Postępowanie przed sądem: Pozostałe - Porady prawne (strona: 10)

Definicja współuczestnictwa jednolitego

Kto to jest współuczestnik jednolity?

Czynności prokuratorskie

Wysłałem do prokuratury wniosek o udostępnienie do wglądu akt sprawy, w której jestem pokrzywdzonym. Mineło kilka tygodni i nadal nie otrzymałem zgody i żadnej innej informacji z prokuratury. Ile (...)

Jawne ogłoszenie wyroku

Jakie osoby mogą być obecne przy ogłoszeniu wyroku w sądzie? Czy w imieniu strony może udać się osoba nie będąca pełnomocnikiem strony?

Prowadzenie postępowania w sprawach rodzinnych

Szesnaście miesięcy temu mój mąż wyrzucił mnie z domu z dnia na dzień (bez środków do życia i gdyby nie moja mama wylądowałabym z dzieckiem pod mostem) ponieważ zażądałam, by przestał (...)

Interes prawny w procesie cywilnym

Co oznacza pojęcie, że osoba lub instytucja nie będąca stroną w procesie cywilnym ma "interes prawny" w tym, aby sprawa zakończyła się na korzyść jednej ze stron?

Obowiązkowe stawinnictwo na rozprawie

Czy wezwanie - stawiennictwo obowiązkowe na rozprawę (dla powoda) wyklucza możliwość przesłania wniosku o (zgody na) przeprowadzenie rozprawy bez mojej obecności? Czy taka zgoda jest respektowana (...)

Termin na wydanie zarządzenia tymczasowego

Toczy się sprawa o rozwód. Sąd wyznaczył kolejne posiedzenie na 8 marca. Jako, że żona wciąż uniemożliwia mi jakiekolwiek kontakty z dziećmi, złożyłem w sądzie wniosek o wydanie postanowienia (...)

Fotografowanie przy przeglądaniu akt sprawy

Czy jako strona w sprawie, po otrzymaniu - na pisemny wniosek - zgody na wgląd do akt, mogę je fotografować?

Odroczenie rozprawy rozwodowej

Jutro mam pierwszą sprawę rozwodową, mój mąż się na niej nie zjawi, ponieważ nie odebrał pisma z sądu. Podałam adres jego rodziców, mąż się do nich nie wyprowadził, mieszka razem ze mną (...)

Stawiennictwo do sądu a dzień wolny

Otrzymałem wezwanie do sądu jako świadek. Pracuje w innej miejscowości 40 km od domu, a sąd jest w jeszcze innej 10 km od domu w drugą stronę. Czy przysługuje mi dzień wolny, usprawiedliwiony (...)

Odwołanie uznania w sprawie o zwrot alimentów

Ojciec mojego syna złożył pozew przeciwko mnie o zwrot nadpłaconych alimentów. Nadpłata powstała na skutek wyroku sądu apelacyjnego zmniejszającego alimenty o 100 zł oraz, jak twierdzi ojciec, (...)

Doręczenie pisma sądowego przez pocztę

Znajomy wyjechał na okres 2 tygodni na wakacje. Podczas jego nieobecności otrzymał pismo sądowe, którego siłą rzeczy nie mógł odebrać. Po powrocie i stwierdzeniu obecności awiza zgłosił się (...)

Stawiennictwo na rozprawie sądowej

Sąd ustalił termin rozprawy apelacyjnej. Niestety, z powodów zawodowych nie mogę dojechać na tę sprawę w podanym terminie. Jakie są sposoby na przełożenie terminu rozprawy sądowej? Jakie dokumenty (...)

Składniki opinii biegłego

Czy w opinii biegłego muszą być podane podstawy prawne, na których biegły oparł swoją opinię? Pytam ponieważ otrzymałem od biegłego opinię, która wygląda dla mnie - laika jak wypracowanie (...)

Obecność na rozprawie sądowej

Czy pracownik występujący jako powód ma obowiązek uczestniczenia w rozprawie sądowej przeciwko pozwanemu pracodawcy (roszczenia finansowe)? Czy nieobecność powoda na rozprawie jest przyczyną nie (...)

Doręczenia a nowe miejsce zamieszkania

Wiem, że według prawa list za potwierdzeniem odbioru uznany jest za doręczony, jeśli nawet nie otrzymałam go (np. z powodu włamania do skrzynki pocztowej). Miałam w tym tygodniu kilka takich sytuacji. (...)

Doręczenie pozwu i uznanie powództwa

Jakie są skutki doręczenia pozwu pozwanemu oraz jakie skutki wywołuje uznanie powództwa przez pozwanego?

Obecność na rozprawie o podwyższenie alimentów

Czy na rozprawie o podwyższenie alimentów na sali sądowej dopuszczalne jest przebywanie innych osób oprócz powódki i pozwanego? Czy może w rozprawie uczestniczyć obecna żona pozwanego, która (...)

Właściwość sądu i prawa polskiego

Firma chce wprowadzić do sprzedaży tylko w Polsce program, którego producentem i właścicielem jest firma angielska. Polska firma dokona spolszczenia tej wersji. Czy w umowie licencyjnej użytkownika, (...)

Zarządzenie tymczasowe

Proszę o wyjasnienie zdania, którego nie rozmumiem - "zarządzenie tymczasowe nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia, chyba, że ustawa stanowi inaczej".

Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokata

W sprawie o zachowek adwokat reprezentujący pozwanego złożył w dniu 05.05.2005r.wniosek w którym przedstawił jako dowód (na dokonanie przedpłaty za mieszkanie z majątku odrębnego pozwanego) zaświadczenia (...)

Pismo procesowe w postępowaniu gospodarczym

Wystąpiliśmy z powództwem o naprawienie szkody z powodu niezgodności towaru z umową. Otrzymaliśmy odpowiedź pełnomocnika strony pozwanej. Chcemy się do niej ustosunkować i napisać pismo procesowe. (...)

Chory psychicznie a zdolność procesowa

Moja była żona jest chora psychicznie, ale wygląd zewnętrzny jej na to nie wskazuje. Wystąpiła do sądu o podział majątku czy ja mogę zażądać aby sąd wystąpił do szpitala psychiatrycznego (...)

Obecność innych osób na sali sądowej

Odbywa się sprawa cywilna w sądzie. Na sali sądowej znajdują się osoby nie związane ze sprawą, ani nie są świadkami w tej sprawie. Czy mogę poprosić sąd, o to by te osoby opuściły salę sądową?

Ustalenie ojcostwa przed obcym sądem

Otrzymałem zawiadomienie z sądu, że mam się stawić w celu odbioru dokumentów nadesłanych z zagranicy. Odebrałem je. Po przeczytaniu dowiedziałem się, że jakaś kobieta z Niemiec informuje mnie, (...)

Wykaz zarobków

Jeśli sąd wzywając na posiedzenie w sprawie o rozwód żąda wykazu zarobków za ostanie 6 miesięcy to chodzi o: zarobki netto, czy brutto (wg umowy o pracę)? Czy wypłata dywidendy, która była (...)

Odpisy pism procesowych i termin ich składania

Na ostatnim posiedzeniu sąd wyznaczył 7-dniowy termin ostateczny na składanie pism, wniosków dowodowych. Zobowiązał również jedną ze stron do dostarczenia odpisu pisma które złożyła na rozprawie (...)

Nieusprawiedliwiona nieobecność a wyrok zaoczny

Czy podczas nieusprawiedliwionej nieobecności pozwanego na pierwszym posiedzeniu w procesie cywilnym o zapłatę sąd może (lub powinien) wydać wyrok zaoczny w sprawie zapłaty? Sprawa dotyczy stosunków (...)

Odwołanie obrońcy z wyboru

Czy odwołanie pełnomocnictwa dla adwokota broniącego osoby tymczasowo aresztowanej jest dokonywane przez osobę, która tego pełnomocnictwa udzieliła (osobą tą jest najbliższa rodzina - matka), (...)

Ugoda cywilna

Czy ugoda pozasądowa stanowi tytuł egzekucyjny? Czy dopuszczalne jest zawarcie ugody pozasądowej w przypadku należności pieniężnych, jeśli został wydany już nakaz zapłaty i sprawę prowadzi (...)

Odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań

Czy zeznając przed sądem jako strona w sprawie cywilnej (po pouczeniu przez sąd o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań, ale bez składania przysięgi) odpowiada się za składanie fałszywych (...)

Zdolność sądowa powoda i pozwanego

Sąd wzywa nas do wskazania zdolności sądowej strony powodowej i pozwanej. Powodem jest spółka jawna, a pozwanym szkoła państwowa. Czy takie określenie stron wystarczy, czy trzeba dodać jeszcze (...)

Śmierć uczestnika po wydaniu postanowienia

Moi rodzice nabyli prawo własności działki przez zasiedzenie. Jest to wspólna własność małżeńska. Postanowienie sądu czeka na uprawomocnienie. Podatek od zasiedzenia jest jeszcze nieustalony (...)

Obowiązkowe stawiennictwo na rozprawę

Jakie są okoliczności, które dopuszczają ustanowienie pełnomocnika do reprezentowania strony przed sądem pracy w postępowaniu o ustalenie prawa do emerytury, mimo wezwania do stawiennictwa obowiązkowego, (...)

Stawiennictwo obowiązkowe na rozprawie

Moja mama złożyła odwołanie w sprawie odmowy przyznania emerytury do Sądu Okręgowego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Sąd wezwał ją jako stronę na rozprawę - na druku jest napisane (...)

Zaliczenie wierzytelności na poczet ceny nabycia

Czy jeżeli zaliczę swoją wierzytelność na poczet ceny nabycia w trybie art. 968 par. 1 kpc, która nie znajduje pokrycia w cenie nabycia, to rozstrzyga o tym sąd przed przysądzeniem własności, (...)

Skarga do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

Do którego z europejskich trybunałów - Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, czy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu można wnieść skargę po wyczerpaniu krajowej (...)

Wyrok ustalający stosunek najmu

Czy wyrok sądu ustalający istnienie stosunku najmu lokalu mieszkalnego (należącego do gminy) na rzecz JK, jest równoznaczny z tym, iż poprzedni najemca został pozbawiony prawa najmu? Czy też osoba, (...)

Ustalenie wysokości utraconego zarobku

Jak można ustalić koszty utraconych zarobków z powodu pobytu w sądzie osoby, która jest właścicielem firmy i nie ma zryczałtowanego wynagrodzenia? W zasadzie jej pobyt w sądzie nie musi równać (...)

Właściwość sądu przy umowie o dzieło

Pracownik założył pracodawcy sprawę o wypłatę zaległego wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło. Niestety pracodawca nie zmienił w ewidencji działalności gospodarczej siedziby firmy. W efekcie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika