Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 347

Znamiona przestępstwa oszustwa

22.3.2004

Czy istnieją przesłanki wyłudzenia towaru w opisanym zdarzeniu: Na podstawie uzgodnień telefonicznych z naszym odbiorcą, dostarczyliśmy towar do uzgodnionego miejsca odbioru, którym była siedziba zaprzyjaźninej firmy. Odbiorca miał stamtąd zabrać towar wraz z fakturą (kopia i oryginał) (...)

Dostęp do informacji dla komisji rewizyjnej

19.3.2004

Czy wójt w ramach funkcji kontrolnych komisji rewizyjnej rady gminy może odmówić jej informacji na temat dłużników w gminie (brak wpłat za podatki lokalne), informacji na temat wydanych decyzji o zwolnieniu bądź zastosowanych przez wójta ulgach w kwestii podatków lokalnych dla poszczególnych (...)

Rozwód bez orzekania o winie a wspólne mieszkanie

18.3.2004

Małżeństwo rozpadło się z winy żony. Chcę wystąpić o rozwód bez orzekania o winie, w zamian żona zadeklarowała, że wymelduje się z mieszkania stanowiącego moją własność odrębną. Czy mogę się jakoś zabezpieczyć przed zmianą zdania żony w trakcie procesu? Czy tą deklarację (...)

Wadliwość materiałów budowlanych

18.3.2004

Na jakiego rodzaju ochronę prawną, na jakie przepisy mogę się powoływać w przypadku zakupu materiałów budowlanych, które potem okażą się wadliwe?

Określenie odsetek umownych na fakturze

17.3.2004

Czy działamy zgodnie z obowiązującym prawem, określając odsetki umowne od naszych należności w danej wysokości, a strona kupująca akceptuje warunki, podpisując fakturę? Czy potrzebne jest oddzielne postanowienie lub umowa podpisane przez strony o wysokości odsetek umownych?

Umorzenie dochodzenia przez Policję

17.3.2004

Czy do sprawy karnej z art.190 par. 1 k.k. w zw. z art.12 par. 1 k.k. można dołączyć sprawę z art. 202 par. 2 k.k., która pozostaje nadal na Policji, ponieważ Policja "gubiąc" bardzo ważny dowód w sprawie nie stwierdza znamion czynu zabronionego i obiecuje podjęcie c.d. sprawy w razie ustalenia (...)

Składanie załączników w kopiach

17.3.2004

Czy załączniki (np. faktury, dokumenty urzędowe, zaświadczenia) składane w związku z pozwem w postępowaniu cywilnym należy przedkładać w oryginale? Czy może wystarczą ich odpisy (kserokopie), z możliwością przedłożenia na żądanie sądu oryginałów? Czy ewentualnie przy osobistym składaniu (...)

Zgoda małżonka przebywającego za granicą

17.3.2004

Jakie warunki trzeba spełnić by przenieść własność nieruchomości będącej wspólną własnością małżonków, w sytuacji gdy jedno z nich przebywa za granicą (w USA)? Czy wystarczy upoważnienie notarialne złożone przed notariuszem władającym językiem polskim, w którym udziela się (...)

Zakaz palenia w pracy

17.3.2004

Czy można pracownikom całkowicie zabronić palenia, również na przerwie w godzinach pracy?

Zatarcie skazania po okresie próby

17.3.2004

Pana X skazano na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz karę grzywny. Po jakim czasie nastąpi zatarcie skazania? Po trzy i pół roku czy po pięciu latach?

Zawarcie umowy o prowadzenie audytu

17.3.2004

Prowadzę firmę produkcyjną korzystajacą z usług controllingowych innej wyspecjalizowanej firmy. Czy na usługi te powinienem zawrzeć stosowną umowę określającą wynagrodzenie? Czy w ewentualnej umowie wynagrodzenie może zostać określone ryczałtowo, czy powinno być uzależnione od przedstawienia (...)

Niechciany lokator w domu

17.3.2004

Dowiedziałem się, że mogę nakazać bratu opuszczenie domu lub też zaproponować mu wynajęcie ode mnie części mieszkania za określony czynsz. W jakim trybie mogę skutecznie dokonać w/w czynności? Co mogę zrobić w sytuacji, w której moje propozycje zostaną zignorowane? Czy istnieje określone (...)

Dowody w postępowaniu rozwodowym

17.3.2004

Jeśli w procesie rozwodowym po złożeniu pozwu zechcę powołać nowych świadków lub przedstawić nowe dowody, nie wymienione w pozwie, to czy muszę wystąpić z pismem przed rozprawą?

KW dla lokalu własnościowego w spółdzielni

16.3.2004

W związku ze sporządzaniem wniosku o założenie księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego wystąpiłem pisemnie do zarządu spółdzielni mieszkaniowej o wydanie mi właściwego zaświadczenia do celów wieczystoksięgowych, ale zarząd spółdzielni zwleka (...)

Darowizna pieniędzy w czasie trwania małżeństwa

16.3.2004

Jestem w związku małżeńskim posiadającym wspólność majątkową. Moi rodzice chcą mi podarować pieniądze z przeznaczeniem na zakup mieszkania. Jak należy to przeprowadzić, aby zakupione mieszkanie stanowiło moją własność odrębną i nie podlegało podziałowi majątku w przyszłości?

Tymczasowo zasądzone alimenty

16.3.2004

1 października 2002 r. żona założyła mi sprawę o alimenty. Sprawa się odbyła w sądzie rejonowym, gdzie sąd przyznał mi alimenty jako zabezpieczenie w wysokości 1200 zł. Następnie sprawa została zawieszona z powodu wniesienia przeze mnie sprawy rozwodowej do sądu okręgowego. 27 października (...)

Prawo do mieszkania a orzeczona separacja

15.3.2004

Posiadam z żoną rozdzielność majątkową stwierdzoną wyrokiem separacji i zamieszkujemy w innych miejscowościach, nie przeprowadziliśmy podziału majątku wspólnego. Wykupiłem na swoją własność mieszkanie komunalne w gminie, do którego wcześniej posiadałem prawo najmu. Dowiedziałem się, (...)

Przyjęcie faktury a zapłata za nią

15.3.2004

Czy przyjęcie faktury (podpis otrzymałem) za świadczenie usługi jest jednoznaczne ze względów prawnych z koniecznością zapłaty tej faktury, jeśli nie wynikała ona z żadnej umowy zawartej na świadczenie przedmiotowych usług? Czy można w sprzeciwie od nakazu w postępowaniu upominawczym (...)

Wspólna kadencja członków zarządu spółki akcyjnej

15.3.2004

W trakcie trwania kadencji indywidualnej członków zarządu w spółce akcyjnej dokonana została zmiana statutu i wprowadzono kadencję wspólną zarządu. Nowy statut nie zawiera jakichkolwiek zapisów regulujących sytuację opisaną w art. 369 par. 3 k.s.h. Czy w wyniku wygaśnięcia mandatu (koniec (...)

Montaż stojaków na rowery

15.3.2004

Lokator wystąpił na piśmie do zarządu wspólnoty mieszkaniowej z prośbą o pozwolenie na zamontowanie na części wspólnej stojaków na rowery. Czy zarząd może podjąć decyzję pozwalającą, czy też wymaga to uchwały właścicieli?

Wcześniejsza emerytura dla przedsiębiorcy

15.3.2004

Czy prowadząc swój warsztat samochodowy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę mając skończone 57 lat i prawie 40 lat pracy? Chodzi o mężczyznę, który aktualnie od roku 1981 prowadzi działalność gospodarczą. Pracuje od roku 1964, do roku 1981 jako pracownik.

Zawarcie umowy najmu ze współmałżonkiem

12.3.2004

Po rozwodzie (bez określenia korzystania z lokalu i podziału majątku) główny najemca pisemnie zrzeka się praw do lokalu (umowa najmu). W lokalu pozostaje drugi małżonek z dziećmi. Czy można zawrzeć nową umowę z tym drugim małżonkiem jako kontynuację czy jako nową umowę z konsekwencją (...)

Rejestracja ciągnika rolniczego

11.3.2004

Czy istnieje obowiązek rejestracji w wydziale komunikacji ciągnika rolniczego wykorzystywanego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą (w zakresie usług leśnych i w tym celu odpowiednio przerobionego do pracy w lesie) jeżeli ciągnik ten nie jest używany na drogach publicznych? Czy (...)

Odpowiedzialność zarządcy drogi

11.3.2004

Czy w wyniku nienależytego zimowego utrzymania drogi (najprawdopodobniej krajowej) tj. nie posypania solą lub piaskiem i solą zdarzył się wypadek samochodowy można dochodzić odszkodowania? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Taki fakt o śliskiej nawierzchni i braku posypania solą jest odnotowany (...)

Umowa kredytu a czynność zwykłego zarządu

10.3.2004

Czy zawarcie umowy kredytowej (kredyt gotówkowy) bez zgody żony, bez powiadomienia jej o tym przekracza zarząd zwykły wspólnym majątkiem? Czy zmiana konta, z większym debetem, również bez wiedzy żony przekracza zarząd zwykły majątkiem wspólnym?

Niestawiennictwo świadka na rozprawie

10.3.2004

Czy świadek wzywany na podstawie art.177 par. 1 k.p.k. ma prawo żądać uzupełnienia wezwania (Ms-13) w określeniu sprawy w jakiej ma świadczyć w otrzymanym wezwaniu nie zostały wypełnione rubryki "w sprawie......................... podejrz.*) o przestępstwo z art......................... . Czy (...)

Upadłość TBS-u

9.3.2004

Czy po ogłoszeniu upadłości przez TBS, partycypanci mogą odzyskać swój wkład partycypacyjny? Czy istnieje możliwość, że wkład partycypacyjny w takim wypadku przepadnie?

Naruszenie tajemnicy korespondencji

9.3.2004

Dowiedziałem się że moja znajoma otrzymała ważny list. List wysłany był jako zwykły. Jak się okazało najprawdopodobniej ktoś otworzył ten list na poczcie a następnie dosyć nieudolnie zakleił go. Nieudolnie do tego stopnia że koperta się odklejała. Ponadto na kopercie były naderwania. (...)

Ustanowienie obrońcy w sprawie o wykroczenia

8.3.2004

Proszę o wyczerpującą odpowiedź dotyczącą znaczenia terminu "dobro wymiaru sprawiedliwości" w znaczeniu ogólnym i szczególnym w aspekcie art. 22 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Proszę również o podanie źródeł definicji.

Przestępstwo fałszerstwa dokumentów

8.3.2004

Podczas przeszukania policja nic u mnie nie znalazła, ale zabrali mój komputer w którym pan prokurator znalazł pliki składane w programie COREL Draw.To było moje świadectwo maturalne i pieczątki z niego. W związku z tym że nic nie znaleziono postanowiono zrobić mi sprawę jako przygotowanie (...)

Uprawnienia rady nadzorczej

8.3.2004

Czy zarząd spółki z o.o. zobowiązany jest na wniosek Rady Nadzorczej (nie uzasadniony względami gospodarczymi czy prawnymi, spółka nie prowadzi w postępowaniu sądowym ani przedprocesowym żadnej sprawy gospodarczej) przekazać dane w postaci dokumentu wydanego poza siedzibę spółki dot. wszystkich (...)

Zatrzymanie paszportu jako środek zapobiegawczy

8.3.2004

Prokurator zatrzymał mi paszport i dał zakaz opuszczania kraju. Sprawa się ciągnie już drugi rok, a ja chciałbym z rodziną wyjechać do Chorwacji. Jak go skłonić, by zamienił mi taki dozór ewentualnie na kaucję?

Eksmisja najemcy a skuteczność tzw. podnajmu

8.3.2004

Wynająłem lokal od firmy x, która sama go wynajmowała i nie miała prawa go wynajmować dalej bez zgody właściciela, jednocześnie firma x otrzymała wyrok o eksmisję z lokalu. Co mam zrobić, czy ten wyrok dotyczy również mnie czy mam opuścić ten lokal, jaka kara może mnie spotkać gdy dalej (...)

Zmiana sędziego w sprawie cywilnej

8.3.2004

Złożyłem wniosek o upadłość i podczas procesu po czwartej rozprawie zmienił się przewodniczący składu sędziowskiego. Czy jest to dopuszczalne? Przecież on nie zna dokładnie sprawy.

Członkostwo w spółdzielni a najem

5.3.2004

Czy członek spółdzielni może mieć tytuł prawny do lokalu - najem? W naszej Spółdzielni, która powstała z zakładowych zasobów mieszkaniowych najemcy mieszkań zakładowych na podstawie porozumienia mają prawo, po złożeniu deklaracji i wpłacie wpisowego i udziału, zostać członkami spółdzielni. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika