Prawo spółek - Artykuły (strona: 11)

Gry losowe w internecie - opinia prawna

28.11.2008

Zgodnie z ustawą o grach i zakładach wzajemnych grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Określenie gry organizowanej na stronach internetowych jako gry losowej nie uzasadnia jeszcze twierdzenia, (...)

Zaniechanie powołania zarządu na kolejną kadencję - opinia prawna

12.9.2008

W umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma zapisu dotyczącego okresu, na jaki powoływany jest zarząd. Jedynym zapisem dotyczącym terminu kadencji bądź mandatu w umowie spółki zapis: "Mandaty członków Zarządu wygasają z dniem odbycia Zgromadzenia Wspólników zatwierdzającego (...)

Prawo do dywidendy - opinia prawna

14.7.2008

Kwestia samodzielnego zbycia prawa do dywidendy nie została unormowana w przepisach Kodeksu spółek handlowych. W doktrynie powszechnie przyjmuje się jednak, że prawo do dywidendy może być przedmiotem samodzielnego obrotu, niezależnie od zbycia dokumentu akcji. Dotyczy to zarówno spółek akcyjnych (...)

Przymusowe wykupienie akcji spółki akcyjnej - opinia prawna

14.7.2008

Kodeks spółek handlowych wprowadził do polskiego obrotu gospodarczego nową instytucję prawną tj. możliwość przymusowego wykupu akcji drobnego akcjonariusza. Zastosowanie jej jest dopuszczalne w sytuacji, gdy z jednej strony występuje akcjonariat większościowy (nie więcej niż 5 akcjonariuszy (...)

Zmiana statutu spółki akcyjnej

14.7.2008

Statut spółki akcyjnej określa prawa i obowiązki akcjonariuszy a także sposób podejmowania uchwał oraz funkcjonowania organów spółki akcyjnej. Statut ten może być zmieniony uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zmiana statutu następuje na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Staje (...)

Odpowiedzialność majątkowa członków zarządu spółek prawa handlowego

4.7.2008

Członkowie zarządów spółek prawa handlowego mają szeroki zakres kompetencji i daleko posuniętą niezależność w sprawowaniu swych funkcji. Niejednokrotnie za pełnienie obowiązków otrzymują wysokie wynagrodzenie. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że w systemie prawa istnieją (...)

Squeeze out-czyli wykupienie akcji drobnych akcjonariuszy

1.7.2008

Kodeks spółek handlowych wprowadził do polskiego prawa handlowego możliwość wykluczenia ze spółki akcyjnej akcjonariuszy mniejszościowych. Wykluczenie to, tzw. wyciśnięcie (squeez out), ma na celu wykluczenie ze spółki akcjonariuszy drobnych, którzy mogą swoimi głosami blokować prace (...)

Reprezentacja spółki komandytowej przez komandytariusza

21.6.2008

Komandytariusz może reprezentować spółkę na podstawie udzielonego mu zwykłego pełnomocnictwa cywilnego lub prokury. Zakres umocowania pełnomocnictwa cywilnego może obejmować poszczególne czynności, ogół czynności wchodzących w zakres zwykłego zarządu lub prawo do samodzielnego (...)

Świadectwa tymczasowe, użytkowe i założycielskie w spółce akcyjnej

17.6.2008

Spółka akcyjna obok akcji, które są papierami wartościowymi, oraz są tytułem uczestnictwa w dochodach spółki, może wydawać także inne dokumenty, które uprawniają do partycypacji w zysku spółki. Takimi dokumentami są świadectwa założycielskie, świadectwa użytkowe a także świadectwa (...)

Księga akcyjna - treść i podmioty zobowiązane do jej prowadzenia

16.6.2008

Każda spółka akcyjna powinna prowadzić księgę akcyjną, w której zapisywane są akcje imienne oraz świadectwa tymczasowe. Organem, który prowadzi księgę akcyjną jest zarząd. Księga odzwierciedla ilość akcji imiennych i świadectw tymczasowych wydanych przez spółkę. Nie obejmuje natomiast (...)

Prawa akcjonariuszy mniejszościowych w spółce akcyjnej

16.6.2008

Fundamentalną zasadą funkcjonowania spółki akcyjnej jest zasada rządów większości nad mniejszością czyli dominacja akcjonariuszy posiadających akcje reprezentujące znaczną część kapitału zakładowego. Jednakże przewidziano również ochronę drobnych akcjonariuszy. Aby wykonywać swoje (...)

Obniżenie kapitału zakładowego spółki akcyjnej

16.6.2008

Wysokość kapitału zakładowego określa statut spółki akcyjnej. Kapitał ten nie może być niższy niż 500 000 złotych. Określenie w statucie zbyt dużego kapitału zakładowego może być w pewnych sytuacjach dla spółki kłopotliwe. Kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość obniżenia (...)

Najprostsza metoda założenia spółki akcyjnej

9.6.2008

Spółka akcyjna to typowa spółka kapitałowa. Celem jej utworzenia jest zwykle zebranie kapitału od bardzo wielu akcjonariuszy. Dzięki temu jest możliwe osiągnięcie celów przekraczających możliwości finansowe jednego czy kilku przedsiębiorców. Spółkę akcyjną może zawiązać jedna albo (...)

Spółka akcyjna w organizacji

9.6.2008

Spółka akcyjna powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Jest to wpis konstytutywny, tworzący podmiot prawny - spółkę akcyjną. Jednakże dzień wpisu do rejestru spółki akcyjnej z reguły nie pokrywa się z dniem podpisania statutu przez jej założycieli ani z dniem jej zawiązania (czyli z chwilą (...)

Rozporządzanie akcjami w spółkach akcyjnych

28.5.2008

Akcje są papierami wartościowymi, które mogą być przedmiotem obrotu cywilnoprawnego. Ucieleśniają one określone w kodeksie spółek handlowych uprawnienia i obowiązki a także stanowią dowód uczestnictwa akcjonariusza w spółce. Możliwość rozporządzania akcjami (a ściśle mówiąc, prawami (...)

Akcje własne spółki akcyjnej

28.5.2008

Kapitał zakładowy spółki akcyjnej musi być sfinansowany ze środków pochodzących spoza spółki. Dlatego też spółka akcyjna nie może nabywać akcji przez nią wyemitowanych (akcji własnych). Kodeks spółek handlowych wprowadza jednak wyjątki w tym zakresie. Nabycie akcji własnych przez (...)

Prawo do dywidendy w spółce akcyjnej

28.5.2008

Akcjonariusze uprawnieni są do udziału w zysku spółki. Udział w zysku to dywidenda, która wypłaca się w stosunku, w jakim każdy z akcjonariuszy uczestniczy w udziale w kapitale zakładowym spółki. Prawo do dywidendy przysługuje tylko wówczas gdy spółka osiągnie zysk oraz gdy WZA przeznaczy (...)

Uprawnienia informacyjne akcjonariuszy

28.5.2008

Prawo do informacji jest prawem korporacyjnym i przysługuje ono każdemu akcjonariuszowi bez względu na wielkość reprezentowanego przez niego kapitału zakładowego. Prawo to przysługuje również posiadaczom akcji niemych, a także zastawnikowi oraz użytkownikowi akcji. Akcjonariusz ma prawo (...)

Walne zgromadzenie akcjonariuszy - zasady zwoływania i obrad

22.5.2008

Walne zgromadzenie akcjonariuszy (WZA) jest organem spółki, na którym reprezentowany jest kapitał zakładowy spółki i jej inwestorzy. Jest ono naczelnym organem spółki, którego decyzje - podejmowane w formie uchwał - wytyczają kierunek rozwoju spółki i (...)

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki akcyjnej ze środków spółki

19.5.2008

Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki polega na dokonaniu rachunkowego przesunięcia tzw. przeksięgowania określonych kwot z innych kapitałów własnych spółki (kapitału zapasowego lub rezerwowego), na kapitał zakładowy. W wyniku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków (...)

Rozwiązanie i likwidacja spółki akcyjnej

14.5.2008

Rozwiązanie i likwidacja spółki skutkuje obowiązkiem upłynnienia majątku spółki oraz spłaty wierzycieli. To zadanie stojące przed likwidatorami. Po dokonaniu tych czynności następuje spłata akcjonariuszy, którzy zainwestowali w spółce swój kapitał. Otwarcie (...)

Zarząd spółki akcyjnej

5.5.2008

Spółka akcyjna musi posiadać zarząd. Jest on organem prowadzącym sprawy spółki i reprezentującym ją wobec podmiotów trzecich. Ustawa nie wymaga od członków zarządu żadnego przygotowania merytorycznego. Jednak zakres ich obowiązków a także odpowiedzialność jaka na nich spoczywa uzasadnia, (...)

Zakładanie i zasady funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej

18.4.2008

Spółka komandytowo-akcyjna jest nowym typem spółki wprowadzonym przez kodeks spółek handlowych. Stanowi ona swoiste połączenie cech spółek osobowych (komandytowej) i kapitałowych (akcyjnej). Kodeks ukształtował ją jako spółkę osobową, skutkiem czego jest (...)

Rada administrująca jako jedyny organ SE w systemie monistycznym

16.4.2008

Ze względu na fakt niejednolitego administrowania spółkami akcyjnymi w państwach Unii Europejskiej, spółki europejskie mogą opierać się bądź na systemie dualistycznym, bądź też na systemie monistycznym. W niniejszym artykule zostanie szczegółowo opisana problematyka związana z jednym (...)

Odpowiedzialność prokurenta za zobowiązania spółki - opinia prawna

4.4.2008

W spółce z o.o. zarząd może ustanowić prokurę jednoosobową lub prokurę łączną, w ten sposób określając ewentualna konieczność współdziałania prokurentów. Prokura może być w każdym czasie odwołana przez każdego z członków zarządu, odwrotnie niż jej powołanie, które musi (...)

Spółka komandytowa - Zasady funkcjonowania spółki komandytowej

26.3.2008

Jeżeli posiadasz czas, umiejętności oraz pomysł na zrealizowanie danego przedsięwzięcia a Twój znajomy posiada kapitał który chciałby korzystnie ulokować to wówczas możecie wspólnie zastanowić się nad założeniem spółki komandytowej. Spółka ta (...)

Jak powiększyć skład osobowy spółki jawnej - opinia prawna

21.3.2008

Zmiana składu osobowego spółki poprzez zwiększenie liczby wspólników następuje zawsze poprzez zmianę umowy spółki. Powiększenie składu osobowego spółki wiąże się bowiem ze zmianą postanowień umowy dotyczących: wielkości wkładów wnoszonych przez poszczególnych wspólników i wysokości (...)

Spółka partnerska - zasady prowadzenia działalności w tej formie

20.3.2008

Przedstawiciele określonych w kodeksie spółek handlowych wolnych zawodów np. lekarze, prawnicy mogą prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki partnerskiej. Wolne zawody należą do najbardziej dynamicznych grup zawodowych w Polsce i dlatego ustawodawca wprowadził nowy typ spółki, (...)

Udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej

20.3.2008

Zezwolenie to decyzja administracyjna dopuszczająca przedsiębiorcę do wykonywania działalności gospodarczej w sytuacji, gdy przepis prawa tego wymaga. Decyzję taką wydaje właściwy organ administracyjny. Zasadą jest, że do wykonywania działalności gospodarczej nie jest wymagane zezwolenie.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika