Prawo pracy: Stosunek pracy - Artykuły (strona: 7)

Na czym polega leasing pracowników?

12.7.2012

Jakie możliwości pozyskiwania pracowników ma pracodawca? Czy musi z pracownikiem podpisywać umowę o pracę nawet wtedy, gdy chce zatrudnić pracowników na krótki czas? Jakie perspektywy w zakresie zatrudnienia ujawniają się przed firmami \"sezonowymi\"? Czym jest leasing pracowników? (...)

Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?

28.6.2012

W dobie kryzysu, warto znać swoje prawa w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek uregulowania wszelkich należności, jakie przysługują pracownikowi ze stosunku pracy. Poza ekwiwalentem, wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe i dodatkiem za pacę (...)

Zakaz zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną

18.6.2012

Jak kodeks pracy charakteryzuje stosunek pracy? W art. 22 Kodeksu pracy w § 1 stwierdzono, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, (...)

Zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli

14.5.2012

Zasadom zatrudniania i zwalniania nauczycieli podlegają: nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni publicznych przedszkoli, szkół (w tym wyższych), placówek, zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich, placówek opiekuńczo-wychowawczych, ośrodków (...)

Ochrona zdrowia nauczyciela

16.12.2011

Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej. (...)

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę "za całokształt"? - opinia prawna

3.8.2009

Pracodawca, który chce rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę staje często przed problemem, jak uzasadnić wypowiedzenie. Zgodnie z art. 30 § 4 kodeksu pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (...)

Czy można zwolnić pracownika w czasie jego choroby? - opinia prawna

17.7.2009

Czy można zwolnić pracownika przebywającego aktualnie na zwolnieniu lekarskim? Kiedy jest to możliwe? Jak skutecznie wypowiedzieć umowę w tym przypadku? Jakie znaczenie ma dla możliwości wypowiedzenia czas pracy pracownika? Czy można zwolnić pracownika, który po chorobie wrócił do pracy? (...)

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

17.7.2009

1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)

Likwidacja pracodawcy a wygaśnięcie stosunku pracy - opinia prawna

5.6.2009

Pracodawca będący osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą, nagle ją likwiduje. W wyniku likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej pracownicy z dnia na dzień tracą pracę. Utrata pracy następuje ze skutkiem natychmiastowym, bez oficjalnego wypowiedzenia i bez zachowania (...)

Przedłużenie terminu wypowiedzenia - opinia prawna

29.5.2009

Pracownik od dwóch lat był zatrudniony na czas nieokreślony. W styczniu tego roku otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy z dniem 28.02.07 w związku ze zmniejszeniem stanu zatrudnienia. Pod koniec lutego, ze względu na prowadzone prace i zapotrzebowanie firmy przedłużono mu okres wypowiedzenia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika