Prawo podatkowe - Porady prawne (strona: 56)

Inwestycje bez sprzedaży a zwrot VAT

Spółka z o.o., istniejąca od 2004 r., od ponad roku nie ma sprzedaży (przychodów). Od czasu do czasu prowadzi treningi dla klientów (na fakturze sprzedaży treningu - zwolnione z VAT). Od jakiego (...)

Nieściągalne wierzytelności a przedawnienie

Sporządzam protokoły dotyczące nieściągalności wierzytelności, niektóre są sprzed kilku lat, nawet z 2002 roku. Co powinnam w takiej sytuacji zrobić? Księgowa poinformowała mnie, iż nie powinnam (...)

Samochód małżonków środkiem trwałym firmy

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą chce wciągnąć oświadczeniem na środki trwałe firmy prywatny samochód osobowy (zarejestrowany na małżonka - ustawowa wspólnota majątkowa). (...)

Umorzenie zaległości podatkowej od nieruchomości

Nieruchomość zabudowana pawilonem handlowym jest własnością wspólną dwóch współwłaścicieli w równych udziałach po 1/2. Każdego roku Prezydent Miasta wydaje decyzję w której ustala podatek (...)

Darowizna żony dla męża

Moją żona otrzymała w formie darowizny od moich rodziców mieszkanie. Stało się to niestety jej majątkiem odrębnym. Później nastąpiła sprzedaż i kupno większego mieszkania, które jest również (...)

Amortyzacja programu wniesionego aportem

Do spółki z o.o. wniesiono aportem wytworzone przez wspólników oprogramowanie komputerowe. Aportem tym pokryto wkłady na kapitał zakładowy spółki. W akcie założycielskim aport ten wyceniono (...)

Sprzedaż złomu a dochód

Jestem osobą fizyczną. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam stały dochód, do którego dorabiam sobie zbieraniem złomu. Czy od otrzymanych pieniędzy za sprzedaż złomu muszę zapłacić (...)

Opodatkowanie diet członków zarządu

Członkowie zarządu spółki z o.o. sprawują swoją funkcję na podstawie powołania uchwałą zgromadzenia wspólników. Wspólnicy uchwalili ponadto, że członkom zarządu przysługują diety za posiedzenia (...)

Legalizacja urządzeń pomiarowych

Osoba dokonująca naprawy urządzeń pomiarowych po naprawie przekazuje je do Urzędu Miar do legalizacji. Dostaje wyliczenie opłaty za legalizację i dokonuje zapłaty na rzecz Urzędu Miar. Wystawia (...)

Studia podyplomowe przychodem pracownika

Pracodawca sfinansował pracownikowi udział w studiach podyplomowych związanych z działalnością firmy. Czy oplata za studia podyplomowe stanowi przychód dla pracownika podlegający opodatkowaniu (...)

Opodatkowanie cesji i sprzedaży mieszkania

Jestem właścicielem praw do mieszkania, tzn. na sprzedaż mieszkania z developerem; nie została zawarta jeszcze umowa notarialna, lecz umowa cywilnoprawna zobowiązująca developera do wybudowania i (...)

Kapitał zapasowy a pożyczka w Sp. z o.o.

W spółce z o o. kluczowy kontrahent zapłaci za faktury dopiero po trzech miesiącach, w związku z tym w chwili obecnej brakuje pieniędzy na bieżącą działalność. Czy wspólnik może wnieść (...)

PCC kosztem podatkowym

W spółce z o.o. podwyższyliśmy kapitał zakładowy ze środków z zewnątrz - objęcie nowych udziałów. Spółka zapłaciła podatek PCC od tej transakcji. Czy ten podatek PCC będzie kosztem podatkowym (...)

Ryczałt a usługi reklamowe

Mąż prowadzi firmę jednoosobową opodatkowaną w formie książki przychodów i rozchodów. Czy ja, jego żona, mogę nowo otwartą firmę opodatkować ryczałtem? Firma zajmować się będzie reklamą, (...)

Protokół nieściągalności wierzytelności

Nieściągalność wierzytelności może być udokumentowana protokołem, który sporządza podatnik. Mam na myśli przypadek, gdy koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem są równe bądź (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika