Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 395

Pełnomocnik w sprawie o wykroczenie

16.10.2001

Czy mogę być pełnomocnikiem ojca - pokrzywdzonego w wypadku drogowym (został potrącony na przejściu dla pieszych). Chodzi o swobodny wgląd w akta sprawy i inne działania z tym związane. Mój ojciec ma 60 lat i nigdy nie miał do czynienia z prokuraturą. Czuje się w związku z tym niezbyt pewnie. (...)

Prawa byłej żony spadkodawcy

1.10.2001

Czy w dziedziczeniu ustawowym prawo do spadku ma również była żona spadkodawcy?(spadkodawca umarł po rozwodzie). Rozwód został uzyskany z orzeczeniem winy po stronie spadkodawcy. Nie został przeprowadzony podział wspólnego majątku.

Sankcje za niestawiennictwo na rozprawie

28.9.2001

W jaki sposób sąd może ukarać pozwanego za jego nieusprawiedliwione niestawiennictwo na termin rozprawy w sprawie cywilnej - mimo prawidłowych doręczeń adresat nie odbiera wezwań?

Odwołanie poręczenia

14.9.2001

Czy mogę cofnąć poręczenie kredytu bankowe tzw. mieszkaniowego? Jakie formalności trzeba dokonać przy cofnięciu poręczenia?

Nasłonecznienie w miejscu pracy

14.9.2001

Czy osoby zatrudnione przy komputerze mogą pracować w pomieszczeniu bez okien? Jeżeli w wyniku takiej pracy pogorszył się wzrok pracownika, czy może on żądać odszkodowania od pracodawcy i w jakiej wysokości?

Odszkodowanie po likwidacji pracodawcy

14.9.2001

Co się dzieje z wypłacanymi odszkodowaniami przez zakład pracy z tytułu wypadku przy pracy w przypadku, gdy zakład lub jego następca prawny (spółka prawa handlowego) jest postawiony w stan likwidacji zgodnie z ksh? Jaki jest wpływ ewentualnego zobowiązania z tego tytułu na proces likwidacji?

Wykorzystywanie utworów muzycznych

6.9.2001

Czy można wykorzystać nieodpłatnie utwory muzyczne lub słowno-muzyczne. Jako ścieżkę dźwiękową w niekomercyjych filmach niezależnych (produkcji amatorskiej) przeznaczonych do oglądania przez większą ilość osób, jeśli taki film jest przedsięwzięciem całkowicie nie nastawionym na zysk?

Procentowe określenie wysokości alimentów

5.9.2001

Na podstawie wyroku Sądu z kwietnia 1999 r. płacę alimenty bieżące w wysokości 20% miesięcznego wynagrodzenia za pracę wraz ze wszystkimi dochodami i nagrodami, nie mniej niż 300 zł. Czy Sąd powinien jasno określić co to są wszystkie dochody i nagrody. Uważam, że jest to niejasne pojęcie. (...)

Zmiana zatrudnienia a zasiłek macierzyński

4.9.2001

Moja żona jest w trakcie urlopu macierzyńskiego, który kończy się 31 sierpnia. W tym dniu wygasa bowiem jej umowa o pracę. Jednak okres pobierania zasiłku macierzyńskiego ma trwać do 23 września. Czy w trakcie tych 23 dni może podjąć jakąś nową pracę?

Wynajmowanie prywatnych pokoi a ZUS

4.9.2001

Moi rodzice, obydwoje na emeryturze, posiadają dom w miejscowości uzdrowiskowej i wynajmują prywatne kwatery (cztery pokoje). Czy muszą w związku z tym zarejestrować działalność gospodarczą i opłacać składki ZUS? Wynajem kwater ma charakter sezonowy (trwa kilka miesięcy w roku).

Płacenie składek ZUS a staż pracy

30.8.2001

Czy okres pracy gdy nie były płacone składki ZUS przez pracodawcę, mimo składanych deklaracji ZUS będzie się liczył pracownikowi do stażu pracy? Jakie ma to znaczenie dla naliczania emerytury? Jeżeli pracownik zgłosi do ZUS że pracodawca nie odprowadzał składek, to czy Zus poinformuje płatnika (...)

Leasing pracowników

30.8.2001

Jak długo można korzystać z usług "wypożyczonych" osób z trudniących się "wypożyczaniem" pracowników firm doradczych? Czy takie "wypożyczanie" (outsourcing) jest zgodne z obowiązującym prawem?

Rozwód z cudzoziemcem

30.8.2001

Rozwodzi się obywatel Australii i Polka, z tym, że małżeństwo zostało zawarte w Londynie i zarejestrowane w Polsce. Jaka jest skuteczność rozwodu orzeczonego w Polsce wobec małżeństwa zawartego za granicą i czy przy sprawie rozwodowej, bez orzekania o winie i przy zgodności obu stron(nastąpił (...)

Lokal socjalny a tytuł prawny do innego mieszkania

28.8.2001

Jestem głównym najemcą lokalu komunalnego, a moja mama chciała by przepisać na mnie swoje własnościowe mieszkanie spółdzielcze. Czy stając się właścicielem drugiego mieszkania mogę utracić prawa do lokalu komunalnego?

Zatrudnianie rencistów

27.8.2001

Na jakich zasadach można zatrudnić osobę pobierającą rentę i czy jest konieczność opłacania za tą osobę składek do ZUS-u?

Sobota jako dzień pracy

27.8.2001

W firmie, w której pracuję podjęto decyzję o pracy w jedną, określoną sobotę miesiąca. Wynika to z 42-godzinnego tygodnia pracy, co w skali miesiąca (przy pięciodniowym tygodniu pracy) daje dodatkowy dzień do odpracowania. Czy pracownik może domagać się dnia wolnego w innym terminie z (...)

Zablokowanie dostępu do najmowanego lokalu

24.8.2001

Wynajmujący podpisując umowę najmu wyraził zgodę na płacenie czynszu z góry za miesiąc do 10-tego dnia każdego miesiąca. Mimo to nie uregulował czynszu za obecny miesiąc, a w poprzednich płacił w kilku ratach, które wpłacał po wielokrotnych upomnieniach słownych. Po ostatniej rozmowie (...)

Zasiedzenie pomieszczenia mieszkalnego

24.8.2001

Mieszkam i jestem zameldowana od urodzenia czyli od 1971 roku w domku, którego pierwotnym właścicielem była moja babcia, która w roku 1972 zrzekła się prawa własności domu na rzecz syna - mojego wuja. Dom jest podzielony na dwie części w jednej mieszka rodzina wuja, w drugiej ja z rodzicami. (...)

Sprzedaż wierzytelności przez wierzyciela

22.8.2001

Czy wierzyciel może sprzedać dług, gdy wcześniej wszczął postępowanie komornicze,(komornik jest w trakcie ściągania długu), i czy powinien w tej sytuacji powiadomić komornika i wierzyciela. Czy komornik w tej sytuacji ma wstrzymać egzekucję? Jak ma się zachować dłużnik (jakie ma prawa) (...)

Powiadomienie o kolizji w dniu następnym

22.8.2001

Na zatłoczonym parkingu doszło do kolizji z innym samochodem, w którym nie było użytkownika. Po odczekaniu 10 minut nie zgłosił się użytkownik uszkodzonego pojazdu, więc sprawca kolizji odjechał z miejsca wypadku. Czy fakt ten należy traktować jako ucieczkę z miejsca wypadku. Z jakimi konsekwencjami (...)

Dzierżawa a prawo pierwokupu

14.8.2001

Moja mama dostała od swojej ciotki, która już nie żyje 3 ha ziemi w wieczystą dzierżawę (umowa była potwierdzona przez Urząd Gminy). Dzieci ciotki żyją nadal. Co należy zrobić, aby grunty przeszły na własność mamy (ziemia jest w naszej dzierżawie już ponad 20 lat). Jakie dokumenty (...)

Rezygnacja adwokata z reprezentowania strony

14.8.2001

Czy adwokat niezadowolony z wysokości przyznanych kosztów adwokackich przyznanych nieprawomocnym jeszcze wyrokiem może zrezygnować z prowadzenia sprawy? Czy prawdą jest, że rezygnacja adwokata automatycznie powoduje uznanie całej sprawy za niebyłą?

Opieka nad uzależnionym małżonkiem

14.8.2001

Jak zmusić żonę do podjęcia leczenia odwykowego. Jest uzależniona już od około 5 lat. Była na jednej kuracji, po niej dwa miesiące spokoju i wszystko zaczęło się od nowa. Praktycznie od trzech lat nie pracuje.

Uchylenie postanowienia o stwierdzenie zasiedzenia

13.8.2001

Czy można unieważnić zasiedzenie? Przed 1990r. sąsiad posiadł połowę gospodarstwa rolnego wraz z nieruchomościami w ramach zasiedzenia, ale upłynęło dopiero 8 lub 9 lat-to by było w dobrej wierze. W złej wierze przed 1990r. było 20 lat -sąsiad wiedział, że mieszka na gospodarstwie dziadka. (...)

Mieszkanie własnościowe po rozwodzie małżonków

10.8.2001

Rozwodzę się i wszyscy mówią mi że moje mieszkanie własnościowe nie może zostać podzielone (chciałbym również wiedzieć jakie mam do niego prawo po rozwodzie). Czy na podział majątku będzie miało wpływ to, że koszty związane z kupnem mieszkania pokryli moi rodzice?

Spadek a roszczenia konkubenta

10.8.2001

Moja babcia 30 lat żyła w związku - konkubinacie. Mieszkała ze swoim partnerem bez meldunku, który zmarł nagle nie zostawiając ostatniej woli. Jego córka chce się starać o bycie jedynym spadkobiercą i wyrzucić babcię z domu. Co mamy robić, jakie kroki może podjąć babcia? Samochód dziadka (...)

Prawo do dysponowania rzeczą własną

8.8.2001

Jakie istnieją możliwości zmiany właściciela samochodu zakupionego na raty i niespłaconego w całości z uniknięciem zerwania umowy zakupu na raty i poniesienia konsekwencji egzekucyjnych?

Powołanie spadkobiercy pod warunkiem

6.8.2001

Otrzymałam w spadku dom. Jednak spadkodawca postawił warunek, że muszę w nim prowadzić określoną działalność gospodarczą. Niestety nie jest ona zgodna z moimi zainteresowaniami i umiejętnościami. Czy nie wypełniając woli spadkodawcy, narażam się na utratę spadku?

Minimalizacja szkody - wypłata odszkodowania

6.8.2001

Czy w procesie karnym z jednoczesnym powództwem cywilnym jest możliwe żądanie odszkodowania "na wyrost", przed poniesieniem konkretnych wydatków na rehabilitację psychiczno-fizyczną. Uważam, że poszkodowane (14 dniowy rozstrój zdrowia) dziecko powinno wyjechać do sanatorium, ale nie mogę (...)

Egzekucja a alimenty płacone terminowo

6.8.2001

Od 5 miesięcy płacę terminowo (za pośrednictwem poczty) żonie alimenty na syna, ostatnio dostałem od komornika wezwanie do zapłaty zaległych alimentów (na które mam potwierdzenie, że są zapłacone) oraz informację, że bieżące alimenty będą ściągane z wynagrodzenia co wiąże się (...)

Nabycie udziału we współwłasności

6.8.2001

Moja babcia ma okazję kupić udziały w kamienicy, w której zajmuje mieszkanie czynszowe (jeden ze współwłaścicieli sprzedaje swoje udziały - 10/46). Przypadający na babcię udział to w przeliczeniu ok. 9 metrów (w mieszkaniu o pow. 33 mkw), ale jest to udział ogólny, bez "wydzielonej", konkretnej (...)

Sprzedaż legalnie zakupionego programu

6.8.2001

Czy sprzedając legalnie zakupiony program komputerowy osobie trzeciej muszę pytać o zgodę właściciela programu i czy taka sprzedaż nie narusza praw autorskich?

Ciąża w trakcie zwolnienia chorobowego

3.8.2001

Czy zajście w ciążę w czasie zwolnienia chorobowego, gdy dodatkowo ciąża uniemożliwia pracę ze względu na powikłania (może być potraktowana jak choroba), przedłuża maksymalny okres trwania zwolnienia chorobowego, którym jest 6 lub ewentualnie 9 miesięcy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika