Prawo karne - Porady prawne (strona: 55)

Kradzież u fryzjera

Moja żona była dzisiaj u fryzjera. Na wieszaku pozostawiła torebkę i kurtkę. Po wykonaniu usługi okazało się, że portfela w torebce nie było. W portfelu były wszystkie dokumenty i 4 tys. zł. (...)

Wyłączenie sprawy do odrębnego postępowania

Podejrzany o przestępstwo, został wyłączony z tej sprawy i nadano jego sprawie inną sygnaturę akt. Do tego momentu miał obowiązek w ramach dozoru stawiać się trzy razy w tygodniu na policji oraz (...)

Uchylenie prawomocnego mandatu

Radiowóz znajdował się w niewidocznym miejscu na poboczu z drugiej strony jezdni. Gdy już mijałam się z nim wyskoczył policjant z radarem i machnął ręką - zauważyłam to dopiero po jego minięciu (...)

Czas na wszczęcie postępowania przygotowawczego

Zgłosiłam do prokuratury przestępstwo z art. 234 i 235 kk. Do chwili obecnej (ponad miesiąc) nie mam żadnej informacji, czy zajęto się sprawą. Czy jest jakiś czas proceduralny na powiadomienie (...)

Wyłudzenie świadczenia

Czy nieopłacanie zaległości za rachunki telefoniczne na kwotę 4.000 zł może być uznane za wyłudzenie świadczenia przez abonenta i stanowić czyn karalny (przestępstwo)? Kto je ściga?

Wyrok łączny

Jaka jest różnica między wyrokiem łącznym a obligatoryjnym? Proszę o definicję jednego i drugiego.

Zawieszenie odwieszonego wyroku

Na mocy wyroku Sądu zostałem skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres próby wynoszący 5 lat. Obecnie zarządzeniem Sądu kara została mi odwieszona. Co zrobić, aby Sąd (...)

Apelacja w prawie karnym

Chodzi o to aby wyrok w sprawie karnej nie uprawomocnił się. Ile razy można składać zażalenie na nieprawomocny wyrok w sprawie karnej i co trzeba zrobić aby doprowadzić do ponownego rozpatrzenia (...)

Sprzeniewierzenie przedmiotu majątku wspólnego

Od ponad roku jestem w trakcie rozwodu, żona nie przekazywała pieniędzy na utrzymanie dzieci. Sprzedałem samochód (20000 zł), żeby móc utrzymać dzieci. Pieniądze ze sprzedaży w całości przeznaczyłem (...)

Konsekwencje niewykonania wyroku

Na podstawie art. 500 par.1-3 k.p.k. Sąd uznał oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów, z tym że przyjmuje, iż jego czyny stanowią wypadek mniejszej wagi tj. przestępstw z art. (...)

Jaki jest termin na powiadomienie strony o prowadzonym postępowaniu zażaleniowym?

W ubiegłym roku złożyłam zawiadomienie do prokuratury o przestępstwie z art. 190 Kodeksu karnego. Jako członek wspólnoty mieszkaniowej, byłam straszona przez zarządcę wspólnoty, z którym wspólnota (...)

Fałszywe dowody

Jestem w trakcie rozwodu. Moja żona upiera się przy orzekaniu o winie. W związku z tym aby mnie pogrążyć i udowodnić, że podczas jej nieobecności urządzałem w domu imprezy spreparowała zdjęcia (...)

Wycofanie zawiadomienia o przestępstwie

Czy wierzyciel może wycofać złożone doniesienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa/przywłaszczenia, jeśli dłużnik przestraszył się i oddał pieniądze? Jeśli tak, to do jakiego momentu możliwe (...)

Zasada in dubio pro rero

Słyszałem że jest taka zada stosowana w sprawach karnych że " to czego nie można wyjaśnić i dowieść rozumiane jest na korzyść oskarżonego ". Proszę o odpowiedź czy jest to jakiś przepis (...)

Uprawnienia zawiadamiającego o przestępstwie

Złożyłam na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Sprawa jest w toku. Jakie uprawnienia mi przysługują? Jakie obowiązki wobec mnie ma prowadzący dochodzenie? Jakie dokumenty powinnam (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika