Prawo pracy: Stosunek pracy - Artykuły (strona: 8)

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - opinia prawna

10.4.2009

Pracodawcy często zamiast umowy o pracę podpisują ze swoimi pracownikami umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło), korzystając z możliwości, jakie te drugie dają przy zmniejszaniu kosztów działalności gospodarczej. Kodeks pracy zawiera jednak zakaz zastępowania umowy o pracę (...)

Nieprawidłowości w dokonanym wypowiedzeniu umowy o pracę - opinia prawna

29.1.2009

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Za usprawiedliwioną okoliczność można z całą (...)

Związek nauczyciela z uczniem - opinia prawna

19.12.2008

Czy związek nauczyciela z pełnoletnim uczniem jest karalny? Czy grozi za takie postępowanie inna sankcja? Reasumując, z punktu widzenia prawa karnego takie postępowanie nie jest karalne, ale może być różnie postrzegane. Wiąże się to nauczyciela z możliwością sankcji chociażby ze strony (...)

Jak rozwiązać umowę o pracę w zależności od jej rodzaju?

19.12.2008

Prawo przewiduje różne sposoby rozwiązywania umów o pracę: na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie (...)

Szkoda wyrządzona pracodawcy przez pracownika - opinia prawna

21.11.2008

Pracodawca ma obowiązek wskazać w piśmie rozwiązującym umowę o pracę bez wypowiedzenia przyczyny jej rozwiązania. Nie może jednak poprzestać na podaniu samej podstawy prawnej np. ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracownika i popełnienie przestępstwa. Musi wskazać, o jaki (...)

Co zrobić jeśli niezasadnie rozwiązano z tobą umowę o pracę?

9.10.2008

Każde naruszenie przez pracodawcę przepisów o trybie i podstawach rozwiązania umowy o pracę skutkuje tym, że umowa została niezasadnie rozwiązana i powoduje przyznanie pracownikowi określonych uprawnień. Uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne może nastąpić wówczas, gdy umowa (...)

Co może być przyczyną wypowiedzenia - opinia prawna

1.9.2008

Zgodnie z art. 44 Kodeksu Pracy możliwe jest wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę do Sądu Pracy, w przypadku, gdy pracownik uważa, iż jest to wypowiedzenie nieuzasadnione. Jeżeli umowa o pracę jest zawarta na czas nieokreślony, art. 45 § 1 Kodeksu (...)

Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi zwalnianemu za wypowiedzeniem?

22.8.2008

Prawo pracy przyznaje pracownikowi zwalnianemu za wypowiedzeniem określone uprawnienia tylko wówczas, gdy wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę było nieuzasadnione lub niezgodne z prawem. Od wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje odwołanie do sądu pracy. Sąd orzeka (...)

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia

22.8.2008

Oświadczenie zarówno pracownika jak i pracodawcy o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Oświadczenie pracownika nie musi spełniać żadnych dodatkowych wymogów. Jednakże aby oświadczenie pracodawcy było prawidłowe musi zostać (...)

Pragmatyki służbowe

22.8.2008

Pragmatykami służbowymi są ustawy, które regulują kwestie związane ze stosunkiem pracy, ale czynią to w sposób szczególny i nie powszechnie, ale wobec pewnych grup pracowników. Regulują one prawa i obowiązki określonych grup zawodowych. Określa się tak zatem zbiorczo akty, które stanowią (...)

Do czego jest uprawniony pracownik w Twojej firmie?

22.8.2008

Na czym tak naprawdę polega przedstawicielstwo? Czy organ spółki z o. o. jest przedstawicielem tej osoby? Nie jest, ponieważ jego działalność nie polega na zastępstwie, lecz na działalności samej spółki. Warto wiedzieć, że wyróżnia się zastępstwo bezpośrednie, przez (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika