Prawo spółek - Porady prawne (strona: 26)

Kontrola UOKiK

Na jakiej podstawie inspektor UOKiK może przeprowadzić kontrolę w prywatnej firmie (np. przedsiębiorstwo taksówkowe)? Jakich dokumentów i informacji może żądać? Jakim dokumentem powinien się (...)

Odwołanie prokury w spółce z o. o.

Czy prokurent musi wiedzieć, że jego prokura została odwołana dla skutecznośći odwołania prokur przez zarząd ?

Kontrola spółki z o.o. przez wspólnika

Wspólnik spółki z o.o. zamierza przeprowadzić inwenturę majątku spółki, dokładniej towaru znajdującego się w magazynie spółki. Ma wątpliwości odnośnie dat towarów spożywczych, prawdopodobnie (...)

Uchwała o sprzedaży nieruchomości

Jestem udziałowcem w 95% spółki z o.o. W kwietniu wniosłam wraz ze wspólnikiem posiadającym 5% udziałów aportem nieruchomość do spółki /działka budowlana/. Spółka na tym gruncie buduje budynek (...)

Data rozpoczęcia działalności firmy

Jaką datę należy uznać za datę rozpoczęcia działalności firmy? Chodzi mi przede wszystkim o: stowarzyszenie, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i o działalność na podstawie wpisu (...)

Regon - tryb i termin nadania

Czy nadanie firmie podstawowego numeru REGON oznacza nadanie go nowej firmie? W jakim terminie od daty rozpoczęcia działalności należy uzyskać numer REGON? Czy niedotrzymanie terminu rodzi jakieś (...)

List polecony za potwierdzeniem odbioru - zwrot

Członek nowo wybranej Rady Nadzorczej, w celu jej ukonstytuowania zaprosił zgodnie z statutem spółki "PaPa" pozostałych członków Rady Nadzorczej na posiedzenie. Adresy otrzymał od jednego z akcjonariuszy, (...)

Dobrowolne umorzenie akcji

Czy w sytuacji, gdy walne zgromadzenie spółki akcyjnej podjęło uchwałę o umorzeniu dobrowolnym części akcji, które nastąpi po obniżeniu kapitału zakładowego, przy czym zastosowano postępowanie (...)

Sprzedaż samochodu spółki na rzecz wspólnika

Właściciel jednoosobowej sp. z.o.o chce sprzedać 5 letni samochód spółki. Czy może go sprzedać sobie jako osobie fizycznej lub swojej żonie? Jaką formę ma mieć akt sprzedaży (umowa, faktura)? (...)

Spółka z o.o. jako komplementariusz

Czy jeżeli firma sp. komandytowej zawiera nazwę sp. z o.o. , np.: "x sp. z o.o. i wspólnicy spółka komandytowa" to pan X może odpowiadać jako komplementariusz, czy też będzie odpowiadała sp. (...)

Świadczenie usług prawnych bez aplikacji

Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa świadczenie porad prawnych przez osobę legitymującą się wprawdzie wykształceniem prawniczym, niemniej taką, która nie odbyła stosownej aplikacji (...)

Jednoosobowa firma cudzoziemca

Na jakich warunkach i według jakich przepisów prawnych obywatel Ukrainy może uruchomić w Polsce firmę jednoosobową wykonującą usługi w zakresie sprzątania biur i mieszkań? Czy może taka firma (...)

Wycena udziałów w razie wyłączenia wspólnika

Chciałbym wyłączyć wspólnika ze spółki z o.o. Przy założeniu, że sąd orzeknie wyłączenie i przymusowy wykup udziałów, to jaką metodą wyceni udziały w spółce: według wartości rynkowej, (...)

Łączenie spółek a odpowiedzialność wspólników

Zobowiązanie zaciągnęła spółka jawna A, zobowiązanie powstało między przedsiębiorcami. Po zaciągnięciu zobowiązania spółka jawna A połączyła się ze spółką jawną B tworząc spółkę (...)

Sposób prowadzenia księgi protokołów

Czy księga protokołów powinna mieć jakąś szczególną formę? Czy może to być segregator zawierający wszystkie oryginalne protokoły ze Zgromadzeń Wspólników?

Księga protokołów spółki z o. o.

Jakie dokumenty muszą znajdować się w księdze spółki z o. o. (umowy, uchwały, zarządzenia)?

Pełnomocnik do umowy spółki z członkiem zarządu

Czy uchwała wspólników powołująca pełnomocnika Spółki z o.o. do zawierania umów z członkami Zarządu winna być potwierdzona notarialnie i czy powinna być przesłana do instytucji zewnętrznych (...)

Obowiązki informacyjne w pismach spółki z o.o.

Jakie obowiązkowe informacje powinna na swoim papierze firmowym zawierać spółka z o.o.? Czy jest obowiązek podawania nr NIP i REGON i jakie są konsekwencje na przykład braku oznaczenia sądu rejestrowego (...)

Egzekwowanie długu od spółki z o.o.

W roku 2000 zleciłem firmie windykacyjnej odzyskanie długu. Sąd wydał decyzję pozytywną w tej sprawie. Windykator mógł razem z komornikiem wyegzekwować część długu z konta bankowego dłużnika. (...)

Wypowiedzenie kontraktu menedżerskiego

Czy jeżeli istnieje ważny powód dla rezygnacji prezesa zarządu (przewlekłą choroba), to ów prezes może wypowiedzieć kontrakt menedżerski i uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę wynikłą (...)

Podpis przewodniczącego na protokole

Walne Zgromadzenie akcjonariuszy odbyło się 14.07.2005 do dnia 21.07.2005 przewodniczący nie stawił się u Notariusza w celu podpisania protokołu. Był tylko pobrać projekt protokołu. Ostatnio umawia (...)

Renta socjalna a działalność gospodarcza

Czy mogę dorabiać do renty socjalnej prowadząc działalność gospodarczą?

Przeniesienie lub umorzenie akcji imiennych

Czy w przypadku przeniesienia akcji imiennej, jak również w razie umorzenia takiej akcji niezbędne jest unieważnienie dokumentów akcji zgodnie z art. 358 KSH?

Miejsce wykonywania działalności gospodarczej

Mój mąż prowadzi swoją działalność gospodarczą. Jest to firma zarejestrowana jako firma usługowo - handlowa. Firma świadczy usługi sprzątania biur oraz dostarcza środki higieniczne na terenie (...)

Obowiązek składania sprawozdań finansowych

Jakie sprawozdania finansowe i kiedy spółka z o.o. jest zobowiązana złożyć do Urzędu Skarbowego oraz do KRS po zakończeniu roku podatkowego?

Pojęcie producenta w prawie gospodarczym

Co w świetle przepisów prawa polskiego (i europejskiego) przesądza o tym, że dany podmiot jest producentem, a nie tylko sprzedawcą, danej rzeczy np. komputera złożonego z podzespołów wyprodukowanych (...)

Rezygnacja z funkcji prezesa zarządu

Jestem od grudnia 2004 prezesem zarządu spółki z o.o w jednoosobowym zarządzie. Ponieważ współpraca ze wspólnikami firmy nie układa się tak, jakbym chciał, chcę zrezygnować ze swojej funkcji. (...)

Wycofanie środka trwałego ze spółki jawnej

Czy można wycofać środek trwały wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, wniesiony do spółki jawnej przez jej wspólnika po okresie amortyzacji? Czy jest to wtedy obciążone jakimś (...)

Odpowiedzialność Rady Nadzorczej w spółce akcyjnej

Moja mama zmarła w 2002 roku. Od 1998 r. zasiadała w radzie nadzorczej spółki akcyjnej. Jeśli okazałoby się, że członkowie rady nadzorczej ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą za okres (...)

Rozwód wspólnika spółki jawnej

Spółkę jawną tworzy trzech wspólników z udziałami w relacjach 33%, 33%, 34%. Co się dzieje ze wspólnym majątkiem wspólników w przypadku, gdy jeden ze wspólników bierze rozwód? Czy współmałżonek (...)

Wynagrodzenie członków rady nadzorczej

Członkowie rady nadzorczej w spółce akcyjnej powinni według statutu otrzymywać wynagrodzenie miesięczne w wysokości średnej krajowej wypłacane raz na pół roku. Czy to jest to samo, co dieta (...)

Głosowanie grupami-wybór członków rady nadzorczej

Jak prawidłowo powinno wyglądać głosowanie grupami? Czy osoby powołujące oddzielne grupy powinny opuszczać pomieszczenie i nie głosować razem z osobami wybierającymi RN bez głosowania grupami? (...)

Zgoda na kandydowanie do Rady Nadzorczej

Podczas ZWZA doszło do głosowania grupami. Zaproponowano kandydatury, kandydaci nie byli obecni podczas zgromadzenia. Powinna być związku z tym pisemna zgoda na ich kandydowanie? Czy jest to wymagane (...)

Wybór członków Rady Nadzorczej - głosowanie grupami

Czy można dokonać wyboru członków rady nadzorczej spółki akcyjnej przed upływem 5-letniej kadencji obecnych członków rady na wniosek akcjonariusza, który posiada 33% akcji? Jaki będzie stan (...)

Prawidłowe zawiadomienie na posiedzenie RN

Przewodniczący rady nadzorczej, wysłał listami poleconymi zawiadomienia o odbyciu zebrania rady nadzorczej. Jeden z członków rady nadzorczej nie odebrał listu, ponieważ przebywał w szpitalu. Podczas (...)

Pełnomocnictwo członka rady nadzorczej

Czy członek rady nadzorczej w spółce akcyjnej może udzielić pełnomocnictwa, na zasadach ogólnych, do reprezentowania, tzn. sprawowania kontroli spółki?

Rezygnacja Rady Nadzorczej spółdzielni

Członkowie Rady Nadzorczej spółdzielni (działający społecznie) zrezygnowali ze swoich funkcji. Do kiedy zatem mają obowiązek pełnić swoje obowiązki: do dnia rezygnacji, czy też do czasu wyboru (...)

Przerwa w obradach walnego zgromadzenia

Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy dwóch akcjonariuszy posiadających łącznie 66% akcji zaraz po rozpoczęciu NWZA bez uzasadnienia zaproponowało zrobienie przerwy w odbyciu (...)

Odpowiedzialność prokurenta za zobowiązania spółki

Jaką odpowiedzialność ponoszą prokurenci w sp. z o.o., gdy są wspólnikami spółki, gdy jeden z nich jako prokurent dopuścił się wysyłki towaru bez przedpłaty do nieznanego kontrahenta a za (...)

Obowiązywanie umów przejętej spółki

Moja firma współpracuje z kilkoma podmiotami X, Y, Z na podstawie zawartych umów. Jeden z tych współpracujących z moją firmą podmiotów Z przejmuje spółkę Y, czyli następuje połączenie firm (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika