Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 345

Zmiana siedziby a likwidacja

16.4.2004

Jeżeli firma zarejestrowana w mieście X chce się przenieść do miasta Y, to czy wymaga to formalnego zamknięcia działalności w mieście X (zgłoszenie do urzędów, zwolnienie pracowników, etc.) i otwarcia jej ponownie w mieście Y?

Sprzedaż w egzekucji nieruchomości a hipoteka

16.4.2004

Nieruchomość, która ma zostać zlicytowana, posiada obciążenie w postaci hipoteki ustawowej w wysokości 100.000 zł. Nieruchomość jest szacowana na 80.000 zł. Czy w przypadku jej sprzedania za tą cenę hipoteka ustawowa wygasa? Postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte przez innego wierzyciela (...)

Odpowiedzialność wspólnika za raty leasingowe

15.4.2004

Będąc w spółce cywilnej upoważniłem wspólnika do podpisania umowy leasingu sprzętu biurowego. Kilka miesięcy później wystąpiłem ze spółki (do tego czasu raty leasingowe były płacone, o późniejszych nie wiem). Spólka dalej istniała i prowadziła działalność. Czy po trzech latach (...)

Brak warunków zabudowy

15.4.2004

Czy można dołączyć do wniosku o wydanie decyzji na budowę jakiś inny dokument zamiast decyzji o warunkach zabudowy, z którą obecnie jest duży problem?

Egzekucja-ponowne oszacowanie nieruchomości

15.4.2004

Dłużnik złożył skargę na oszacowanie nieruchomości dzień przed jej licytacją komorniczą (rok po uprawomocnieniu się oszacowania). Sędzia nadzorujący licytację odwołał licytację motywując decyzję koniecznością rozpoznania skargi. Czy miał do tego prawo?

Pełnomocnictwo w sprawie rozwodowej

15.4.2004

Nie mogę być obecny na sprawie rozwodowej. Czy podczas tej sprawy może reprezentować mnie pełnomocnik i kto może nim być (wyłączając adwokata)?

Umowa sprzedaży nieruchomości z pełnomocnikiem

15.4.2004

Jakie powinnam zachować środki ostrożności jeśli do umowy sprzedaży staje pełnomocnik zbywcy nieruchomości, okazujący notarialne pełnomocnictwo, w którym mocodawca upoważnia Go do sprzedaży całej nieruchomości za cenę i na warunkach pełnomocnika; do odbioru i kwitowania odbioru ceny (...)

Okres rękojmi w umowie o dzieło

15.4.2004

W SIWZ na wykonanie systemu telewizji użytkowej zamawiający żąda udzielenia przez wykonawcę \"gwarancji na przedmiot umowy na okres co najmniej 36 miesięcy oraz rękojmi na przedmiot umowy, co najmniej 36 miesięcy od daty dokonania odbioru końcowego z wynikiem pozytywnym\". Czy dopuszczalne jest (...)

Ustanowienie służebności-dostęp do drogi

15.4.2004

Byłem właścicielem 0,6 ha gruntów rolnych. W 2002 dokupiłem w tej samej gminie 1ha i utworzyłem nowe gospodarstwo rolne. Mam razem 1,6 ha. Na zakupionej działce 1 ha w momencie zakupu istniała dzika droga. Zrobili ją okoliczni mieszkańcy, którzy nabywali wcześniej inne działki (dzisiaj już (...)

Przeszukanie i zabezpieczenie komputera

15.4.2004

W jaki sposób mogę się uchronić przed kontrolą? Co się stanie jeśli skonstruuję tak, żeby uruchomić system operacyjny np. Windows, będzie trzeba wprowadzić kod, a w razie kontroli ja powiem że kodu nie znam bo zapomniałem? Albo w zbiegu okoliczności będę miał w czasie kontroli awarię (...)

Zasady wypełniania wniosków do KRS-u

14.4.2004

Błędy w formularzach składanych do KRS mogą drogo kosztować przedsiębiorców. Brak jest na nich m.in. objaśnienia w ilu egzemplarzach należy np. składać załączniki do formularza KRS Z 30 i czy jeżeli mają być np. dwa, to czy muszą to być oryginały czy kopie i jak potwierdzone. Ponadto (...)

Postępowanie sprawdzające-ochrona informacji

14.4.2004

Z treści art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. Nr 11, poz. 95 z późn. zm.) wynika, że postępowanie sprawdzające wobec osoby, która nie uzyskała poświadczenia bezpieczeństwa, można przeprowadzić najwcześniej po roku od daty odmowy wydania (...)

Zasady wypłaty świadczeń z ZFŚS

14.4.2004

Jeśli nauczyciel pracuje w trzech szkołach - łącznie 1,5 etatu, to czy w każdej z tych szkół jest uprawniony do otrzymywania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w takiej wysokości jak zatrudnieni na pełnym etacie? Jeśli w jednej szkole pracuje małżeństwo to czy obojgu (...)

Odwołanie się od wyroku sądu pracy I instancji

14.4.2004

Postępowanie toczy się przed Sądem Pracy. Załóżmy, że kończy się wyrokiem niekorzystnym dla pracownika (powoda). Powód zamierza odwołać się do II instancji. W jaki sposób poprosić Sąd o uzasadnienie wyroku? Czy w ogóle uzasadnienie wyroku jest warunkiem przyjęcia odwołania w II instancji? (...)

Cofnięcie wniosku o zniesienie współwłasności

13.4.2004

Po kilku latach postępowania sądowego w sądzie cywilnym rejonowym i po apelacji wyraziłem zgodę na wycofanie przez wnioskodawcę wniosku o zniesienie współwłasności. Przedmiot, który był objęty tym wnioskiem został mi zwrócony. Jaki jest status prawny zeznań świadków, którzy zeznawali (...)

Ustalenie treści aktu urodzenia

13.4.2004

Jakie dane należy podać występując do sądu z wnioskiem o ustalenie treści aktu urodzenia? Jaka jest dalsza procedura po otrzymaniu postanowienia sądu?

Umowa o dzieło z NZOZ

13.4.2004

Czy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej może zawrzeć umowę o dzieło z lekarzem pracującym 1-2 godziny tygodniowo?

Rozliczenia nakładów między małżonkami

13.4.2004

Mam orzeczony rozwód, czeka nas orzeczenie o podziale majątku, który chcemy zawrzeć w formie ugody. W trakcie trwania małżeństwa zainwestowałem duże środki w majątek komunalny (lokal), w wyniku czego podpisałem umowę o zwolnieniu z czynszu za wynajmowany lokal - zyskałem „zwolnienie (...)

Nabycie od spadkobierców nie wpisanych do KW

9.4.2004

Zamierzam kupić mieszkanie którego właścicielem ujawnionym w księdze wieczystej jest małżeństwo posiadające dwójkę dzieci (pełnoletnich). Mąż nie żyje, nie przeprowadzono postępowania spadkowego. Zgodnie z zasadą współwłasności prawa do nieruchomości udział spadkowy przysługuje (...)

Ustalenie treści aktu urodzenia przez sąd

9.4.2004

Przy złożeniu wniosku w USC o wydanie skróconego aktu urodzenia zapytano, gdzie się urodziłam (w domu czy szpitalu). Kto dokonuje zgłoszenia do USC faktu urodzenia się dziecka? Jaka jest procedura w przypadku stwierdzenia, że nie jest się zarejestrowanym w USC, a faktycznie się istnieje? Czy (...)

Obowiązek zwrotu weksla

8.4.2004

Czy odbiorca weksla ma obowiązek zwrócić go po ustaniu wszelkich roszczeń i zakończeniu np. współpracy? 1. Spłacenie kredytu w banku? Bank po wielokrotnych moich prośbach zwrócił mi weksel. 2. Kontrahent, z którym zakończyłam rok temu współpracę (saldo \"0\"). Nie zwrócił weksla. Czy (...)

Premia gwarancyjna przy budowie domu

8.4.2004

Aby otrzymać premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej, trzeba złożyć kopie różnych dokumentów. W przypadku budowy domu są to m. in. decyzja na budowę, kopia aktu własności, zaświadczenie kierownika budowy o zaawansowaniu budowy – min. 20 %. Ustawa dotycząca przyznawania premii (...)

Związanie przedłożoną ofertą handlową

7.4.2004

Podwykonawca określonych robót budowlanych zamówił u nas taki nietypowy produkt. Wartość zamówienia wynosiła ok. 200 tys PLN. Zamówienie zostało przez nas potwierdzone faksem, z prośbą o akceptację warunków realizacji. Klient zaakceptował wszystkie warunki poza opcją płatności w której (...)

Pełnomocnictwo na zebraniu członków WM

7.4.2004

Jako pracownik firmy będącej Zarzadcą Wspólnoty Mieszkaniowej, otrzymałam trzy pełnomocnictwa od członków wspólnoty nie mogących przyjść na zebranie. Na zebraniu jeden z członków wspólnoty podważył ważność tych pełnomocnictw argumetując, że w głosowaniach nie będę obiektywna. (...)

Rezygnacja z zarządzania wspólnotą

7.4.2004

Jestem Zarządcą. Na zebraniu Wspólnoty zrezygnowałam z zarządzania Wspólnotą. Zgodnie z umową o administrowanie mam obowiązek zarządzania tą wspólnotą do czerwca 2004 roku. Jakie mam obowiązki, a jakie przywileje w okresie wypowiedzenia?

Stawki kar za uszkodzenie mienia pracodawcy

6.4.2004

W firmie zdarza się coraz więcej sytuacji uszkodzenia samochodów służbowych przez zatrudnionych kierowców. (Na marginesie firma nasza nie jest firmą transportową). W związku z powyższym Dyrekcja firmy wprowadziła zasadę, że w przypadku uszkodzenia pojazdu z winy pracownika, ma on wystawianą (...)

Przewóz na potrzeby własne

6.4.2004

Jestem osobą zarządzającą w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadzi usługi rekreacyjno-rozrywkowe na terenie całej Polski. W związku z wykonywaną działalnością posiadamy kilka samochodów, które umożliwiają dostarczenie posiadanych przez nas urządzeń w miejsce realizacji (...)

Forma aktu powołującego nowego członka zarządu

5.4.2004

W jakiej formie powinien zostać sporządzony akt powołania jedynego wspólnika na członka zarządu tej spółki? Czy ma tu zastosowanie art. 210 par 2 Ksh (czynność prawna między jedynym wspólnikiem będącym jedynym członkiem zarządu a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu (...)

Definicja zadatku i zaliczki

5.4.2004

Czy jest różnica między zadatkiem a sformułowaniem "kwota przyjęta na poczet kupna"? Czy przyjęcie 90% wartości transakcji można traktować jeszcze jako zadatek?

Nieetyczne zachowanie się policjanta

5.4.2004

Zgodnie z art. 132 ust. 1 ustawy o Policji - policjant odpowiada za popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej lub nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej. Czy na podstawie zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r. w (...)

Termin do uzupełnienia braków

5.4.2004

Otrzymałem z sądu "wezwanie do usunięcia braków formalnych pisma procesowego" - poprzez uiszczenie wpisu. Sąd wyznaczył termin tygodniowy od daty doręczenia wezwania. Czy termin tygodniowy jest terminem ustawowym, czyli ostatecznym? Czy wpłata np. po 11 dniach powoduje odrzucenie pisma procesowego?

Nie udzielenie absolutorium wójtowi gminy

2.4.2004

Kiedy rada gminy może nie udzielić wójtowi absolutorium? Czy jest to możliwe w sytuacji, gdy budżet dochodów i wydatków został zrealizowany, a nie wykonano zadań rzeczowych np. zaplanowanych inwestycji?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika