Prawo spółek - Porady prawne (strona: 20)

Bilans likwidacji spółki z o.o.

Na jaki dzień należy sporządzić bilans likwidacyjny w przypadku, gdy uchwała zgromadzenia wspólników o likwidacji spółki z o.o. jest z datą 01.02.2006, a wpis do KRS został dokonany w dniu 01.03.2006? (...)

Określenie adresu siedziby spółki z o.o.

Zawarcie aktu założycielskiego nastąpiło, by wcześniej niż znalezienie dokładnej siedziby przyszłej spółki z o.o. Czy w akcie założycielskim spółki z o.o. należy wskazać dokładny adres (...)

Zgłoszenie adresu członka zarządu do KRS

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością złożył kilka lat temu po wyborze do zarządu spółki wzór podpisu przed notariuszem. Zawarta informacja odnośnie dowodu osobistego i (...)

Zrzeczenie się dywidendy

Wspólnicy Spółki z o. o. podjęli uchwałę o podziale zysku za 2005 rok i wypłacie dywidendy. Podpisany został przez spółkę kontrakt na roboty budowlane z terminem płatności 90 dni płatnym (...)

Nazwa spółki cywilnej

Założona została spółka cywilna i w urzędzie skarbowym nigdzie w nazwie nie zostały wpisane nazwiska. Natomiast na potwierdzeniach o nadaniu NIP i ze spółka jest płatnikiem Vat napisano: nazwa (...)

Likwidacja spółki cywilnej małżonków

Jesteśmy małżeństwem i prowadzimy działalność jako dwuosobowa spółka cywilna. Obecnie żona chce zrezygnować z działalności i przekazać mi udziały (10%) w ramach wspólnoty małżeńskiej, (...)

Powołanie zarządu na czas nieoznaczony

Czy zapis w umowie o następującej treści: "zarząd zostaje powołany na czas nieokreślony" oznacza, że zgodnie z art. 202 ksh jego kadencja wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego (...)

Udział osób trzecich na zgromadzeniu wspólników

Na koniec maja jest planowane walne zgromadzenie wspólników. Spółka zajmuję się zagadnieniami technicznymi, które są mi obce, a nie chciałbym po raz kolejny udawać, że wiem o czym mówią pozostali (...)

Pokrycie strat w spółce z o.o.

Spółka z o.o. w pierwszym roku działalności przyniosła stratę. Kapitał zakładowy spółki jest wyższy od minimalnych wymagań określonych kodeksem spółek handlowych. W jaki sposób jest pokrywana (...)

Reprezentowanie zagranicznego wspólnika na WZU

Jak powinno być wypełnione upoważnienie dla pełnomocnika reprezentującego zagranicznego udziałowca spółki zarejestrowanej w Polsce? Pełnomocnikiem ma być obywatel polski.

Odprawa pieniężna dla członka zarządu spółki z o.o

W sytuacji, gdy zasady wynagradzania członków zarządu określa według umowy spółki z o.o., jej rada nadzorcza, a członków zarządu zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, wydaje się możliwa (...)

Zasady głosowania przy udzielaniu absolutorium

Na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników będzie udzielane absolutorium Zarządowi i Radzie Nadzorczej. Czy jest to głosowanie tajne i w formie pisemnej? Czy decyduje tu większość głosów? Czy Radzie (...)

Założenie spółki jawnej przez rencistę

Jestem rencistą, mam 47 lat i wraz z kuzynem-emerytowanym nauczycielem(lat 51) chcemy założyć firmę Agencja Nieruchomości (obecnie nie pracujemy). Słyszałem, że by nie płacić pełnego ZUS-u (...)

Jedna działalność pod kilkoma szyldami

Prowadzę działalność gospodarczą pod nazwą XX PUH Jan Kowalski. Ta działalność zajmuje się tworzeniem oprogramowania (dokładnie tworzeniem stron internetowych). Zamierzam nabyć restaurację (...)

Założenie klubu sportowego

Chcemy założyć klub sportowy w małej miejscowości. Jakie dokumenty należy złożyć i gdzie? Jak prowadzić księgi rachunkowe dla takiego klubu? Jakie obowiązują? Co jest przychodem, a co kosztem (...)

Założenie salonu tatuażu

Planuję otworzyć salon tatuażu. Faktyczne usługi będzie wykonywać zatrudniona przez nas osoba. Czy do prowadzenia takiej działalności wymagane są specjalne pozwolenia, certyfikaty lub podobne? (...)

Zbycie prawa do dywidendy w spółce z o.o.

Chciałbym zbyć prawo do dywidendy w spółce z o.o. za przeszły rok rozliczeniowy po uchwale zgromadzenia wspólników uchwalającej tę dywidendę, ale przed wypłatą dywidendy. Czy można zbyć prawo (...)

Dzień dywidendy

Na podstawie art. 193 § 3 ksh dzień wypłaty dywidendy wyznacza się w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały, o której mowa w art. 191 § 1. Czy w związku z tym artykułem wspólnicy (...)

Dywidenda zaliczkowa

Czy w takim razie dywidenda może być wypłacana tyko raz w roku? Czy może wystąpić sytuacja, kiedy zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę i podzieliło zysk za rok 2005, dokonana została wypłata (...)

Wierzytelność z tytułu dywidendy a majątek wspólny

Posiadam majątek odrębny w postaci udziałów w spółce z o.o. Posiadam także wraz z żoną majątek wspólny. Trwa postępowanie rozwodowe. Spółka przynosi coroczne zyski, których część zarząd (...)

Odpowiedzialność członka zarządu i akcjonariusza

Małżeństwo posiada 100% akcji spółki akcyjnej. Mąż 90%, żona 10%. Mąż jest prezesem zarządu spółki, zarząd jest jednoosobowy. Jaka jest odpowiedzialność majątkowa małżeństwa za zobowiązania (...)

Wypłata dywidendy z kapitału rezerwowego

Kodeks spółek handlowych przewiduje pobieranie zaliczek na poczet przyszłego zysku, ale spółka z o.o. nie ma w umowie zapisu przewidującego takiej możliwość. Czy w związku z tym udziałowcy na (...)

VAT i PCC od sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Będę kupował od osoby fizycznej udziały w sp. z o.o. zarządzającej centrum handlowym. Ma zostać sporządzona umowa notarialna z potwierdzeniem podpisów przez notariusza. 1) Czy zapłacę PTU od (...)

Likwidacja oddziału

Spółka zagraniczna (Włochy) posiada oddział w Polsce. Osobą odpowiedzialną za zarządzanie tym oddziałem jest jeden ze wspólników. Teraz spółka - matka zmieniła skład osobowy i nie ma w niej (...)

Wyłączenie nieruchomości z majątku spółki

Jesteśmy we dwóch właścicielami Spółki Jawnej. Przewidujemy przekształcenie się w spółkę z o.o. W związku z tym podjęliśmy decyzję o wyłączeniu dwóch nieruchomości (lokale biurowe) ze (...)

Mandat członka rady nadzorczej

Jestem członkiem rady nadzorczej spółki akcyjnej. Zostałem powołany na 3-letnią kadencję w dniu 18 maja 2003 r. W statucie spółki jest zapis, że "pierwszy rok obrotowy zaczyna się z dniem rejestracji (...)

Ważność prokury

Zawieram umowę ze spółką akcyjną. Ze strony kontrahenta spółkę reprezentuje umocowany przez zarząd prokurent. Prokura jest sporządzona na piśmie, jednak nazwisko prokurenta nie figuruje w odpisie (...)

Czysty zysk w spółce

W umowie spółki z o.o. spotkałam się z następującym zapisem: "Czysty zysk Spółki wynikający z rocznego bilansu, może zostać w całości lub części wyłączony od podziału na podstawie uchwały (...)

Liczenie głosów oddanych podczas głosowania

Czy podczas głosowania w spółce akcyjnej, głosy wstrzymujące się są w podsumowaniu liczone jako głosy przeciw? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Dzierżawa lub użytkowanie udziałów

Mam udziały w spółce z o.o. Zastanawiam się nad możliwością zawarcia z moim znajomym umowy dzierżawy bądź ustanowienia użytkowania tych udziałów. Czy możliwe jest zawarcie umowy dzierżawy (...)

Zapoznanie się ze sprawozdaniami złożonymi do KRS

W analizie konkurencyjności chcę porównać obroty konkurencji. Podobno takie dane muszą być raportowane do KRS. Na podstawie jakich regulacji KRS ma obowiązek udzielania tych informacji? Jakiego (...)

Udostępnienie protokołów z posiedzeń RN

Czy dokumenty rady nadzorczej , takie jak: protokoły z posiedzeń i sprawozdania są dostępne dla członków zarządu spółki i jaki przepis to reguluje? Czy zarząd może domagać się kopii takich (...)

Spółka z o.o. w organizacji jako komplementariusz

Zarejestrowalismy spółkę z o.o. (została sporządzona umowa notarialna; wymagane dokumenty i opłaty zostały złożone w KRS), czyli powstała spółka z o.o. w organizacji. Czy taki podmiot może (...)

Spółka komandytowa w organizacji

Jesteśmy w trakcie rejestracji spółki z o.o., która ma zostać komplementariuszem w spółce komandytowej. Chcemy żeby ta spółka komandytowa podpisała umowę najmu na lokal w którym będzie prowadzona (...)

Wynagrodzenie według ustawy "kominowej"

Członkowie zarządu spółki akcyjnej są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę jako dyrektor i z-ca. Otrzymują 2 - składnikowe wynagrodzenie miesięczne : wynagrodzenie zasadnicze + dodatek za pełnienie (...)

Cesja domeny przez wspólnika spółki na siebie

Dwuosobowa spółka cywilna posiadała domeny internetowe. Wspólnicy w umowie spółki mieli zapis o reprezentowaniu jednoosobowym spółki do kwoty1 mln zł. Jeden ze wspólników wysłał w imieniu (...)

Udział w zyskach spółki komandytowej

Spółka komandytowa a) przyniosła zysk i komandytariusze chcą sie nim podzielić b) poniosła stratę Czy zwrot wkładu danemu komandytariuszowi jest tożsamy z udziałem w zyskach spółki komandytowej? (...)

Opłaty na rzecz spółki wodnej

Czy mieszkańcy gminy, którzy nie są członkami spółki wodnej, ani nie korzystają z urządzeń spółki wodnej (nie ma rowów melioracyjnych, nie ma odwodnienia posesji) są zobowiązani do rocznej (...)

Pozwanie członków zarządu - właściwość sądu

Nakaz zapłaty uzyskałem przeciwko spółce z o.o. w krakowskim sądzie, egzekucja komornicza okazała się bezskuteczna. Mama zamiar teraz wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko prezesowi (...)

Prowadzenie spraw spółki komandytowej

Jak wygląda kwestia podziału udziałów w spółce komandytowej i wpływ tego podziału na podejmowanie uchwał przez spółkę komandytową? Czy istnieje możliwość ( tak jak w sp. z o.o.) zastrzeżenia, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika