Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 367

Przejście zakładu a świadectwa pracy

18.6.2003

Z dniem 1 listopada jeden z wydziałów przekształcił się w spółkę z o.o. Przejście pracowników do nowej spółki nastąpiło na zasadzie art. 23[1] KP. Czy dotychczasowy pracodawca jest zobowiązany wydać tym pracownikom świadectwo pracy? Jeżeli nie to czy nowy pracodawca wydając w przyszłości (...)

Zatrudnienie pracownika chorego na żółtaczkę

18.6.2003

Mąż został zarażony w szpitalu wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Z tego powodu żaden pracodawca nie chce przyjąć go do pracy, ponieważ obawia się o zdrowie innych pracowników. Organ rentowy nie przyznal mu renty. Lekarz orzecznik uznał męża za zdolnego do pracy, mimo że mąż oprócz (...)

Postępowanie dowodowe przed NSA

18.6.2003

Organ administracyjny II instancji utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Od decyzji II instancji złożyłem skargę do NSA o uchylenie decyzji dot. rozbiórki budynku. NSA przesłał odpis skargi do Wojewódzki Inspektor Budowlany (WIB) w celu ustosunkowania się do podniesionych zarzutów skargi. (...)

Postępowanie skargowe-brak reakcji organu

18.6.2003

Zgodnie z art. 37. par. 1. kpa. złożyłem zażalenie do organu II instancji na nie udzielenie odpowiedzi przez organ I instancji w trybie art. 237. par. 1. kpa. Minął rok i brak odpowiedzi na złożone zażalenie. Kto jest władny do zmuszenia udzielenia odpowiedzi na wniesioną skargę i zażalenie, (...)

Stawiennictwo świadków na wezwanie

18.6.2003

Policja z małej wioski - komisariat wezwała sobie na przesłuchanie w jeden dzień cały Zarząd spółki. W charakterze świadka. Sprawa dotyczy jednego z klientów, jakich mamy całe dziesiątki. Czy musimy paraliżować firmę i jechać razem? Czy nie ma możliwości nas prześłuchania przez policję (...)

Świadczenia socjalne żołnierzy

18.6.2003

Czy w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 października 1997 r. w sprawie służby wojskowej oraz uposażenia żołnierzy zawodowych wyz... w/g paragrafu 11 ust. 1 i 2 tegoż rozporządzenia, należą się żołnierzowi świadczenia socjalne, które są w tym zakładzie pracy jak również (...)

Egzekucja z zasiłku macierzyńskiego

18.6.2003

Obecnie pracuję na pełny etat w dużym przedsiebiorstwie państwowym. Od roku moje wynagrodzenie podlega zajęciu komorniczemu z uwagi na zaległosci podatkowe prowadzonej kilka lat temu prywatnej działalności. W pażdzierniku tego roku skorzystam z urlopu macierzyńskiego a dalej wychowawczego. (...)

Forma zatrudnienia nauczycieli

18.6.2003

Mój problem dotyczy uchwały Sądu Najwyższego o sygnaturze: IPZP 37/94 z 1994 r. publikowanej w OSNAPiUS Nr 7 poz.86 z 1995 r. Ustawa o systemie oświaty w rozdziale dotyczącym szkół niepublicznych wskazuje na formę zawierania umów z nauczycielami tych szkół poprzez zapis: \"zatrudnia pracowników (...)

Odwołanie do sądu od decyzji rentowej

18.6.2003

Po otrzymaniu decyzji ZUS o przyznaniu renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, złożyłam odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Uważam, że stan mojego zdrowia uprawnia mnie do otrzymania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy sąd pracy może powołać (...)

Zwiększenie zakresu obowiązków bez podwyżki

18.6.2003

Czy PKP może bez dodatkowego wynagrodzenia, bezterminowo i bez wypowiedzenia warunków pracy i płacy zmusić pracownika administracji do wykonywania obowiązków przewidzianych w regulaminie zakładu pracy dla dwóch etatów, w ciągu 8-godzinnego dnia pracy?

Dni wolne od pracy a zachowanie terminu

18.6.2003

Otrzymałam 29-04-2003 wypowiedzenie warunków umowy o pracę. Mam 7 dni na wniesienie odwołania do Sądu Pracy, ale w tych 7 dniach jest długi weekend, czy okres ten przedłuża się?

Zaświadczenie o zarobkach przedsiębiorcy

18.6.2003

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem opodatkowany na zasadach ogólnych, tj. na książce przychodów i rozchodów. Kto i na jakiej podstawie wystawi mi zaświadczenie o zarobkach?

Warunki nabycia prawa do renty

18.6.2003

W maju 2002 r. uległem wypadkowi wskutek pobicia. Byłem zarejestrowany jako bezrobotny bez prawa do zasiłku. Po rekonwalescencji stawiłem się na komisję w PZ d/s O o N, gdzie uznano mnie niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym na czas określony. Wskutek tego orzeczenia w pomocy spolecznej otrzymałem (...)

Zwolnienie nauczyciela w trakcie roku szkolnego

18.6.2003

Nauczyciel stażysta odbywa staż po raz drugi, ze względu na negatywną ocenę. Jego ocena wciąż jest negatywna, a jego postępowanie uwłacza godności zawodu nauczyciela. Postawa stażysty ma antywychowawczy wpływ na uczniów (brak dyscypliny, przemoc słowna). Jaka podstawa prawna umożliwia (...)

Odprawa pieniężna a działalność gospodarcza

18.6.2003

Czy pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (przewidzianych w art. 1 ust. 1 ustawy z dn. 28 grudnia 1989 r. - Dz.U.1990.4.19) przysługuje odprawa pieniężna jeżeli jednocześnie prowadził on działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej (...)

Sposób podziału wedle udziałów współwłaścicieli

18.6.2003

Czy w sprawie o zniesienie współwłasności nieruchomości (piętrowy budynek + parcela), przy podziale brana jest pod uwagę wartość mieszkań znajdujących się na piętrze i parterze (jakiś współczynnik, przelicznik lokalizacji), oraz mieszkań skierowanych na północ w stosunku do mieszkań (...)

Błędy w świadectwie pracy

18.6.2003

W świadectwie pracy pracodawca wpisał w pozycji: rozwiązanie stosunku pracy art. 30 § 1 pkt. 2 - bez dodania określenia, że to on wypowiedział umowę o pracę w ustawowym terminie, zgodnie zresztą z wypowiedzeniem. Bez tego Urząd Zatrudnienia odmawia zarejestrowania, bo nie wynika jednoznacznie, (...)

Kopie świadectw w aktach byłego pracownika

18.6.2003

Czy pracodawca pozostawia w aktach osobowych pracownika, z którym została rozwiązana umowa o pracę, kopie jego świadectwa szkolnego oraz wcześniejszych świadectw pracy? Czy też jest zobowiązany wydać byłemu pracownikowi kopie tych dokumentów wraz z aktualnym świadectwem pracy?

Zasady wypłaty nagrody jubileuszowej i odprawy

18.6.2003

Jeżeli mam 54 lata (kobieta), w tym 35 lat i 11 miesięcy pracy czy zakład pracy zobowiązany jest wypłacić mi: nagrodę jubileuszową lub odprawę emerytalną? jakie regulują to przepisy prawne?

Urlop wychowawczy w okresie wypowiedzenia

18.6.2003

Moja żona ma umowę na czas nieokreślony (4 lata pracy). Wróciła do pracy po urlopie (6 miesięcznym) macierzyńskim na prośbę pracodawcy w styczniu br. Nie zdążyła złożyć stosownego wniosku o urlop wychowawczy, tymczasem pracodawca wypowiedział jej pracę 29.03.02r. z zachowaniem 3 miesięcy (...)

Częściowa niezdolność pracownika do pracy

17.6.2003

Jestem nauczycielem (15 lat w zawodzie) oraz od 4 lat pełnię funkcję doradcy metodycznego fizyki (zmniejszony wymiar godzin+dodatek służbowy). Jestem osobą niepełnosprawną z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (trwała częściowa obustronna utrata słuchu) oraz przyznana mi (...)

Wniosek o uchylenie kary nagany

17.6.2003

Pierwszą sprawę miałam w Sądzie Pracy w Gdańsku, po orzeczeniu wyroku złożyłam apelację i otrzymałam zawiadomienie o rozstrzygnięciu sporu w Sądzie Pracy w Gdyni. Chciałabym wiedzieć do jakich organów i ile razy mogę się odwoływać w sprawie dotyczącej uchylenia kary nagany pracownikowi.

Obowiązek pracy w sobotę

17.6.2003

Czy pracodawca może kazać mi przychodzić w soboty i siedzieć w pracy przez 8 godz. nawet jeśli nie ma żadnego zajęcia? Oczywiście w ciągu tygodnia również normalnie pracuję a za soboty nie są wypłacane nadgodziny ani żadne premie. Tak mi oznajmił ostatnio mój szef, twierdząc że on (...)

Rejestracja w PUP a brak prawa do zasiłku

17.6.2003

Czy kobieta która ma 26 lat i w swoim życiu nie przepracowała ani jednego miesiąca ale jest matką która samotnie będzie wychowywała dwoje dzieci które narodzą się w styczniu 2002 roku. Jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Czy może liczyć na jakieś comiesięczne czy (...)

Prawo do renty a niewykorzystany urlop

17.6.2003

Po zakończeniu okresu pobierania zasiłku rehabilitacyjnego - 12 miesięcy (stosunek pracy - rozwiązany) pracownik w dalszym ciągu nie jest zdolny do pracy. Czy może ubiegać się o rentę inwalidzką i przez kogo (sam czy przez ostatni zakład pracy)? Za ile dni przysługuje pracownikowi ekwiwalent (...)

Forma pełnomocnictwa na walne zgromadzenie

17.6.2003

W jakiej formie powinno być udzielone pełnomocnictwo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy? Zgodnie z 412 paragraf 2 KSH chodzi o formę pisemną pod rygorem nieważności. Czy w związku z tym, ze uchwały zgromadzenia akcjonariuszy wymagają zaprotokołowania przez notariusza forma (...)

Legalizacja po upływie 5 lat od zakończenia budowy

17.6.2003

W tym roku w sierpniu minie 5 lat od zakończenia budowy budynku gospodarczego bez stosownego zezwolenia, tzw. samowola. Było wszczęte postępowanie zaraz po zakończeniu budowy, ale ze względu na zawiłość zostało wstrzymane i do obecnej chwili nie zakończone żadną decyzją. Czy mogę się (...)

Wyodrębnienie oddziałów i zmiana nazwy sp.zo.o.

16.6.2003

Spółka zmienia firmę (nazwę) na inną, o tym musi być powiadomiony KRS. Jednakże firma dodatkowo wydziela z siebie oddziały które jednak nie będą wyodrębnionymi wewnętrznie jednostkami opodatkowanymi oddzielnie. Ich siedziby i pozostaną w jednym miejscu. Zarząd zaś będzie kontrolował (...)

Koszt założenia księgi wieczystej

16.6.2003

Jestem właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego od 1990r i jest to moje pierwsze mieszkanie. Chcę założyć księgę wieczystą na to mieszkanie,jakie dokumenty muszę muszę przedstawić przy zakładaniu księgi ? Jakie poniosę opłaty - mieszkanie ma wartość 100 tyś zł ?

Wybory prezesa spółdzielni

16.6.2003

Czy wszyscy członkowie spółdzielni mieszkaniowej mają prawo decydować o wyborze prezesa i wiceprezesa, czy dokonuje tego ktoś inny?

Zgłoszenie postawienia balonu tenisowego

16.6.2003

Czy tymczasowe (kilka zimowych miesięcy) postawienie dmuchanego balonu tenisowego nad kortem tenisowym wymaga zezwolenia czy wystarczy zgłoszenie? Jakie formalności i gdzie należy załatwić żeby móc eksploatować tego typu balon (balon nie posiada konstrukcji ani betonowych fundamentów)?

Chorobowe jako okres nieskładkowy

13.6.2003

Czy przy ustalaniu wcześniejszej emerytury czas przebywania na zwolnieniu lekarskim w roku 2000, trwajacy 3 miesiące będzie traktowany jako okres składkowy czy nieskładkowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika