Postępowanie przed sądem: Pozostałe - Porady prawne (strona: 9)
Sąd właściwy dla powództwa przeciwegzekucyjnego
Istnieje potrzeba złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego oraz powództwa opozycyjnego. Powództwa te dotyczą wielu banków jednocześnie o różnych lokalizacjach miast w Polsce. Czy pozwy należy (...)
Prawidłowe oznaczenie pozwanego w sprawie cywilnej
Czy prawidłowo oznaczyłem w pozwie pozwanego, jako III Urząd Skarbowy w R.? Czy nie powinienem oznaczyć go np. jako Skarb Państwa Naczelnik III Urzędu Skarbowego w R.? Chodzi o proces cywilny w zakresie (...)
Doręczanie pism w postępowaniu karnym
W jakim terminie przed wyznaczoną rozprawą sąd grodzki (wydział karny) powinien dokonać doręczenia wezwania? Kiedy doręczenie uznaje się za skuteczne?
Kurator dla nieobecnego
Przeprowadzam sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. Jeden ze spadkobierców dziedziczący spadek wg mojej oceny wartości 200 zł wyprowadził się w nieznane. Podobno przebywa za granicą. Do tej pory (...)
Pełnomocnictwo procesowe substytucyjne
Kinga S. jest współwłaścicielem posesji (kamienicy) na zasadzie 1/5 udziału. W chwili przejęcia udziału ma 8 lat - z mocy prawa posesją zajmuje się matka Ewa S. - a konkretnie w jej imieniu jej (...)
Nakaz zapłaty a ugoda z wierzycielem
Dostaliśmy nakaz zapłaty. Mamy dwa tygodnie na sprzeciw. Zgadzamy się jednak, że nakaz zapłaty jest słuszny - bo faktycznie jesteśmy dłużnikami. Jednakże w nakazie zapłaty zaznaczone jest, że (...)
Przeglądanie dokumentów w sądzie
Firma poprosiła osobę fizyczną, aby przejrzała akta określonej sprawy. Czy każdy, kto posiada pełnomocnictwo od strony może przeglądać dokumenty? Czy prawo to jest tylko zarezerwowane dla prawników (...)
Uczestnictwo w rozprawie osób trzecich
Przed sądem odbywa się rozprawa, w której uczestniczą dwie osoby prawne. Czy osoba trzecia, nie mająca nic wspólnego ze stronami określonej sprawy sądowej może uczestniczyć biernie (jako widz) (...)
Tajemnica notarialna
Na czym polega obowiązek tajemnicy zawodowej notariuszy? Kto może udzielić zwolnienia od zachowania tajemnicy notarialnej?
Rodzaje immunitetów
Na czym polega różnica między immunitetem przysługującym prokuratorowi, sędziemu, adwokatowi? Czy notariusz ma przywilej w postaci immunitetu?
Ustawa o świadku koronnym
Ustawa o świadku koronnym, jak wynika z przepisów końcowych , obowiązuje do 1 września 2006 roku. Czy oznacza to, że po 1 września nie maja już zastosowania te przepisy? Czy też jest przewidziana (...)
Adwokat z urzędu - pełnomocnictwo
Pełnoletni mężczyzna jest chory psychicznie. Znajduje się pod opieką rodziców: także niepełnosprawnych. Mężczyzna ten został pozwany do sądu cywilnego o zapłatę jakiejś należności, której (...)
Doręczenie pisma pod nieobecność adresata
Złożyłem do sądu wniosek o wydanie wyroku z uzasadnieniem, jednak wyjeżdżam na wakacje i możliwe jest że wyrok zostanie przysłany podczas mojej trzytygodniowej nieobecności. Po odebraniu wyroku (...)
Interes prawny a uzasadniony interes prawny
Spotkałem się z określeniami "interes prawny", "uzasadniony interes prawny". Proszę o podanie definicji, oraz wskazanie ewentualnych różnic pomiędzy w/w określeniami.
Protokolant a skład orzekający
Posiadam odpisy wyroków sądu I, II instancji w tej samej sprawie. W składach orzekających są wymienieni między innymi protokolanci. Odpis wyroku SN wymienia jedynie trzech Sędziów SN. Czy to oznacza, (...)
Niewłaściwy rodzaj postępowania
Kilkakrotnie zdarzyło mi się, że pozew o zapłatę skierowałem do wydziału cywilnego sądu (a nie do wydziału gospodarczego) myśląc, że pozwany już nie prowadzi działalności gospodarczej a (...)
Legitymacja procesowa
Proszę o podanie definicji "legitymacji procesowej biernej" i " legitymacji procesowej czynnej".
Termin instrukcyjny
Otrzymałam z sądu akt oskarżenia. W pouczeniu określono, że w terminie 7 dni od doręczenia aktu oskarżenia mam obowiązek zgłoszenia wszystkich znanych mi dowodów niezbędnych do rozpoznania sprawy. (...)
Postanowienie w sprawie zabezpieczenia
Sąd wydał postanowienie o zakazie zbywania nieruchomości (zabezpieczenie tymczasowe powództwa o nieważność umowy nabycia nieruchomości). Jednak przed wydaniem postanowienia została spisana umowa (...)
Przeciąganie postępowania sądowego
Jestem pozwanym w sprawie cywilnej. Jestem także wierzycielem powoda. Udzieliłem powodowi pożyczki, a powód w celu zabezpieczenia pożyczki podpisał ze mną w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży (...)
Inicjatywa dowodowa w postępowaniu cywilnym
Jestem powodem w sprawie cywilnej. Pozwanym jest mój dłużnik, który twierdzi, iż oddał mi część pieniędzy wysyłając przelew, jednakże nie ma potwierdzenia nadania przelewu i w związku z tym (...)
Ustosunkowanie się do opinii biegłego
Mój ojciec odwołał się od decyzji ZUS. W trakcie postępowania sądowego, sąd zarządził dowód z opinii biegłego. Aktualnie doręczono ojcu kopię tej opinii. Ojciec całkowicie zgadza się z tą (...)
Rygor natychmiastowej wykonalności a wynagrodzenie
Zgodnie z art. 447 ze znaczkiem 2 k.p.c sąd pierwszej instancji zasądzający świadczenie na rzecz pracownika nadaje mu rygor natychmiastowej wykonalności w części nie przekraczającej pełnego jednomiesięcznego (...)
Rozprawa w postępowaniu nieprocesowym
Zarządca nieruchomości będącej współwłasnością wyznaczony przez sąd chce podjąć decyzję w sprawie przekraczającej zarząd zwykły (zmiana przeznaczenia części wspólnej). Nie posiada jednak (...)
Rozprawa pod nieobecność pełnomocnika pozwanego
Na drugiej sprawie o należności z tytułu pracy nie stawił się mecenas - pełnomocnik firmy pozwanej, tylko Prezes zarządu sam, który poprosił o przełożenie sprawy z powodu choroby pełnomocnika. (...)
Bezpodstawny pozew o eksmisję
Firma wynajmuje nieruchomość, w której prowadzi działalność gospodarczą od 1998r. Jest to umowa najmu na czas określony do VI 2007r. Firma w trakcie trwania umowy i płacenia czynszu terminowo (...)
Publikacje orzeczeń ETS w języku polskim
Od 1 maja 2004 r. można powoływać się przed sądami krajowymi na orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Gdzie są dostępne publikacje orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (...)
Połączenie spraw a właściwość rzeczowa sądu
Rejonowy sąd pracy połączył dwie sprawy o różnych sygnaturach do wspólnego rozpoznania i wyrokowania. Wartość przedmiotu sporu po połączeniu przewyższa 75 000 złotych. Czy rejonowy sąd pracy (...)
Doręczanie pism stronie posiadającej pełnomocnika
Tylko na ostatniej z czterech rozpraw miałam pełnomocnika - radcę prawnego. Został ustanowiony tylko na tę jedną rozprawę, kończącą postępowanie w tej instancji. Taka jest treść udzielonego (...)
Przeniesienie sprawy do innego sądu
W jednym sądzie gospodarczym na terenie działania powoda toczy się postępowanie. W związku z dużą odległością chcemy przenieść sprawę do sądu w mieście gdzie jest nasza siedziba. Czy jest (...)
Posiedzenia niejawne sądu
W trakcie postępowania o podział majątku wspólnego małżonków po rozwodzie, sąd zawiadomił strony, iż wyznaczy teraz termin posiedzenia niejawnego. Czy to znaczy, że już strony nie będą brały (...)
Zakres obowiązków adwokata
W sprawie o rozwód mojej siostry z wyłącznej winy jej męża, reprezentuje ją P. adwokat. Poza tym, że na samym początku skasowała ją na 1500zł. Napisała pozew i nic więcej. Trwa to już około (...)
Zastrzeżenia co do protokołu z rozprawy
W trakcie rozprawy przesłuchiwano jedną ze stron. Podczas przesłuchania padło wiele bezpodstawnych zarzutów. Wszystkie zarzuty zostały skrzętnie zaprotokołowane. Następnie druga strona próbowała (...)
Okres przechowywania rzeczy w depozycie sądowym
Jeżeli była działka z uznaną drogą konieczną, pieniądze były przekazane do depozytu sądu, gdyż nie można było odnaleźć właściciela, właściciel obecnie nie żyje, ale żyją jego prawni (...)
Skutki nakazu zapłaty w post. upominawczym
Jako jeden z kilku pozwanych (członków zarządu spółki z o.o.) otrzymałem na skutek pozwu wierzyciela nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. W treści nakazu sąd nakazał wszystkim pozwanym, (...)
Zażalenie na oddalenie skargi o przewlekłość
Czy istnieje jakiś tryb odwoławczy na oddalenie skargi na bezczynność sądu? Wnioskowałem w rozprawie rozwodowej o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem w postępowaniu zabezpieczającym. Art. 737 (...)
Posiedzenie niejawne "przy uczestnictwie" osoby
Toczy się sprawa opiekuńcza w sądzie rodzinnym. Jak interpretować fakt, iż sąd podaje, że posiedzenie niejawne odbyło się przy uczestnictwie - tu podał imię i nazwisko - matki dziecka, gdy tymczasem (...)
Rozporządzenie przedmiotem procesu
Czy rozporządzenie przedmiotem, wobec którego toczy się proces, ma wpływ na przebieg tego procesu?
Choroba psychiczna a zdolność procesowa
Czy niedomaganie lub choroba psychiczna przedsiębiorcy może być skutecznym sposobem na uniknięcie spłaty długu zaciągniętego przed popadnięciem w "obłęd"? Innymi słowy czy niemożność obrony (...)
Odpowiedź Dziekana na skargę na adwokata
Czy istnieje określony termin na ustosunkowanie się dziekana okręgowej rady adwokackiej do skargi na adwokata?
Masz inne pytanie do prawnika?