Pożyczka dla pracownika w braku ZFŚS
2.6.2003
Czy zakład pracy nie posiadający funduszu socjalnego może udzielić swojemu pracownikowi pożyczki na cele socjalno - mieszkaniowe?
2.6.2003
Czy zakład pracy nie posiadający funduszu socjalnego może udzielić swojemu pracownikowi pożyczki na cele socjalno - mieszkaniowe?
2.6.2003
Czy istnieje możliwość dogadania się między sobą dwóch zakładów pracy, aby przekazać sobie pracownika z jednego zakładu pracy do drugiego, oczywiscie w celu zatrudnienia go z całym ''dobrodziejstwem inwentarza'', np. zaleglym urlopem?
2.6.2003
Moja firma została postawiona w stan upadłości. Wynagrodzenie zaległe i obecne za pracę nie zostało wypłacone od września 2001 do dnia dzisiejszego. Zostałem zwolniony 15 grudnia, do tego czasu świadczyłem pracę. Mam pytanie o możliwość odzyskania od syndyka odsetek za cały okres zwłoki (...)
2.6.2003
Jestem w okresie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Wszystkim pracownikom przysługuje odprawa (zwolnienie grupowe). Mam gospodarstwo rolne, które jest w dzierżawie. Nie prowadzę go. Czy należy się odprawa?
2.6.2003
Czy technikum wieczorowe 3-letnie na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej jest wliczane do stażu pracy?
2.6.2003
Co dzieje się z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych w momencie ogłoszenia przez firmę upadłości? Czy pracownik, który przed upadłością firmy zaciągnął pożyczkę w ZFŚS musi ją spłacać w w/w warunkach?
2.6.2003
Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę mogę pracować u innego pracodawcy i jakie są konsekwencje, jeśli będzie to w czasie zwolnienia lekarskiego?
2.6.2003
Czy delegacja (polecenie wyjazdu służbowego) musi być potwierdzona przez przełożonego, czy tylko wystarczy rejestracja w dzienniku? Czy delegacje najpierw zatwierdza przełożony, czy najpierw się rejestruje?
2.6.2003
Czy zgodne z prawem jest przedłużenie umowy o pracę (zawartej na czas określony i drugiej z kolei) przez zastosowanie aneksu do tejże umowy i za porozumieniem stron przedłużenie czasu trwania tejże umowy? Aneks oczywiście zostałby podpisany przed datą rozwiązania umowy. Podobno istnieje w (...)
2.6.2003
Pracowałem w restauracji, będącej na licencji. Po pewnym czasie właściciel stracił licencję i restaurację przejęła korporacja. Dotychczasowy właściciel "rozpłynął" się w powietrzu i pracownicy nie otrzymali świadectwa pracy. Czy świadectwo pracy może zostać wydane przez kogoś w zastępstwie (...)
2.6.2003
Jakie są zasady organizowania się pracowników w Pracowniczej Kasie Zapomogowo - Pożyczkowej i jakie obowiązki (świadczenia) musi wypełniać pracodawca wobec takiej organizacji?
2.6.2003
Czy pracodawca może cofnąć pracownikowi zgodę na urlop wypoczynkowy, jeśli pracownik miał zlecone konkretne zadania do wykonania i ich nie wykonał? Jeśli mimo braku zgody na urlop z powodu niewykonania ważnych dla firmy zadań pracownik wyjedzie, czy można go zwolnić dyscyplinarnie?
2.6.2003
Jeżeli pracodawca i pracownik, którzy zawarli umowę o pracę na czas określony milczą do 30.04 a z dniem 30.04 mija termin umowy, to czy samoczynnie zostaje zawarta kolejna umowa pomiędzy pracodawcą a pracownikiem na warunkach wcześniejszych?
2.6.2003
Czy w sytuacji, gdy zgon osoby bliskiej nastąpił w czasie mojego urlopu wypoczynkowego, urlop ten przedłuża się o należny urlop okolicznościowy? Jak wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia lekarskiego?
2.6.2003
Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca wystawił mi świadectwo pracy, w którym podał informację, że za niewykorzystany należny urlop wypoczynkowy wypłacił mi ekwiwalent. Teoretycznie powinien to zrobić, jednakże faktycznie nie otrzymałem żadnych pieniędzy (również wynagrodzenia za pracę (...)
2.6.2003
Jeśli moje wynagrodzenie zależy od wysokości sprzedaży (prowizja), czy pracodawca jest zobowiązany przedstawiać mi wysokość obrotów ze sprzedaży na rzecz moich klientów? Czy wolno mi zażądać wglądu w wystawione moim klientom faktury, bądź zestawień miesięcznych, na których podstawie (...)
2.6.2003
Czy "utrata zaufania" to wystarczająca przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę? Wypowiedzenie otrzymałem w dniu 17.06.03, a okres wypowiedzenia kończy się 30 września 2003 r. Czy okres wypowiedzenia może zatem trwać 3 miesiące i 13 dni?
2.6.2003
Chciałabym się dowiedzieć, czy w przypadku rozwiązania umowy - poprzez złożenie stosownego oświadczenia przez pracownika i przy zachowaniu terminu wypowiedzenia - pracownikowi przysługuje odprawa (umowa o pracę trwała 2 lata i była zawarta na czas nieokreślony)?
2.6.2003
Pracodawca zawarł ze mną umowę o pracę na okres próbny - 6 miesięcy. Po upływie czterech miesięcy dowiedziałem się, że umowę na okres próbny można zawrzeć na okres co najwyżej na 3 miesięcy. Czym skutkuje zawarcie umowy na okres próbny na czas powyżej trzech miesięcy. Czy obowiązują (...)
2.6.2003
Pracodawca w umowie o pracę, zawartej na czas nieokreślony na piśmie zobowiązał się w kwestii wynagrodzenia miesięcznego do: 1000 zł plus premia uznaniowa. Od dwóch miesięcy wypłaca tylko jeden składnik ww. wynagrodzenia, tj.: 1000 zł. Czy pracodawca, który nie wypłaca od dwóch miesięcy (...)
2.6.2003
Czy możliwym jest, aby w pozwie do Sądu Pracy wnioskować o przywrócenie do pracy oraz odszkodowanie? Jeżeli tak, to jak powinien być sformułowany taki pozew? O jakie odszkodowanie może ubiegać się pracownik, któremu przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia?
30.5.2003
Rodzice darowali mojej siostrze na podstawie aktu notarialnego spółdzielcze mieszkanie własnościowe wraz z wkładem budowlanym. Czy w wypadku zachowku (po śmierci rodziców) siostra będzie zobowiązana spłacić mi 1/2 wartości mieszkania? Zakładając, że rodzice nie mają innego majątku - (...)
29.5.2003
Dom jednorodzinny był współwłasnością teściowej i teścia. Wraz z żoną zajmujemy piętro tego domu na podstawie umowy użyczenia napisanej na żonę podpisanej przez teściową i teścia. Umowa jest na czas nie określony, piętro domu zostało nam dane na użytkowanie nieodpłatne zobowiązując (...)
29.5.2003
Sędzia ma 7 dni na sporządzenie uzasadnienia wyroku w sprawie cywilnej. Termin już minął. A czekamy na możliwość apelacji. Czy przejście terminu jest na moją korzysć, czy nic mi z tego?
29.5.2003
Aktualnie jestem w związku z mężczyzną, który płaci alimenty na córkę. Sama mam zasądzone alimenty na syna z pierwszego związku. Różnica wieku dzieci jest bardzo duża, natomiast alimenty, które otrzymuję są znacznie niższe niż kwota, którą płaci mąż na swoją córkę. Matka dziewczynki (...)
29.5.2003
Postawiłem tymczasowy obiekt nietrwale umocowanym gruncie, który w każdej chwili można rozebrać w miejscu istniejącej szopy, którą inny użytkownik bez pozwolenia rozebrał. Obiekt, który postawiłem kazał inspektor budowlany decyzją administracyjną rozebrać, od decyzji odwołalem do wojewódzkiego (...)
29.5.2003
Zgodnie z zapisami statutu grupa członkowska przed przyjęciem porządku obrad zebrania uzupełniła ten porządek o punkt dotyczący zmian personalnych w Radzie Osiedla i radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej przez odwołanie niektórych członków tych organów oraz ewentualne powołanie nowych. (...)
28.5.2003
Na jaki okres sąd może zawiesić postępowanie fakultatywnie z urzędu? Przed sądem powszechnym odbyła się rozprawa o wypłatę zrewaloryzowanej kaucji mieszkaniowej. Jednak sąd zawiesił postępowanie fakultatywnie z urzędu, minęły 4 miesiące i nic się nie dzieje.
28.5.2003
Brat mojej mamy postawił dom na działce nie należącej do niego. Niedawno brat mamy zmarł. Pozostały po nim rachunki na budowę i projekt budynku. Czy mama może dochodzić swojej części spadku również z tego budynku. Czy też własność gruntu definitywnie przesądza o własności domu bez (...)
28.5.2003
W jakich przypadkach można zaskarżyć decyzję administracyjną do sądu powszechnego?
27.5.2003
Ponownie zadaję pytanie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego dla obcokrajowca, który studiuje w Polsce na studiach dziennych. Czy ma prawo korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego? Prosze o napisanie przepisów na jakie można się powołać, że obcokrajowiec student ma prawo do ubezpieczeniazdrowotnego. (...)
26.5.2003
W trakcie postępowania przed sądem o stwierdzenie nabycia spadku, uczestnik postępowania będący w posiadaniu ruchomej części masy spadkowej wysprzedaje ją. Masa spadkowa została wyliczona i przedstawiona w sądzie. Jak prawnie zabezpieczyć masę spadkową? Czy jest możliwe po zasądzeniu ruchomej (...)
26.5.2003
Teściowa chce przepisać swój udział w spadku mojej żonie, chodzi o dom. Czy jeśli będzie pomiędzy nami tzw.intercyza, to w przypadku śmierci żony, rozwodu mam prawo do tego domu? Teściowa chce tak załatwić sprawę, aby w takiej sytuacji mnie się nic nie dostało, jak to należałoby załatwić? (...)
26.5.2003
Uzasadnione zastrzeżenia członków spółdzielni mieszkaniowej do pracy zarządu przejawiły się wnioskiem zebrań grup członkowskich o nieprzyjęcie rocznego sprawozdania z pracy zarządu. Z jakimi konsekwencjami należy się liczyć w przypadku, kiedy zgromadzenie przedstawicieli członków poprze (...)
23.5.2003
Czy jeżeli podczas trwania małżeństwa została podpisana notarialna umowa rozdzielności majątkowej to w przypadku zmiany wpisu w księdze wieczystej nieruchomości wspólnej z współwłasności małżeńskiej na współwłasność, przytoczona nieruchomość (dom) może być przedmiotem sprawy (...)
23.5.2003
Czy Samorządowe Kolegium Odwoławcze może zmienić decyzję Prezydenta Miasta w sprawie odmowy ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji, która jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czy też może ją tylko uchylić i przesłać do ponownego rozpatrzenia. (...)
22.5.2003
Czy jeżeli żona wnosi pozew rozwodowy, to podczas rozprawy pojednawczej może zmienić pozew rozwodowy na orzeczenie separacji, jeżeli mąż nie zgadza się na rozwód i w jego mniemaniu nie nastąpił całkowity rozkład pożycia? Co w takiej sytuacji orzeknie sąd?
22.5.2003
Czy pomiędzy byłym pracownikiem a pracodawcą możliwe jest zawarcie ugody przedsądowej po rozwiązaniu stosunku pracy. Czy wszystkie roszczenia pracownika może taka ugoda zaspokajać? Jakie przepisy regulują zawarcie takiej ugody przesądowej?
22.5.2003
Czy student obcokrajowiec, posiadając kartę czasowego pobytu ma prawo do bezpłatnego korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego?
22.5.2003
W księdze wieczytej wpisani są moi nieżyjący rodzice, będący współwłaścicielami po idealnej połowie nieruchomości. Jak będzie wyglądał wpis do KW w przypadku nabycia przeze mnie praw do spadku (jestem jedynym spadkobiercą)? Czy będę tam wpisana jako ,,spadkobierca imię i nazwisko '' (...)
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika