Prawo spółek - Porady prawne (strona: 25)
Składka ZUS dla wspólników spółki z o.o.
Jak wygląda sprawa płacenia składek ZUS od udziałowców w sp. z o.o., jeżeli jest ich 3. Jeden z nich jest na emeryturze, drugi pracuje jeszcze w innej firmie na umowę o pracę, a trzeci ma tylko (...)
Wypłata dywidendy z zajętego udziału
Firma (sp. z o.o.) podejmuje uchwałę w 2005r. w sprawie wypłaty dywidendy wypłacanej w 2006r. w zmniejszonym wymiarze. Czy można za pomocą innej uchwały w przyszłym roku przywrócić pełny wymiar (...)
Zmiana organów fundacji
Chcemy zmienić Prezesa zarządu fundacji . W statucie mamy zapisane, że rada fundacji, jako organ nadzorujący, może odwołać Prezesa zarządu. Kiedy zacznie skutecznie działać nowy Prezes zarządu (...)
Pożyczka udzielona spółce przez jedynego wspólnika
Jeżeli pożyczki udziela Spółce z o.o. jej jedyny udziałowiec, to czy istnieje obowiązek złożenia na umowie pożyczki podpisów u notariusza?
Przejęcie spółki a długi
Spółka A przejęła przedsiębiorstwo spółki B w zamian za wydane udziały (przejęła wraz z należnościami i zobowiązaniami). Wierzyciel firmy B otrzymał wyrok pozytywny w postępowaniu upominawczym (...)
Przekazanie spółki cywilnej
Posiadam z synem spółkę cywilną. Chciałbym ją przepisać w całości na syna. Czy musimy zamykać przy tym działalność i otwierać ją na nowo? Z jakimi kosztami wiąże się przepisanie moich (...)
Otwarcie agencji rekrutacyjnej
Jestem zainteresowany otwarciem agencji rekrutacyjnej na terenie Polski do pracy w Wielkiej Brytanii. Firmę chce założyć razem z obywatelem brytyjskim. Jakie są możliwości rejestracji takiego rodzaju (...)
Zapłata z konta firmowego
Czy kartą płatniczą wystawioną do konta firmowego (jednoosobowa działalność gospodarcza) można płacić za prywatne (nie firmowe) zakupy właściciela?
Pełnomocnictwo do nabycia udziałów
Mam zamiar skupić większą ilość udziałów w spółce z o.o. od drobnych wspólników, czy mogę komuś (obcej osobie) udzielić pełnomocnictwa do zawierania wszystkich umów zbycia udziałów w (...)
Zgłoszenie dopłat do majątku spółki i pożyczki
Czy dopłaty do majątku spółki trzeba gdzieś zgłosić, np. w Krajowym Rejestrze Sądowym? Proszę o odpowiedź przy uwzględnieniu dwóch opcji: 1. dopłaty przewidziane są umową spółki 2. dopłaty (...)
Komandytariusz spoza obszaru UE
Chcę założyć spółkę komandytową. Komandytariuszem ma być osoba spoza obszaru UE. Czy są jakieś przeszkody, aby taka osoba była komandytariuszem w spółce? Jakie ewentualnie warunki powinien (...)
Wkład do spółki cywilnej
Posiadam nieruchomość z wpisaną hipoteką. Na nieruchomości tej wykonuję działalność gospodarczą. Kolega chce wejść w spółkę. Jako swój udział chce spłacić hipotekę. Będzie to 25 % (...)
Zwrot dopłat i inne wypłaty z majątku spółki
Czy możliwe są późniejsze wypłaty z majątku spółki z o.o. po uprzednim wniesieniu dopłat do majątku spółki lub podniesieniu kapitału zakładowego przyjmując, że w spółce po dokonaniu wypłat (...)
Uchwały polskiej spółki z o.o. w obcym języku
Czy uchwały wspólników - obcokrajowców polskiej spółki z o.o. - w braku znajomości przez nich języka polskiego, muszą być sporządzone w ich ojczystym języku, czy też dopusczalny jest język (...)
Handel środkami odurzającymi i psychotropowymi
Które dokładnie artykuły KK regulują sprawy związane z zakazem handlu, zażywania itp. odnośnie narkotyków, środków halucynogennych w Polsce? A może jest jakiś haczyk na właścicieli stron (...)
Wynagrodzenie prokurenta
Przeczytałam, że prokura nie stanowi podstawy do wynagrodzenia jedynie do zwrotu kosztów z działalności prokurenta. Tymczasem zgromadzenie wspólników ustanowiło stale miesięczne wynagrodzenie (...)
Oświadczenia woli członka zarządu spółki
Jednym z punktów Umowy Spółki z o.o. jest: " Oświadczenie woli w sprawach majątkowych Spółki składa na piśmie Prezes Zarządu bez konieczności uzyskania pisemnej zgody pozostałych wspólników (...)
Powołanie nowego prezesa
Zgromadzenie Wspólników Sp. z o.o. podejmuje uchwałę o odwołaniu prezesa zarządu i powołaniu na jego miejsce nowego. Od kiedy nowy prezes może reprezentować spółkę ( od daty podjęcia uchwały (...)
Przedawnienie dywidendy
Czy nie wypłacona dywidenda udziałowcom w sp. z o.o. ulega przedawnieniu? Jeżeli tak, to po jakim okresie?
Udziały uprzywilejowane co do prawa głosu
Czy mając 30 % udziałów mogę mieć zapis w umowie sp. z o.o., dający mi 50% głosów w zakresie podejmowania decyzji?
Zmiana uchwały o podziale zysku w spółce z o.o.
Czy nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki może podjąć uchwałę zmieniającą podział zysku za rok 2004? Jeśli jest to zgodne z prawem, to czy w takiej sytuacji uchwałę zmieniającą należy (...)
Przewodniczący NZW w spółce z o.o.
Czy na przewodniczącego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników może być wybrany członek Rady Nadzorczej lub członek Zarządu sp. z o.o., który nie posiada żadnych udziałów i nie jest wspólnikiem (...)
Zdolność prawna konsorcjum
Czy konsorcjum można traktować według Kodeksu cywilnego jako ułomną osobę prawną i przypisać jej zdolność prawną? Jeśli mówi się w przepisach o "podmiotach" (ogólnie) i odwołuje w sprawach (...)
Zasady określania działalności według PKD
Co wpisuje się we wpisie do ewidencji do działalności gospodarczej w sekcji: Określenie działalności gospodarczej? Dokładniej interesuje mnie czy: -wpisu dokonuje się z dokładnością do PODKLASY (...)
Sposób wypełniania formularzy wniosków do KRS
Chcemy zmienić adres siedziby spółki jawnej, wypełniam druk (KRS-Z1) punkt C.4 cyt. "zmiana umowy". Co to znaczy? Czy mam wpisać datę, kiedy będziemy się przenosić z adresu starego na nowy? Moja (...)
Założenie sp. z o.o. przez amerykańską spółkę LLC
Czy jednoosobowa spółka handlowa (z USA) może być założycielem i jedynym udziałowcem sp. z o.o. w Polsce? Dodaję, iż spółka ma formę LLC czyli odpowiednika naszej spółki z o.o.
Zwolnienie od zapłaty odsetek
Czy i na jakiej podstawie wierzyciel może zwolnić dłużnika od spłaty odsetek ustawowych?
Zlecenie delegacji członkowi 1-osobowego zarządu
Rozumiem, że w przypadku zarządu wieloosobowego nie ma probelmu, aby jeden członek zarządu zatwierdzał drugiemu delegacje lub urlopy. A co się dzieje w przypadku zarządu jednoosobowego - Prezesa? (...)
Bezwzględna większość głosów
Zgodnie z umową spółki uchwały zgromadzenia wspólników zapadają bezwzględną większością głosów oddanych z wyjątkiem przypadków, które wymagają większości kwalifikowanej. Czy uchwałę (...)
Zaległy urlop odwołanego prezesa
Odwołany prezes zarządu, posiadający umowę o pracę na czas nieokreślony, będący w okresie ochrony przedemerytalnej, przebywając na zwolnieniu lekarskim (może chodzić) od momentu odwołania, (...)
Przedawnienie odpowiedzialności zarządu
Od grudnia 2001 do marca 2003 byłem członkiem zarządu spółki z o.o. Ponieważ nowy zarząd nie uregulował zobowiązań spółki z tytułu dostaw towarów mam pytanie. Po jakim czasie przedawniają (...)
Egzekucja z majątku wspólnego członka zarządu
Od grudnia 2001 r. do marca 2003 r. byłem prezesem zarządu spółki z o.o. W tym czasie spółka zaciągała różne zobowiązania, nowy zarząd ich nie uregulował, zaś egzekucja z majątku spółki (...)
Odrębny zarząd majątkiem łączących się spółek
Słyszałem, że po dniu połączenia dwóch spółek handlowych należy oprócz normalnych ksiąg spółki połączonej prowadzić oddzielnie księgi łączących się spółek (tak jakby były zarządzane (...)
Podatek od objęcia udziałów w spółce z o.o.
Czy i w jaki sposób ma zostać zapłacony podatek od objętych udziałów w spółce z o.o. przez poszczególnych wspolników?
Tytuł magistra na pieczątce
Proszę o odpowiedz czy prawidłowe jest, aby na pieczęci imiennej z nazwą zawodu np. księgowy widniał tytułu mgr. Czy w tym przypadku nie powinno być samo imię i nazwisko, czy są jakieś zasady (...)
Stowarzyszenie ze statusem opp
Chcemy założyć stowarzyszenie, które, generalnie, będzie miało na celu budowę przedszkola, a potem ewentualnie szkoły, prowadzonej przez siostry ze zgromadzenia. Czy możliwe jest zarejestrowanie (...)
Nazwa firmy a odejście wspólnika spółki cywilnej
Czy odchodzący wspólnik spółki cywilnej może żądać aby po jego odejściu nasza firma zmieniła nazwę na inną? Czy musimy w takim wypadku zmieniać numery NIP i REGON?
Prowadzenie działalności przez osobę zagraniczną
Czy przedsiębiorca zagraniczny, w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, może zarejestrować w Polsce działalność gospodarczą tylko w formie oddziału swojego przedsiębiorstwa (...)
Śmierć osoby prowadzącej działalność gospodarczą
Zmarła osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Żona zmarłego pragnie nadal kontynuować działalność męża. Czy ma do tego prawo, czy też zostaje wszczęte postępowanie likwidacyjne; (...)
Słowo instytut w nazwie przedsiębiorstwa
Czy nazwa INSTYTUT jest formalnie zastrzeżona dla określonego typu podmiotów, czy można tak nazwać każdą firmę, nawet spółkę cywilną?
Masz inne pytanie do prawnika?