Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 36)

Wydatkowanie środków z funduszu remontowego

Właściciele we wspólnocie mieszkaniowej chcą się odłączyć od kotłowni dostarczającej ciepło i przejść na indywidualne ogrzewanie gazowe. Z faktem tym będą związane pewne koszty, które (...)

Obowiązki lokatora

Lokator, który miał czynsz regulowany wyprowadza się zajmowanego lokalu. Czy jest on zobowiązany do odnowienia mieszkania (np. malowania mieszkania, itp.)?

Spółdzielcze prawo do lokalu a zwrot wkładu

Czy w przypadku rezygnacji z członkostwa w spółdzielni lub gdy lokator zostaje wykluczony ze spółdzielni (na przykład za niepłacenie czynszu) spółdzielnia nie powinna zwrócić mu wkładu członkowskiego (...)

Rezygnacja z funkcji prezesa spółdzielni

Czy prezes spółdzielni mieszkaniowej sprawujący tę funkcję społecznie, chcąc zrzec się prowadzenia spółdzielni, musi dochować jakichkolwiek terminów wypowiedzenia bądź innych uwarunkowań?

Zatrudnienie prezesa spółdzielni

Czy prezes spółdzielni mieszkaniowej może sprawować swoją funkcję, czyli pracować, bez wynagrodzenia - społecznie (w odniesieniu do zapisu w prawie spółdzielczym)?

Granice własnościowego prawa do lokalu

Posiadam własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. SM w tej chwili prowadzi pracę remontowe w moim bloku. Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa może remontować mój balkon bez mojej zgody? Czy bez mojej (...)

Przekroczenie czynności zwykłego zarządu kamienicą

Jakie czynności w administrowaniu nieruchomością (kamienicą) zaliczamy do zarządu zwykłego, a jakie czynności go przekraczają?

Przekroczenie uprawnień zarządcy nieruchomością

W sądzie od 6 lat trwa postępowanie o zniesienie współwłasności kamienicy. Zarządca nieruchomości (Zarzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów w moim mieście), w swoich uchwałach ma zapis (...)

Umowa najmu - mieszkanie kwaterunkowe

Czy obecnie można posiadać inne mieszkanie, nie tracąc praw do mieszkania zajmowanego na podstawie tzw. przydziału?

Apelacja strony "przegranej"

Zaskarżyłem uchwałę walnego zebrania spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia przegrała sprawę, gdyż ewidentnie złamała prawo. Chcąc przedłużyć stan bezprawia, spółdzielnia złożyła (...)

Podział spółdzielni mieszkaniowej

Czy ze spółdzielni mieszkaniowej może wydzielić się nowa spółdzielnia lokali użytkowych (pawilony handlowe)? Jeżeli tak, to na podstawie jakich przepisów?

Wysokość ryczałtu za wodę w spółdzielni

Czy Rada Nadzorcza może dowolnie określić wysokość ryczałtu za wodę przypadającą na jedną osobę zamieszkującą w spółdzielczym własnościowym lokalu mieszkalnym? Jeżeli tak, to jaka jest (...)

Waloryzacja kaucji mieszkaniowej

W jaki sposób rozliczyć kwotę kaucji mieszkaniowej, wpłaconej w 1969 roku w wysokości 2694 zł. Prosimy o podanie sposobu rozliczenia wraz ze wzorem. Kaucja dotyczy mieszkania komunalnego położonego (...)

Zobowiązania likwidowanej spółdzielni

Jestem przed finalizacją zakupu mieszkania spółdzielczego własnościowego; na budynku jest hipoteka umowna zwykła na sporą kwotę. Co dzieje się z zobowiązaniami spółdzielni, jeżeli zostanie (...)

Odszkodowanie od byłego najemcy

Czy zgodnie z art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów mogę wystąpić o odszkodowanie od dnia wymienionego w pisemnym wypowiedzeniu umowy najmu lokalu, czy muszę czekać na wyrok sądu nakazujący (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika