Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 34)

Indywidualne zbieranie głosów

We wspólnocie mieszkaniowej będzie podejmowana uchwała w trybie indywidualnego zbierania głosów. Zostało wywieszone zawiadomienie na klika dni przed terminem zbierania głosów. Wielu właścicieli (...)

Potwierdzenie uprawnienia do lokalu w spółdzielni

Czy, jeżeli w dokumencie przydziału spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu widnieje nazwisko tylko jednej osoby, czy można domniemywać, że mieszkanie faktycznie należy do dwóch osób, (...)

Ustalenie wysokości czynszu regulowanego

W jaki sposób ustala się wysokość czynszu regulowanego?

Zbycie udziału w prawie do lokalu

Czy przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez jednego ze współmałżonków, kiedy, jeżeli się nie mylę mamy do czynienia z prawem pierwokupu drugiego współwłaściciela (...)

Korzystanie z części wspólnej we wspólnocie

Jesteśmy firmą świadczącą usługi dostępu do internetu dla firm i osób prywatnych. Świadczenie przez nas usług polega na doprowadzeniu kabla telekomunikacyjnego do każdego z naszych klientów. (...)

Najem a przekształcenie prawa do lokalu

W 1997 budynki po likwidowanej kopalni zostały nieodpłatnie przekazane do tworzącej się nowej Spółdzielni (podstawa prawna: uchwała Rady Nadzorczej i Akt Notarialny). Kopalnia przekazała kaucje (...)

Ulga remontowa a dom letniskowy

W 2005 roku poniosłem wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont budynku letniskowego. Remont obejmował: - wymianę pokrycia dachu, - wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej (...)

Zasady wyodrębniania własności lokalu

Posiadam własnościowy lokal użytkowy, zakupiony na zasadzie przydziału w maju 2000 r. Niestety sam przydział nic nie rozstrzyga. Nie są w nim ani wyodrębnione ani nawet wymienione jego składniki. (...)

Wymiana okien w spółdzielni

Czy regulamin wymiany okien w spółdzielni mieszkaniowej może być podważony z uwagi na nierówne traktowanie członków? Członek, któremu SM wymienia okna np. po 10 latach oczekiwania nie płaci (...)

Skuteczne doręczenie pism ze spółdzielni

Wykluczenie członka w SM powinno odbyć się po jego uprzednim wysłuchaniu na Radzie Nadzorczej (tak stanowi Statut). Po prawidłowym powiadomieniu członka w przypadku jego niestawiennictwa RN może (...)

Rejestr dotyczący wysokości czynszu regulowanego

Ustawa o ochronie praw lokatorów... wskazuje, że czynsz wolny może być stosowany po 31 XII 2004 r., do tego czasu jednak właściciele lokali, którzy je wynajmują mają swobodę w ustalaniu czynszu (...)

Upadłość spółdzielni - hipoteka

Czy prawo odrębnej własności, które powstało ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w wyniku upadłości spółdzielni i nabycia jej majątku przez podmiot nie będący spółdzielnią, (...)

Upadłość spółdzielni - skutki

W pewnym artykule w Rzeczpospolitej zawarto następujące stwierdzenie: "Jeżeli doszłoby do upadku spółdzielni, to własnościowe spółdzielcze prawa do lokalu przekształcają się w prawo własności, (...)

Stałe zamieszkanie a wstąpienie w stosunek najmu

Córka zmarłego w momencie jego śmierci przebywała tymczasowo za granicą ponieważ w Polsce nie mogła znaleźć pracy. Córka zmarłego nie posiada prawa do stałego pobytu w żadnym innym kraju poza (...)

Eksmisja do pomieszczenia tymczasowego

Czy dopuszczalna jest eksmisja do pomieszczenia zastępczego, znajdującego się na działce pracowniczej, jeśli spełnia ono warunki określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 26 stycznia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika