla budynków użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola) czy też budynków zasobu komunalnego? Kto w przypadku nieszczęśliwego wypadku, w następstwie którego doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu, (...)

Małżonek jako osoba współpracująca

21.2.2006

W roku 2004 prowadziłem działalność gospodarczą. Od czasu do czasu w tej działalności pomagała mi moja żona. Z żoną nie zawierałem żadnych umów, zwłaszcza umowy o pracę. Z przychodów z tej działalności regulowaliśmy wspólne należności, utrzymywaliśmy gospodarstwo domowe. Teraz (...)

Strony postępowania karnego

21.2.2006

W usługach ochrony mienia zdarzają się sporadyczne przypadki usiłowania włamań, kradzieży bądź uszkodzeń mienia. W dochodzeniu prowadzonym przez policję czy w sądzie, stronami są właściciel/administrator obiektu do którego należało mienie i sprawca/y. Zwykle zdarza się, że po miesiącu (...)

Uchwała w sprawie zaliczek na koszty zarządu

21.2.2006

Wspólnota mieszkaniowa uchwaliła, że zaliczka na utrzymanie części wspólnej nieruchomości będzie naliczana od ilości zamieszkujących w lokalu osób (sprzątanie, energia elektryczna) i od lokalu sama opłata za zarząd. Taki sposób naliczania jest korzystny dla właścicieli lokali o dużym (...)

Zgoda sądu rodzinnego na odrzucenie spadku

21.2.2006

Wszyscy spadkobiercy w pierwszej linii, w tym matka dziecka, odrzucają spadek. Czy matka dziecka (córka spadkodawcy) składając wniosek do sądu rodzinnego za swoją niepełnoletnią córkę (wnuczkę spadkodawcy) o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku po spadkodawcy (jej dziadku) powinna zaznaczyć (...)

Domniemanie istnienia niezgodności towaru z umową

21.2.2006

Aktualnie obowiązujące prawo konsumenckie zakłada, iż domniemywa się, że niezgodność towaru z umową miała miejsce w momencie zakupu danej rzeczy, jeśli została zgłoszona nie później niż 6 miesięcy od daty zakupu. W jaki sposób działa to na korzyść klienta, np. w wypadku spodni, które (...)

Doniesienie o popełnieniu przestępstwa

20.2.2006

W sądzie pracy złożyłem pozew o przywrócenie mnie do pracy. Pracodawca uzasadniając swoje stanowisko, iż nie jest moim pracodawcą dostarczył do sądu wiele dokumentów mających poświadczać ten stan. Wśród tych dokumentów część jest ewidentnymi fałszywkami sporządzonymi tylko na użytek (...)

Udzielenie pracownikowi urlopu a badanie kontrolne

20.2.2006

Czy pracownikowi, który przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni można udzielić urlopu wypoczynkowego, bez zdolności do pracy wydanego przez lekarza medycyny pracy? Czy można wysłać na badanie kontrolne pracownika dopiero po urlopie?

Posiedzenie niejawne "przy uczestnictwie" osoby

20.2.2006

Toczy się sprawa opiekuńcza w sądzie rodzinnym. Jak interpretować fakt, iż sąd podaje, że posiedzenie niejawne odbyło się przy uczestnictwie - tu podał imię i nazwisko - matki dziecka, gdy tymczasem fizycznie ani jej tam nie było, ani nawet nie została powiadomiona, że jakiekolwiek posiedzenie (...)

Tarasy we wspólnocie mieszkaniowej

20.2.2006

Sąd Najwyższy w dniu 3.10.2002 r. wydał wyrok (sygn. III RN 153/01), w którym stwierdził, że za balkon przynależny do mieszkania odpowiedzialny jest właściciel lokalu - koszty remontów pokrywa on, a nie np. wspólnota mieszkaniowa. Pytanie dotyczy jednak tarasu, który również stanowi część (...)

Odwieszenie wykonania kary pozbawienia wolności

20.2.2006

Jeżeli na posiedzeniu sąd wyda zarządzenie wykonania kary i tym samym odwiesi w okresie próby zawieszony wyrok karny na dwa lata, a skazany złoży zażalenie na to zarządzenie sądu do drugiej instancji, to w jakim terminie sąd drugiej instancji jest zobowiązany rozpoznać zażalenie skazanego, (...)

Budowa inwestycji gminnej bez zgody właściciela

20.2.2006

Przez teren mojej działki został przeprowadzony kolektor kanalizacyjny. Odbyło się to bez mojej wiedzy i zgody. Budowa była inwestycją gminną. Mój pisemny protest wójt gminy przesłał do powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który stwierdził zgodność inwestycji z decyzją pozwolenia (...)

Zaświadczenie o dochodach a wyskość alimentów

20.2.2006

W przypadku ustalania wysokości alimentów na rzecz małoletniego dziecka w celu udowodnienia wysokości zarobków ojca należy przedstawić m.in. zaświadczenie o dochodach. Czy takie zaświadczenie ma obejmować aktualne dochody (z miesiąca wydania zaświadczenia) czy dochody z poprzednich miesięcy (...)

Orzeczenie warunkiem ulgi rehabilitacyjnej

20.2.2006

Osoba posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności do maja 2005 r., a następnie, w związku z niemożnością stawienia się na komisję lekarską, kolejne orzeczenie o tym samym stopniu od września 2005 na rok, czy w tej sytuacji można dokonywać odliczeń leków od dochodu zgodnie (...)

Powstanie obowiązku uiszczenia opłaty targowej

20.2.2006

Kiedy powstaje obowiązek uiszczenia opłaty targowej dziennej? Czy powstaje on w momencie zajęcia stanowiska na targowisku, czy też z chwilą dokonania pierwszej sprzedaży? Czy w związku z drugim przypadkiem można odmówić zarządcy targowiska zapłaty za miejsce na targowisku do czasu uzyskania (...)

Sprzedaż przedsiębiorstwa a korekta VAT

20.2.2006

Dokonano sprzedaży przedsiębiorstwa wraz z zapasami surowców i materiałów. Transakcja, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług, nie podlegała opodatkowaniu VAT. Czy wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego od zakupu dóbr i usług, które zostały zbyte (...)

Cofnięcie pozwu o zniesienie służebności

19.2.2006

Złożyłem wniosek w sądzie o zniesienie służebności gruntowej. Sąd orzeknie koszt odszkodowania za zniesienie. Jeżeli odszkodowanie będzie przewyższało moje możliwości finansowe, to czy będę mógł wycofać wniosek (zrezygnować ze zniesienia)?

Naruszenie własności przez zaśnieżanie drogi

19.2.2006

Mieszkam przy drodze asfaltowej (droga krajowa). Mój sąsiad odśnieża swoją działkę tak, że przemieszcza śnieg ze swego podwórka na drogę przed moją posesję. Czy postępowanie sąsiada jest bezkarne? Co ja w tej sytuacji mogę zrobić?

Pobyt na zwolnieniu lekarskim a składka zdrowotna

19.2.2006

Jestem zatrudniona w szkole na pełnym etacie (nauczycielka) dodatkowo prowadzę firmę i opłacam składkę zdrowotną w swojej firmie. Od października 2005 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim, które dostarczam do szkoły - ta sama choroba przez wszystkie miesiące. ZUS twierdzi, że powinnam nadal (...)

Uproszczona forma zaliczek a ryczałt

18.2.2006

Przy ryczałcie nie ma w deklaracji wykazanego dochodu, nie ma kosztów uzyskania. Jest tylko obrót (przychód) i zapłacony podatek od obrotu (przychodu). I właśnie to jest problem - 1/12 czego należy przyjąć do obliczania kwoty uproszczonej zaliczki - zapłaconego podatku, bo chyba nie obrotu?

Zwrot kosztów w postępowaniu nieprocesowym

17.2.2006

Czy na rozprawie o dział spadku po zakończonej sprawie występuje strona przegrana i wygrana i czy ewentualnie można starać się o zwrot poniesionych kosztów np. adwokata od strony przegranej?

Konsekwencje odrzucenia spadku

17.2.2006

Wraz z mężem posiadaliśmy własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Mąż zmarł, a ponieważ zostawił długi(miałam rozdzielność majątkową), ja wraz z dorosłymi dziećmi (zamężna córka i syn)muszę odrzucić spadek. Jeszcze gdy mąż żył komornik potrącał część z jego renty. (...)

Sprzedaż i import perfum a atesty

17.2.2006

Czy sprzedaż perfum wiąże się z posiadaniem jakichkolwiek atestów, czy wystarczy zarejestrowanie kosmetyku w krajowym systemie informowania o kosmetykach i udostępnienie materiałów gdy okaże się to konieczne? Czy importowanie substancji chemicznych, takich jak alkohol etylowy, czy też substancji (...)

Opodatkowanie darowizny na leczenie dziecka

17.2.2006

Chcę przekazać w formie darowizny na leczenie dziecka, osobie fizycznej (matce), kwotę około 50 tys. złotych. Zastanawiam się, co będzie korzystniejsze dla obu stron: czy jeśli przekażę te pieniążki jako osoba fizyczna, czy z firmy. Proszę wskazać, kiedy ja jako darczyńca oraz osoba przeze (...)

Skarga pauliańska a dalsze zbycie przedmiotu

17.2.2006

30 grudnia 2004r nabyłem nieruchomość gruntową. Po ok 6 miesiącach z Wydziału Ksiąg Wieczystych otrzymałem informację (wpis ostrzeżenia do działu III), iż wobec tej nieruchomości toczy się przed Sądem postępowanie o stwierdzenie nieskuteczności względem wierzyciela ojca poprzedniej (...)

Pozwanie spółki jawnej

17.2.2006

Spółka jawna zakupiła towary za które nie zapłaciła a wspólnicy podpisali nam weksel in blanco. Składając do sądu pozew o wydanie nakazu zapłaty powinniśmy pozwać spółkę czy wspólników?

Brak aktualizacji adresu dłużnika w KRS

17.2.2006

Spółka z o.o. zakupiła towary, za które nie zapłaciła. W chwili obecnej pod adresem wskazanym w KRS nie ma tej firmy. Co powinniśmy zrobić, aby skutecznie dochodzić swoich należności?

Postanowienie o wykonaniu kary

17.2.2006

Sąd wyznaczył posiedzenie w przedmiocie zarządzenia wykonania kary a to w wyniku, iż oskarżony nie wykonał zobowiązań wynikających z prawomocnego wyroku jaki na nim ciąży, w którym sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary na podstawie art.69 & 1 k.k. w zw. z art. 70 & 1 k.k., na okres próby (...)

Roszczenia posiadającego służebność mieszkania

16.2.2006

W chwili obecnej jestem w trakcie podziału majątku, jestem po rozwodzie, mam zniesioną ustawową wspólność małżeńską z dniem 01-01-1999 roku. Razem z byłą żoną jesteśmy współwłaścicielami posesji, "zakupiliśmy" ją od moich rodziców, miała to być darowizna (rodzice nie dostali (...)

Przedsiębiorstwo małżonka a wspólność majątkowa

16.2.2006

Żona jest samodzielnym jednoosobowym przedsiębiorcą, ma swoją firmę. Mąż też jest jednoosobowym samodzielnym przedsiębiorcą, ma (inną niż żony) swoją firmę. Obydwie firmy prowadzone są w tym samym domu (nieruchomości) będącym własnością obojga we wspólności ustawowej. Czy stanowią (...)

Wstrzymanie prac budowlanych

16.2.2006

Art. 50 ust. 3 Prawa budowlanego stanowi, że w postanowieniu o wstrzymaniu robót budowlanych organ nadzoru budowlanego może nałożyć obowiązek przedstawienia w terminie 30 dni od dnia otrzymania postanowienia, inwentaryzacji wykonanych robót lub odpowiednich ocen technicznych bądź ekspertyz. (...)

Odpowiedzialność zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej

16.2.2006

W wyniku odwołania dotychczasowego Zarządcy został powołany Zarząd właścicielski 3-osobowy. Podział funkcji w Zarządzie został dokonany przez jego członków. Do podstawowych obowiązków Zarządu określonych uchwałami właścicieli należało przejęcie nieruchomości od dotychczasowego (...)

Podanie fałszywych danych osobowych przez świadka

16.2.2006

Osoba była przesłuchiwana w toku postępowania przygotowawczego jako świadek i została uprzedzona o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Ja, po zapoznaniu się z protokołem przesłuchania (jako pokrzywdzony) stwierdziłem, że świadek w swoich zeznaniach kłamał, a ponadto (...)

Założenie księgi wieczystej po śmierci małżonka

16.2.2006

Po złożeniu wniosku o zasiedzenie nieruchomości w styczniu 2005r., w czerwcu 2005r. sąd stwierdził nabycie na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej przez zasiedzenie powyższej nieruchomości. W grudniu 2005r. jedno z małżonków zmarło, zanim do sądu złożono wniosek o założenie (...)

Dwóch pełnomocników w procesie

16.2.2006

Uczestnik postępowania sądowego o zasiedzenie ustanowił dwóch pełnomocników w sprawie. Czy Sąd ma obowiązek informowania obydwóch pełnomocników o terminach rozpraw, jeśli uczestnik i jeden z pełnomocników nie odebrali powiadomień Sądu o terminach rozpraw?

Kontrola PIP

16.2.2006

Czy pracodawca, u którego PIP przeprowadza kontrolę na podstawie pisemnej skargi lub zawiadomienia może uzyskać informację na temat treści tej skargi oraz osoby, która ją złożyła? Czy PIP ma obowiązek podania tych okoliczności na żądanie kontrolowanego? Czy można domagać się ujawnienia (...)

Rachunek bankowy i koszty u ryczałtowca

16.2.2006

Firma jest opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy przy wspomnianej formie opodatkowania należy prowadzić ewidencję - historię rachunków bankowych? Czy można wykonywać przelewy na konta firmowe z kont osób trzecich oraz odwrotnie? Czy można wykonywać przelewy, (...)

Ustawa antylichwiarska a oprocentowanie weksla

16.2.2006

Czy ustawa "antylichwiarska" z dnia 7 lipca 2005r. o zmianie ustawy- Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z dnia 9 sierpnia 2005r.), która wejdzie w życie 20 lutego 2006 będzie miała zastosowanie do wysokości oprocentowania zapisanego na wekslu?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika