Prawo pracy: Stosunek pracy - Artykuły (strona: 9)

Równość traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do zatrudnienia

14.8.2008

Co to jest zasada równego traktowania? Dyrektywa ustala definicję zasady równego traktowania, która oznacza wyeliminowanie wszelkiej dyskryminacji opartej na kryterium płci, zarówno bezpośredniej, jak i pośredniej poprzez odniesienie się do stanu cywilnego lub rodzinnego. Wyeliminowanie dyskryminacji (...)

Instrumenty rynku pracy, czyli jak państwo wspiera finansowo bezrobotnych

19.3.2008

Ustawa o promocji zatrudnienia stworzyła szereg potencjalnych możliwości rzeczywistej pomocy bezrobotnym. Teraz nie jest to jest tylko pomoc bierna, polegająca jedynie na rejestracji w urzędzie pracy i wypłacie świadczenia. Oprócz wielu działań jakie przewidział ustawodawca, państwo (...)

Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki

4.9.2007

Na członka zarządu spółki, prócz obowiązków przewidzianych w Kodeksie spółek handlowych, nałożone są liczne obowiązki wynikające z ustaw szczególnych. Artykuł niniejszy stanowi syntezę głównych, pozakodeksowych obowiązków członków (...)

Zaliczenie do stażu pracy okresu wypowiedzenia - opinia prawna

18.5.2007

Zgodnie z art. 36 kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej (...)

Jak zdobyć pracę w Straży Granicznej?

18.2.2006

Przyjmowanie do pracy w Straży Granicznej jest bardzo sformalizowane. Zgodnie z przepisami postępowanie kwalifikacyjne o przyjęcie do pracy w SG składa się z dwóch etapów. Kandydaci do pracy w Straży Granicznej muszą przejść dwie rozmowy kwalifikacyjne oraz zaliczyć testy psychologiczne, (...)

Praca w RFN dla wykwalifikowanych

22.12.2005

Zgodnie z ustaleniami Traktatu Akcesyjnego krajom członkowskim dotychczasowej Unii (“krajom starej 15”) przyznano możliwość wprowadzenia ograniczeń w odniesieniu do swobody podejmowania zatrudnienia wobec obywateli krajów nowej dziesiątki, w tym również Polski. W dniu (...)

Czy i jak można zwolnić nauczyciela - opinia prawna

9.12.2005

Nauczyciele są zatrudniani w szkołach na podstawie mianowania (nauczyciele mianowani) lub też na podstawie umowy o pracę. Nauczyciel zatrudniony w szkole przechodzi kolejne szczeble kariery nauczycielskiej – od nauczyciela stażysty, przez nauczyciela kontraktowego, mianowanego aż po nauczyciela (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika