Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 369

Pijany pracownik w pracy

4.6.2003

Jakie może podjąć czynności dyrektor szkoły, jeżeli nauczyciel jest w stanie po spożyciu alkoholu w miejscu pracy?

Ustalenie daty zatrudnienia

4.6.2003

Umowa o pracę zostaje zawarta 2.08.2002 na okres próbny 3 miesiące. W umowie zaznaczono, że pracownik ma się stawić w pracy 5.08.2002. Od której daty liczymy czas zatrudnienia (jaka jest faktyczna data zatrudnienia)? Od której daty obliczamy okres 3 miesiące. Która z dat jest datą przyjęcia (...)

Urlop dla pracującego na własny rachunek

4.6.2003

Czy przysługuje urlop osobie fizycznej prowadzącą działalność gospodarczą ? Nigdzie nie mogę się tego doszukać, a wydaje się, iż tak samo pracuję jak inne osoby zatrudnione np. na umowę o pracę.

Zatrudnienie na czarno

4.6.2003

Jaka odpowiedzialność ciąży na osobie zatrudniającej pracownika na "czarno"? Jaki urząd to ściga i jaka jest podstawa prawna ewentualnych konsekwencji?

Rozwiązanie umowy za porozumieniem a urlop

4.6.2003

Z miesięcznym wyprzedzeniem rozwiązałem z pracodawcą umowę o pracę na mocy porozumienia stron. Czy przysługuje mi również dwudniowy urlop na poszukiwanie pracy? Jestem zatrudniony na stale.

Praca przez cały tydzień

4.6.2003

Prowadzę mały sklep spożywczy. Pracują w nim dwie panie na zmianę: jedna rano, druga po południu. Dzienny czas pracy wynosi ok. 6,5 godz., z tym że dodatkowo są pracujące soboty i niedziele (każda po 1 dniu po 6 godz.). Łączny tygodniowy czas pracy każdej z pań to ok. 38-39 godz. Czy powinienem (...)

Wynagrodzenie w okresie wypadku przy pracy

4.6.2003

Jestem dyrektorem placówki oświatowej, mam dodatek funkcyjny i motywacyjny. Uległem wypadkowi w drodze z pracy do domu. Czy przysługuje mi 100 % wynagrodzenia, a w związku z tym dodatek funkcyjny i motywacyjny?

Zatrzymanie powierzonego mienia

4.6.2003

Czy w przypadku niewywiązania się przez pracodawcę z następujących świadczeń: wynagrodzenie, prowizje od sprzedaży, świadczenia urlopowe oraz kosztów paliwa (udokumentowanych fakturami), mogę do momentu wypłacenia wyżej wymienionych należności zatrzymać w zastaw powierzone mi mienie pracodawcy (...)

Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie

4.6.2003

Czy pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy odpowiada materialnie za powierzone mienie (samochód dostawczy). Pojazd uległ poważnej awarii (uszkodzenie silnika), co wg opinii rzeczoznawcy było spowodowane pośrednio winą kierowcy, który nie kontrolował pracy wskaźników. Kierowca w zawartej (...)

Wymiar urlopu szkoleniowego

4.6.2003

Mam zawartą z pracodawcą umowę na płatny urlop szkoleniowy w wymiarze 28 dni w każdym roku nauki i dodatkowo na 21 dni płatnego urlopu na ostatnim roku nauki na napisanie pracy magisterskiej. 10.06.2002 obroniłam tytuł licencjata, obecnie złożyłam dokumenty na magisterskie studia uzupełniające. (...)

Rozliczanie delegacji osób niezatrudnionych

4.6.2003

Chciałam zapytać jak mogę rozliczyć delegację Prezesa, który prowadzi ewidencję pojazdu - w delegacji był oczywiście swoim samochodem. Czy mogłabym otrzymać stawki potrzebne do tego rozliczenia? Prezes jest jednocześnie właścicielem spółki jawnej, nie jest zatrudniony na umowę o pracę.

Mieszkanie wspólne małżonków

4.6.2003

Czy żona ma prawo zmienić zamki w drzwiach, aby uniemożliwić wejście do mieszkania mężowi, który miał się wyprowadzić? Mąż nie jest zameldowany, żona jest, nie toczy się na razie sprawa sądowa, żona boi się męża, już była wzywana policja w sytuacji zagrożenia. Żona ma zamiar złożyć (...)

Zasiłek dla bezrobotnych dla byłego przedsiębiorcy

4.6.2003

Czy osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą przysługuje prawo do zasiłku po likwidacji działalności? Jeżeli tak, to jakie warunki muszą być spełnione, jeżeli prowadzona działalność była głównym i jedynym zajęciem?

Wypłata wynagrodzenia z FGŚP

4.6.2003

Wygrałem sprawę w sądzie pracy z pracodawcą, przez komornika raczej nic nie wyciągnę, ile mogę otrzymać z FGŚP jeżeli za wynagrodzenie mam zasadzone prawie 20 000 (3 pensje + 1mc urlopu) brutto?

Szkolenie poza godzinami pracy

4.6.2003

Zostałem skierowany przez pracodawcę na szkolenie, które będzie się odbywać od 8 do 14. Następnie będę pracować na drugiej zmianie od 14 do 22. W sumie daje to 14 godzin, a dzień pracy może być przedłużony maksymalnie do 12 godzin. Czy należą mi się nadgodziny czy wcześniejsze wyjście (...)

Odprawa dla pracownika-rolnika

4.6.2003

Czy pracownikom zwalnianym za wypowiedzeniem z przyczyn ekonomicznych przysługuje odprawa pieniężna, gdy prowadzą gospodarstwo rolne własne lub dzierżawione?

Zmiana umowy zlecenia na umowę o pracę

4.6.2003

Byłem do tej pory zatrudniony jako programista na podstawie umowy zlecenia. Praca była wykonywana w siedzibie firmy. Czy zgodnie z nowymi przepisami pracodawca może zmienić poprzednią umowę na umowę na czas wykonania określonej pracy, czy też jedyną możliwością w świetle nowych przepisów (...)

Skrócenie okresu wypowiedzenia

4.6.2003

Pod koniec czerwca pracownica złożyła wniosek o rozwiązanie umowy o pracę z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Pracodawca wyraził zgodę. Jednak po wręczeniu wypowiedzenia stosunek pracownicy do swoich obowiązków uległ znacznemu pogorszeniu. Pracodawca nie chce korzystać z tzw. ""dyscyplinarki"". (...)

Likwidacja książeczki mieszkaniowej

4.6.2003

Jestem właścicielem domu jednorodzinnego. Od 1978 r. posiadam książeczkę mieszkaniową z pełnym wkładem, od kilku lat dokonuję comiesięcznych wpłat na w/w książeczkę. Teraz zamierzam kupić dom na wsi wraz zabudowaniami gospodarczymi. Czy należy mi się premia gwarancyjna z książeczki (...)

Alimenty a utrata pracy

4.6.2003

Mój były mąż prawdopodobnie straci pracę. Sąd orzekł alimenty w wysokości 300 zł na każde z dwojga dzieci. Czy po utracie źródła utrzymania ojciec dzieci może zaprzestać płacenia alimentów? Czy wówczas mogę wystąpić do sądu o przeniesienie zobowiązań alimentacyjnych na matkę (...)

Żądanie zwrotu nieruchomości zasiedzianej

4.6.2003

W roku 1990 kupiłem dom, który był wybudowany w 1938 r. przez Żydów. Po wojnie państwo jako mienie poniemieckie przywłaszczyło sobie własność i użytkowało do 1990 r. Zgodnie z logiką do domu należał plac, na którym stała szopa o wymiarach 100 m2 są świadkowie, którzy mogą potwierdzić. (...)

Głosowanie wg zasady jeden właściciel - jeden głos

4.6.2003

Art. 23 ust. 2 Ustawy o własności lokali mówi, że w określonej sprawie można głosować w ten sposób, że na każdego właściciela przypada jeden głos. Czy do każdej Uchwały należy załączyć Uchwałę dodatkową motywującą, że 1 właściciel = 1 głos - czy może to być jedna Uchwała (...)

Upadłość spółdzielni a prawo do lokalu

2.6.2003

W dniu 30 maja Sąd ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej, w której mam wykupione mieszkanie. Od 31 maja b.r. działa w spółdzielni syndyk. Co czeka mnie jako właściciela mieszkania? Co może stać się dalej ze spółdzielnią? Czy moje prawo własności jest jakoś chronione? Jaki (...)

Rozwiązanie umowy o pracę a likwidacja zakładu

2.6.2003

Nastąpiła likwidacja stanowiska pracy z przyczyn losowych nie leżących po stronie pracodawcy (pożar stoiska sklepowego- przyczyna losowa). Na stoisku zatrudnione były dwie osoby: jedna na czas określony druga na czas nieokreślony. Czy pracodawca musi rozwiązać umowę o pracę w normalnym trybie (...)

Wolne dni w zamian za nadgodziny

2.6.2003

W jakich sytuacjach pracodawca może za godziny nadliczbowe przepracowane od poniedziałku do piątku zamiast wypłaty wynagrodzenia udzielać pracownikowi wolnych dni lub godzin?

Święto przypadające w sobotę a dzień wolny

2.6.2003

W pierwszym tygodniu maja br w dniach 1, 3, 4 przypadają ustawowo wolne dni od pracy. Powstaje kontrowersja, czy słuszną jest decyzja o konieczności odpracowania dnia 2 maja w sobotę 10 maja. Kontrowersja ta powstaje w związku z uchwałą SN III ZP 20/2001 z 14.11.2001 opublikowanej w Biuletynie (...)

Utrata zaufania do pracownika na wychowawczym

2.6.2003

Mam pracownika (główną księgową) zatrudnioną na czas nieokreślony, aktualnie przebywającą na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Tuż przed skorzystaniem przez pracownika ze zwolnienia lekarskiego, odkryłam liczne nieprawidłowości w jej pracy, nie zdecydowałam się jednak (...)

Wynagrodzenie kobiety w ciąży (dodatek nocny)

2.6.2003

Od pięciu lat jestem pracownikiem jednej firmy. W chwili obecnej jestem zatrudniona na czas określony. Pracowałam w systemie zmianowym. Teraz - w okresie ciąży pracodawca nie wypłaca mi dodatku za pracę nocną bo nie mogę pracować na nocnej zmianie. Czy nadal przysługuje mi dodatek nocny? Do (...)

Przeniesienie pracownika do innego biura

2.6.2003

Jak w świetle prawa pracy wygląda "przeniesienie służbowe"? Czy pracownik przenoszony przechodzi dokładnie na tych samych warunkach, z zachowaniem przywilejów i czy może negocjować np. wartość swoich zarobków? Chodzi o przeniesienie do innego miasta w ramach tej samej korporacji.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika