Prawo spółek - Artykuły (strona: 12)

Usługi do Niemiec - jak ominąć ograniczenia?

20.3.2008

Wstępując 1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej, Polska przystąpiła również do jej rynku wewnętrznego, którego reguły - obok swobody przepływu pracowników oraz swobody zakładania przedsiębiorstw - gwarantują w zasadzie swobodę świadczenia usług. Inaczej niż w przypadku (...)

Czas pracy aptek

20.3.2008

Przepisy ustawy - Prawo farmaceutyczne zawierają regulację, która w pewnym stopniu kształtuje godziny pracy aptek. Ustawodawca ingeruje jedynie w czas pracy aptek ogólnodostępnych. Natomiast nie reguluje czasu pracy aptek zakładowych i szpitalnych.

Nadzór Inspekcji Farmaceutycznej nad obrotem hurtowym produktami leczniczymi

20.3.2008

Obrotem hurtowym w rozumieniu ustawy - Prawo farmaceutyczne jest również wywóz produktów leczniczych z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przywóz produktów leczniczych z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej lub Państw Członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (...)

Zawód farmaceuty - wymagane kwalifikacje

19.3.2008

Farmaceuta wytwarza i sprzedaje leki. Do jego zadań należy zarówno udział w wytwarzaniu leków na skalę przemysłową, jak i wykonywanie specyfików recepturowych w aptece. Najbardziej typowym miejscem pracy farmaceuty są: apteki, laboratoria, hurtownie i firmy farmaceutyczne. Osoba ubiegająca (...)

Przejdź na nową Polską Klasyfikację Działalności - PKD 2007

20.2.2008

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2007) wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. Od 1 stycznia 2008 r. wpis podmiotów podejmujących działalność do Ewidencji Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego oraz Krajowej (...)

Drobni przedsiębiorcy a VAT - stan prawny na 1 styczeń 2008 r.

16.1.2008

Przepisy regulujące podatek VAT zawiera ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Szczególne uregulowania odnoszą się do drobnych przedsiębiorców. Są oni zwolnieni od podatku, jeżeli wartość sprzedaży towarów lub usług nie przekroczyła u nich określonych wartości. (...)

Jak chronione są zbiorowe interesy konsumentów?

12.12.2007

Ustawa antymonopolowa, jak potocznie nazywana jest ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów ma za zadanie ochronę wolnej konkurencji na wolnym rynku, co pośrednio stanowi już ochronę konsumentów - ostatniego ogniwa w łańcuchu gospodarki rynkowej. Dodatkowo jednak przepisy tej ustawy zawierają (...)

Konwersja wierzytelności na udziały w spółce z o.o. - opinia prawna

28.9.2007

Pan X jest jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pod koniec 2006 r. spółka miała problemy z płynnością finansową i potrzebowała szybko zastrzyku gotówki. Zdecydował się wtedy na wniesienie pewnej kwoty do spółki w ramach umowy pożyczki, która miała zostać (...)

Zajęcie sprzedanych udziałów w spółce przez komornika - opinia prawna

7.9.2007

Gdy zajęcie praw majątkowych w postaci udziałów w spółce z o.o. zostało już dokonane, dłużnik nie może rozporządzać, obciążać ani realizować zajętego prawa, jak również nie może pobierać żadnego świadczenia przysługującego z zajętego prawa (np. pobierania dywidendy). Jeżeli (...)

Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki

4.9.2007

Na członka zarządu spółki, prócz obowiązków przewidzianych w Kodeksie spółek handlowych, nałożone są liczne obowiązki wynikające z ustaw szczególnych. Artykuł niniejszy stanowi syntezę głównych, pozakodeksowych obowiązków członków (...)

Biura informacji gospodarczej - sposób na nierzetelnych kontrahentów

12.7.2007

Jeśli Twój kontrahent okazał się być nierzetelny możesz ustrzec innych na przyszłość - możesz skorzystać z usług biura informacji gospodarczej, zajmującego się udostępnianiem takich właśnie informacji. Udostępnianie informacji gospodarczej polega na przekazywaniu przez przedsiębiorcę (...)

Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców

27.5.2007

Zdobycie silnej pozycji na rynku daje danemu przedsiębiorcy przewagę nad pozostałymi, działającymi w tej samej branży. Dopóki pozycja ta pozostawia konkurentom miejsce na działalność, na rynku zachowana zostaje równowaga. Jeżeli jednak pozycja ta jest zbyt dominująca, kusi dominującego (...)

Odprawa dla członka zarządu - opinia prawna

13.5.2007

Z członkiem zarządu spółki z o.o. zawarto umowę o pracę. Umowa o pracę zawierała między innymi następujące postanowienia: „§ 5. Członkowi zarządu przysługuje odprawa pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę w razie wygaśnięcia mandatu lub odwołania (...)

Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego

24.1.2007

Rejestr obejmuje podmioty, na które przepisy ustaw nakładają obowiązek uzyskania wpisu do tego Rejestru. Rejestr składa się z rejestru przedsiębiorców, rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz rejestru dłużników (...)

Likwidacja działalności gospodarczej i ryzyko podwójnego opodatkowania VAT

12.11.2006

Przepisy Unii Europejskiej ustanawiają jako jedną z naczelnych zasad podatku VAT, zasadę neutralności oraz zakaz podwójnego opodatkowania. Niestety przepisy polskiej ustawy w wielu miejscach zasadę tę naruszają. Jako jeden z przykładów sytuacji, które mogą stać się sporą pułapką dla (...)

Obowiązki oddziału na terenie RP - opinia prawna

9.11.2006

X jest oddziałem spółki niemieckiej i zgodnie z wpisem do KRS podlega niemieckiemu kodeksowi handlowemu. Czy zasadne jest wymaganie od oddziału polskiego dostarczania uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników do Urzędu Skarbowego oraz Sądu Rejestrowego akceptującego roczne wyniki finansowe (...)

Przystąpienie do udziału w spółce będącej kontrahentem - opinia prawna

5.10.2006

X prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od kilku lat w zakresie handlu. Współpracuje ściśle ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w zakresie zakupu od tego kontrahenta towaru w celu jego dalszej odsprzedaży. Obecnie X rozważa przystąpienie do udziału w tej Spółce. Czy (...)

Konsekwencje podatkowe sprzedaży udziałów w spółce - opinia prawna

21.9.2006

Kapitał założycielski spółki z o.o. wynosił 4 tys. zł. w roku 2000 i został podwyższony o 312 tys. aportem spółki cywilnej. W spółce jest dwóch właścicieli, którzy mają udziały po 50%. Obecnie spółka praktycznie nie prowadzi działalności. Jeden ze wspólników chce rozwiązać (...)

Jak obniżyć kapitał zakładowy w spółce z o.o. - opinia prawna

15.9.2006

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pełni przede wszystkim funkcję gwarancyjną w stosunku do wierzycieli spółki, konieczną z uwagi na fakt, iż za zobowiązania tej spółki nie odpowiadają przecież jej wspólnicy. Kapitał zakładowy spółki z o.o. musi wynosić (...)

Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?

22.8.2006

Zgodnie z art. 71 ust. 6 Prawa o ruchu drogowym, pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej, dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni. W tym okresie nabywca ma obowiązek dokonać rejestracji samochodu (załączając (...)

Jak prawidłowo wskazać nazwę przedsiębiorcy?

19.7.2006

Kanwą do napisania niniejszego artykułu stały się dwie historie. W obu historiach prawidłowe określenie nazwy kontrahenta grało główną rolę. W pierwszym przypadku sąd oddalił powództwo, gdyż przyjął, iż stroną umowy jest inna firma niż strona, która została pozwana. Sąd doszedł (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika