Prawo spółek - Porady prawne (strona: 23)

Pozwanie spółki, której nie ma pod podanym adresem

W sytuacji gdy spółka z o.o. nie działa pod wskazanym adresem, jest poszukiwana przez wierzycieli, jak również przez właściciela budynku, w którym wynajmowała lokal w celu prowadzenia działalności, (...)

Informacja o zamknięciu sklepu

Moja bratowa prowadzi sklep sama, bez pomocy. Musi często wyjeżdżać lub wcześniej zamykać. Czy są jakieś przepisy dotyczące informowania o wcześniejszym zamknięciu lub całkowitym zamknięciu (...)

Przymusowy wykup akcji pracowniczych

W roku 1993 moja Mama została jako pracownica DT Centrum obdarowana przez Skarb Państwa akcjami pracowniczymi imiennymi z powodu prywatyzacji zakładu. W chwili obecnej firma, która przejęła DT Centrum (...)

Czas rozpatrzenia wniosku o wpis do KRS-u

Ile czasu potrzeba na załatwienie wszystkich formalności związanych z założeniem spółki z o.o. od momentu podpisania aktu notarialnego?

Prenumerata Monitora Sądowego i Gospodarczego

Czy jest prawny obowiązek posiadania przez spółkę Monitora Sądowego i Gospodarczego, w którym publikowane są wpisy dotyczące spółki? Czy można nie dokonywać jego zakupu i opłaty z tego tytułu? (...)

Domniemanie kompetencji zarządu

Czy ma rację jeden ze wspólników spółki z o.o., który jest spółką akcyjną Skarbu Państwa stawiając zarzut Zarządowi spółki z o.o., że skoro w umowie spółki z o.o. nie jest zapisana kompetencja (...)

Przeniesienia własności nieruchomości spółki

Czy jest możliwość przejęcia nieruchomości należącej do sp. z o.o., przez udziałowca, w zamian za udzieloną spółce pożyczkę wraz z odsetkami? Jeżeli wartość nieruchomości oszacowana przez (...)

Stosunek dominacji

Jak wygląda sprawa posiadania przez tą samą osobę udziałów (o różnej wielkości, np. 90 i 45%) w dwóch różnych spółkach z o.o? Czy jeśli taka sytuacja ma miejsce, to są jakieś określone (...)

Sp. z o.o. w organizacji a wystawianie faktur

Czy spółka z o. o. w organizacji możne wystawiać faktury?

Główna księgowa członkiem zarządu

Pracuję w spółce z o.o. jako główna księgowa. Prezes zaproponował mi funkcję członka zarządu. Czy mogę być jednocześnie główną księgową i członkiem zarządu w tej samej firmie?

Pismo do ogłoszeń spółki

Czy przy rejestracji spółki z o. o. należy koniecznie podać informację o "piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki"? W akcie notarialnym nie oznaczono takiego pisma. Jeśli tak czy pismo to musi (...)

Termin wypłaty dywidendy

Jaki jest ostateczny termin wymagalności w stosunku do dywidendy płatnej na rzecz wspólnika spółki z o.o., licząc od dnia zgromadzenia wspólników, które w dniu 30.05.2003 r. podjęło uchwałę (...)

Uproszczone łączenie spółek

Czy w przypadku połączenia spółek z o.o., w których udziałowcami są te same dwie osoby fizyczne, wymagane jest ogłoszenie planu połączenia oraz ustanowienie biegłego przez Sąd?

Kadencja rady nadzorczej

Aktem założycielskim w m-cu wrześniu 2000 roku zawiązana została spółka z o.o. Aktem notarialnym z tego dnia jedyny wspólnik ustanowił zarząd i powołał radę nadzorczą tej spółki pierwszej (...)

Sankcje za brak uzupełnienia kapitału

Czy w przypadku nieuzupełnienia kapitału zakładowego do wymaganej wysokości są przewidziane sankcje karne, prawne, karno-skarbowe wobec spółki, wspólników lub zarządu?

Upoważnienie do składania oświadczeń woli

Czy jeśli umowa współpracy podpisywana była przez dwie osoby członka Zarządu oraz dyr. Naczelnego, który jest prokurentem, wszelkie porozumienia w trakcie współprcy również podpisywane były (...)

Umowa użyczenia środków pieniężnych

Jestem jedynym wspólnikiem, jedynym członkiem zarządu 1-osobowej spółki z o.o. Chciałbym użyczyć mojej spółce środki pieniężne. Czy może to być forma umowy użyczenia środków pieniężnych?

Brak wypłaty dywidendy jednemu ze wspólników

Uchwałą wspólników został podzielony zysk za rok obrotowy 2002, przy czym część z kwoty zysku została wyłączona od podziału pomiędzy wspólników z przeznaczeniem m.in. na wypłatę ekwiwalentu (...)

Umowa zbycia udziałów spółki

Zmiana umowy spółki staje się bezskuteczna po upływie 6 miesięcy od jej podjęcia, a niezgłoszenia jej w Sądzie Rejestrowym. Jak wygląda sprawa z umową sprzedaży udziałów w spółce z o.o., (...)

Fundusz reprezentacyjny

Czy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością można utworzyć z wypracowanego zysku fundusz reprezentacyjny? Jakie przepisy regulują jego działanie? Czy kwoty odpisu są w jakiś sposób ograniczane?

Zobowiązanie zaciągnięte na czas nieokreślony

Zgodnie z artykułem 230 kodeksu spółek handlowych: "Rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego (...)

Zbycie udziałów a sprzedaż majątku spółki

Czy zbycie 100% udziałów w spółce jest tożsame ze sprzedażą majątku spółki?

Umorzenie udziałów a zgłoszenie do KRS

Czy umorzenie automatyczne udziałów z czystego zysku powinno być zgłoszone do KRS w sytuacji, kiedy w ciągu miesiąca w miejsce umorzonych udziałów wejdzie nowy wspólnik? Kapitał więc się nie (...)

Nabycie udziałów w spółce przez uczelnię wyższą

Czy niepaństwowa wyższa uczelnia może nabyć udziały w spółce z o.o., która była jej organem załozycielskim? Jeżeli tak, to czy poza zgodą Senatu uczelni uczelnia musiałaby dopełnić jeszcze (...)

Inwestycja kapitału zakładowego

Czy kapitał założycielski - np. 100 000 zł może być w jakiś sposób użyty (zainwestowany) przy działalności spółki (np. na zakup materiałów lub maszyn). Czy jest to kapitał lub lepiej - (...)

Spółka cywilna wspólnikiem spółki z o.o.

Spółka cywilna 4 wspólników wniosła 3 lata temu aportem do Spółki z o.o. przedsiębiorstwo spółki cywilnej i zaprzestała wtedy działalności i nie zarejestrowała się według nowego prawa spółek. (...)

Zgoda wspólników na zaciągnięcie zobowiązania

W świetle kodeksu do rozporządzania prawem i zaciągania zobowiązań do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału udziałowego potrzebna jest zgoda wspólników, jeżeli (...)

Tworzenie kapitału zapasowego

Czy podwyższenie kapitału zapasowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć formę aportu, czy jedynie gotówkową i jakich wymaga dokumentów ?

Rezygnacja likwidatora

Likwidator sp. z o.o. złożył rezygnację z funkcji na Zgromadzeniu Wspólników. 8 głosów za przyjęciem, 60 wstrzymało się od głosu, nieobecnych 32 glosy. Nie powołano nowego likwidatora ( brak (...)

Sprzedaż towarów spółki

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może kupować (lub sprzedawać) towary handlowe od spółki z o.o., której jednoosobowym właścicielem i jednoosobowym zarządem jest właśnie (...)

Członek Rady Nadzorczej prokurentem spółki

Czy członek Rady Nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać pełnomocnikiem tej spółki (pełne pełnomocnictwo)? Jeden przepis w k.s.h. stanowi, iż prokurent nie może (...)

Jednomyślność na zgromadzeniu wspólników

W umowie spółki z o.o. istnieje punkt mówiący, że "uchwały dotyczące powołania lub odwołania zarządu i udzielenia absolutorium wymagają jednomyślności wspólników". Czy taki zapis oznacza (...)

Zgoda wspólników na zaciągnięcie zobowiązania

Bardzo proszę o wyjaśnienie mi art. 230 Kodeksu Spółek Handlowych. Kapitał naszej firmy wynosi 52 000zł (w 2001r. wynosił tylko 100zł). Pewna firma zakupiła od nas towar na ponad 8 tys. zł w (...)

Uchwała o podniesieniu kapitału zakładowego

Czy wspólnicy mogą podjąć uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego ustalając ostateczny termin wykonania tej uchwały np. na 10 miesięcy później? Czy każdy ze wspólników może w tym okresie (...)

Zaciąganie zobowiązań przez spółkę w likwidacji

Czy prezes sp.z o.o. będącej w likwidacji może zaciągać zobowiązania, nie informując konerahenta, iż spółka jest w likwidacji?

Dopłaty wspólników na pokrycie straty

Co się dzieje z dopłatami wniesionymi przez wspólników na pokrycie strat finansowych? Czy wspólnicy mogą podjąć po jakimś czasie uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego o wartość tych (...)

Pełnomocnik prezesa zarządu

Czy dopuszczalne jest ustanowienie przez Prezesa Zarządu pełnomocnika, który będzie reprezentował go na posiedzeniach zarządu. Członkowie zarządu w tym przypadku nie będą mogli podważyć legitymacji (...)

Uchwała o umorzeniu udziałów

Co powinna w swej treści zawierać uchwała zgromadzenia wspólników spółki z o.o. umarzająca udziały zmarłego wspólnika w związku z wyłączeniem wstąpienia spadkobierców w miejsce zmarłego (...)

Przerwanie zgromadzenia wspólników

Czy rozpoczęte Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników np. w dniu 25.05.02, w sytuacji gdy, przewodniczący Rady Nadzorczej otwiera obrady, następnie dokonuje się wyboru Przewodniczącego Zgromadzenia oraz (...)

Termin dla zgłoszenia podwyższenia kapitału

W spółce został podwyższony kapitał przez podniesienie wartości udziału (umowa spółki pozwala na taką czynność bez zmiany umowy). W jakim najdalszym terminie zarząd spółki ma obowiązek (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika