Prawo spółek - Porady prawne (strona: 22)
Treść zaproszenia a wadliwość zwołania NWZW
Jako udziałowiec spółki z o.o. otrzymałem zaproszenie na Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wspólników. W porządku obraz znalazło się miedzy innymi: 1. Zmiany w składzie zarządu 2. Rozpatrzenie (...)
Spółka z o.o. bez zarządu i rady nadzorczej
Jakie formalne kroki (i w jakich terminach) powinna podjąć spółka (jej udziałowcy?) w sytuacji, kiedy ze swojej funkcji skutecznie rezygnuje jedyny członek zarządu, a spółka nie posiada rady nadzorczej (...)
Wycena aportu
Kto i jak dokonuje wyceny aportu? Jeżeli aportem jest np. samochód, to czy wycena musi byc dokonana przez rzeczoznawcę, czy wspólnik wnoszący aport może określić jego wysokość. Czy w związku (...)
Samochód obciążony zastawem jako aport
Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą posiadam kredyt, którego zabezpieczeniem jest zastaw rejestrowy na pojeździe stanowiącym moją prywatna własność, na rzecz banku. Czy mimo (...)
Zmiana składu osobowego spółki cywilnej
Czy zgodne z obowiązującym prawem gospodarczym jest wejście w prawa i obowiązki wspólnika spółki cywilnej w następujący sposób: 1. w drodze sporządzenia aneksu do umowy spółki dwóch pierwotnych (...)
Podwyższenie kapitału - załączniki do KRS
Dostałam zwrot dokumentów celem usunięcia braków proszę o wzór oświadczenia udziałowców o podwyższeniu kapitału, nie wiem co takie oświadczenie powinno zawierać. Według umowy spółki kapitał (...)
Osoba współpracująca ze spółką cywilną
Córka prowadzi działalność w ramach spółki cywilnej z swoją koleżanką. Działalność ta jest wyłączna działalnością i podczas wykonywania działalności posługuje się numerem NIP i regon (...)
Pełnomocnik w spółce z o.o.
Czy pełnomocnikiem w spółce z o.o. powoływanym przez Zgromadzenie Wspólników do zawarcia m.in. umów o pracę z członkami zarządu może być Wspólnik? W szczególności, czy tym pełnomocnikiem (...)
PKD - pisanie artykułów do gazet
Jak wg Polskiej Klasyfikacji Działalności sklasyfikować działalność polegającą na pisaniu artykułów do gazet?
Zgoda na zbycie udziałów w spółce z o.o.
Chcę zbyć w całości moje udziały w spółce z o.o. (posiadam 11%). Napisałem pismo do prezesa zarządu o chęci zbycia udziałów - dostałem propozycję ich odkupienia przez jednego z udziałowców (...)
Sposób wyceny akcji w spółce akcyjnej
W jaki sposób można wycenić aktualną wartość akcji w spółce akcyjnej nie notowanej na giełdzie?
Wycena majątku spółki cywilnej przy rozwiązaniu
Zgodnie z art. 871 podziałowi ulega majątek spółki, którego wartość ustalona zostaje po odliczeniu wkładów wspólników. W konkretnym przypadku jeden ze wspólników 2 os. spółki chciałby wypowiedzieć (...)
Likwidacja oddziału firmy zagranicznej
Spółka komandytowa z siedzibą we Włoszech otworzyła oddział w Polsce. Teraz chce ten odział zamknąć. Z informacji z KRS wynika ze należy przeprowadzić likwidację tak jak spółki z o.o. i złożyć (...)
Powołanie zarządu po śmierci właściciela spółki
Czy spadkobiercy zmarłego jedynego udziałowca spółki z o.o. i zarazem członka jednoosobowego zarządu, muszą czekać na nabycie spadku, czy mogą wcześniej powołać wspólnego przedstawiciela, (...)
Notariusz a zgromadzenie sp. komandytowo-akcyjnej
Czy powołując się na art 130 par. 8 KSH można zawrzeć w statucie spółki komandytowo-akcyjnej sformułowanie, które znosi obowiązek protokołowania przebiegu walnego zgromadzenia akcjonariuszy (...)
Decydujący głos prezesa zarządu
W umowie spółki powołanych jest dwóch członków zarządu bez wyróżniania prezesa , czy w regulaminie nie ujmując funkcji prezesa można ująć ,że jeden z członków zarządu ma decydujący głos (...)
Śmierć jednosobowego wspólnika i członka zarządu
Jednoosobowy właściciel spółki z o.o. umarł. Co zrobić by spadkobiercy mogli przejąc zarząd w spółce nie czekając na orzeczenie sądu w sprawie spadku, które trwa normalnie 3-4 miesiące, albo (...)
Przystąpienie wspólnika do spółki jawnej
Do spółki jawnej, która dotychczas działała w 2-osobowym składzie, przystąpił nowy wspólnik. Spisano aneks do umowy w dniu 01.10.2005 r., z mocą obowiązującą od 01.11.2005 r. i złożono wniosek (...)
Sprzedaż i import perfum a atesty
Czy sprzedaż perfum wiąże się z posiadaniem jakichkolwiek atestów, czy wystarczy zarejestrowanie kosmetyku w krajowym systemie informowania o kosmetykach i udostępnienie materiałów gdy okaże się (...)
Pozwanie spółki jawnej
Spółka jawna zakupiła towary za które nie zapłaciła a wspólnicy podpisali nam weksel in blanco. Składając do sądu pozew o wydanie nakazu zapłaty powinniśmy pozwać spółkę czy wspólników?
Brak aktualizacji adresu dłużnika w KRS
Spółka z o.o. zakupiła towary, za które nie zapłaciła. W chwili obecnej pod adresem wskazanym w KRS nie ma tej firmy. Co powinniśmy zrobić, aby skutecznie dochodzić swoich należności?
Pomyłka w adresie spółki jawnej
Czy pomyłka w adresie spółki jawnej (np. ul. Kochanowskiego 12, zamiast ul. Kochanowskiego 12C) rodzi niebezpieczne skutki podatkowe? Czy można bez narażenia się na niebezpieczeństwo zapłacenia (...)
Przeniesienie licencji na międzynarodowy transport
Ojciec, w ramach działalności gospodarczej, posiada autokar turystyczny, za pomocą którego prowadzi międzynarodowy transport osób, na podstawie wydanej przez odpowiedniego ministra, 50 letniej licencji. (...)
Stosunek zależności lub dominacji
Proszę o wyjaśnienie co oznacza zapis "podmioty oraz osoby związane z dłużnikami stosunkiem zależności lub dominacji w rozumieniu art. 4 pkt.16 ustawy dnia 21 sierpnia 1997 r Prawo o publicznym (...)
Wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach
Czy można być wspólnikiem spółki jawnej i określić sobie 0 udział w zyskach oraz 0 udział w stratach? Spółka ma wtedy wielu wspólników którzy podejmują decyzję i posiadają własność (...)
Wystawienie weksla przez spółkę
Mam pytanie odnośnie spółki z o.o. Spółka chce kupić nieruchomość-w której znajduje się siedziba spółki, ażeby w przyszłości nieruchomość ta była zabezpieczeniem dla Banku. Jednym z prawnych (...)
PKD dla świadczenia pomocy prawnej
Co powinien wpisać prawnik chcąc założyć działalność gospodarczą w zakresie pomocy prawnej jako przedmiot działalności wg Polskiej Klasyfikacji Działalności? Zmiany Ustawy o adwokaturze w (...)
Zasady obliczania większości kwalifikowanej
Ile to jest, kwalifikowana większość? Biorąc pod uwagę 100% udziałów w spółce z o.o?
Zatrudnienie w spółce małżonka wspólnika
Koleżanka jest zatrudniona w spółce jawnej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze pełnego etatu. Od stycznia 2006 r. wspólnikiem tej spółki został jej mąż. Jaki jest w tej (...)
Sprzedaż przedmiotu aportu
Czy spółka z o.o. może się pozbyć (sprzedać) części aportu stanowiącego własność spółki bez zmniejszenia kapitału zakładowego? Ponieważ wartość rynkowa aportu wzrosła dwukrotnie, chcę (...)
Nabycie przez spółkę zajętych udziałów
Komornik zajął wszystkie 5% moich udziałów w firmie w zeszłym roku. W jaki sposób, przy pomocy jakiej procedury firma może odkupić te udziały od komornika?
Połączenie spółki matki ze spółką córką
Czy jest możliwe połączenie spółki z o.o. "matki" ze spółką z o.o. "córką", w której ta pierwsza jest jedynym jej wspólnikiem posiadającym 100% udziałów w kapitale zakładowym? Jeśli (...)
Jedna osoba prezesem zarządu w dwóch spółkach
Czy istnieją prawne przeszkody sprawowania funkcji prezesa zarządu w dwóch spółkach?
Nagrywanie wypowiedzi akcjonariuszy na posiedzeniu
Na posiedzeniu rady nadzorczej spółki akcyjnej jeden z członków uzyskał zgodę na nagrywanie. Prezes zarządu zaproszony na posiedzenie nie zgodził się na nagrywanie jego wypowiedzi. Czy miał do (...)
Przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę z o.o.
Spółka S.A. posiada kapitał 100 000 zł. Nie ma możliwości podwyższenia kapitału. Czy można przekształcić ją w sp. z o.o.? Co należy zrobić by przekształcić taką spółkę i jakie niesie (...)
Reprezentacja fundacji
Jaki zapis powinien zawierać statut fundacji? Poszerzyliśmy skład zarządu fundacji przez zapełnienie funkcji wiceprezesa. Jednak nadal wolimy, żeby tylko prezes zarządu podpisywał np. konto w banku, (...)
Sprawozdanie finansowe spółki jawnej
Jesteśmy spółką jawną od 2001 r. prowadzącą KPiR. Dostaliśmy "Postanowienie Sądu Rejonowego KRS o wszczęciu postępowania o złożenie rocznego sprawozdania finansowego za 2004 r. prawidłowo (...)
Forma rozliczeń między przedsiębiorcami
Jaka jest górna dopuszczalna granica kwot w rozliczeniach gotówkowych pomiędzy podmiotami gospodarczymi?
Spółka jawna jako udziałowiec spółki z o.o.
Czy spółka jawna może być udziałowcem spółki z o.o. lub akcjonariuszem spółki akcyjnej? Jeśli sporządzono umowę przenoszącą udziały w spółce z o.o. na spółkę jawną, to czy taka umowa (...)
Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o.
Jestem wraz z moim wspólnikiem właścicielem spółki jawnej. W jaki sposób możemy przekształcić naszą spółkę w spółkę z o.o.? Jak kosztowne to będzie i od czego jest uzależnione? Czy taka (...)
Masz inne pytanie do prawnika?