Prawo spółek - Artykuły (strona: 13)

Wniesienie praw autorskich jako aportu do spółki z o.o. - opinia prawna

10.7.2006

Udziałowiec spółki z o.o. (100% udziałów) zamierza wnieść do spółki majątkowe prawa autorskie (program komputerowy). Spółka będzie udzielać licencji na korzystanie z oprogramowania osobom trzecim. Udziałowiec jest zainteresowany otrzymywaniem 30% z zysku pochodzącego z wpływów za licencje. (...)

Likwidacja fundacji - opinia prawna

10.7.2006

Jedyną możliwością w odniesieniu do fundacji, która nie prowadzi działalności gospodarczej może być jej likwidacja. Likwidacja może nastąpić w razie osiągnięcia przez fundację celu, dla którego została ustanowiona lub w razie wyczerpania środków finansowych i majątku fundacji (art. (...)

Szkoda w majątku spółki - opinia prawna

21.6.2006

FIRMA X działająca jako spółka z o.o. (świadcząca usługi niematerialne) ma 6 wspólników, z których 5 jest członkami zarządu. Zatrudnia 25 osób na umowy o pracę, w których podstawa jest na poziomie minimalnego wynagrodzenia plus premia uznaniowa. W latach 2003-2005 firma zatrudniała podwykonawcę, (...)

Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

14.5.2006

W niniejszym artykule omówiony został sposób odliczania podatku VAT, jaki obowiązywał od wejścia Polski do Unii Europejskiej do czasu ostatniej, niedawnej nowelizacji ustawy o VAT. Przedstawone zostały również niektóre nowe zasady, obowiązujące od 22.08.2005 r. Dowiedz (...)

Jakość w prawie unijnym

20.3.2006

W sprawach jakości największe znaczenie wśród aktów pr. UE mają dyrektywy, które można podzielić na 2 grupy: dyrektywy starego podejścia oraz dyrektywy nowego podejścia - wydawane od 1985 r. W UE obszar obowiązkowy (regulowany) oparty jest o dyrektywy nowego podejścia, których celem jest (...)

Zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową w UE

8.3.2006

Zgodnie z artykułem 12 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową. Przynależność państwowa jest to pojęcie szersze niż „obywatelstwo”, gdyż obejmuje również osoby prawne i wszelkie podmioty (...)

Stosowanie prawa Unii Europejskiej w Polsce

8.3.2006

Na mocy Traktatu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 r. zaczęło obowiązywać w Polsce prawo wspólnotowe. Podstawową zasadą prawa wspólnotowego, ustaloną w orzecznictwie ETS, jest zasada nadrzędności, która przewiduje, że prawo pierwotne oraz (...)

Kiedy przepisy dyrektywy są bezpośrednio skuteczne?

8.3.2006

Zgodnie z treścią art. 249 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) "dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, do którego jest kierowana, w odniesieniu do rezultatu, który ma być osiągnięty, pozostawia jednak organom krajowym swobodę wyboru formy i środków". Dyrektywa (...)

Jak funkcjonuje konkurencja w Unii Europejskiej?

27.2.2006

Wspólnota Europejska opiera się na zasadach swobody przepływu towarów oraz gospodarki wolnorynkowej i wolnej konkurencji, dając pierwszeństwo efektywnemu podziałowi zasobów. System konkurencji we Wspólnocie Europejskiej nie jest jednak zupełnie wolny, gdyż podlega regulacji (...)

Spółki osobowe w k.s.h

5.1.2006

Kodeks spółek handlowych dzieli spółki na dwa typy: spółki osobowe oraz spółki kapitałowe. Istotą spółek osobowych jest osobista więź wspólników, którzy działają wspólnie dla osiągnięcia określonego w umowie spółki celu. (...)

Ogólne zasady przekształcania spółek w k.s.h

5.1.2006

Kodeks spólek handlowych przewiduje możliwość przekształcenia spółek handlowych, to jest spólki jawnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo - akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej w inną spółkę handlową. Przekształceniu może również ulec (...)

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową

5.1.2006

Przekształcenie spółki handlowej w inną spółkę handlową jest procesem skomplikowanym, który wymaga spełnienia szeregu warunków formalnych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać przekształcona w każdą spółkę osobową. Niżej przedstawiono (...)

Świadczenie usług w Niemczech poprzez samozatrudnienie

20.12.2005

Po wejściu do Unii Europejskiej podmioty z Polski zostały objęte wewnątrzwspólnotową zasadą swobody podejmowania działalności gospodarczej w innych krajach członkowskich. Dotyczy to również terenu Republiki Federalnej Niemiec. Co obejmuje swoboda podejmowania działalności gospodarczej (...)

Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

9.11.2005

Podstawy funkcjonowania zawodu doradcy podatkowego, warunki wykonywania tego zawodu oraz organizacja i zasady działania samorządu doradców podatkowych zostały określone w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Zawód doradcy podatkowego stał się tym samym zawodem regulowanym, (...)

Warunki prowadzenia kantoru

5.10.2005

W niniejszym artykule zostały omówione warunki podejmowania i prowadzenia działalności kantorowej. W rozumieniu ustawy Prawo dewizowe, za działalnością kantorową, począwszy od 21 sierpnia 2004 r., uznaje się regulowaną działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży wartości (...)

Przychody pracownika z tytułu podróży służbowych i jazd lokalnych

2.10.2005

W niniejszym artykule omówimy konsekwencje podatkowe używania przez pracownika samochodu (w tym również niebędącego własnością pracodawcy) w celu odbycia podróży służbowej. Chodzi tu o przypadki używania prywatnych samochodów pracowników w celach służbowych – chociaż nie są (...)

Czy w firmie można używać samochodu niebędącego środkiem trwałym?

18.9.2005

Nabywając samochód do firmy nie zawsze mamy obowiązek zaliczania go do środków trwałych. Ponadto w pewnych sytuacjach przedsiębiorstwo używa prywatne samochody właścicieli lub pracowników. Fakt wykorzystywania samochodów niebędących środkami trwałymi powoduje oczywiście (...)

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

18.9.2005

Dokonując zakupu samochodu do firmy, zwykle zakładamy, że będzie on używany w dłuższym okresie. Aby poprawnie rozliczyć wydatek na nabycie samochodu w kosztach uzyskania przychodów, niezbędne jest więc określenie czasu, przez jaki samochód ten będzie używany. Kiedy samochód (...)

Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju

11.9.2005

Samochód firmowy jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem funkcjonowania chyba już niemal każdego przedsiębiorstwa. Zakup samochodu do firmy poprzedza szereg ważnych decyzji. Pierwszym dylematem jest najczęściej wybór między samochodem nowym i używanym. Jeśli firma (...)

Czy przedsiębiorca powinien postarać się o ISO?

11.9.2005

ISO to Międzynarodowa Organizacja Standardów (International Standard Organisation), międzynarodowa organizacja pozarządowa. Jej celem jest promowanie i tworzenie międzynarodowych standardów w różnych dziedzinach działalności naukowej, technicznej i ekonomicznej. Standardy (...)

Program LIFE- Środowisko

9.9.2005

Tylko do 30 października 2005 r. można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu LIFE-Środowisko - Projekty demonstracyjne. To już ostatni termin. Program ten dotyczy dużych innowacyjnych projektów w zakresie ochrony środowiska. Dowiedz się, na czym polega Program LIFE oraz jego (...)

Jak założyć swoją firmę w krajach Unii Europejskiej?

2.8.2005

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej każdy polski obywatel ma prawo założyć własne przedsiębiorstwo na terenie Unii. Wiele w tym zakresie zależy od regulacji unijnych, choć nadal nie wolno zapominać o indywidualnych dla każdego kraju przepisach. Co jest podstawą swobodnego prowadzenia działalności (...)

Jak legalnie korzystać z baz danych?

27.7.2005

W życiu codziennym często spotykamy się z bazami danych, szczególnie gdy sami szukamy potrzebnych informacji. Coraz więcej baz danych ma charakter elektroniczny, często udostępniane są one w internecie. Warto wiedzieć, w jakim zakresie przepisy prawa zezwalają na legalne korzystanie z tych (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika