Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 368

Apelacja od wyroku rozwodowego

13.6.2003

Czy apelacja od wyroku rozwodowego w Sądzie Apelacyjnym ma formę rozprawy, czyli tylko odbywa się na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego bez udziału stron, Sąd pracuje tylko na samych dokumentach.

Zgoda sądu na wyjazd dziecka za granicę

13.6.2003

Ojciec mojego dziecka nie chciał oddać paszportu. W związku z tym wystąpiłam do sądu, który zezwolił na wyjazd dziecka oraz nakazał przekazanie mi paszportu. Niestety ojciec dziecka wynajął prawników i złożył apelację, która została przyjęta. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok pozwalający (...)

Forma umowy darowizny a podatek

12.6.2003

Jeżeli ojciec chce podarować swojej córce nowo kupiony używany samochód w części 1/2, czy w tym przypadku wystarczy zawrzeć umowę darowizny? Czy musi być ona potwierdzona w formie notarialnej? Czy obdarowana zapłaci podatek w Urzędzie Skarbowym, jeśli darczyńca odprowadził w wys. 2% od (...)

Ustalenie sposobu wynagradzania zarządu wspólnoty

12.6.2003

Zebranie właścicieli Wspólnoty Mieszkaniowej podjęło Uchwałę o wysokości wynagrodzenia dla Zarządu Wspólnoty. Czy Zarząd mógł podjąć Uchwałę o formie wypłaty tego wynagrodzenia? Np. czy część kwoty mogła być wypłacona jako ekwiwalent za korzystanie z samochodu prywatnego do celów (...)

Nierzetelne postępowanie dyscyplinarne w Policji

11.6.2003

Przeciwko policjantowi prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne w sposób tendencyjny, nieobiektywny, z rażącym naruszeniem podstawowych zasad postępowania (nie przesłuchano istotnych świadków, nie wykonano zabezpieczenia koniecznych dowodów). Składane wnioski dowodowe są oddalane przy użyciu (...)

Obliczanie wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

11.6.2003

Czy ZUS ma obowiązek płacenia zasiłku chorobowego po 35 dniach ciągłej choroby pracownika w przypadku gdy ten okres przypada na przełom roku (np. 27 dni w grudniu i 8 dni w styczniu (nieprzerwanie), czy od 1 stycznia musi minąć kolejne 35 dni?

Wypowiedzenie a kara porządkowa

11.6.2003

Otrzymałam naganę/upomnienie z 3 miesięcznym okresem na "poprawę", po którym jeżeli się nie poprawię, zostanę zwolniona. Czy po podpisaniu/przyjęciu tego upomnienia czyli w czasie trwania okresu próbnego, mogę dać pracodawcy wypowiedzenie, zachowując swoje prawo do 3 miesięcznego okresu (...)

Praca na czas określony a zwolnienia grupowe

11.6.2003

Czy wypowiedzenie umów o pracę zawartych na czas określony wlicza się do liczebności grupy pracowników, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o zwolnieniach grupowych? Czy istnieje konieczność wypłacenia odprawy oraz wynagrodzenia za okres wypowiedzenia tej grupie pracowników? (...)

Likwidacja sklepu i wypowiedzenie umowy

11.6.2003

Moja siostra jest zatrudniona w prywatnej firmie jako kierownik sklepu. Pracodawca za każdym razem zatrudniał ją na czas określony. Ostatnia umowa została zawarta od 1-01-2003 r. do 30-09-2003 r. bez klauzuli możliwości rozwiązania umowy z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Z dniem 15-04-2003 r. (...)

Definicja istoty sprawy

10.6.2003

Kiedy ma zastosowanie art. 386.par. 4. odnoszący się do ...istoty sprawy... w jakim przypadku? Zaznaczam, że do Sądu drugiej instancji wpłyneło zażalenie o nie rozpoznaniu istoty sprawy przez Sąd pierwszej instancji. Czy słowo "może" jest podstawą dla Sądu dowolności w ocenie danej sprawy?

Szambo na działce letniskowej

10.6.2003

Właściciel działki rekraacyjnej otrzymał z gminy pismo o treści: "Zgodnie z ustawą z dnia 13.09.1996 - o utrzumaniu czystości w gminie - (Dz.U.Nr 132 poz.622) art.5 ust.1 pkt 1 i 2, art. 6 ust.1, która zobowiązuje właścicieli nieruchomości, użytkowników etc. do posiadania pojemników na (...)

Poręczenie majątkowe

9.6.2003

Wobec osoby zastosowano 3 miesięczny areszt tymczasowy. Po upływie terminu osoba została zwolniona z aresztu za kaucją (rozprawa się jeszcze nie odbyła ma to nastąpić w ciągu kolejnych trzech miesięcy od wyjścia na wolność). Kaucję ustalono na 10.000,00 zł. Osoba twierdzi, że wpłaciła (...)

Wygaśnięcie prawa do renty rodzinnej

9.6.2003

Pobieram rentę rodzinną z tytułu sieroctwa zupełnego. W marcu skończyłam 25 lat. Czy renta przysługuje mi do ukończenia studiów czy obejmuje również okres wakacji? (otrzymałam sprzeczne informacje z dwóch źródeł ZUS).

Obciążenie majątku spółki cywilnej

9.6.2003

Wraz ze wspólnikiem dzielimy majątek spółki cywilnej w skład którego wchodzą grunty z domkami letniskowymi i restauracją. Pod zastaw gruntów z domkami za zgodą wspólnika wziąłem kredyt z banku. W tej chwili na skutek kłopotów finansowych nie płacę kredytu i grozi mi windykacja. Wspólnik (...)

Wykorzystywanie wizerunku zmarłych aktorów

6.6.2003

Tworzę program komputerowy. Czy mogę w nim użyć wizerunek aktorów, którzy umarli dawniej niż 25 lat bez zgody ich spadkobierców? Czy mogę w nim użyć zdjęcia znanych samochodów bez pytania producenta o zgodę?

Skarga na bezczynność Urzędu Energetyki

6.6.2003

13 stycznia 2003 r. złożyłem wniosek do Prezesa Urzędu Energetyki o rozpatrzenie wniosku dotycząćego bezprawnego wstrzymania dostawy ciepła. W uzasadnieniu podałem kilka spornych kwestii. Prezes wszczął postępowanie administracyjne w celu wyjaśnienia spornych kwestii. Do obecnej chwili brak (...)

Podrobienie podpisu

5.6.2003

W 1999 r. złożyłem do Urzędu Poczty skargę na pracę listonosza, bo został podrobiony mój podpis na zwrotce powiadomienia o sprawie sądowej. Sfałszowanie podpisu zostało stwierdzone przez grafologa. W swojej skardze nie podałem żadnego nazwiska. Jednakże jeden z listonoszy prywatnie założył (...)

Wykonanie dzieła po przekroczeniu terminu

5.6.2003

Zawarłem umowę na wykonanie dzieła, które to dzieło wykonałem po terminie wyznaczonym w umowie. Umowa określa termin wykonania dzieła, lecz milczy w kwestii ewentualnych kar za nie wywiązanie się z terminu. Zlecający odebrał dzieło, lecz poinformował mnie, że nie przysługuje mi wynagrodzenie (...)

Urlop macierzyński nauczyciela akademickiego

4.6.2003

Jestem nauczycielem akademickim (prywatna uczelnia, kwestie finansowe - zasady ogólne). Moje roczne pensum wynosi 120 godzin. Pensum to rozliczane jest semestralnie po 60 godzin. Przez pół roku przebywałam na urlopie macierzyńskim (od października do marca). Czy wymiar godzin ulega obniżeniu za (...)

Zwolnienia grupowe - emeryci

4.6.2003

W jednej z odpowiedzi dotyczących zwolnień grupowych wyczytałem, że odprawa pieniężna nie przysługuje zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy i otrzymującemu emeryturę lub rentę. Proszę o podanie podstawy prawnej.

Prowadzenie akt osobowych

4.6.2003

Co to są pomoce ewidencyjne do akt osobowych? Czy zalicza się do nich np. ewidencję czasu pracy?

Ewidencja czasu pracy

4.6.2003

Czy w karcie ewidencji czasu pracy należy zaznaczać delegacje - czy wliczać je do czasu pracy?

Czas pracy kierowcy

4.6.2003

Zatrudniamy kierowcę autobusu szkolnego. Kierowca, ze względu na tryb pracy szkoły, zatrudniony jest od godz. 6.00 do 9.30 i od godz. 12.00 do 16.30. Czy za czas przerwy między godz. 9.30 a 12.00 tj. 2,5 godziny, kierowcy należy się zapłata i w jakiej wysokości? Kierowca zatrudniony jest na umowę (...)

Zwolnienie nauczyciela często chorującego

4.6.2003

Czy można skierować nauczyciela na Komisję Lekarską lub zwolnić z pracy, gdy nauczyciel przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 15.10.2001 do 15.10.2002, a po powrocie do pracy jest często na zwolnieniu lekarskim (1 tydzień pracuje, 2 tygodnie jest na zwolnieniu lekarskim)?

Zwolnienie L4 a świadczenie pracy

4.6.2003

Czy pracownik ma prawo ukrywać zwolnienie lekarskie przed pracodawcą, wysłać zwolnienie do ZUS i chodzić nadal do pracy, licząc na przykład, że uda mu się dostać zarówno pensję jak i zasiłek z ZUS?

Zadaniowy czas pracy kierowcy

4.6.2003

Zatrudniam w swojej firmie kierowców zatrudnionych na umowę o pracę na czas określony. W związku z tym , że nie pracują codziennie a tylko jak mają zlecenie wyjazdu chciałam zmienić im umowę na zadaniowy czas pracy. Czy to możliwe i jak miałaby wyglądać taka umowa. Kierowca jadąc w kilka (...)

Rozwiazanie umowy a urlop wychowawczy

4.6.2003

Jeśli pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym otrzymała wypowiedzenie z pracy z przyczyn dotyczących zakładu i wypowiedzenie kończy się kilka dni wcześniej niż data zakończenia urlopu wychowawczego, to czy na świadectwie pracy w rubryce urlop wychowawczy należy wpisać datę zakończenia (...)

Pijany pracownik w pracy

4.6.2003

Jakie może podjąć czynności dyrektor szkoły, jeżeli nauczyciel jest w stanie po spożyciu alkoholu w miejscu pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika