Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 359

Zabezpieczenie przyszłych roszczeń po egzekucji

15.10.2003

Czy w sprawie egzekucji alimentów, w momencie gdy dochodzi do licytacji nieruchomości dłużnika można ustanowić formę depozytu na poczet przyszłych alimentów i w jaki sposób, w jakim wydziale czy rodzinnym czy cywilnym? Toczy się postępowanie egzekucyjne z zajęciem nieruchomości i wyznaczeniem (...)

Wartość zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego

15.10.2003

Sąd Rejonowy zwrócił się do naszej spółdzielni w sprawie wniosku lokatora (rozwodzącego się) o podział majątku wspólnego o podanie kwoty zwaloryzowanego według wartości rynkowej lokalu wkładu mieszkaniowego, zgodnie z art. 11 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Czy mamy odpowiedzieć, (...)

Wystawienie zaproszenia cudzoziemcowi

14.10.2003

Mój chłopak jest Nigeryjczykiem, który mieszka teraz w Holandii. Wiem, że aby przyjechać do Polski musi się starać o wizę. Wystąpił on o tę wizę w lipcu, niestety nie dostał jej. Chciałam spytać, kiedy teraz może on ponownie starać się o wizę. I czy są jakieś okoliczności, albo (...)

Zakup mieszkania a zameldowanie

14.10.2003

Jestem głównym najemcą mieszkania komunalnego. Chciałbym wykupić mieszkanie. Czy brat, który jest zameldowany w tym lokalu nabywa rownież prawo własności? Nadmieniam, że całą sumę wpłacam sam. Czy mogę z tego tytułu wymeldować go? Brat nie mieszka ze mną, mieszka wraz z żoną i synem (...)

Waloryzacja wkładu mieszkaniowego

13.10.2003

Na jakiej zasadzie odbywa się waloryzacja wkładu mieszkaniowego? Czy spółdzielnia może dowolnie ją ustalać? Weźmy na przykład mieszkanie z 1971 r. (wartość rynkowa 45000 zł). W 1990 spłacony został kredyt. Spółdzielnia, przy wykupie, żąda 30% wartości mieszkania (teoretycznie różnicę (...)

Przedawnienie roszczeń banku względem poręczyciela

13.10.2003

Czy roszczenie banku wobec poręczyciela cywilnego przedawniło się, jeśli kredyt był wymagalny w 1995 r. a dopiero w lipcu 2003 r. wystawiony został bankowy tytuł egzekucyjny przeciwko poreczycielowi i dłużnikowi głównemu?

Zameldowanie a stosunki własnościowe

13.10.2003

Mieszkam w mieszkaniu służbowym. Od 3 lat jestem z mężem po rozwodzie, ale męża nie wymeldowałam, aby nie miał kłopotów z pracą lub ewentualnym podjęciem pracy (nie mieszka ze mną w tym mieszkaniu). W tej chwili istnieje możliwość wykupienia mieszkania i nie wiem, czy nie będę miała (...)

Czas trwania postępowania upadłościowego

13.10.2003

Złożyłem wniosek o upadłość firmy w dniu 28 sierpnia 2003 r. ale sąd wyznaczył datę dopiero 9 października mimo, że wszystkie dokumenty niezbędne do wniosku były złożone. Nie było żadnych braków formalnych. Z tego powodu sprawa się toczy wg nowej ustawy. Czy nie ma tutaj żadnych błędów (...)

Zabezpieczenie roszczenia o zachowek

10.10.2003

Siostra jest jedynym spadkobiercą testamentowym. Jaką umowę zawrzeć z siostrą, aby była wiarygodna, egzekwowalna co do zapłaty zachowku gdy w skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe (wykupione od gminy) które zamierza sprzedać po wejściu polski do U.E.? Siostra nie posiada środków (...)

Przesłanie pisma faksem

10.10.2003

Na sprawę sądową pełnomocnik powoda nie stawił się, przysłał faksem usprawiedliwienie. Jednocześnie faksem przysłał swoje stanowisko do naszych zarzutów do pozwu. Sąd nakazał przysłanie oryginału i sprawę odroczył. Czy powinienem ustosunkować się, a jeśli tak, to w jakim terminie, (...)

Podział majątku w drodze umowy

10.10.2003

Jesteśmy z żoną po zniesieniu wspólności małżeńskiej i jesteśmy zgodni co do podziału majątku. Chcemy to zrobić nie czakając na rozwód. Jakie czynności musimy wykonać, aby podzielić majątek?

Członek zarządu wspólnoty a ZUS

9.10.2003

Jeśli wspólnotą zarządza wybrany zarząd, to jaka umowa jest podpisywana przez wspólnotę z członkami tego zarządu: o pracę, o zarządzanie czy zlecenia? Jak przedstawia się w każdym przypadku składka ZUS. Jeśli istnieje, kto ją odprowadza: wspólnota, czy członek zarządu?

Zapis testamentowy wyczerpujący cały spadek

9.10.2003

Na jakiej podstawie, w czasie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, sąd decyduje czy przedmioty majątkowe zapisane w testamencie wyczerpują prawie cały spadek, stanowią jakiś procent całości spadku?

Ustanowienie pełnomocnika podczas upadłości

8.10.2003

Spółka z o.o. jednoosobowa ogłosiła upadłość. Czy mogę jako prezes udzielić pełnomocnictwa w pełnym zakresie pracownikowi Spółki do reprezentowania intersów firmy, oraz występowania w jej imieniu we wszystkich sprawach dot. upadłości. Czy pełnomocnictwo takie musi być potwierdzone, (...)

Zerwanie umowy o współpracę a szkoda

8.10.2003

Spółka zerwała bezpodstawnie z moją firmą umowę współpracy. Przygotowałem pozew "o zapłatę", w którym udawadniam bezzasadność rozwiązania Umowy współpracy oraz domagam się odszkodowania. Czy prawidłowo nazwałem pozew?Czy w pozwie mogę podać tylko kwotę żądanego odszkodowania (...)

Informacje z ZUS dla banku

8.10.2003

Czy ubiegając się o kredyt mieszkaniowy w banku, bank ma prawo uzyskać informację od ZUS-u odnośnie mojej osoby? Jestem zatrudniony w firmie prywatnej na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jakich dokumentów bank może zażądać ode mnie?

Ogłoszenie testamentu, stwierdzenie nabycia spadku

7.10.2003

Czy do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku można dołączyć testament, czy też najpierw należy złożyć wniosek o jego otwarcie i ogloszenie? Jeśli testament dołącza się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, to czy sąd otwiera go i ogłasza automatycznie w czasie rozprawy spadkowej? Czy (...)

Utrata prawa do renty rodzinnej

6.10.2003

Moja siostra obecnie studiuje i bierze rentę po śmierci ojca (jeszcze przez rok). 16 sierpnia tego roku wyszła za mąż i zmieniła nazwisko na nazwisko męża czy musi powiadomić o tym ZUS, czy nie? Jeśli nie powiadomiła, czy ZUS może wstrzymać wypłacanie jej świadczenia?

Szkolenie pracownika poza godzinami pracy

6.10.2003

Chciałbym dowiedzieć się, czy jest dozwolony przypadek pracy w godzinach nocnych (i tylko w nocnych) przez sześć dni w tygodniu włącznie z każdą niedzielą przez okres niemal czterech lat? Czy można nakazać pracownikowi uczestnictwo w szkoleniu po pracy w godzinach nocnych zaraz przed południem (...)

Strona umowy o dostawę wody

3.10.2003

Zgodnie z art. 5 pkt 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków umowa zawierana jest z właścicielem budynku lub z zarządcą nieruchomości wspólnej. Zarząd naszej Wspólnoty nie chce jednak podpisać umowy w naszym imieniu z Przedsiębiorstwem wodociągowo - kanalizacyjnym, (...)

Śmierć spadkodawcy a umowa dzierżawy

3.10.2003

Wkrótce mam przejąć spadek, który jest dzierżawiony. Sprawa spadkowa w toku. Dowiedziałam się w Urzędzie Gminy przez przypadek, że ta umowa dzierżawy została zerwana kilka dni temu. Według wójta tej gminy wygasła z momentem śmierci wydzierżawiającego. Czy zerwanie umowy dzierżawy bez (...)

Podział majątku małżonków po rozwodzie

3.10.2003

Jestem 6 lat po rozwodzie (bez orzekania o winie ).W obecnej chwili chcę wystąpić o podział majątku. W tym wypadku majątek, który chcę podzielić to mieszkanie lokatorskie (spółdzielnia mieszkaniowa ), które zostało nam przyznane w trakcie trwania małżeństwa. Czy mam prawo do połowy wartości (...)

Zgoda sądu na małżeństwo cudzoziemca

3.10.2003

Czy orzeczenia sądu pozwalające na zawarcie związku małżeńskiego w Polsce dla obywateli krajów gdzie takowe nie istnieją (czyli są to orzeczenia pozwalające na nie okazywanie takich zaświadczeń) mają jakąś konkretną ważność? Sąd wydaje takie orzeczenie i czy podobnie do wyroków musi (...)

Połowa wydatków - wielkość alimentów

3.10.2003

Obowiązek alimentacyjny w stosunku do małoletniego dziecka spoczywa na obojgu rodziców. Czy to znaczy, że zasądzone alimenty powinny być połową wydatków na faktyczne potrzeby dziecka?

Spis inwentarza i jego uzupełnienie

2.10.2003

W przypadku, gdy spadkobiercy przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spis inwentarza sporządza się z urzędu. Z urzędu również powinno być sporządzenie uzupełnienia spisu inwentarza, jeżeli spis nie uwzględniał wszystkich przedmiotów wchodzących w skład spadku. O dokonaniu spisu (...)

Ustalenie w umowie adresu do doręczeń

2.10.2003

W propozycji umowy znalazło się takie sformułowanie: "Strony ustalają, że adresami stron dla doręczeń są adresy wskazane w umowie, a wysłanie pisma poleconego ma pomiędzy stronami skutek doręczenia. Podany adres ma także skutek w postępowaniu spornym." Czy zapis "wysłanie pisma poleconego (...)

Dodatek stażowy jako składnik wynagrodzenia

2.10.2003

Wśród proponowanych przez Związek Zawodowy, zmian w Regulaminie Pracy znalazł się zapis, w myśl którego pracownikom przysługuje dodatek za staż pracy w wysokości do 15%. Czy obowiązujący Kodeks Pracy przewiduje dodatek stażowy?

Odszkodowanie za zerwanie umowy o współpracy

2.10.2003

Firma, z którą miałem zawartą umowę współpracy bezpodstawnie zerwała tą umowę. Do pozwu odszkodowawczego należy dołączyć wyliczenie strat. Jakie składniki wchodzą do takiego wyliczenia oraz jak się to wylicza?

Zmiana linii zabudowy

2.10.2003

Czy budując dom jednorodzinny i mając wyznaczoną linię zabudowy 6 m (od chodnika i ulicy), można cofnąć się z domem jeszcze w głąb podwórka (o 1 - 2 m)?

Stawiennictwo osobiste podejrzanego na wezwanie

2.10.2003

Czy jeśli jestem na stałe w USA (zielona karta), a jednocześnie jestem podejrzany w sprawie karnej w Polsce to czy na wezwanie policji (na razie telefoniczne) powinienem wrócic do kraju i złożyć zeznania, czy też można to załatwić jakoś inaczej (np. przez ambasadę lub konsulat), czy ktoś (...)

Budowa nowego ogrodzenia

1.10.2003

Czy przebudowa i wymiana ogrodzenia w tym samym miejscu (bez zmiany funkcji) wymaga pozwolenia lub zgłoszenia w odpowiednim organie? Jeśli tak, to w jakim? Jeżeli płot jest ogrodzeniem działki, która jest współwłasnością, to czy jego remont (ulepszenie bez zmiany funkcji, ilości wejść itp.) (...)

Warunki zabudowy a uzgodnienia

1.10.2003

Wykonuję projekty na przyłącza energetyczne do budynków mieszkalnych i w związku z tym mam następujące pytania: Czy zawsze konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy (kiedy tak, a kiedy nie) i czy ma znaczenie, jeżeli budynek został już wybudowany przed wejściem nowego prawa budowlanego. (...)

Dodatek za pracę w porze nocnej

1.10.2003

Zgodnie z Ustawą, jako pracę w godzinach nocnych należy traktować tę, wykonywaną pomiędzy godz. 21 a 7. Czy zatem pracownik wykonujący pracę od 15 do 23 (system zmianowy) winien otrzymać dodatek za dwie godziny nocne oraz czy taki dodatek (w ilości 10 godzin) otrzymać powinien pracownik wykonujący (...)

Pozew o rozwód, a pozew o alimenty

30.9.2003

Czy jeśli moja żona poda mnie o podwyższenie alimentów, a ja przed dostaniem pozwu na sprawę dotyczącą podwyższenia alimentów złożę pozew do sądu o rozwód, to czy sprawa podwyższenia alimentów pozostaje zawieszona na czas trwania procesu?

Umowa o pracę i zlecenie a składka zdrowotna

30.9.2003

Zatrudniam na umowę zlecenie pracownika, który ma podpisaną umowę o pracę z innym pracodawcą. Czy pracownik ten podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu i co jest podstawą wymiaru składki zdrowotnej?

Kapitał rezerwowy w sp. z o.o.

29.9.2003

Spółka z o.o. podała w pozwie że wystawiłem weksel własny z datą i kwotą, co jest nieprawdą ponieważ wystawiłem weksel in blanco / na wekslu był tylko podpis/ Dowiedziałem się że po otrzymaniu weksla utworzony został Fundusz rezerwowy w Spółce co stanowi koszt. W/g mnie jest to sprzeczność (...)

Zmniejszenie domu

29.9.2003

Chodzi mi o budowę domu jednorodzinego - czy drobne odstępstwo od budowy np. zmiejszenie domu o 10-20 cm, z zachowaniem przepisowych odległości od granic - jakie skutki może rodzić? Jakie przepisy to regulują?

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

29.9.2003

Rodzice dziecka po rozwodzie, obydwoje z pełnymi prawami rodzicielskimi, dziecko 22-miesięczne pozostaje przy matce. Ojciec żąda możliwości widywania dziecka 3 razy w tygodniu (w tym co drugi weekend od piątku u ojca w domu) + jeden miesiąc wakacji letnich, tydzień zimowych, tydzień Bożonarodzeniowy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika